به روز شده: ۰۸:۵۶ تهران - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

واکنش نمایندگان به انتقادات درباره حذف کدخدایی و اظهارات جنتی و حداد عادل

امروز: نمایندگان خانه ملت معتقدند: مجلس شورای اسلامی در انجام وظایفش تحت تأثیر جوسازی‌ شخصیت‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد به همین جهت کدخدایی نباید اجازه سوء استفاده‌های سیاسی از نام خود را به فرصت‌طلبان بدهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس در رأی دادن آزادند و مجلس شورای اسلامی هیچگاه به دستورات دیکته شده عمل نکرده و بر اساس وظیفه قانونی اقدام به انجام امور محوله می‌کند به همین جهت نمایندگان مجلس 23 تیر ماه با کار کارشناسی و بدون هیچ گونه مقدمه چینی قبلی، محسن اسماعیلی (با ۲۳۷ رأی)، سام سوادکوهی (با ۱۴۷ رأی) و نجات الله ابراهیمیان (با ۱۳۰ رأی) را به عنوان حقوقدانان شورای نگهبان برگزیدند. کدخدایی نیز در این رای گیری با یک رای کمتر نسبت به نفر سوم انتخاب نشد.

متأسفانه چندی پس از این رای گیری و انتخاب حقوقدانان جدید شورای نگهبان، حاشیه سازی‌هایی درباره رای‌ نیاوردن عباسعلی کدخدایی مطرح شد به طوری که برخی افراد با حب و بغض درباره این تصمیم قضاوت کردند.

در این راستا برای روشن گری بیشتر گفت و گوهایی با تعدادی از نمایندگان مجلس انجام دادیم که به در زیر می خوانید:

آقایان به تصمیم مجلس در رأی ندادن به کدخدایی احترام بگذارند

منصور حقیقت پور در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با انتقاد از برخی حاشیه سازی‌ها درباره رای‌نیاوردن عباسعلی کدخدایی برای عضویت در شورای نگهبان، گفت: برخی اظهارات که از جانب آقای جنتی و حتی دوستان و همکاران مجلسی همچون دکتر حداد عادل بیان شد، آمیخته با بی انصافی بود.

نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود: نمایندگان از کجا باید نسبت به رای آوردن یا نیاوردن یک نفر با اختلاف یک رای علم داشته باشند؟ اگر قرار بر این نوع قضاوت‌ها بود، دیگران نیز می توانند بگویند که در حق محمدعلی نجفی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ظلم شد.

حقیقت پور با بیان اینکه خیلی ها با یک رای افتادند و متهم کردن مجلس کار خوبی نیست تصریح کرد: متهم کردن مجلس کار نادرستی بوده و انتقاد جدی به برخی همکارمان مجلسی وارد است مثلا از آقای حدادعادل انتظار بزرگی و پدری کردن می رفت اما با این دست از اظهارات بی انصافی کردند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که نمایندگان برخی ادبیات کدخدایی در خصوص مجلس را نمی پسندیدند، تاکید کرد: کدخدایی در خصوص دوشغله ها و بحث نظارت مجلس در انتخابات شوراها خوب صحبت نکرد و مجلس شعور دارد و باید به تصمیمش احترام گذاشت.

وی ادامه داد: چه طور زمانی که رای به نفع برخی از آقایان داده می شود مجلس قابل تحسین است اما اگر خلاف سلیقه دوستان کاری شود با این ادبیات درباره عملکرد مجلس قضاوت می کنند.

نماینده اصولگرای مجلس با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر این که نمایندگان شب اول قبر چه پاسخی می دهند، گفت: آن عالم بزرگواری که می گوید نمایندگان شب اول قبر چه پاسخی برای رای ندادن به کدخدایی می دهند، آیا به شب اول قبر خود و پاسخ هایی که باید بدهد فکر می کند و آیا می تواند پاسخ بدهد که خود وی و جناحش باعث شکست اصولگرایان در انتخابات شدند.

وی تاکید کرد: این نوع گفتمان و رفتار به جز این که تعریف منفی در ذهن نمایندگان از این آقایان به وجود می آورد نتیجه دیگری ندارد.

نایب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر لزوم استقلال تشخیص و اختیار مجلس تاکید کرد: مجلس نمی تواند برای رضایت برخی آقایان مطابق میل آنها عمل کند.

علت رأی نیاوردن کدخدایی را باید در عملکردش جست‌وجو کرد

همچنین حسین سبحانی‌نیا در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به اظهارات برخی شخصیت‌های سیاسی کشور درباره زیر سوأل بردن رأی‌گیری حقوقدان‌های جدید شورای نگهبان در مجلس، گفت:‌ نفس عمل تقدیر از کدخدایی به‌عنوان یک نیروی با تجربه مثبت و قابل قبول بود، اما اظهارات برخی افراد غیرقابل انتظار و نادرست بود.

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه بر اساس قانون نمایندگان مجلس در رأی دادن آزاد هستند، افزود:‌ مجلس شورای اسلامی در انجام امور و وظایفش هیچ موقع به دستورات دیکته شده عمل نکرده و در تمام اوقات بر اساس وظیفه اقدام به انجام امور محوله می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه رأی ندادن مجلس به کدخدایی به معنای انتقام‌جویی و انجام امور دیکته شده نیست، تصریح کرد:‌ به‌طور حتم اظهارات برخی شخصیت‌ها درباره زیر سوأل بردن رأی‌گیری برای انتخاب حقوقدان‌های جدید شورای نگهبان در مجلس، ناشی از اطلاعات نادرست ارائه شده به آن‌ها است.

سبحانی‌نیا با بیان اینکه در زمان بررسی تأیید حقوقدان‌های شورای نگهبان در صحن علنی، میزان آرای موافق کدخدایی بسیار قابل قبول بود، گفت:‌ قطعا اظهارات برخی افراد در زیر سؤال بردن انتخاب اعضای حقوقدان شورای نگهبان، توهین به افرادی است که به کدخدایی رأی موافق داده‌اند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با اعلام اینکه منتقدان رأی نیاوردن کدخدایی باید به مراسم بررسی صلاحیت وزرای کابینه یازدهم و رأی نیاوردن نجفی به‌عنوان وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش نگاهی کنند، افزود: مشاهده کردیم که بعد از رأی نیاوردن این وزیر پیشنهادی، هیأت دولت به‌ویژه نجفی از مجلس و موافقان تشکر کردند.

عضو کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس، با تأکید بر اینکه علت رأی نیاوردن برخی افراد را باید در عملکردشان جست‌وجو کرد، گفت:‌ مجلس بر اساس شعور و تجربه خود درباره رأی اعتماد به نامزدهای مورد نظر تصمیم‌گیری می‌کند، از این‌رو اظهارات برخی افراد درباره رأی نیاوردن کدخدایی خلاف انصاف و عدالت است.

عضو هیأت رئیسه مجلس، با اعلام اینکه مجلس در انجام امور و وظایفش تحت تأثیر جوسازی‌ برخی شخصیت‌های سیاسی قرار نمی‌گیرد، تصریح کرد:‌ به طور حتم این افراد باید پاسخ دهند که چرا در حوزه مجلس به‌دنبال حاشیه سازی و سوژه سازی هستند، از طرف دیگر امروز مجلس یکی از ارکان نظام بوده و حفظ این پایگاه وظیفه تمام مسئولان و مقامات کشور است.

برخی با حب و بغض سیاسی، سنگ کدخدایی را به سینه می‌زنند

محمد باقری بناب نیز با انتقاد از برخی حاشیه سازی‌ها درباره رای‌نیاوردن عباسعلی کدخدایی برای عضویت در شورای نگهبان، گفت: برگزاری همایش ها برای تقدیر از چهره های سیاسی کشور امری پسندیده است اما مطرح شدن مطالبی خلاف واقع در این همایش ها، کشور را آسیب پذیر می کند.

نماینده مردم بناب در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث های که در همایش ها مطرح می شود باید ضابطه مند باشد به خانه ملت گفت: با ضابطه مند نشدن مباحث مطروحه در همایش ها گروه ها و طیف های مختلف نیز اعلام می کنند می خواهند از فرد خاص تقدیر و تجلیل کنند که این امر مشکلاتی برای کشور ایجاد می کند.

وی با تاکید براینکه در روایت اسلامی نیز نقل شده در حضور افراد نباید بیش از حد از آنها تعریف و تمجید کرد، ادامه داد: اگر بنا به الگو سازی در کشور باشد نباید بیش از حد از فردی تعریف و تمجید شود زیرا برای روحیات و آینده سیاسی آن فرد خطرناک است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: افرادی که برای آنها مراسم بزرگداشت برگزار می شود باید از صحنه سیاسی کنار بروند اما اگر همچنان در عرصه سیاسی حضور داشته باشند، می تواند آسیب جدی به فرد وارد کند.

باقری با اعلام اینکه برخی مطالبی که در همایش ها مطرح می شود نشات گرفته از حب و بغض های سیاسی است، بیان کرد: مجلس تشخیص داد که عباسعلی کدخدایی دیگر در شورای نگهبان حضور نداشته باشد اما برخی با حب و بغض در باره این تصمیم قضاوت می‌کنند که این مسئله تبعات زیادی برای نظام دارد.

نماینده مردم بناب در مجلس با اعلام اینکه مجلس با رای ندادن به کدخدایی برای حضور در شورای نگهبان به دنبال انتقام گیری نبود، گفت: نمایندگان خانه ملت با کار کارشناسی و بدون مقدمه چینی به این نتیجه رسیدند که کدخدایی در شورای نگهبان حضور نداشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نمایندگان خط مشی کدخدایی را قبول نداشتند که به وی رای تائید برای حضور در شورای نگهبان ندادند، تصریح کرد: نمایندگان مجلس به هیچ وجه به دنبال انتقام گیری نبودند.

عضو فراکسیون روحانیون مجلس با بیان اینکه کدخدایی نباید اجازه سوء استفاده سیاسی از نام خود را به فرصت طلبان بدهد، یادآور شد: فرصت طلبان به دنبال ایجاد جوسازی در کشورهستند که مسئولان هیچ گاه نباید این اجازه را به آنها بدهند همانطور که نمایندگان مجلس زمانی که امیری برای گرفتن رای تائید از سوی شورای نگهبان به مجلس معرفی نشد جوسازی نداشتند و بحث انتقام گیری را مطرح نکردند.

ورشکستگان سیاسی پشت‌نام کدخدایی به‌دنبال انتقام‌گیری هستند

بهروز نعمتی دیگر نماینده مجلس است که در گفتگو با خانه ملت به انتقاد از حاشیه سازی‌ برخی شخصیت‌های سیاسی درباره رای ‌نیاوردن عباسعلی کدخدایی پرداخت.

وی گفت: کدخدایی جزء نیروهای فعال و خدوم نظام بوده و اعتقاد داریم که وی زحمات بسیاری را در چند سال اخیر کشیده است.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتخاب حقوقدان‌های جدید شورای نگهبان در مجلس، افزود:‌ در هر صورت مجلس باید سه نفر از میان 5 نامزد معرفی شده را برای این جایگاه انتخاب می‌کرد، از این رو بر اساس قانون تشخیص صلاحیت و تأیید افراد بر عهده نمایندگان بوده و هیچ فردی حق اظهار نظر در این را رابطه ندارد.

وی با اعلام اینکه برخی ورشکستگان سیاسی با زیر سؤال بردن عملکرد مجلس به‌دنبال انتقام‌گیری هستند، تصریح کرد:‌ به طور حتم این افراد با این‌گونه اظهارات تنها بغض و کینه خود را نسبت به قوه مقننه نشان می‌دهند، به‌ویژه فردی که در مراسم نکوداشت کدخدایی، داعیه مجلس اصولگرا را داشت باید بداند که آقای کدخدایی حدود 128 رأی آورد، اما نفر بعد توانست 129 رأی کسب کند، از این رو این افراد با شبهه‌افکنی نمی‌توانند به اهداف خود برسند.

نعمتی ادامه داد: از کجا معلوم است که افراد منتقد رأی نیاوردن کدخدایی، در نشست آن روز مجلس به کدخدایی رأی داده باشند؟ بنابراین افراد باید نسبت به این موضوع منصفانه نگاه کنند.

وی با تأکید بر اینکه برخی به دنبال انتقام‌گیری از مجلس هستند، افزود:‌ همان افرادی که از مجلس برای ریاست رأی نگرفتند، به‌دنبال تضعیف قوه مقننه و قرار دادن مجلس در مقابل قوای دیگر هستند، اما به‌طور حتم اشتباه این افراد حتی از زمان رأی نیاوردنشان هم بسیار گران‌تر تمام خواهد شد.

عضو هیأت رئیسه فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، با بیان اینکه مجلس هم مانند برخی علما و شخصیت‌های سیاسی از عباسعلی کدخدایی دفاع می‌کند، گفت: به‌طور حتم برخی که به‌دنبال ایجاد تفرقه در میان قوا هستند، باید بدانند که دیگر شأنی در مجلس نداشته و باید مراقب برخوردهای سنگین‌تر از این باشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • پروژه مظلوم نمایی و عدالت محوری افراط گرایان
 • راه حل جنتی برای حل مساله خانه سینما: مجمع عمومی برگزار و هیات مدیره جدید انتخاب شود+ تکمیلی
 • پست جدید کدخدایی؛معاون اجرایی امور انتخابات
 • حداد عادل: من مدیریت مخالفان رییس جمهور را ندارم/ انگیزه ای برای مخالفت با دولت ندارم
 • امیرارجمند: پذیرش مسوولیت در شرایط اسفبار کنونی فداکاری است/ فتنه ۸۸ فتنه آقای جنتی و دوستانش بود
 • کدخدایی از شورای نگهبان یا یک نامه رفت
 • جزییات رد صلاحیت هاشمی از زبان کدخدایی/ تاییدصلاحیت روحانی و عارف با وساطت جنتی
 • تلاش حداد عادل برای پیشگیری از وزیر شدن اصلاح طلبان
 • حالا که مد شده، یک تجلیل هم برای کدخدایی بگیرید!
 •  
  آخرین اخبار
 • علی صالح‌آبادی در سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار ابقاء شد
 • تصادف دو اتوبوس در جاده قم ۴۴ کشته و ۳۹ زخمی برجای گذاشت
 • با کار شکنی آمریکا صورت گرفت؛ منتفی شدن حضور هیئت ایرانی در دو اجلاس "شابک" و "شابم"
 • دکتر محمد فرهادي رئيس جمعيت هلال احمر شد
 • راه‌اندازی صفحه فیس‌بوک کابینه تدبیر و امید
 • انتخاب استانداران تهران و مازندران
 • محکومیت رئیس دانشگاه امیر کبیر به دو سال انفصال از خدمات دولتی
 • زنگنه: تحریم ها اصلی ترین برنامه وزرات است
 • بزرگترین جایزه معماری جهان برای بازار تاریخی تبریز
 • کهولت سن بردار حسین؛ تغییر 180 درجه ای روند انتخاب دوباره قالیباف در شهرداری
 • الهه راستگو از حزب اسلامی کار اخراج شد؛ سزای خیانت و شهردار شدن قالیباف
 • میمون، موش، خرگوش و گربه مسافرین بعدی ایران در فضا
 • انتقاد روابط عمومی دانشگاه علامه از فضاسازي غيراخلاقي عليه استادان: حرمت دانشگاهیان فرهیخته را پاس دارید
 • تشدید برخورد پلیس با شهروندان به دلیل نوع پوشش
 • یورش شبانه ماموران یگان حفاظت به بند عبرت زندان عادل آباد و ضرب و شتم دراویش زندانی
 • تسلیت احمد منتظری به مناسبت درگذشت آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی
 • علم الهدی: به آقای روحانی گفتم انتصاب زن برای سخنگویی وزارت خارجه خلاف قرآن است
 • تشدید بازرسی اتاق‌های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • مصطفی تاجزاده: آیت الله خامنه ای باید مریدان جنگ طلب خود را مهار کند
 • چرا باز تخریب هاشمی رفسنجانی؛ گفت و گویی با وکیل خانواده هاشمی
 •