به روز شده: ۰۶:۴۹ تهران - پنجشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۲

درخواست اعضای خبرگان برای همکاری با دولت روحانی

امروز: در جلسه دوم اجلاس چهاردهم مجلس خبرگان رهبری در نوبت عصر روز سه شنبه، پیش از ورود مجلس به دستور کار اصلی، چند نطق از سوی تعدادی از اعضا ایراد شد.

به گزارش ایسنا، سیدعلی‌اکبر قریشی به عنوان اولین سخنران پیش از دستور جلسه عصر در جایگاه حاضر شد و به بیان نکاتی درباره مسایل کشور پرداخت.

عبدالمحمود عبداللهی دیگر سخنران این جلسه بود که درباره مسأله انتخابات در نظام اسلامی سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که انتخابات یازدهم ریاست جمهوری از مصادیق خیر و برکت باشد.
وی در ادامه درباره مفهوم اعتدال و اعتدال واقعی مطالبی را ارائه کرد و افزود: فرازهایی که در دعای مکارم الاخلاق آمده است، اعتدال واقعی را بیان می‌کند. بر این اساس، اعتدال واقعی استوار کاری و قرار گرفتن درمسیر صحیح و اصلاح امور را به همراه دارد، ولی باید توجه به انحراف در مفهوم اعتدال داشت.
این عضو مجلس خبرگان در ادامه ضمن توجه به برخی عزل و نصب‌ها و انتصاب برخی افراد در مسئولیت‌هایی مهم گفت: برخی از این افراد متهم به همراهی با فتنه هستند و نمایندگان مجلس به همین اتهام به آنها رأی نداده‌اند و اگر هیات دولت و ریاست جمهوری می‌خواهند تعامل حفظ شود، نباید کسانی که متهم هستند ولو اثبات اتهام نشده باشد، در رأس امور حساس قرار گیرند.

نماینده استان اصفهان در مجلس خبرگان تعامل هرچه بیشتر دولت و مجلس شورای اسلامی را خواستار شد و خاطرنشان کرد: رئیس‌جمهور محترم همانطور که در شعارهای انتخاباتی خود شعار اعتدال سر دادند، برای معرفی سه وزیر باقی مانده دولت یازدهم به مجلس شورای اسلامی، در عمل نیز بر اساس اعتدال و حکمت واقعی اقدام کنند.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود درباره جایگاه مهم صداوسیما در نظام اسلامی نکاتی را یادآور شد و افزود: صداوسیما با وجود تلاش‌های خوبی که در زمینه نشر معارف دینی در سطح جامعه انجام می‌دهد، ولی در مسائل فرهنگی عفاف و حجاب مشکلات اساسی دارد، بنابراین خبرگان و هیات رئیسه این مسأله را دنبال کند.

نطق بعدی توسط عسکر دیرباز که در انتخابات اخیر به نمایندگی از استان آذربایجان غربی به عضویت مجلس خبرگان درآمده است ارائه شد.

وی ابتدا درباره جایگاه و نقش روحانیت تشیع بویژه در نظام اسلامی سخن گفت.
دیرباز بر نقش ویژه و بارز نمایندگان مجلس خبرگان تأکید کرد و افزود: اعضای مجلس خبرگان به دلیل حضوری که در بین آحاد مردم دارند می‌توانند نقشی بسزا برای انتقال مشکلات مردم به مسئولان محترم نظام ایفا کنند.
وی نمایندگان مجلس خبرگان، با توجه به جایگاه روحانی و معنوی آنها در نظام اسلامی، را از نخبگان جامعه دانست و از مسئولان نظام خواست تا به تذکرات و پیشنهادات سازنده این قشر نخبه جامعه توجه جدی‌تری کنند.

پس از پایان نطق‌های پیش از دستور، مسأله انتخاب اعضای کمیته تدوین بیانیه پایانی اجلاس چهاردهم انجام پذیرفت.

بر این اساس با رأی نمایندگان مجلس خبرگان رهبری پنج نفر از اعضا برای تدوین بیانیه پایانی این اجلاسیه انتخاب شدند و سپس مجلس وارد دستور کار شد.

سخنرانان مراسم شام
بر اساس این گزارش، سپس ضیافت شام رییس مجلس خبرگان رهبری با حضور اعضا در محل ساختمان دبیرخانه این مجلس برگزار شد.

در ابتدای این برنامه چند تن از اعضای مجلس خبرگان نقطه نظرات خود درباره مسائل مهم جاری کشور را بیان کردند.

جباری نماینده مازنداران و امام جمعه شهرستان بهشهر مطالبی مربوط به مسائل و مشکلات حوزه انتخابیه خود مطرح کرد و از مسؤلان خواست تا درصدد رفع این مشکلات برآیند.

سیدعلی‌اکبر قریشی نیز در این جلسه مطلبی تاریخی درباره مساله قداست سرزمین کربلا بیان کرد.

ابوالقاسم وافی هم در سخنانی، بر اهمیت مسائل فرهنگی - دینی و رعایت حدود و ضوابط شرعی در سطح جامعه اسلامی تأکید کرد و در ادامه، تلاش هرچه بیشتر رئیس‌جمهور و دست‌اندرکاران این حوزه را خواستار شد.
وی همچنین با اشاره به وجوب فریضه امر به معروف و نهی از منکر، جلوگیری از مظاهر بی‌بندباری و بدحجابی در مجامع عمومی را بر همگان لازم دانست.

عالمی نماینده ولی‌فقیه در وزارت جهاد کشاورزی نیز در سخنانی، حمایت از بخش کشاورزی را موجب رونق اقتصادی و ارزآوری ارزیابی کرد.
این عضو مجلس خبرگان در همین راستا، از رئیس‌جمهور و دولت یازدهم خواست تا به این حوزه مؤثر، بیش از پیش توجه کرده و به آن نگاه استراتژیک داشته باشند.
نکته دیگری که وی به آن اشاره کرد، حوزه فرهنگ و ضرورت توجه ویژه دست‌اندرکاران امر فرهنگ به این مقوله بود. وی در پایان بر ضرورت مسأله تقریب بین المذاهب نیز تأکید کرد.

نعیم‌آبادی نیز نکاتی را درباره مسأله فرهنگ و حوزه عفاف و حجاب یادآور شد و از دستگاه‌های دولتی و ادارات خواست که این مسأله را ابتدا از خود شروع کنند. وی در همین زمینه، برخورد مناسب با کسانی که به مسأله حجاب توجه کافی ندارد، ضروری دانست.
این عضو مجلس خبرگان و امام جمعه شهرستان بندرعباس درباره جایگاه مهم و اثرگذار ائمه جمعه و نمایندگان ولی‌فقیه در استان‌ها نیز سخن گفت.

همچنین آیت‌الله میرمحمدی در سخنان کوتاهی، حمایت و همراهی با دولت یازدهم را خواستار شد و افزود: اجازه بدهید دولتی که کارش را تازه آغاز کرده است، جان بگیرد و بعد اگر انتقادی هست بیان شود.

معلمی نیز درباره مسائل جاری استان مازندارن و برخی از مشکلات این استان سخن گفت.

واعظی هم در سخنان خود، انتخاب حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی به ریاست جمهوری را حادثه‌ای الهی ارزیابی کرد و حمایت بیشتر از وی را همانطور که رهبری فرمودند، خواستار شد.

سیدعبدالهادی حسینی شاهرودی، نخست انتخاب آقای دکتر روحانی را به ریاست جمهوری تبریک گفت و در ادامه اجرای هرچه سریع‌تر فرمایشات مقام معظم رهبری درباره اسلامی کردن علوم انسانی از سوی حوزه علمیه و مراکز دانشگاهی بویژه دانشگاه امام صادق(ع) را خواستار شد.

احمد جنتی دیگر عضو مجلس خبرگان بود که درباره ضرورت برخورد جدی با مظاهر فساد و مخالف دین در سطح جامعه سخن گفت.

وی یکی از وظایف نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی را فرهنگ‌سازی در راستای فرهنگ دینی دانست و از این نهاد که ریاست آن بر عهده رئیس‌جمهور است، خواست اقدام لازم را در این راستا انجام دهند.

طبرسی دیگر عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی‌فقیه در استان مازندران همچنین درباره اموالی که در اختیار بنیاد علوی است، نکاتی را بیان کرد و رفع برخی موانع و مشکلات این بنیاد را خواستار شد و همچنین اقدام شایسته در این‌باره را ضروری دانست.

عسکر دیرباز هم درباره سه حوزه اقتصاد و سیاست‌های اقتصادی، بخش فرهنگ و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ارتباطات بین‌الملل نکاتی را یادآور شد.

وی این هر سه حوزه را از منویات انقلاب اسلامی دانست و گفت: تمام این بخش‌ها باید مبتنی بر آموزه‌های دینی باشد، در غیر این صورت از اهداف بلند انقلاب دور شده‌ایم و در محضر حضرت حجت حرفی برای گفتن نخواهیم داشت.

در ادامه،جزایری ضمن تسلیت شهادت امام جعفر صادق(ع)، انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری را تبریک گفت. وی انتخاب حسن روحانی را مبارک و پرخیر و برکت ارزیابی کرد.

موضوع دیگری که وی پیرامون آن سخن گفت، مربوط به حوزه انتخابیه خود یعنی استان خوزستان بود که طی آن از گسترش و توسعه فعالیت‌های حوزه‌های علمیه استان و تأسیس دانشگاه امام علی (ع) در این استان گزارش ارائه داد.
جزایری همچنین گفت: یکی دیگر از اقدامات مفید در این استان، تأسیس یک شبکه ماهواره‌ای برای پاسخگویی به شبهات دشمنان بویژه وهابیت است و در سالروز ولادت حضرت معصومه (س) کار خود را به صورت رسمی آغاز خواهد کرد.

عبداللهی نیز در تکمیل صحبتهای خود در صحن علنی که درباره مشکلات صداوسیما ایراد کرده بود، در مورد برخی ناهنجاری‌ها در این سازمان تذکر داد و افزود: صداوسیما برنامه‌های خود را باید با تکیه بر امور دینی و شرعی ساخته و به جامعه عرضه کند.

در پایان این نشست، مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان رهبری درباره برخی مسائل مطرح شده در این جلسه سخنانی مطرح کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ظریف: رئیس جمهور حتما به نیویورک می رود
 • قراردادهای ۶۵ ساله در دولت دهم
 • نامه جمعی از هنرمندان پیشکسوت به حسن روحانی
 • پیشنهاد سلطان قابوس به ایران: برگزاری نشستی برای مذاکره روحانی و اوباما در مسقط
 • مهدوی‌کنی خطاب به حسن روحانی: تبریک و تقاضای ما مشروط است
 • روحانی مسئولیت یارانه ها را به نوبخت داد
 • فردا؛ آغاز اجلاس خبرگان با سخنرانی حسن روحانی و قاسم سلیمانی
 • تابش: روحانی آمده تا رویکرد امنیتی و پرونده سازی کنار گذاشته شود
 • حمید رضا بقایی: 160/000/000/000 را پس می‌دهیم
 •  
  آخرین اخبار
 • نخست وزیر فرانسه: اگر اقدام نکنید برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای پیام اشتباه خواهید فرستاد
 • نماینده کارگران شرکت واحد: اگر سخنان کارگر اخراجی شنیده می‌شد، گروگانگیری اتفاق نمی‌افتاد
 • رسیدن نرخ تورم مردادماه به ۳۹ درصد
 • بازگشت حسین رونقی به اوین با دخالت ماموران سپاه
 • اعلام آمادگی ارتش ایران برای اعزام ناوجنگی به‌مدیترانه وسواحل دور
 • کاهش محسوس تجارت خارجی ایران به سقف ۳۱.۵ میلیارد دلار
 • در 8 سال گذشته بر دانشگاه چه گذشت؟
 • جانشین فرمانده سپاه: آمریکا بداند سوریه تنها نیست/ از تجربه عراق درس بگیرید
 • برخاستن چپ از دنده راست
 • در گفتگو با سعید نورمحمدی: ناگفته‌هایی از تحرکات جوانان اصلاح‌طلب
 • دریافت ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومانی رسایی و زاکانی از وزارت ارشاد دولت احمدی نژاد
 • وزیر کار دولت روحانی: راهی جز اتکا به نهادهای مدنی نداریم
 • خشم بی حد برادر حسین در واکنش به عزل صدرالدین شریعتمداری
 • تلاش سعید مرتضوی برای جلب رضایت از شکات پرونده پالیزدار
 • افشاگری زاکانی علیه رئیس دولت نهم؛ احمدی نژاد به من گفت بیا ترکیب خبرگان را عوض کنیم
 • آیت الله صانعی: اسلام دین رحمت است، چهره آن را ننگین نکنیم
 • در خواست خانواده جانباختگان و آسیب دیدگان حوادث سال ۸۸ از حسین رونقی: به اعتصاب غذای خود پایان بده
 • سیدحسن خمینی: نام شوراها با نام آیت الله طالقانی گره خورده است/یکدست نبودن شورا می‌تواند یک نقطه کانونی برای همدلی و وفاق باشد
 • چهار ماه حقوق معوقه کارگران در پارس جنوبی/ تجمع اعتراضی کارگران مقابل دفتر شرکت نفت و گاز پارس‎
 • سیدمحمد خاتمی و اهالی فوتبال و سینما در مراسم تجلیل از زنده‌یاد ناصر حجازی
 •