به روز شده: ۱۰:۰۹ تهران - شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۲

محمدرضا خاتمی در همایش جوانان اصلاح طلب: جشن امروز مرهون پایداری و صبر و ایستادگی است

امروز: محمدرضا خاتمی در همایش جوانان اصلاح طلب گفته است: نباید فراموش کنیم که اگر امروز روی کارآمدن دولت امید را جشن می‌گیریم مرهون پایداری، صبر و ایستادگی هستیم. دستاوردهای انتخابات این بود که بفهیم چه هستیم. اگر امروز این دستاوردها را جشن می‌گیریم، حاصل انقلاب اسلامی است به خاطر این‌که مردم شعور انقلابی و آزادی خود را همچنان حفظ کرده‌اند. این از مهم‌ترین دستاوردهای مردم‌سالاری است. تا زمانی که فرهنگ آزادخواهی به برکت انقلاب در مردم ریشه دوانده می‌توان به آینده‌ای بهتر امیدوار بود.

همایش سراسری قدردانی از اعضای ستاد ملی جوانان اصلاح‌طلب در چهارمحال و بختیاری برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامعلی رجایی به نمایندگی از هاشمی‌رفسنجانی در این مراسم گفت: اسلام دل‌ها را از کینه بری می‌داند و سدها را مقابل همدیگر نمی‌پسندد، امید است در دولت امید و تدبیر دیگر شاهد کینه و مقابله نباشیم. اسلام همه را برابر می‌داند پس امید است همگان پیام اعتدال را بشنوند و نویددهنده بهاری باشند که در جای جای کشور خود را نشان خواهد داد.

حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران نیز گفت: شرایط امروز ایران و نگاهی به شرایط سیاسی منطقه و وضعیت کشورهای مهمی چون مصر که درگیر شرایط بحرانی هستند همچنین نگاهی به شرایط عراق و شرایط اسفبار سوریه و همچنین توجه به وضعیت کنونی کشور ایران ضرورت مرور درس امام (ره) را بار دیگر می‌رساند که فرمودند هر کجا مشکل داشتید مردم را به صحنه آورید؛ چراکه مشکل را حل خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: مردم در همین انتخابات با کم‌هزینه‌ترین شرایط وضعیت را تغییر و ثبات را جایگزین کردند. باید مردم را در صحنه نگه داشت و قدر مردم را دانست و پیوند خود را با مردم مستحکم‌تر کرد؛ چراکه آنان‌اند که می‌توانند کشور را نجات داده و به جلو ببرند.

وی معتقد است: وقتی مردم در دوره طولانی از صحنه خارج شوند به تدریج قدرت ملی نیز از بین می‌رود، این در حالی است که در دوران انقلاب قدرت مردم آزاد شد و اقیانوس خروشان ملت به جوش آمد و پیروزی رقم خورد. همان‌طور که در دوران انتخابات نیز چنین اتفاقی صورت گرفت. اصلاح‌طلبان راه‌شان راه مردم است پس نباید لحظه‌ای از مشکلات مردم غافل بود تا روزهای خوشی با بودن با مردم برای کشور رقم خورد.

هم‌چنین محمدرضا خاتمی با تقدیر از زحمات مردم و فعالان سیاسی و اجتماعی و همچنین جوانان در طول مدت انتخابات گفت: نباید فراموش کنیم که اگر امروز روی کارآمدن دولت امید را جشن می‌گیریم مرهون پایداری، صبر و ایستادگی هستیم. دستاوردهای انتخابات این بود که بفهیم چه هستیم. اگر امروز این دستاوردها را جشن می‌گیریم، حاصل انقلاب اسلامی است به خاطر این‌که مردم شعور انقلابی و آزادی خود را همچنان حفظ کرده‌اند. این از مهم‌ترین دستاوردهای مردم‌سالاری است. تا زمانی که فرهنگ آزادخواهی به برکت انقلاب در مردم ریشه دوانده می‌توان به آینده‌ای بهتر امیدوار بود.

وی افزود: ارزش جوانان ما به این نیست که در انتخابات شرکت کردند؛ آن‌چه آنان در این انتخابات نشان دادند بلوغی بود که در ۱۰۰ سال گذشته به آن نرسیده بودند و بعد از مشروطه گرفتار چرخه معیوب استبداد، انقلاب و آزادی قرار گرفتند اما جوانان امروز هرچند دوران انقلاب را درک نکرده‌اند اما با عبرت‌گیری از گذشتگان با فعالیت‌های مدنی و مردم‌سالارانه و مسالمت‌آمیز این چرخه معیوب را شکستند و با پایداری و ایستادگی نشان دادند که جوانان مظهر تدبیر و امید هستند. در دوران گذشته هر چند شرایط سخت بود اما امید از بین نرفت و امروز به اوج خود رسید.

وی ادامه داد: از دیگر ویژگی‌های انتخابات این بود که اصلاحات توانست هژمونی رهبری خود را حاکم کند. در طول چند سال گذشته اصلاحات کمترین ارتباط با مردم داشت اما با اتحاد و رهبری که پیدا کرد توانست به خوبی پاسخ مردم را بشنود و این مهم امروز به سرمایه‌ای مدنی تبدیل شده و اکنون مردم به آن چشم دوخته‌اند؛ بنابراین وظیفه ما در این دوران بسیار سنگین است؛ چراکه چشم مردم به این دولت است؛ بنابراین نمی‌توان در برابر دولت بی‌تفاوت بود و باید با تمام توان به حمایت از دولت برخیزیم و این به معنای عدم نقد و انتقاد نیست یا این‌که در برابر کژی‌ها چشم بسته و توجیه‌گر باشیم تا به سرنوشتی که برخی در دولت قبل دست یافتند برسیم. چشم، گوش و مغز ما باید در کمک به دولت باشد و امید است با این همکاری‌ها بتوان اهداف دولت را پیش برد و رفاقت‌ها را فراموش نکرد.

این فعال سیاسی گفت: مردم به تغییر رای دادند. انتظار ما این است که این پیام توسط تمام قوا درک شود. قوه مقننه به پانزده تن از وزرا رای داد که رای ندادن به سه وزیر دیگر قابل پذیرش نیست. باید اجازه داده شود دولت آن‌طور که صلاح می‌بیند عمل کند. همچنین امید است این پیام به کسانی که در قوه قضاییه فعالیت دارند برسد و گام‌هایی را بردارند تا در کنار هم برای رفع مشکلات اقدام شود. قوه مجریه نیز بداند ما مطالبات‌محور هستیم، مطالبات ما چیزی جز همان چیزهایی که روحانی در برنامه‌ها و سخنرانی‌های خود عنوان کرد نیست که باید این خط مشی را سرلوحه قرار داده و پیش برد که مهم‌ترین این مطالبات قانون‌گرایی، شفافیت، نجات اقتصاد آزاد، مبارزه با فساد، آرامش اقتصادی برای مردم، امنیت بخش خصوصی، حمایت از بخش خصوصی، عدم رقابت دولت با مردم، ایجاد فضایی امن برای دانشجویان و برداشتن ستاره از دانشجویان ستاره‌دار پس باید به دولت فرصت داد که به اقدامات خود جامه عمل بپوشاند.

حسین کمالی دبیرکل حزب کار معتقد است: شاخص‌ها در هشت سال گذشته و بخشی هم در زمان‌های قبل به شاخص‌های منفی تبدیل شد. آمار طلاق، زندانیان، اعتیاد و خودکشی اگر بررسی شود متوجه خواهیم شد در هنجارهای اجتماعی چه اتفاقاتی افتاده است. از گذشته نزدیک به ۱۱۰ میلیارد دلار درآمدهای نفتی داشتیم اما نتیجه این اقتصاد چیست. نرخ اشتغال تا چه اندازه تغییر کرده است. با این همه پول که می‌شود کشور را غنی‌ ساخت به وضعیت کنونی رسیده‌ایم. با این شرایط وضعیت اقتصادی کشور چگونه خواهد بود. در زمینه سیاسی وقتی ما اعلام کنیم سلاح هسته‌یی نمی‌خواهیم و با دیپلماسی درست و اعتمادسازی پیش رویم شرایط امروز را دیگر نخواهیم داشت.

وی ابراز عقیده کرد: باورهای مردم آسیب دیده است. ما نباید به گونه‌ای باشیم که در ظاهر به شکلی و در باطن به شکلی دیگر باشیم؛ این دوگانه عمل کردن‌ها آسیب‌های زیادی به کشور وارد کرده است پس اکنون باید خرافه‌زدایی کرد؛ چراکه خرافه از جنس دین نیست بلکه از آن وسیله‌ای برای در اختیار قرار دادن باور مردم استفاده شد و با دادن امید واهی به مردم شرایط کنونی صورت گرفته است. ما باید با جهان امروز پیش برویم. کسی که همین شرایط کنونی را می‌خواهد محافظه‌کار است نه اصلاح‌طلب. به جای فردگرایی باید به حقوق مدنی تکیه کرد. از این مراحل باید عبور کرد و جریان اصلاحات نیز باید با بازسازی خود با روشی علمی به دنبال حقوق مردم باشد. نباید شرایطی صورت گیرد که دولتی که روی کار می‌آید بعد از تحویل هیچ تغییری صورت نگرفته باشد. اصلاحات به معنی یک جریان برانداز نیست بلکه به دنبال اصلاح جامعه و کشور است. ما باید جامعه‌ای فرهیخته و نه خرافاتی را پیش ببریم و سهم جوانان نیز باید در این شرایط در همه جا حاکم باشد؛ چراکه جوانان باید برای آینده کشور آماده شوند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • پاسخ محمدرضا خاتمی به ادعای دببرکل موتلفه: عذرخواهی کنید تا عیار مسلمانی شما مشخص شود
 • محمدرضا خاتمی در مجلس یادبود مرحومه ماشینی: نظام، نخبگان کشور را تحریم هوشمند کرده است
 • واکنش شدید محمدرضا خاتمی به گزارش کمسیون اصل نود
 • رفتار شما یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است
 • محمدرضا خاتمی: مجلس قوی آرزوی دست نیافتنی شده است
 • نامه سرگشاده محمدرضا خاتمی خطاب به احمد خاتمی؛ چنان تارعنکبوتی از دروغ و فریب بر گرد شما تنیده اند که حتی نور آفتاب را نمی بینید
 •  
  آخرین اخبار
 • احمد منتظری: نظام از اختلاف افکنی مذهبی ضرر می‌کند
 • باز هم ترکان جواب بقایی را داد: کسی که اموال را برده عذرخواهی کند یا ما که می خواهیم برگردانیم؟
 • ۲۳۵ کارگر اخراج شده فولاد زاگرس به کار بازگشتند
 • احمد خاتمی: سیاست خارجی دیپلماسی کشور باید از وزارت خارجه گرفته شود/دولت در عرصه عزل و نصب ها معتدل باشد
 • ابراز امیدواری آمریکا با انتقال مسوولیت مذاکرات هسته‌ای ایران به وزارت امور خارجه
 • سخنگوی وزارت خارجه هم فیس بوکی شد
 • یک فعال کارگری: افزایش مرخصی زایمان، منجر به اخراج زنان کارگر می شود
 • بهاره هدایت به مرخصی سه روزه آمد
 • احضار و انتقال سیداحمد موسوی از مسئولان ستاد تبلیغاتی کروبی به زندان عادل آباد
 • تقدیر فرشاد مومنی از گزارش اقتصادی مرکز پژوهشها
 • اطلاعیه خانواده شهید آیت‌الله قدوسی به مناسبت سالگرد شهادت وی؛ مدیران جامعه به خواسته های ملت احترام بگذارند
 • مقایسه سخنان فرمانده ناجا در دو؛ اپیزود روایت احمدی مقدم از عاشورای ۸۸: حقیقت ماجرا این است که ....
 • اتهام زنی برادر حسین بعد از ادعای برادر آقای خامنه ای: هاشمی رفسنجانی در زمین امریکا بازی می کند
 • شروع بهانه های یاران احمدی نژاد از روحانی: یک ماه گذشت چرا کاری نمی کنید!
 • پیام خاتمی به حسین رونقی برای پایان اعتصاب غذا: متاسفم که سختگیری ها و تنگناها همچنان ادامه دارد
 • اینبار پسر سر حلقه خانه فاطمی در فسادهای مالی دولت احمدی نژاد/ارتباط فرزند محمدرضا رحیمی با اخلالگران بازار ارز
 • یک فعال صنفی: روحانی محدودیت‌های ۸ سال اخیر در راه فعالیت صنفی معلمان را رفع کند
 • وزیر تعاون: خصوصی سازی باید از طریق تعاونی ها صورت پذیرد
 • دبیر ائتلاف اسلامی زنان: طرح «جمعیت و تعالی خانواده» زن را تنها ابزاری برای بارداری می بیند
 • معاون کنسولی وزارت خارجه: اظهار نظر افراد غیر مسئول در حوزه سیاست خارجه به نفع کشور نیست
 •