به روز شده: ۰۷:۴۹ تهران - سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

مهم ترین مشکل کنونی جوامع اسلامی، سوء استفاده از دین و جهل برخی از زعمای دینی است

 بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت تبعیض و اختلافات مذهبی

امروز: مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم ضمن محکوم کردن "اختلافات مذهبی و نزاع های فرقه ای"، خاطرنشان کرد که "مهم ترین مشکل کنونی جوامع اسلامی، سوء استفاده از دین، کوبیدن بر طبل اختلافات دینی، جهل برخی از زعمای دینی، بی توجهی به اصول اخلاقی و غلبه شعائر گرایی مذهبی و صورت گرایی فقهی بر منزلت اخلاق و حقوق انسانی است؛ و بدون تغییر این نگرش، وضعیت کنونی دگرگون نخواهد شد."

به گزارش شبکه های اجتماعی، این تشکل اصلاح طلب در بیانیه خود بر این نکته تاکید کرد که "طرفداران هر یک از گرایش های مذهبی که در اقلیت قرار دارند و می خواهند در تعامل مذهبی و آزادی دینی قرار گیرند و بتوانند در میان اکثریتِ طرفداران مذاهب دیگر از مساجد و مراکز دینی آزادانه استفاده کنند، مورد آزار و اذیت قرارنگیرند و حقوق مساوی داشته باشند، باید بدانند مذهب مقابل نیز در موقعیتی مشابه چنین توقعاتی دارند. حکومت و مردم طرفدار یک مذهب، باید آن چه را برای همکیشان خود می خواهند، برای پیروان مذاهب دیگر که در اقلیت اند بخواهند. این روش، بدبینی ها را کاهش می دهد، به رفع موانع کمک می کند و به تدریج در جامعه نهادینه می شود؛ در غیر این صورت، مشکل حقوق مذاهب حل نخواهد شد."

متن کامل بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به شرح زیر است:


بسمه تعالی
وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً وَ کُنْتُمْ عَلى‏ شَفا حُفْرَةٍ مِنَ النَّارِ فَأَنْقَذَکُمْ مِنْها کَذلِکَ یُبَیِّنُ اللَّهُ لَکُمْ آیاتِهِ لَعَلَّکُمْ تَهْتَدُونَ (آل عمران: ۱۰۳)
جهان اسلام در موقعیت بسیار خطرناک و پرتنشی قرار گرفته که به این گستردگی سابقه نداشته است. جنگ و برادر­کشی از یک طرف و دخالت قدرت های بزرگ از طرف دیگر مسلمانان را، بیش از هر زمانی در کانون آشوب، درگیری و ناامنی قرارداده و آنان را دچار تشتت و آسیب کرده است. روزانه صدها نفر در کشورهای مصر، سوریه، عراق، بحرین، افغانستان و پاکستان آماج قتل و برادر کشی قرار می گیرند. آنچه بیش از همه شکننده است، تشدید نزاع های مذهبی، جنگ های فرقه ای، اختلاف ها و اهانت ها و استفاده از مذهب و عقیده برای مقاصد سیاسی است. حقیقت آن است که این کارها نه تنها فوایدی برای مروجان آن مذاهب نداشته، که موجب ناامنی، برادر­کشی و تخریب شهرها شده، جامعه مسلمانان را دچار عقب ماندگی و زیان کرده و جز اشاعه کینه، آلوده کردن فضای مذهبی، رواج بدبینی و نسبت دادن های خلاف واقع ارمغانی نداشته است. قرآن کریم با سفارش بر وحدت ایمانی و اجتماعی، مسلمانان را از اختلاف های گوناگون باز می دارد. عبارت هایی همچون: "و اعتصموا، اصلحوا، رابطوا، تعاونوا و لاتفرقوا"، در جهت تشویق به وحدت مسلمانان نازل شده است. حتی دستورهای اخلاقی اجتماعی، مانند حرمت غیبت، سوء ظن، سبّ و افشاگری در جهت پیشگیری از اختلاف و حفظ کرامت انسان بیان شده است و موجب شکوه ایمانی وآبادانی و عمران می شود. با وجود اختلافات و جنگ های مذهبی و فرقه ای نمی توان به تمدن اسلامی گذشته رسید. تقابل مسلمین با هم، نه تنها ثمره فرهنگی و علمی و توسعه ایمانی نداشته و موجب افزایش علوم مذهبی صاحبان گرایش های مذهبی نشده است که به مشکلات آنان افزوده، شهرها را تخریب و شهروندان مسلمان را دچار نا امنی، فقر و وحشت کرده است. اتفاقاً هر گاه فرصت گفتگو به دست آمده و فضای سالم ایجاد شده است، هر مذهبی بهتر توانسته است خود را به دیگران بشناساند، از عقاید خود دفاع کند و به هویت جمعی خود بپردازد. ترویج افکار مذهبی جبری نیست و تحقق عملی آن وابسته به شعور و تلاش فرهنگی فرهیختگان، دانشمندان و مصلحان اجتماعی است. اینان باید در جهت حل این مشکلات و مبارزه با وضعیت کنونی اقدام کنند. اختلافات فکری در بین صاحبان گرایش های متعدد دینی مجوز ظلم و تعدی به یک دیگر نمی شود. قرآن کریم با تأکید ما را از افتادن در این بی عدالتی برحذر می دارد: «وَ لا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلى‏ أَلاَّ تَعْدِلُوا اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوى» (مائده:۸).

مهم ترین مشکل کنونی جوامع اسلامی، سوء استفاده از دین، کوبیدن بر طبل اختلافات دینی، جهل برخی از زعمای دینی، بی توجهی به اصول اخلاقی و غلبه شعائر گرایی مذهبی و صورت گرایی فقهی بر منزلت اخلاق و حقوق انسانی است؛ و بدون تغییر این نگرش، وضعیت کنونی دگرگون نخواهد شد. طرفداران هر یک از گرایش های مذهبی که در اقلیت قرار دارند و می خواهند در تعامل مذهبی و آزادی دینی قرار گیرند و بتوانند در میان اکثریتِ طرفداران مذاهب دیگر از مساجد و مراکز دینی آزادانه استفاده کنند، مورد آزار و اذیت قرارنگیرند و حقوق مساوی داشته باشند، باید بدانند مذهب مقابل نیز در موقعیتی مشابه چنین توقعاتی دارند. حکومت و مردم طرفدار یک مذهب، باید آن چه را برای همکیشان خود می خواهند، برای پیروان مذاهب دیگر که در اقلیت اند بخواهند. این روش، بدبینی ها را کاهش می دهد، به رفع موانع کمک می کند و به تدریج در جامعه نهادینه می شود؛ در غیر این صورت، مشکل حقوق مذاهب حل نخواهد شد. نخستین هدف برای کاهش این وضعیت در بعد فرهنگی، کاستن تنش ها و اختلافات، از بین بردن کینه ها و پیشگیری از جنگ ها و کشتارهای مذهبی است. این شیوه کمک می کند تا در سایه آرامش، اندیشه ها و آرای مذهبی منتشر شود، میان عقاید و مذاهب ارتباط معقول و سالمی برقرار و حتی زمینه برگزاری نشست ها و رفت و آمدها فراهم آید. هم چنین، توجه به وحدت بین پیروان مذاهب، موجب جلوگیری از گسترش جریان های افراطی مذهبی، و مانع تشدید تعصب های کور و غیر منطقی می شود. جریان های افراطی، به طور معمول، در سایه اختلافات مذهبی و رویارویی های افراطی دینی شکل می گیرد و با افزایش اختلاف ها، گروه ها برای خود هاله ای از تقدس فراهم می کنند و از همه راه ها برای جلب توجه عوام و ترویج سطحی نگری و رفتارهای غیر دینی و غیر اخلاقی استفاده می برند. در نتیجه زمینه رواج غلو و خرافات فراهم می شود. باید توجه داشت حفظ هویت اسلامی در جهان با هم فکری و وحدت امت اسلامی شکل می گیرد، و هویت شیعی و هویت سنی نیز با همگرایی تحقق می پذیرد؛ بویژه اگر این هویت همراه با پیشرفت های علمی، توسعه اقتصادی و سیاسی، رعایت حقوق متقابل انسان ها و رواداری مذهبی همراه باشد.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم، دردمندانه با توجه به وضعیت کنونی، از همه مسلمانان به ویژه فرهیختگان، عالمان و مصلحان اجتماعی می خواهد این همه جنگ، ترور، عملیات انتحاری و انتشار نسبت های خلاف را خطر جدی تلقی کنند و با آن مبارزه کرده و صرف نظر از عوامل سیاسی، به لحاظ اعتقادی و اخلاقی از طرح مسائل تحریک آمیز پیشگیری و برای پایان دادن به آن چاره جویی کنند. لازم است اینان از اتحادیه های منطقه ای (با توجه به فلسفه ایجادشان) بخواهند در جهت هویت و وحدت ملت های مسلمان حرکت کنند. هم­چنین زمامداران مسلمان بدانند از این اختلافات کسی جز دشمنان مسلمین همچون قدرت های فرامنطقه ای و صهیونیسم سودی نخواهد برد؛ و این نزاع ها موجب پاره پاره شدن جوامع اسلامی و انتشار کینه در نسل های آینده خواهد شد.
مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم
۱۰/ شهریور/ ۱۳۹۲-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هشدار مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم نسبت به نزاع های قومی- مذهبی در جهان اسلام
 • پیام تشکر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از ملت هوشمند و آگاه ایران به مناسبت حضور در انتخابات 24 حرداد1392
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در حمایت از روحانی
 • حمایت مجدد مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از هاشمی رفسنجانی: راه برون رفت از مشکلات، انتخابات سالم است
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در اعترض به اهانت های اخیربه حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی و آیت الله هاشمی رفسنجانی
 • یانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب انقلاب اسلامی ایران
 • آزادی بیان و حدود آن (بحثی در باره کتب ضلال)
 • بیانیه مجمع مدرسین ومحققین حوزه علیمه قم در محکومیت فیلم موهن و جسارت آمیز به ساحت پیامبر گرامی اسلام
 • پیام تسلیت مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم به مناسبت درگذشت خواهر مهدی کروبی
 •  
  آخرین اخبار
 • نرخ سود سپرده در ایران بیشتر از ۱۳۳ کشور
 • بستری شدن سیمین بهبهانی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان
 • بیان مشکلات معلمان در دیدار فعالان فرهنگی با سرپرست وزارت آموزش و پرورش
 • سازمان اطلاعاتی آلمان مکالمه تلفنی حزب‌الله و سفارت ایران در تأیید حمله شیمیایی توسط اسد را شنود کرد
 • نامه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به آملی لاریجانی: شاهد مرگ تدریجی یکی از همبندیان خود هستیم
 • نامه سندیکای کارگران فلزکار مکانیک به وزیر کار: امنیت ملی در گروه اعتماد به مردم است
 • پاسخ ترکان به انتقاد بقایی: اگر نام این اقدامات «تاراج» نیست شما نام آن را بفرمایید
 • علی مطهری: ۳ دوره شهردارشدن نیاز به استفساریه از مجلس دارد
 • ناطق نوری میزبان هاشمی رفسنجانی در خانه پدری
 • سرپرست جدید دانشگاه علامه: آرامش رابه دانشگاه علامه برمی‌گردانم
 • مدیران پاک دست دولت احمدی نژاد در دادگاه؛ این بار مسعود زریبافان
 • پولشویی های بابک زنجانی در تامین اجتماعی
 • علی جنتی به دیدار استاد فرشچیان رفت
 • شکاف ۲۰ درصدی هزینه و درآمد کارگران
 • موفقیت عمل جراحی فیض الله عرب سرخی عضو زندانی و ارشد مجاهدین انقلاب
 • روحانی مسئولیت یارانه ها را به نوبخت داد
 • ایجاد پایه هفتم در مدارس از سال تحصیلی جدید
 • برنامه‌ ۱۰۰ روزه وزیر بهداشت: تا دو هفته آینده قیمت داروها به سال ۹۱ بازمی‌گردد
 • شهادت بانو کبری افسری، جانباز شیمیایی پس از سال ها رنج و بیماری‎
 • اراضی نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما داده نمی شود
 •