به روز شده: ۰۷:۵۳ تهران - دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۲

احتمال حراج هدایای ریاست جمهوری دولت احمدی نژاد به نفع دانشگاه ایرانیان

امروز: «انتقال ۲۵۳۰ قطعه از هدایای ریاست جمهوری به مکانی نامعلوم» این خبر سرآغاز یک حاشیه برای دولت تمام شده دهم بود.

به گزارش فارس، یکی از سایت های خبری ۲۵ مرداد در خبری کوتاه از انتقال ۲۵۳۰ قطعه از هدایای دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد از مجموعه سعدآباد به وسیله هشت کامیون به محلی دیگر خبر داده بود.

آیا هدایای احمدی نژاد به نفع «ایرانیان» حراج می شود؟

با گذشت چند روز از خبر این انتقال اخبار جدیدتری از جا به جایی اموال در نهاد ریاست جمهوری و در آخرین روزهای دولت احمدی نژاد به گوش می رسد.

در همین رابطه برخی شنیده‌ها از احتمال به حراج گذاشته شدن اموال خارج شده از موزه هدایای ریاست جمهوری به نفع دانشگاه ایرانیان دارد.

اظهارت یک منبع آگاه و سکوت مسئولان جدید نهاد

پس از انشار خبر اولیه خروج تعدادی از هدایای دوره هشت ساله احمدی نژاد از موزه، اخباری منتشر شد که حکایت از آن داشت که زمان خروج این اموال ۱۱ مردادماه، مطابق با آخرین روز ریاست جمهوری احمدی نژاد بوده است که همین موضوع نیز به حاشیه های این ماجرا افزود.

البته مسئولان تشریفات نهاد ریاست جمهوری پس از انتشار این خبر ترجیح دادند درباره آن سکوت کنند. در همین رابطه مسئولان تشریفات ریاست جمهوری و کاخ موزه سعدآباد ضمن اظهار بی‌اطلاعی درباره اموال خارج شده از موزه، نه آن را تکذیب کردند و نه تائید.

در ۲۵ مرداد ماه امسال یک منبع آگاه جزئیات بیشتری از این موضوع را افشا کرد.

این منبع آگاه در گفت و گو با یکی از رسانه های نزدیک به دولت یازدهم تعداد هدایای منتقل شده را ۲۲۸۳ قلم عنوان کرد و گفت: اوایل تیرماه امسال نامه ای از سوی سید حسین موسوی رییس دفتر احمدی نژاد به معاونش مهدی آشتیانی (معاون وقت تشریفات دفتر رییس جمهور) -که مدیریت ساختمان موزه هدایا واقع در سعدآباد، بر عهده آن معاونت است - نوشت و در آن از عزم احمدی نژاد مبنی بر بسته بندی و فهرست برداری هدایای دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش خبر داد ، بر اساس دستور رییس دفتر رییس جمهور کار بسته بندی هدایا اوایل تابستان آغاز شد .

وی جزئیات انتقال را کمی متفاوت از خبر اولیه اعلام می کند. وی می گوید:« این اموال در چهار کامیون جاسازی و با پنج ماشین زرهی اسکورت شد و به ساختمان لادن در میدان ونک منتقل گردید.» در حالی که در خبر اولیه گفته شده بود که این اموال با هشت کامیون منتقل شده است.

به گفته این فرد ساختمان لادن مقصد این اموال بوده است؛ همان محلی که دفتراحمدی نژاد قرار بود در آن ایجاد شود و در روزهای اخیر برخی رسانه ها از حضور پر تعداد احمدی نژاد و وزرای سابق در آن خبر می دهند.

این منبع آگاه البته موضوع امحا اسنادی که مشخصات این اموال را در خود ثبت کرده اند، اشاره و می گوید: آنچه در این میان اهمیت دارد این است که از سوی برخی افراد به کارکنان موزه هدایا از طرف مسئولان دفتر رییس جمهور سابق دستور داده شده تا همه اطلاعات مربوط به هدایا شامل پرونده ها ، فهرست و عکس هدایا منهدم شود و از بین برود.

اظهارات مسئولان قدیم و جدید نهاد/ "اطلاعی نداریم"

نکته جالب تر آنکه مسئولان جدید تشریفات ریاست جمهوری هیچ واکنش جدی به این خبر نشان نداده و نسبت به آن بی تفاوت بودند.

مبینی سرپرست تشریفات ریاست جمهوری در پاسخ به سوالی درباره خروج این اموال از موزه هدایای ریاست جمهوری و اظهارات یک منبع آگاه در این باره گفت: «بهتر است دنبال اسم کسی که این خبر را اعلام کرده است بگردید و پس از اینکه نام او را پیدا کردید موضوع را از خودش جویا شوید.»

بنابر این گزارش، حمید بقایی معاون اجرایی سابق نهاد ریاست جمهوری هم در گفت و گو با خبرنگار فارس از انتقال این هدایا اظهار بی اطلاعی کرد.

وی گفت: من در جریان خبر انتقال هدایای ریاست جمهوری از محل نگهداری آنها در موزه نیستم ولی فکر می کنم این خبر نیز در ادامه خبرسازی های اخیر باشد.

بقایی کلیت خبر مطرح شده را نیز زیر سوال برد و تاکید کرد: اساسا جابه جایی اموال در مجموعه های دولتی به این راحتی ها نیست.

قوه قضائیه وارد می شود!

معاون اول قوه قضائیه شاید اولین مسئول رسمی بود که به این شایعه واکنش جدی تری جز تائید و تکذیب، نشان داد.

حجت الاسلام رئیسی با اشاره به خروج هدایای خارجی از "موزه هدایا" گفت: اگر این هدایا جزو اموال دولتی باشد وظیفه دستگاه قضایی است که پیگیری کند و اگر معلوم شود که اموال مربوط به دولت بوده و ثبت دولتی شده حتی کوچکترین شی آن هم قابلیت تعقیب قانونی دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا خروج هدایای سایر کشورها از "موزه هدایا" قانونی است یا خیر؟ اظهار داشت: اگر هدایایی در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد از کاخ خارج شده است، منع قانونی دارد.

رئیسی خاطرنشان کرد: اموال دولت مربوط به دولت است، در آیین‌نامه دولت ذکر شده است که اگر هدیه‌ای از خارج کشور به کارکنان دولت داده می‌شود، آن فرد حق دارد تا مبلغ معینی را تصرف کند مثلا اگر تا مبلغ ۳۰ هزار تومان بود باید تحویل دولت می‌داد.

معاون اول رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: قطعا اگر هدایایی مربوط به نظام و دولت جمهوری اسلامی باشد حتما دخل و تصرف در آن‌ها غیر مجاز است و مربوط به اموال دولتی است.

وی اظهار داشت: اگر این هدایا جزو اموال دولتی باشد وظیفه دستگاه قضایی است که پیگیری کند و دستگاه قضایی هم اگر معلوم شود که اموال مربوط به دولت بوده و ثبت دولتی شده حتی کوچکترین شی آن هم قابلیت تعقیب قانونی دارد.

رئیسی تاکید کرد: هر تصرفی در اموال عمومی، بیت‌المال، اموال دولتی باید طبق مجوز صد در صد قانونی انجام گیرد، حتی هدایای مشخصی هم تا حدی قابل تصرف است و اگر از آن بگذرد غیر قانونی است و قابل تعقیب است.

حراج های احمدی نژادی!

در این بین اگر خبر حراج هدایای ریاست جمهوری دوران احمدی نژاد قطعیت پیدا کند، این اولین بار نیست که هدایای رئیس جمهور به حراج گذاشته می شود.

اولین حراج هدایای احمدی نژاد در ۲۹ مرداد ماه سال ۹۰ و در ۲۱ اسنفد ماه سال ۱۳۹۱ نیز دومین مراسم حراج تعدادی از هدایای ریاست جمهوری به نفع سازمان بهزیستی و افراد تحت پوشش آن برگزار شد.

خودکار و خودنویسی شبیه سازی شده که توسط پادشاه عمان،‌ ساعت مردانه هدیه داده شده از سوی سفیر کویت، سرویس گردنبند و گوشواره با ۱۵ گرم طلای ۱۸ عیار اهدایی رییس جمهور پاکستان، سرویس جواهر اهدایی رییس کل ستاد نیروهای مسلح قطر، دستبند مالزیایی، سرویس گردنبند، انگشتر و مروارید اهدایی امیر قطر، خودنویس اهدایی با نمای عصر جدید چارلی چاپلین، سرویس سنگین زمرد و برلیان اهدایی پادشاه عربستان، ساعت اهدایی سلطان عمان، اموالی بودند که در دومین حراج هدایای ریاست جمهوری به نفع بهزیستی حراج شدند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • سریال کشف فسادهای دولت احمدی نژاد
 • شروع بهانه های یاران احمدی نژاد از روحانی: یک ماه گذشت چرا کاری نمی کنید!
 • اینبار پسر سر حلقه خانه فاطمی در فسادهای مالی دولت احمدی نژاد/ارتباط فرزند محمدرضا رحیمی با اخلالگران بازار ارز
 • ادامه سریال مصوبات غیرقانونی دولت دهم؛ ۷ نامه جدید رییس مجلس
 • لغو دستور دولت دهم درباره ساختمان تاریخی
 • دریافت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی رسایی و زاکانی از وزارت ارشاد دولت احمدی نژاد
 • افشاگری زاکانی علیه رئیس دولت نهم؛ احمدی نژاد به من گفت بیا ترکیب خبرگان را عوض کنیم
 • قراردادهای ۶۵ ساله در دولت دهم
 • مدیران پاک دست دولت احمدی نژاد در دادگاه؛ این بار مسعود زریبافان
 •  
  آخرین اخبار
 • واکنش نمایندگان به انتقادات درباره حذف کدخدایی و اظهارات جنتی و حداد عادل
 • کهولت سن بردار حسین؛ تغییر 180 درجه ای روند انتخاب دوباره قالیباف در شهرداری
 • الهه راستگو از حزب اسلامی کار اخراج شد؛ سزای خیانت و شهردار شدن قالیباف
 • میمون، موش، خرگوش و گربه مسافرین بعدی ایران در فضا
 • انتقاد روابط عمومی دانشگاه علامه از فضاسازي غيراخلاقي عليه استادان: حرمت دانشگاهیان فرهیخته را پاس دارید
 • تشدید برخورد پلیس با شهروندان به دلیل نوع پوشش
 • یورش شبانه ماموران یگان حفاظت به بند عبرت زندان عادل آباد و ضرب و شتم دراویش زندانی
 • تسلیت احمد منتظری به مناسبت درگذشت آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی
 • علم الهدی: به آقای روحانی گفتم انتصاب زن برای سخنگویی وزارت خارجه خلاف قرآن است
 • تشدید بازرسی اتاق‌های دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • مصطفی تاجزاده: آیت الله خامنه ای باید مریدان جنگ طلب خود را مهار کند
 • چرا باز تخریب هاشمی رفسنجانی؛ گفت و گویی با وکیل خانواده هاشمی
 • وزیر امور خارجه: امیدواریم مانع شروع جنگ شویم
 • محقق نشدن ۶۶درصد برنامه چهارم در کشاورزی
 • روند تعیین شهردار تهران؛ از تهدید تا اغوا
 • صدور گواهی‌نامه "اطفای حریق" برای پنج هزار زندانی رجایی شهر بدون برگزاری دوره آموزشی
 • تعطیلی ۵۰ درصدی شهرک‌های صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد
 • شیوا نظرآهاری از زندان اوین به مرخصی آمد
 • نجفقلی حبیبی: باید مردم را تشویق کنیم تا با تشکیل نهادهای مدنی با حقوق خود آشنا شوند
 • هاشمی رفسنجانی: ایران به دنبال مذاکرات واقعی و بدون پیش‌شرط است/ دیدار فرستاده ویژه نخست وزیر ژاپن با ایشان
 •