به روز شده: ۰۷:۴۰ تهران - پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲

نجفی: تصمیمات قبلی سازمان میراث فرهنگی ناپخته بود

امروز: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مخالفت با طرح نمایندگان مجلس مبنی بر تبدیل این سازمان به وزارتخانه، گفت: طرح یادشده، این سازمان را ضعیف می‌کند و در شرایط فعلی، قابل دفاع و به نفع سازمان نیست.

به گزارش ایسنا، محمدعلی نجفی در نخستین نشست مدیران کل استان‌ها که در مجموعه‌ی فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد، اظهار کرد: این نشست به‌منظور تبیین وضع موجود و یافتن راه حل مناسب برای مسائل پیش رو است تا موضوعات در سطح وسیع‌تر در دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح و توجه‌ها را به این سمت جلب کنیم.

انتقال سازمان از تهران ناپخته و نادرست بود

او با تأکید بر اثرات نامطلوب انتقال بخش‌هایی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اصفهان و شیراز در سال‌های گذشته، افزود: این اقدام، کار ناپخته و نادرستی بود که لطمه‌های زیادی به سازمان وارد کرد که باید راه‌های جبران این آسیب‌ها را جست‌وجو کنیم و مانع از اتخاذ این‌گونه تصمیم‌ها در آینده شویم.

نجفی با یادآوری شرایط نابسامان حاکم بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: نباید نگران بود، ممکن است در ماه‌های اول، محدودیت‌ها و فشارهایی متوجه سازمان باشد، اما روشن است که با اتکا به روحیه‌ی عمومی در مردم و دولت به انجام کارهای فرهنگی، همچنین با اتکا به نیروهای سازمان می‌توان در طول زمان بر مشکلات غلبه کرد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره‌ی فعالیت‌های سه‌گانه‌ی این سازمان، تأکید کرد: باید کاری کنیم که این سه حوزه بدون چالش و به‌صورت منسجم پیش بروند. یکی از مسائل پیش روی ما این است که چگونه این سه حوزه را به یکدیگر پیوند بزنیم و هویت فرهنگی واحد به سازمان بدهیم.

در حوزه آموزش و پژوهش دچار خمودگی هستیم

معاون رییس‌جمهور با تأکید بر نقش آموزش و پژوهش در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، خاطرنشان کرد: متأسفانه در حوزه‌ی آموزش و پژوهش در سازمان دچار خمودگی هستیم و از امکانات موجود در این زمینه استفاده نشده است.

نجفی با بیان این‌که آموزش و پژوهش به‌تدریج در سازمان فعال خواهد شد، گفت: سازمان در مجموع، یک دانشگاه است و ما باید نگاه دیگران را به این سمت که سازمان نهادی علمی و دانشگاهی است، تغییر دهیم.

او گفت: آموزش و پژوهش باید با فعالیت‌های سازمان عجین شود، زیرا آموزش از آن جهت که مأموریت‌های سازمان در هر حوزه بهتر انجام شود، اهمیت دارد. پژوهش‌ها نیز باید از دو جهت به سازمان وصل شود، نخست این‌که آنچه پروژه‌های پژوهشی را تشکیل می‌دهد، مسائل روز سازمان باشد، از سوی دیگر پژوهش‌ها با بدنه‌ی سازمان و به عبارتی افراد و کارشناسان پیوند جداناشدنی داشته باشد، یعنی هر کارشناس ما یک پژوهشگر و هر پژوهشگر یک کارشناس باشد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این‌که حق سازمان در سال‌های اخیر داده نشده است، تأکید کرد: نباید در گرفتن حق سازمان به‌گونه‌ای عمل کنیم که به‌عنوان ترمز برای توسعه تلقی شویم، بلکه باید خودمان همراه با توسعه‌ی پایدار حرکت کنیم.

نجفی افزود: باید فراکسیون گردشگری مجلس را همراه و در میان آن‌ها برای فعالیت‌های موثر در حوزه‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد انگیزه کرد.

معاون رییس‌جمهور ایجاد یک عقبه‌ی اجتماعی برای مجموعه‌ی فعالیت‌های سازمان را از مسائل مهم دیگر دانست و افزود: هیچ‌چیز در جامعه با وسعت کار سازمانی نمی‌تواند موفق باشد، مگر این‌که پشتوانه‌ی عمیق اجتماعی داشته باشد و ما باید فرهنگ این موضوع را ایجاد کنیم.

او وجود نهادهای اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین شوراهای استانی را ظرفیت خوبی برای معرفی فعالیت‌های سازمان دانست و گفت: در شرایط فعلی و با توجه به شروع کار دولت جدید، استانداران جدیدی منصوب خواهند شد و ما می‌توانیم از این فرصت برای معرفی فعالیت‌های سازمان و توجیه استانداران جدید نسبت به اهمیت کار خود و تبدیل آن‌ها به هواداران سازمان و دوست‌داران میراث فرهنگی استفاده کنیم.

نجفی همچنین از انجام مطالعه و تهیه‌ی مقدمات برای فعال شدن شورای عالی سازمان خبر داد.

لزوم تقویت ارتباط با آموزش و پرورش و آموزش عالی

وی با اشاره به لزوم تقویت ارتباط با دیگر دستگاه‌های دولتی، گفت: یکی از مهم‌ترین دستگاه‌هایی که برای ما اهمیت دارد، آموزش و پرورش و آموزش عالی است و باید از ظرفیت معلمان و دانش‌آموزان برای توسعه و پیشبرد مأموریت‌های سه‌گانه‌ی سازمان بهره برد، به‌عنوان مثال، می‌توان براساس یک برنامه‌ریزی مناسب، دانش‌آموزان را با صنایع دستی آشنا کرد. در این راستا، طی مذاکراتی با مسوولان دانشگاه آزاد احتمال دارد نخستین بازارچه‌ی صنایع دستی را در این دانشگاه راه‌اندازی کنیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از مدیران کل استان‌ها خواست تا گزارش‌های خود درباره‌ی احکام دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج برخی آثار از فهرست ثبت را ارائه کنند تا در جلسه‌ای با رییس دیوان عدالت اداری نسبت به آثار سوء این اقدام توضیحات لازم و کارشناسی ارائه شود.

معاون رییس‌جمهور با یادآوری شروع هفته‌ی گردشگری از پنج مهرماه، گفت: استان‌ها باید از هم‌اکنون تمهیدات لازم را برای برنامه‌های این هفته، تدارک ببینند و در تعامل با ستاد هفته‌ی گردشگری که در سازمان تشکیل شده است، برای ترویج موضوع گردشگری اقدام کنند.

نجفی با اشاره به سفرهای هفته‌های پایانی تابستان، تاکید کرد: استان‌ها باید نظارت بیشتری داشته باشند و در صورت امکان، تسهیلات بیشتری برای مسافران فراهم کنند.

او با اظهار مخالفت درباره‌ی طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، گفت: معتقدم هرگونه تغییر در تشکیلات سازمان باعث می‌شود کار سازمان یک سال به تأخیر بیفتد. نباید وارد مباحث تشکیلاتی شویم و طی چهار سال پیش رو باید تلاش کنیم که سه حوزه‌ی کاری سازمان را به یکدیگر مرتبط کنیم و هم‌افزایی مورد نظر طراحان ادغام را در چارچوب خود قرار دهیم.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، این سازمان را ضعیف می‌کند و در شرایط فعلی، قابل دفاع و به نفع سازمان نیست.

نخستین نشست مدیران کل استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با هدف ارائه‌ی گزارش از آخرین وضعیت استان‌ها و تشریح و تبیین مهم‌ترین برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی کشور در استان‌های مختلف، با حضور ۳۱ مدیرکل از استان‌های کشور برگزار شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمد علی نجفی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی شد
 • نقش زاکانی در سرکوب سال‌های ۷۸ و ۸۸
 • محمدعلی نجفی از اعضای شورای شهر: مسایل زیست محیطی در ایران در حال حاضر جدی گرفته نمی‌شود
 • نجفی: اصلاح طلبان میتوانند نیمی از کرسی های شوراها را بگیرند
 • نجفی: 320 میلیارد تومان زمان شهرداری احمدی نژاد که ناپدید شد در انتخابات ۸۴ و موارد عجیب غریب صرف شده است
 • محمد علی نجفی: در صورت کاندیداتوری هاشمی، اصلاح طلبان از وی حمایت میکنند
 •  
  آخرین اخبار
 • سربازهای مقصر و سردارهای بی مسئولیت
 • راه حل جنتی برای حل مساله خانه سینما: مجمع عمومی برگزار و هیات مدیره جدید انتخاب شود+ تکمیلی
 • ادامه سریال مصوبات غیرقانونی دولت دهم؛ ۷ نامه جدید رییس مجلس
 • لغو دستور دولت دهم درباره ساختمان تاریخی
 • معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور: ۴۴ درصد تورم از کرات دیگر نیامده/ دخلی نداریم خرج خود را باید آهسته‌تر کنیم
 • اولین جلسه ستادهماهنگی مبارزه بامفاسد اقتصادی دردولت یازدهم
 • تحلیل سعید لیلاز از منتفی شدن افزایش نرخ سود بانکی
 • حسن روحانی: نباید سئوالات و ابهامات جوانان را سیاسی کنیم بلکه باید آستانه تحمل را بالا ببریم
 • رشد منفی اقتصادی کشور در سال گذشته در گزارش مجلس
 • استانداران فارس
 • مرخصی رییس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی از زندان
 • پیام فعالان ایرانی خطاب به حسین رونقی: اعتصاب غذایت را بشکن؛ زنده بمان
 • لغو جریمه ١٣ میلیون دلاری مهدی هاشمی در دادگاه تجدید نظر تورنتو
 • نخست وزیر فرانسه: اگر اقدام نکنید برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای پیام اشتباه خواهید فرستاد
 • نماینده کارگران شرکت واحد: اگر سخنان کارگر اخراجی شنیده می‌شد، گروگانگیری اتفاق نمی‌افتاد
 • رسیدن نرخ تورم مردادماه به ۳۹ درصد
 • ظریف: رئیس جمهور حتما به نیویورک می رود
 • بازگشت حسین رونقی به اوین با دخالت ماموران سپاه
 • درخواست اعضای خبرگان برای همکاری با دولت روحانی
 • اعلام آمادگی ارتش ایران برای اعزام ناوجنگی به‌مدیترانه وسواحل دور
 •