به روز شده: ۰۸:۲۳ تهران - پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲

مقایسه سخنان فرمانده ناجا در دو؛ اپیزود روایت احمدی مقدم از عاشورای ۸۸: حقیقت ماجرا این است که ....

امروز: سخنان اخیر احمدی مقدم بار دیگر مساله عاشورای ۸۸ را رسانه ای کرد و بخش هایی از این واقعیت کتمان شده را بازگو کرد.

احمدی مقدم از جمله فرماندهان نظامی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد جامعه شناسی و مدیریت استراتژیک است و زمانی که برای اولین بار بعد از روی کار آمدن احمدی نژاد به فرماندهی نیروی انتظامی رسید در مراسم معارفه خود قول داد که پلیس با جوانان با مدارا برخورد خواهد کرد و از فعالیت گروه‌های فشار و لباس شخصی ها جلوگیری خواهد کرد و هر چند طی ۴ سال گذشته او بارها ادعا کرده است که در جریان حوادث سال ۸۸ با مردم با مدارا رفتار شده است، اما متاسفانه عملکرد این فرمانده نیروی انتظامی با واقعیتی که امروز خود را می نمایاند متفاوت است.

دو روز پیش احمدی مقدم بر خلاف ۴ سال پیش که در اطلاعیه ای فرد زیر گرفته شده توسط نیروی انتظامی را " اغتشاشگر" خوانده بود، اظهار داشته است که خود من اعلام کردم این حادثه درباره هر کسی رخ داده بیاید بگوید اما کسی را پیدا نکردیم، اخیرا کسی را پیدا کردیم با شواهد و قرائن. بچه‌ها این احتمال قوی را دادند که آنچه این خانم ادعا می‌کند درست است. پزشکی قانونی او را به‌عنوان متوفی در تصادفات و ناشناس اعلام کرده بود

این در حالی است که در سال ۸۸ ناجا در اطلاعیه خود فیلم رد شدن ماشین نیروی انتظامی را جعلی دانسته و اعلام کرده که صحت آن را مورد بررسی قرار می دهد.

در همین حال بعد از عاشورای تهران فرمانده ناجا گفت: "هیچ تصویری مبنی بر رد شدن خودروی نیروی انتظامی از روی معترضین در روز عاشورا وجود ندارد" و به خبرنگاران گفت که نباید حرف بی‌ربط زده شود. باید تصاویر و مدارک خود را ارائه کنید و آنها را تهدید کرد که دیگر حق ندارند سئوال‌های دروغ بپرسند.

این در حالی بود که فیلم برخورد ماشین نیروی انتظامی با یکی از معترضین و عبور یکی دیگر از ماشین ها از روی فرد مصدوم، در سطح بسیار گسترده در فضای اینترنت و رسانه ها منتشر شده بود.

احمدی مقدم حتی به این هم بسنده نکرده و بعدها مدعی شد که هدف جریان فتنه به راه انداختن کشته سازی برای پیشبرد اهداف شومشان است.

وی با قلب واقعیت روز عاشورا به دروغ به افکار عمومی گفت که روز عاشورا آشوبگران با استفاده از یک خودروی سرقتی ۲ نفر را زیر گرفته و کشتند. تلاش برای یافتن این افراد ادامه دارد که هدفشان ضربه زدن به انقلاب بود.

اما احمدی مقدم دیروز نه تنها این حادثه را پذیرفت بلکه اعتراف کرد که " یک وانت نیروی انتظامی ‌از روی یک نفر عبور کرد. " او به صراحت گفت که : حقیقت ماجرا این است که ما خیلی در پزشکی قانونی و بیمارستان‌های اطراف گشتیم کسی را در این‌باره پیدا نکردیم. آن وانت دنده عقب آمد و از روی یک نفر رد شد، اما ماجرا این بود که ماشین دست‌ یک سرباز بود، وقتی به شلوغی بر‌می‌خورد دنده عقب می‌گیرد که در این هنگام یک نفر زیر چرخ ماشین می‌رود. واقعا هم هرچه گشتیم کسی را پیدا نکردیم.

او نگفت که کجا را گشته است که صاحب دم را پیدا نکرده است و در آن زمان که روزنامه نگاران مستقل با همه تلاش خود سعی در روشنگری داشتند و هر روز بخشی از ظلمی که به شهروندان رفته را به تصویر می کشیدند چرا آقای احمدی مقدم آن را وابسته به بیگانه می خواند و اینک مدعی است که چند‌ماه قبل اواخر سال ۹۱ بود که اطلاع دادند یک خانواده‌ای پیدا شده که ادعا دارد شوهرش در جریانات سال ۸۸ به چنین شکلی کشته شده. اتفاقا دوستان رفتند و رسیدگی کردند و دیدند این همان فرد است،خانواده آن بنده خدا هم نمی‌دانستند که این همان اتفاق است. فکر می‌کردند آن فرد در جایی تصادف کرده و مردم او را به بیمارستان بردند که فوت می‌کند. بعد پزشکی قانونی به خانواده او برای شناسایی اطلاع می‌دهد تا مشخص شود متوفی متعلق به خانواده آنهاست یا خیر؟ خانواده متوفی می‌روند او را شناسایی می‌کنند. وقتی مشخص شد که فرد متوفی این حادثه کیست، بچه‌ها را فرستادیم دلجویی و جبران کنند و حتی برای تشکیل پرونده کمک کردیم. البته انجام وظیفه بود.

او نگفت که چرا این چهار سال از مردم و افکار عمومی عذرخواهی نکرده است و چرا بی هیچ توضیحی همه ادعاهای ۴ سال پیش خود را نقض می کند. او که معترضان و عزاداران را متهم به خیانت و قتل کرده بود چرا به صراحت اعلام نمی کند که سرباز تحت امر وی با ماشین بیت المال از روی یکی از شهروندان رد شده است و نه تنها او را کشته است بلکه فرمانده اش در سیمای ضرغامی آمده و او را " اغتشاشگر" همه خوانده است.


هیچ تصادفی در میدان ولی عصر رخ نداده!

از سوی دیگر در بیانیه ناجا که باید بیانگر واقعیات باشد ادعا شده بود که " در محدوده میدان ولی عصر (عج) به هیچ وجه بر اثر تصادف، فوتی وجود نداشته است و دو نفری که بر اثر تصادف فوت نموده اند و در اطلاعیه قبلی به آن اشاره شد، به علت برخورد یکدستگاه خودروی پاترول شخصی در خیابان آزادی بین خیابانهای رودکی و خوش با اغتشاشگران بوده که خودروی مذکور توسط نیروی انتظامی کشف گردیده وموضوع در دست بررسی است

این در حالی است که احمدی مقدم دیروز گفته است: آن وانت دنده عقب آمد و از روی یک نفر رد شد، اما ماجرا این بود که ماشین دست‌ یک سرباز بود، وقتی به شلوغی بر‌می‌خورد دنده عقب می‌گیرد که در این هنگام یک نفر زیر چرخ ماشین می‌رود.

یعنی فرمانده ناجا بر خلاف نص صریح اطلاعیه معترف است که این تصادف در میدان ولیعصر اتفاق افتاده و یک نفر زیر ماشین رفته است. بی شک کسی که زیر ماشین می رود زنده نخواهد ماند و یا دچار جراحت شدید می شود.

ناجا که پیشتر هم در جریان خبر رسانی سایت های نزدیک به جنبش سبز که رویدادهای سال ۸۸ را پوشش می دادند مدعی شده بود که کشته شدن جوانان و شهروندان معترض در خیابان ها با شلیک گلوله صرفا داستان سرایی است این بار نیز مدعی شده بودند که با احتمال جعلی بودن فیلم مذکور که از روش‌های جاری رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب است، موضوع در دست بررسی قرار دارد.

این انکار در حالی صورت گرفت که فیلم‌های مربوط به برخورد یکدستگاه وانت با علایم نیروی انتظامی با یکی از شهروندان به طور وسیع در اینترنت پخش شده بود و حتی افرادی چون احمد توکلی بدون هیچ تحقیقی آن را ساختگی خوانده و خواستار شناسایی " سارق وانت نیروی انتظامی شده بود!

چرا مسئولان و فرماندهان و مقامات قضایی اقرار به اشتباه خود نمی کنند که لیلای توسلی به جرم حق گویی و بازگویی آنچه با دو چشمش در میدان ولیعصر دیده بود به دو سال حبس در زندان اوین محکوم شد. چرا فرمانده نیروی انتظامی که جامعه شناسی هم خوانده است خود را در برابر افکار عمومی مسئول و پاسخگو نمی داند.

آیا صرف مصاحبه با یک هفته نامه گمنام و انتشار واقعیت زیر گرفتن یک شهروند توسط ماشین نیروی انتظامی که سالهاست به دروغ دستاویز حمله به مردم و توهین به انقلابیون و دلسوزان کشور است کافی است؟ آیااتهام زنی و دروغ پراکنی چهار ساله از همه تریبون های کشور علیه صادق ترین فرزندان این کشور با یک مصاحبه و اظهار نظر غیر رسمی خاتمه یافته تلقی می شود؟ طی سال های گذشته به هیچ یک از طرف های درگیر اجازه داده نشد که حتی برای یک دقیقه به بیان نظرات خود بپردازند و پاسخ این همه دروغ پراکنی را بدهند. آیا وقت آن نرسیده که مسئولان صادقانه از مردم عذرخواهی کنند و مسئولیت خطاهای خود را بپذیرند؟


*متن کامل اطلاعیه نیروی انتظامی بعد از عاشورای ۸۸:

به گزارش سایت پلیس در این اطلاعیه آمده است:

۱- در محدوده میدان ولی عصر(عج) به هیچ وجه بر اثر تصادف، فوتی نداشتیم و دو نفری که بر اثر تصادف فوت نموده اند و در اطلاعیه قبلی به آن اشاره شده است، به علت برخورد یک دستگاه خودروی پاترول شخصی در خیابان آزادی بین خیابانهای رودکی و خوش با اغتشاشگران بوده که خودروی مذکور توسط نیروی انتظامی کشف گردیده و موضوع در دست بررسی می باشد.

۲- با احتمال جعلی بودن فیلم مذکور که از روشهای جاری رسانه های بیگانه و ضد انقلاب است، صحت موضوع در دست بررسی قرار دارد.

* اظهارات فرمانده ناجا بعد از عاشورای ۸۸

فرمانده نیروی انتظامی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر وجود فیلم مبنی بر زیر گرفتن مردم توسط ماشین پلیس گفت: نباید حرف بی‌ربط زده شود. باید تصاویر و مدارک خود را ارائه کنید.

وی ادامه داد:آشوبگران نباید وارد هر ساختمانی شوند و در آنجا احساس امنیت کنند. اگر آشوبگر و مجرم از دست پلیس فرار کند می‌توانیم برای تعقیبش وارد هر مکانی شویم.

به گزارش فارس، سردار اسماعیل احمدی مقدم امروز در جمع خبرنگاران گفت: دوره مدارا با آشوبگران و اغتشاشگران تمام شده و از این به بعد هر کس در این گونه تظاهرات شرکت کند پلیس برخورد شدید و قاطعی خواهد داشت. علاوه بر این دستگاه قضایی هم شدت برخورد خود را افزایش داده است.

وی اظهار داشت: پلیس پیش از این سعی می‌کرد با خشونت حداقلی با تجمعات اعتراضی برخورد کند اما متأسفانه از این اقدام پلیس سوءاستفاده شده است.

سردار احمدی مقدم گفت: در حوادث روز عاشورا سردار رجب زاده، فرمانده پلیس تهران که آشوبگران را دعوت به آرامش می‌کرد زخمی شد و یک نفر از مأموران پلیس نیز از ناحیه چشم مصدوم شده است.

فرمانده ناجا اعلام کرد: از قبل خود را برای برقراری امنیت ۷۰ میلیون عزادار در سراسر کشور آماده کرده بودیم همه جای کشور مراسم روز عاشورا بسیار خوب و در امنیت کامل برگزار شد اما جریان فتنه در تهران مراسم عاشورا را به هم زد و باعث بی‌حرمتی به عاشورا و امام حسین شد.

وی اظهار داشت: معترضان باید صف خود را از اغتشاشگران جدا کنند زیرا آشوبگران به پلیس حمله می‌کنند و به اموال عمومی خسارت می‌زنند.

سردار احمدی مقدم افزود: در روز عاشورا وقتی به پلیس حمله کردند تعدادی از آشوبگران را دستگیر کردیم و از این به بعد با دستگیرشدگان مدارا نخواهیم کرد و تا تحقیقات کامل نشود، این افراد را آزاد نمی‌کنیم.

این مقام انتظامی اظهار داشت: در حوادث روز عاشورا ۲خودرو و چند موتورسیکلت پلیس توسط آشوبگران به آتش کشیده شد و آشوبگران وسایل مردم از قبیل موتورسیکلت، خودرو، مغازه‌ها، بانک‌ها و اموال عمومی‌ را به آتش کشیده و خسارت وارد کردند.

وی اظهار داشت: هدف جریان فتنه به راه انداختن کشته سازی برای پیشبرد اهداف شومشان است.

سردار احمدی مقدم گفت: خسارتهای وارده به پلیس مهم نیست بلکه جریان برانداز نشان داد که مسئله‌اش از انتقاد و سیاست گذشته و به اهداف براندازانه فکر می‌کند.

وی اظهار داشت: روز عاشورا آشوبگران با استفاده از یک خودروی سرقتی ۲ نفر را زیر گرفته و کشتند. تلاش برای یافتن این افراد ادامه دارد که هدفشان ضربه زدن به انقلاب بود.

سردار احمدی مقدم ادامه داد: در مورد علت مرگ کشته شدگان روز عاشورا منتظر نظر نهایی پزشک قانونی هستیم.

فرمانده ناجا اذعان کرد: سید علی موسوی خارج از منطقه آشوب توسط سرنشینان یک خودرو ترور شده است که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • عتراف احمدی مقدم به قتل شهروندان پس از ۴ سال: ماشین نیروی انتظامی از روی آن ها رد شد
 • احمدی مقدم: از زنان کردستانی عذرخواهی می کنم/ با ماموران متخلف برخورد شد
 • مستند وقایع عاشورا 88 از دروغ تا واقعیت
 • برای یک شهید عاشورا که هرگز چشمانش را از یاد نخواهم برد
 • علمای دین چه کردند که کار به عاشورا کشید
 • افشای هویت یکی دیگر از بازداشت شدگان عاشورای خونین
 •  
  آخرین اخبار
 • اطلاعیه خانواده شهید آیت‌الله قدوسی به مناسبت سالگرد شهادت وی؛ مدیران جامعه به خواسته های ملت احترام بگذارند
 • اتهام زنی برادر حسین بعد از ادعای برادر آقای خامنه ای: هاشمی رفسنجانی در زمین امریکا بازی می کند
 • شروع بهانه های یاران احمدی نژاد از روحانی: یک ماه گذشت چرا کاری نمی کنید!
 • پیام خاتمی به حسین رونقی برای پایان اعتصاب غذا: متاسفم که سختگیری ها و تنگناها همچنان ادامه دارد
 • اینبار پسر سر حلقه خانه فاطمی در فسادهای مالی دولت احمدی نژاد/ارتباط فرزند محمدرضا رحیمی با اخلالگران بازار ارز
 • یک فعال صنفی: روحانی محدودیت‌های ۸ سال اخیر در راه فعالیت صنفی معلمان را رفع کند
 • وزیر تعاون: خصوصی سازی باید از طریق تعاونی ها صورت پذیرد
 • دبیر ائتلاف اسلامی زنان: طرح «جمعیت و تعالی خانواده» زن را تنها ابزاری برای بارداری می بیند
 • معاون کنسولی وزارت خارجه: اظهار نظر افراد غیر مسئول در حوزه سیاست خارجه به نفع کشور نیست
 • حسین عبده تبریزی مشاور وزیر مسکن شد
 • سربازهای مقصر و سردارهای بی مسئولیت
 • راه حل جنتی برای حل مساله خانه سینما: مجمع عمومی برگزار و هیات مدیره جدید انتخاب شود+ تکمیلی
 • ادامه سریال مصوبات غیرقانونی دولت دهم؛ ۷ نامه جدید رییس مجلس
 • لغو دستور دولت دهم درباره ساختمان تاریخی
 • نجفی: تصمیمات قبلی سازمان میراث فرهنگی ناپخته بود
 • معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور: ۴۴ درصد تورم از کرات دیگر نیامده/ دخلی نداریم خرج خود را باید آهسته‌تر کنیم
 • اولین جلسه ستادهماهنگی مبارزه بامفاسد اقتصادی دردولت یازدهم
 • تحلیل سعید لیلاز از منتفی شدن افزایش نرخ سود بانکی
 • حسن روحانی: نباید سئوالات و ابهامات جوانان را سیاسی کنیم بلکه باید آستانه تحمل را بالا ببریم
 • رشد منفی اقتصادی کشور در سال گذشته در گزارش مجلس
 •