به روز شده: ۰۸:۲۶ تهران - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

چرا باز تخریب هاشمی رفسنجانی؛ گفت و گویی با وکیل خانواده هاشمی

امروز: بازهم آیت­ الله هاشمی و بازهم تخریب. گویی این دو باهم پیوندی دیرینه پیدا کرده­اند. هرگاه آیت­الله بیشتر در عرصه عمومی حضور می یابد یا پیرامون خانواده وی فعل و انفعالی رخ می دهد حجم تخریب­ها فزونی می­یابد و گویا بازهم دوباره این قصه آغاز شده است. در این راستا طرح شدن نام محسن هاشمی برای شهرداری هم دیگر بهانه­ای شده که موج جدید تخریب­ها آغاز شود. محمود علیزاده طباطبایی که سالهاست وکالت خانوده هاشمی را برعهده دارد، می­گوید موج تخریب­ها جدید نیست و از ابتدای انقلاب بوده است.

گفتگوی سایت خرداد با وکیل خانواده هاشمی به شرح زیر است:

آقای طباطبایی بازهم موج جدید تخریب­ها علیه خانوده هاشمی قوت یافته است، این­بار بحث سفر شش سال پیش مهدی هاشمی به لیبی و سفر به شمال خانوده هاشمی است. ریشه این تخریب­ها در کجاست و دلیلش چیست؟
مخالفت با هاشمی و خانوده­اش اتفاق جدیدی نیست و از ابتدای انقلاب بوده­است. من خاطرم هست چریک­های فدایی در ابتدای انقلاب این تخریب ها را انجام می­دادند، سپس این ماموریت به مجاهدین خلق واگذار شد و بعد از آن هم متاسفانه جریان چپ این روند را در پیش گرفت و آقایانی چون اکبر گنجی با نگارش کتاب عالیجناب سرخپوش در این راستا قدم برداشتند و بعد از آن هم جناح راست دست به تخریب همه جانبه آقای هاشمی زد. یعنی هرگاه مردم به سمت آیت­الله هاشمی رو کردند، گروهی که ظاهرا ماموریت دارند دست به این تخریب می­زنند. مشخص نیست این ماموریت از طرف چه کسی به این جریانات داده شده اما به نظر می­رسد ریشه این تخریب­ها مشترک باشد و از یکجا نشات گرفته باشد. اما من فکر نمی­کنم این تخریب­ها در میان مردم تاثیری داشته باشد، هرچند شاید این تاثیرات در کوتاه مدت و به صورت محدود بروز و ظهور کرده باشد اما در مجموع گمان نمی­کنم این روند روی نظر مردم نسبت به آیت الله موثر بوده باشد. برای مردم روشن شده که خانوده هاشمی از هرنظر سالم هستند و تمام اتهاماتی که به این خانوده نسبت داده می­شود کذب محض است. کسانی که خود با شعار مبارزه با فساد وارد شدند و گفتند ما با مافیا درگیر می­شویم، در حال حاضر میلیارد میلیارد فسادهایشان رو شده و علنی و ثابت شده است. دیروز یکی از مسئولین وزارت ارشاد می­گفت در دولت قبلی بنیاد فارابی را به موسسه تبدیل کرده­اند و آن­را به قیمت ۱۰ میلیون به خودشان فروخته­اند. ساختمان باغ فردوس را به قیمتی بسیار نازل برای خود برداشته­اند و کارهای عجیب و غریب از این دست بسیار انجام شده است. آنهایی که شعار تخریب هاشمی را سر می­دادند و از مبارزه با فساد دم می­زدند، طبل رسوایی­شان گوش فلک را پر کرده است. بنده به عنوان کسی که حدود ۱۰ سال است وکالت این خانواده را بر عهده دارم، ۷-۸ بار به وزارت اطلاعات احضار شده­ام و حرف­های نامناسب و نامربوطی هم شنیدم. من به آنها گفتم اگر شما توانستید تنها یک مورد از ده­ها موردی که در مورد این خانواده مطرح می­کنید را اثبات نمایید من هم هم­موضع شما خواهم شد. اینها هیچ موردی را پیدا نکردند که بتوانند با سند و مدرک اثبات کنند. من به آنها هم گفتم که تصور می­کنم یک ماموریتی از جایی واگذار شده تا این تخریب­ها علیه هاشمی انجام پذیرد. تخریب­های امروزی هم در همان راستا است. اینهمه در خصوص پرونده مهدی سر و صدا راه انداختند، حال که به جایی نرسیدند، سفر او به لیبی را طرح کرده­اند، در حالی که این سفر نه منع قانونی داشته و نه ایرادی در این زمینه متوجه اوست.

در خصوص صحبت­هایی که گفته می­شود آیت­الله هاشمی در شمال به زبان آورده­اند و اظهاراتی که در مورد اسد و سلاح­های شیمیایی به کار برده­اند، حرف و حدیث­های فراوانی شکل گرفته است. نظرتان در این زمینه چیست؟
آقای عسگر اولادی تعبیر بسیار جامع و رسایی در خصوص آیت­الله هاشمی داشتند، ایشان گفتند آقای هاشمی یک مجتهد سیاسی است. مجتهد سیاسی یعنی در مسائل سیاسی صاحب نظر است و آنچه که احساس تکلیف می­کند به زبان می­آورد. من نمی­دانم آقای هاشمی این صحبت­ها را به زبان آورده­اند یا خیر، اما مسئله­ای که حائز اهمیت است، اینست که ایشان بهتر از افرادی که تریبون­های مختلف را در کشور در اختیار گرفته­اند و به راحتی به افراد مختلف توهین می­کنند، منافع ملی و انقلاب را در نظر می­گیرند و قطعا می­داند چه اظهاراتی را بر زبان بیاورد.

جدی­تر شدن احتمال انتخاب محسن هاشمی برای شهرداری تهران را چقدر در این موج جدید تخریب­ها موثر می­دانید؟ ضمن اینکه محسن هاشمی همیشه فردی غیر سیاسی بوده و کارنامه و رزومه­اش روشن و شفاف است. اما بازهم بحث­های بگم بگم ها آغاز شده است. این تحولات را چگونه تفسیر می­کنید؟
محسن هاشمی پرونده­اش کاملا روشن است. وی در ابتدای انقلاب درسش را نیمه کاره گذاشت و از خارج به کشور بازگشت. یکی از پایه­گذاران و مدیر صنایع موشکی بود. پس از آن­هم ۱۶ سال بدون هیچ سر و صدا و جنجالی مدیر مترو بود و با تمام محدودیت­هایی که به ویژه در هشت سال اخیر گریبانگیر مترو بوده است کارش را به نحو احسن پیش برده است و مترو را به جایی رسانده که روزانه ۳ میلیون مسافر را جابه­جا می­کند. از سوی دیگر این­همه مسئله­ای که امروز در خصوص شهرداری مطرح می­شود و از پرونده­های آن سخن به میان می­آید، باید در موردش بیشتر و دقیق­تر سخن به میان آورده شود. برخی اعلام می­کنند آقای قالیباف خوب عمل کرده است، اما هیچکس نمی­پرسد ایشان چگونه خوب عمل کرده و این خوب بودن به چه قیمتی بوده؟ باید این گزارش­ها بررسی شود. باید مردم بدانند که تمام املاک شهرداری فروخته شده است، باید همه بدانند که این شهرداری چه میزان تراکم فروخته و برای سالهای آینده درآمد شهر فروخته شده و این در حالیست که منبع درآمد جدیدی در این زمینه ایجاد و پیش­بینی نشده­است. مسلما وقتی محسن هاشمی به شهرداری بیاید جلوی این روندهای ناصحیح را می­گیرد و طبیعتا این کار منافع بسیاری را به خطر می­اندازد. شرکت­هایی که در این دوره تاسیس شده­اند، باید بررسی شود که این شرکت­ها متعلق به کیست که کارشان خرید و فروش تراکم است و اقدامات اقتصادی نامشروع انجام می­دهند. طبیعتا با حضور محسن هاشمی این اقدامات به خطر می­افتد و طبیعی است که تخریب­ها شروع شود.

به نظر شما این اقدامات را اعضای شورای شهر تهران متوجه شده­ اند و در انتخاب شهردار با دقت نظر عمل خواهند کرد؟
به نظر من نه تنها اصلاح­طلبان که افراد معتدل اصولگرایی هم با رویه­ای منطقی و عقلایی به این جمع­بندی رسیده­اند که محسن هاشمی صالح­ترین و مناسب­ترین فرد برای تصدی این پست است، ضمن اینکه از نظر قانونی هم برای انتخاب مجدد آقای قالیباف منع جدی وجود دارد. آقای دکتر سید محمد هاشمی که استاد حقوق و پدر حقوق عمومی کشور هستند، اعلام کردند طبق قانون کسی نمی­تواند بیش از دو دوره متوالی شهردار تهران شود.

درخصوص این اقدامات غیرقانونی که فرمودید شهرداری انجام داده­است بیشتر برایمان بگویید. بر اساس آنچه که شما اشاره کردید، شهردار آینده تهران هرکه که باشد کار دشواری در پیش خواهد داشت؟
ببینید در این دوره شرکت­های ایجاد شده که تراکم سیار را از افراد می­خرند. این افراد چه کسانی هستند؟ کسانی هستند که از شهرداری طلب دارند، اعم از پیمانکاران و کسانی که زمین­هایشان در طرح­های شهرداری قرار می­گیرند و باید مطالباتشان را از شهرداری بگیرند. متاسفانه در این روند پای دلال­ها بسیار مشاهده می­شود. به عنوان نمونه من یک مثال خدمتتان عرض کنم. یکی از قضات دادگستری، زمینی در تهران دارد که ۲ سال پیش شهرداری بطور غیرقانونی آنرا غصب کرده است و در آن ساخت و ساز کرده است، پس از مدتی توانسته­ایم این را اثبات کنیم که زمین غصبی است، قیمت گذاری شده و مشخص شده. حال که شهرداری باید این مبلغ را پرداخت نماید، از اینکار امتناع می­ورزد، در حالی که در این مدت موارد مشابه فراوانی وجود داشته که شهرداری مبالغ کلانی را بدون ضابطه به افراد مختلفی پرداخت کرده است. اینها تنها بر اساس روابط شکل گرفته است و دلال­بازی ها در این دوره بیداد کرده است. تراکمی که در این دوره فروخته شده، شاید بیش از ده­ها برابر ادوار پیشین بوده است و با تمام این روندها شهرداری بدهی فراوانی را از خود به جای گذاشته است. به عنوان مثال بر سر فاینانسی که از شرکت چینی برای بزرگراه امام علی و تونل نیایش دریافت کرده است، مدیران بعدی باید این مبالغ را پرداخت کنند و شهردار آینده اگر متکی به حمایت دولت نباشد، قطعا در حل این مشکلات کار ساده­ای نخواهد داشت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هاشمی رفسنجانی: ایران به دنبال مذاکرات واقعی و بدون پیش‌شرط است/ دیدار فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن با ایشان
 • هاشمی رفسنجانی: در بیان مصلحت، تردید نمی کنم
 • اتهام زنی برادر حسین بعد از ادعای برادر آقای خامنه ای: هاشمی رفسنجانی در زمین امریکا بازی می کند
 • هاشمی رفسنجانی و مردی که با شنیدن نامش به هیجان می آییم
 • سخنان منتشر نشده هاشمی درباره سوریه
 • ناطق نوری میزبان هاشمی رفسنجانی در خانه پدری
 • تکذیب اظهارات منتسب به هاشمی رفسنجانی از سوی سخنگوی وزارت خارجه
 • هاشمی رفسنجانی: ایران در مقابل ماجراجویی‌های آمریكا هوشیارانه برخورد كند
 • هاشمی رفسنجانی: ایران در مقابل ماجراجویی‌های آمریكا هوشیارانه برخورد كند
 •  
  آخرین اخبار
 • واکنش نمایندگان به انتقادات درباره حذف کدخدایی و اظهارات جنتی و حداد عادل
 • کهولت سن بردار حسین؛ تغییر 180 درجه ای روند انتخاب دوباره قالیباف در شهرداری
 • الهه راستگو از حزب اسلامی کار اخراج شد؛ سزای خیانت و شهردار شدن قالیباف
 • میمون، موش، خرگوش و گربه مسافرین بعدی ایران در فضا
 • انتقاد روابط عمومی دانشگاه علامه از فضاسازي غيراخلاقي عليه استادان: حرمت دانشگاهیان فرهیخته را پاس دارید
 • تشدید برخورد پلیس با شهروندان به دلیل نوع پوشش
 • یورش شبانه ماموران یگان حفاظت به بند عبرت زندان عادل آباد و ضرب و شتم دراویش زندانی
 • تسلیت احمد منتظری به مناسبت درگذشت آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی
 • علم الهدی: به آقای روحانی گفتم انتصاب زن برای سخنگویی وزارت خارجه خلاف قرآن است
 • تشدید بازرسی اتاق‌های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • مصطفی تاجزاده: آیت الله خامنه ای باید مریدان جنگ طلب خود را مهار کند
 • وزیر امور خارجه: امیدواریم مانع شروع جنگ شویم
 • محقق نشدن ۶۶درصد برنامه چهارم در کشاورزی
 • روند تعیین شهردار تهران؛ از تهدید تا اغوا
 • صدور گواهی‌نامه "اطفای حریق" برای پنج هزار زندانی رجایی شهر بدون برگزاری دوره آموزشی
 • تعطیلی ۵۰ درصدی شهرک‌های صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • شیوا نظرآهاری از زندان اوین به مرخصی آمد
 • نجفقلی حبیبی: باید مردم را تشویق کنیم تا با تشکیل نهادهای مدنی با حقوق خود آشنا شوند
 • روحانی: موضوع هسته‌ای ایران باید در چارچوب مقررات بین‌المللی حل شود
 • سن امید در ایران به ۷۳ سالگی افزایش یافت
 •