به روز شده: ۱۰:۴۶ تهران - یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

پخش تصاویری از مهندس میرحسین موسوی و زندانیان سیاسی

 طرح مطالبه آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر در همایش جوانان اصلاح طلب

امروز: اولین همایش اصلاح طلبان بعد از چهار سال با پخش تصاویری از مهندس میرحسین موسوی و زندانیان سیاسی و ابراز احساسات شدید جوانان حاضر که از اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح طب بودند، در شهر کرد برگزار شد. جوانانی که بارها در این همایش خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از رهبران جنبش سبز شدند.

همایشی که هرچند با هدف قدردانی از تلاش های جوانان اصلاح طلب در انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود، به مجالی برای یاد کردن و قدردانی از مقاومت رهبران در حصر جنبش سبز و زندانیان سیاسی تبدیل شد، آن جا که محمدرضا خاتمی با بغض و اشک در سخنانش گفت : امروزمان را تنها و تنها مدیون پایداری های صدها تنی هستیم که هنوز هم برخی از آنها در زندان هستند و پایداری ها و صبوری های آن بزرگ مرد تاریخ ایران، میرحسین موسوی.

او همچنین خطاب به روحانی گفت : ما برای سایر وعده هایتان می توانیم صبر کنیم ولی برای این وعده تان" آزادی موسوی، کروبی و رهنورد" نمیدانم چقدر می توانیم صبر کنیم.سخنانی که در میان ابراز احساسات و کف زدن ها طولانی بیان شد.

ابراز احساساتی که از همان ابتدای سخنان محمدرضا خاتمی آغاز شد، جایی که مجری برنامه او را نائب رییس مجلس ششم معرفی کرد و رضا خاتمی در پاسخ او گفت : من عضو حزب مشارکت هستم و به این عضویت افتخار می کنم.

غلامعلی رجایی که به نمایندگی از آیت الله هاشمی رفسنجانی در این همایش حضور یافته بود، نیز از لزوم پایان دادن به حصر موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی به دلیل تغییرشرایط سیاسی کشور و روی کارآمدن دولت جدید سخن گفت.

جوانان اصلاح طلب جوایزشان را هم به زندانیان سیاسی جنبش سبز تقدیم کردند، تا همایش کاملا رنگ و بوی سبز بگیرد. نخستین جایزه به رییس ستاد جوانان اصلاح طلب در کردستان تعلق داشت که جایزه خود را به عبدالله رمضان زاده اهدا کرد. ستاد خوزستان نیز جایزه خود را به مجید دری، ضیا نبوی و مسعود لدنی که در زندان کارون اهواز دوران محکومیت خود را سپری می کنند اهدا کرد و روزنامه بهار نیز جایزه ای دریافت کرد که مهراوه خوارزمی آن را به روزنامه نگاران دربند و بانوی صبر و مقاومت زهرا رهنورد اهدا کرد. تمامی کسانی که به روی سن می رفتند آرزوی رفع حصر و حبس و رهایی میرحسین موسوی ، مهدی کروبی ، زهرا رهنورد و زندانیان سیاسی را بیان می کردند.

باوجود لغو مجوز صادر شده برای برگزاری این همایش دو روز پیش از روز موعود این رایزنی‌های اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری بود که سبب شد شورای تامین استان از رای به لغو مجوز بازگردد و امیدهای جوانان اصلاح‌طلب برای گردهمایی بی‌دغدغه را پس از سال‌ها ناامید نکند. همایش با پخش پیام تصویری سیدمحمد خاتمی، رییس‌جمهوری پیشین کشورمان آغاز شد. محمدرضا خاتمی، حسین مرعشی، حسین کمالی و غلامعلی رجایی نیز از جمله سخنرانان مدعو این همایش بودند. سخنرانانی که تکرار نام و یاد یاران غایب جمع در سخنان‌شان با غریو سپاس و تشویق ممتد جمعیت صدها نفره جوانان حاضر در سالن همراه می‌شد و یاد ایام را زنده می‌کرد.

رضا خاتمی: اصلاحات توانست هژمونی رهبری خود را حاکم کند

به گزارش روزنامه بهار، محمدرضا خاتمی، دبیرکل پیشین حزب مشارکت و نایب‌رییس مجلس ششم که به گفته خودش پس از ۵۰ماه همایش جوانان اصلاح‌طلب نخستین جایی بود که او در آن سخنرانی می‌کرد و تاکیدش بر عضویت در حزب متبوعش با تشویق حاضران مواجه شد در ابتدای سخنان خود ضمن تقدیر از زحمات مردم و فعالان سیاسی و اجتماعی و همچنین جوانان در طول مدت انتخابات گفت: نباید فراموش کنیم که اگر امروز روی کارآمدن دولت امید را جشن می‌گیریم مرهون پایداری، صبر و ایستادگی هستیم. دستاوردهای انتخابات این بود که بفهمیم چه هستیم. اگر امروز این دستاوردها را جشن می‌گیریم، حاصل انقلاب اسلامی است. به‌دلیل این‌که مردم شعور انقلابی و آزادی خود را همچنان حفظ کرده‌اند. این از مهم‌ترین دستاوردهای مردم‌سالاری است. تا زمانی که فرهنگ آزادیخواهی به برکت انقلاب در مردم ریشه دوانده می‌توان به آینده‌ای بهتر امیدوار بود. او که با یاد کردن از جوانان آزادیخواه بغض غم در صدایش نشسته بود، افزود: ارزش جوانان ما به این نیست که در انتخابات شرکت کردند؛ آنچه آنان در این انتخابات نشان دادند بلوغی بود که جامعه ما در ۱۰۰سال گذشته به آن نرسیده بود و بعد از مشروطه گرفتار چرخه معیوب استبداد، انقلاب و آزادی قرار گرفته بود و پس از مشکلات می‌خواستند از نقطه صفر آغاز کنند. اما جوانان امروز هرچند دوران انقلاب را درک نکرده‌اند اما با عبرت‌گیری از گذشتگان با فعالیت‌های مدنی و مردم‌سالارانه و مسالمت‌آمیز این چرخه معیوب را شکستند. آن‌ها به نسل‌های گذشته درس دادند که این چرخه معیوب را می‌توان با آگاهی، پایداری و ایستادگی شکست. این است که امروز جوانان ما نشان داده‌اند که مظهر تدبیر و امید هستند. در دوران گذشته هرچند شرایط سخت بود اما امید از بین نرفت و امروز به اوج خود رسید.

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های انتخابات این بود که اصلاحات توانست هژمونی رهبری خود را حاکم کند. در طول چهارسال گذشته اصلاحات از کمترین امکانات برای ارتباط با مردم برخوردار بود اما وقتی اصلاحات انسجام و رهبری پیدا کرد، این هدایت اصلاحات به خوبی با پاسخ مردم مواجه شد و این به بزرگ‌ترین سرمایه مدنی اصلاحات تبدیل شده که اکنون مردم چشم و گوش به زبان و قلم کسانی دارند که ثابت کردند کنارشان هستند و برای آن‌ها کار می‌کنند. محمدرضا خاتمی افزود: بنابراین وظیفه ما در این دوران بسیار سنگین است؛ زیرا چشم مردم به این دولت است؛ بنابراین نمی‌توان در برابر دولت بی‌تفاوت بود و باید با تمام توان به حمایت از دولت برخیزیم و این به معنای عدم نقد و انتقاد نیست یا این‌که در برابر کژی‌ها چشم بسته و توجیه‌گر باشیم تا به سرنوشتی که بعضی در دولت قبل دست یافتند برسیم. چشم، گوش و مغز ما باید در کمک به دولت باشد و شاید بخشی از این کمک نقد آن است. امیدواریم بتوانیم بنای خوبی برای همکاری با دولت بگذاریم و این نیازمند آن است که تک‌تک ما بتوانیم در احزاب و تشکل‌های خودمان سازمان پیدا کنیم و کار جمعی را پیش ببریم. رقابت را ارج بگذاریم اما رفاقت‌ها را نیز فراموش نکنیم. خاتمی در ادامه گفت: مردم به «تغییر» رای دادند. انتظار ما این است که این پیام توسط تمام قوا درک شود. قوه‌مقننه به ۱۵نفر از وزرا رای داد که رای ندادن به سه وزیر دیگر قابل پذیرش نیست. باید اجازه داده شود دولت آن‌طور که صلاح می‌بیند عمل کند. همچنین امید است این پیام به کسانی که در قوه‌قضاییه فعالیت دارند برسد و گام‌هایی را بردارند تا در کنار هم برای رفع مشکلات اقدام شود. قوه‌مجریه نیز بداند ما مطالبات‌محور هستیم هرچند سهم‌خواهی نمی‌کنیم. مطالبات ما چیزی نیست جز همان چیزهایی که روحانی در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود عنوان کرد. دولت باید این

خط مشی را سرلوحه قرار داده و پیش برد که مهم‌ترین این مطالبات قانون‌گرایی، شفافیت، نجات اقتصاد آزاد، مبارزه با فساد، آرامش اقتصادی برای مردم، امنیت بخش‌خصوصی، حمایت از بخش‌خصوصی، عدم رقابت دولت با مردم، ایجاد فضایی امن و آزاد برای دانشجویان و برداشتن ستاره از دانشجویان ستاره‌دار، بازگرداندن استادانی که غیرقانونی بازنشست شده‌اند، پیشنهاد قوانین حمایت‌کننده از زنان و آزادی بیان و... هرچند باید به دولت فرصت داد که به اقدامات خود جامه عمل بپوشاند.

مرعشی: راه اصلاح‌طلبان راه مردم است

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی سخنران دیگر این همایش بود. مرعشی با بیان این‌که بسیاری از جوانان در روزهای سخت سال‌های گذشته از ما به عنوان نسل اول انقلاب درباره چرایی انقلاب و چرایی حمایت ما از آن می‌پرسند، گفت: امروز نگاهی مقایسه‌ای به ایران و شرایط سیاسی و بحران‌های منطقه نشان می‌دهد که چرا ما به رهبری امام (ره) انقلاب کرده‌ایم. حسین مرعشی افزود: شرایط امروز ایران و نگاهی به شرایط سیاسی منطقه و وضعیت کشورهای مهمی چون مصر که درگیر شرایط بحرانی هستند همچنین نگاهی به شرایط عراق و شرایط اسفبار سوریه و همچنین توجه به وضعیت کنونی کشور ایران ضرورت مرور درس امام(ره) را بار دیگر می‌رساند که فرمودند هر کجا مشکل داشتید مردم را به صحنه آورید؛ زیرا مشکل را حل خواهند کرد. وی تاکید کرد: مردم در همین انتخابات با کم‌هزینه‌ترین شرایط وضعیت را تغییر و ثبات را جایگزین کردند. باید مردم را در صحنه نگه داشت و قدر مردم را دانست و پیوند خود را با مردم مستحکم‌تر کرد؛ زیرا آنان‌اند که می‌توانند کشور را نجات داده و به جلو ببرند. مرعشی ادامه داد: وقتی مردم در دوره طولانی از صحنه خارج شوند به‌تدریج قدرت ملی نیز از بین می‌رود، این در حالی است که در دوران انقلاب قدرت مردم آزاد شد و اقیانوس خروشان ملت به جوش آمد و پیروزی رقم خورد. همان‌طور که در دوران انتخابات نیز چنین اتفاقی صورت گرفت. اصلاح‌طلبان راهشان راه مردم است پس نباید لحظه‌ای از مشکلات مردم غافل بود تا روزهای خوشی با بودن با مردم برای کشور رقم خورد. غلامعلی رجایی نیز که به نمایندگی از آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این همایش حضور یافته بود در سخنانی جوانان فعال در ستادهای انتخاباتی را به فرشتگانی توصیف کرد که سبب ازدیاد و طراوت بیشترجامعه می‌شوند و ابراز امیدواری کرد اصلاحات جریانی مستدام باشد و از شجره طیبه خط امام (ره) بهره گیرد. رجایی با بیان این‌که امیدواریم روزی واژه‌هایی چون «کهریزک»، «حبس» و «حصر» از ادبیات سیاسی کنارگذاشته شود و جوانان برای برگزاری جلساتی از این دست پشت درهای بسته مسئولان نمانند، گفت: «اسلام دل‌ها را از کینه بری می‌داند و سدها را مقابل همدیگر نمی‌پسندد، امید است در دولت امید و تدبیر دیگر شاهد کینه و مقابله نباشیم. اسلام همه را برابر می‌داند پس امید است همگان پیام اعتدال را بشنوند و نویددهنده بهاری باشند که در جای‌جای کشور خود را نشان خواهد داد.»

پس از آن حسین کمالی، دبیرکل حزب کار در سخنرانی خود با بیان این‌که شاخص‌ها در هشت‌سال گذشته و بخشی هم در زمان‌های قبل به شاخص‌های منفی تبدیل شد، گفت: باورهای مردم آسیب دیده است. ما نباید به گونه‌ای باشیم که در ظاهر به شکلی و در باطن به شکلی دیگر باشیم؛ این دوگانه عمل‌کردن‌ها آسیب‌های زیادی به کشور وارد کرده است پس اکنون باید خرافه‌زدایی کرد. کمالی با تاکید بر این‌که به جای فردگرایی باید به حقوق مدنی تکیه کرد، افزود: جریان اصلاحات نیز باید با بازسازی خود با روشی علمی به دنبال حقوق مردم باشد. نباید شرایطی صورت گیرد که دولتی که روی کار می‌آید بعد از تحویل هیچ تغییری صورت نداده باشد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • گردهمایی بزرگ اصلاح طلبان اصفهان برگزار می شود
 • مرتضي الويری: پیروزي به دست آمده فعلي براي اصلاح‌طلبان شكننده است/پيشنهاد تشكيل كنگره سراسري اصلاح‌طلبان
 • تشویق های ممتد برای میرحسین و کروبی در همایش جوانان/انتقاد نماینده هاشمی رفسنجانی از عدم همکاری مسئولان محلی
 • گزارش همایش تقدیر از فعالان ستاد جوانان اصلاح طلب استانهای کشور در انتخابات ریاست جمهوری
 • علی‌محمد حاضری: اصلاح‌طلبان احزاب خود را تقویت كنند/پیشنهاد آیت الله مظاهری به نفع نظام است
 • منتجب نیا: اصولگراها از اقدامات تندروها اعلام برائت کنند/ کفن پوشی ضد ارزش است
 • عضو جمعیت ایثارگران: از جلسات خصوصی اصلاح‌طلبان خبر داریم
 • حق‌شناس: برخی ملاحظات مانع استفاده بیشتر روحانی از توان اصلاح‌طلبان در كابینه شد
 • سعید حجاریان: روحانی باید "رانت" ها را قطع کند
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله دستغیب: باید فضا آزاد باشد والا که مسجد و مجتهد هم امنیتی می شود
 • متن کامل نامه رییس هیأت اجرایی و سخنگوی جبهه مشارکت ایران اسلامی به شبکه یک سیما
 • چشم انداز دولت روحانی و فعالیت حزبی از دیدگاه محمدرضا خاتمی : رای دهندگان به روحانی دولت را پایش خواهند کرد
 • مرکز افکارسنجی ایسپا: بیش از نیمی از مردم امیدوار به بهتر شدن شرایط کشور هستند
 • وزیر بهداشت خواستار رفع تحریم‌های دارویی علیه ایران شد
 • هاشمي رفسنجاني: ظلم به مردم سوريه و حمله خارجي محكوم است
 • رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی: اخراج کارگران، به محرومیت فرزندان‌شان از تحصیل انجامیده است
 • اسحاق جهانگیری: آثار مثبت سیاست‌های اقتصادی دولت از سال ۹۳ مشاهده می‌شود
 • احمد مسجدجامعی: می‌خواهیم کسی شهردار شود که نخواهد رئیس‌جمهور شود
 • آیت‌الله طاهری خرم آبادی درگذشت
 • منصوب شدن شش معاون محمد جواد ظریف
 • حسن رسولی: دولت گام‌های جدی برای تدوین منشور حقوق شهروندی بردارد
 • منتجب‌نیا: ادامه فعالیت حزب اعتماد ملی، منوط به تعیین تکلیف کروبی است
 • آخرین وضعیت پرونده شکایت خانه سینما از ارشاد
 • شجریان: شورای نظارت موسیقی باید حذف شود
 • دور تازه تحریم های آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با نفت ایران
 • شش قلم داروی کمیاب به بازار وارد شد
 • حمله به کنسولگری ایران در هرات افغانستان
 • هاشمی رفسنجانی: در بیان مصلحت، تردید نمی کنم
 • کسب رتبه برتر تورم توسط ایران در بین 148 کشور
 •