به روز شده: ۰۷:۴۳ تهران - سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲

سازمان اطلاعاتی آلمان مکالمه تلفنی حزب‌الله و سفارت ایران در تأیید حمله شیمیایی توسط اسد را شنود کرد

امروز: بشار اسد در مورد حمله به سوریه هشدار داد. همزمان سازمان اطلاعاتی آلمان اعلام کرد که رژیم بشار اسد مسئول حملات شیمیایی در سوریه بوده است. این سازمان مخفی از شنود مکالمه تلفنی میان حزب‌الله لبنان و سفارت ایران، در تأیید نقش بشار اسد در این حمله خبر داد. بر اساس گزارش مذکور، نیروهای وفادار به اسد قصد داشتند برای ایجاد ارعاب در میان شورشیان، عملیات محدود با گاز سمی «سارین» را اجرا کنند، اما دچار اشتباه محاسبه‌شده ‌و ماده‌ی سمی بیشتری را وارد راکت های پرتاب‌کننده کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، ژرژ مالبرونت، گزارشگر ویژه نشریه فرانسوی لوفیگارو مصاحبه ای اختصاصی با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه انجام داده است که بخشی از آن را این روزنامه امروز منتشر کرده است.

لوفیگاو : آقای رئیس جمهور! شما می توانید به ما ثابت کنید که ارتش سوریه در حمله 21 آگوست به حومه دمشق که منجر به مرگ بیش از یک هزار نفر شد از سلاح شیمایی استفاده نکرده است؟
بشار اسد: هر کسی که این اتهام را می زند باید مدارک خود را ارائه کند. ما از آمریکا و فرانسه می خواهیم تنها یک مدرک در این باره ارائه کنند. آقایان اوباما و اولاند قادر به ارائه مدرکی نیستند، حتی برای مردم خودشان (...) من هرگز نمی گویم که ارتش دارای این سلاح ها هست یا خیر. فرض کنیم که ارتش ما قصد استفاده از سلاح های کشتار جمعی را داشته باشد: امکان دارد که در منطقه ای که خود نیروهای ارتش هم حضور دارند از این سلاح ها استفاده کند؟ همچنان که سربازان ما مورد آسیب شیمیایی قرار گرفتند و بازرسان سازمان ملل از آنها در بیمارستان بازدید کردند. منطق این کار کجاست؟

لوفیگارو: واکنش شما در صورت حمله نظامی فرانسه علیه کشورتان چه خواهد بود؟
خاورمیانه یک بشکه باروت است، و اکنون آتش به این بشکه نزدیک شده است. نباید تنها از پاسخ سوریه صحبت کرد، بلکه تبعات آنچه که پس از اولین حمله اتفاق خواهد افتاد را باید در نظر داشت. بنابراین هیچ کس نمی داند چه اتفاقی پیش خواهد آمد. هنگامی که بشکه باروت منفجر شود، کنترل اوضاع از دست همه خارج خواهد شد. هرج و مرج و افراطی گری در منطقه پخش خواهد شد. احتمال وقوع یک جنگ منطقه ای نیز وجود دارد.

لوفیگارو: آیا فرانسه تبدیل به دشمن سوریه شده است؟
هر کسی که در تقویت مالی و نظامی تروریست ها مشارکت کند دشمن مردم سوریه است. هر کسی که علیه منافع سوریه و شهروندانش عمل کند دشمن سوریه محسوب می شود. مردم فرانسه دشمن ما نیستند، اما سیاست دولت فرانسه نسبت به مردم سوریه خصمانه است. تا جایی که سیاست دولت فرانسه علیه مردم سوریه استمرار دارد، این دولت دشمن ما محسوب خواهد شد. این دشمنی ما زمانی که دولت فرانسه سیاست خود را تغییر دهد پایان خواهد یافت. (این موضع) بدون شک تبعات منفی بر منافع فرانسه خواهد داشت.

شنود بزرگ
به گزارش خبرگزاری آلمان، سازمان اطلاعاتی آلمان (BND) اعلام کرد، اطمینان دارد که رژیم بشار اسد مسئول حملات شیمیایی در سوریه بوده است. اگرچه هنوز نمی‌توان با قطعیت تمام چنین ادعایی کرد، ولی از نظر این سازمان مخفی آلمان شواهد عدیده‌ای در تأیید این ادعا در دست است.

گرهارد شیندلر، رئیس سازمان اطلاعاتی ‌آلمان گفته است که فقط این رژیم بشار اسد است که ماده‌ی رزمی دوگانه‌‌ای مانند "سارین" را در اختیار دارد. وی می‌گوید که تنها کارشناسان رژیم اسد می‌توانسته‌اند این ماده را ترکیب کرده و در موشک‌های کوچک جاسازی کنند.

به گزارش "اشپیگل آنلاین"، بر اساس اطلاعاتی که به دست سازمان مخفی اطلاعاتی آلمان رسیده، از این نوع موشک‌ها در حمله‌ی ۲۱ اوت استفاده شده که بیش از ۱۴۰۰ قربانی داشته است.

شیندلر می‌گوید که در حملات پیش از آن، فقط ترکیبی از گاز به شدت رقیق‌شده به کار رفته بود و به همین دلیل قربانیان کمتری برجای گذاشته بود.

رئیس سازمان اطلاعاتی آلمان در یک سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای سناریوهایی را توصیف کرد که چرا چنین حمله‌ی دهشتناکی صورت گرفت. وی می‌گوید، در شرایطی که شرق پایتخت به طور عمده در تصرف شورشیان است، بشار اسد خود را در مرحله‌ی پایانی یک جنگ بر سر دمشق می‌بیند.

آقای شیندلر گمان می‌برد که رژیم بشار اسد قصد داشته برای ایجاد ارعاب در میان شورشیان، عملیات محدود با گاز سمی را اجرا کند؛ و این احتمال هست که آن‌ها در ترکیب گاز سمی دچار اشتباه محاسبه‌شده ‌و ماده‌ی سمی بیشتری را وارد راکت پرتاب‌کننده کرده‌اند.

به گزارش اشپیگل‌آنلاین، این تحلیل سازمان اطلاعاتی آلمان با اطلاعاتی که به دست مقام‌های آمریکایی رسیده مطابقت دارد. بر اساس اطلاعات آمریکایی‌ها، گاز سمی در راکت‌های کوچک پرتاب شده‌اند که آن‌ها را می‌توان از خودروهای بارکش کوچک پرتاب کرد.

پوکه‌های یافت‌شده در محل اصابت راکت‌ها نشان می‌دهند که موشک‌های کوچک ۱۰۷میلیمتری بوده‌اند و رژیم بشار اسد میزان زیادی از این موشک‌ها را در زرادخانه‌ی خود دارد. گرهارد شیندلر تصریح کرد که شورشیان سوری قادر به ترکیب گاز سمی و نصب آن در این راکت‌ها نیستند.

شنود گفت‌وگوی مظنون حزب‌الله و سفارت ایران درباره کاربست سلاح شیمیایی
درحالی که کارشناسان سازمان ملل در حال آزمایش نمونه‌های برداشته شده از محل فاجعه هستند، سازمان اطلاعاتی آلمان تقریبا مطمئن است که گاز مورد استفاده، گاز سارین بوده است.

سازمان اطلاعاتی آلمان گفت‌وگوی تلفنی یک پزشک سوری را شنود کرده که او در مکالمه دقیقا عوارضی را تشریح می‌کند که در میان قربانیان و بیماران دیده است و این عوارض با نشانه‌های گاز سارین مطابقت دارد.

گرهارد شیندلر سند تاکنون ناشناخته‌ی دیگری را نیز ارائه کرده است: سازمان اطلاعاتی آلمان گفت‌وگوی "یک نماینده عالی‌رتبه حزب‌الله لبنان با سفارت ایران" شنود کرده است. احتمالا منظور از سفارت ایران، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت است.

مقام حزب‌الله در این گفت‌وگوی تلفنی به کاربست گاز سمی اعتراف کرده است. مقام‌عالی‌رتبه‌ی حزب‌الله به طرف ایرانی گفته است که بشار اسد اعصابش به هم ریخته و با فرمان حمله شیمیایی خطای بزرگی مرتکب شده است.

اشپیگل‌آنلاین می‌نویسد که اطلاعات بدست آمده توسط "سازمان اطلاعاتی آلمان" می‌‌تواند در روزهای آتی توجه زیادی را به خود جلب کند.

آمریکا تاکنون گفته بود که سازمان‌های مخفی توانسته‌اند پس از حمله شیمیایی مکالماتی را میان مقام‌های رژیم شنود کنند. حال اطلاعات برگرفته از شنود مکالمه حزب‌الله و مقام‌های ایرانی توسط سازمان مخفی آلمان می‌تواند این پازل اطلاعات سرویس‌های مخفی غربی را تکمیل کند.

سازمان اطلاعاتی فرانسه اسناد درباره نقش اسد در حمله شیمیایی را منتشر می‌کند
خبرگزاری رویترز از انتشار جزوه‌ای ۹ صفحه‌ای خبر داده که توسط سرویس اطلاعاتی فرانسه برای مقامات دولتی این کشور تهیه شده است. آن‌طور که در این جزوه آمده، نیروهای حامی بشار اسد در عملیاتی هماهنگ، گسترده و سازمان‌یافته، عامل اصلی حملات شیمیایی علیه شهروندان سوریه بوده‌اند.

مقامات فرانسوی گفته‌اند تصاویر ماهواره‌ای ثبت‌شده از این حملات موشکی نشان می‌دهد که موشک‌های حامل تسلیحات شیمیایی از مناطق تحت کنترل دولت به سمت شرق و غرب دمشق، یعنی به سمت مناطق تحت کنترل مخالفان شلیک شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرویس اطلاعاتی دولت فرانسه در صدد است تا جزئیات بیشتری از اطلاعات مرتبط با حملات شیمیایی بحث‌برانگیز علیه شهروندان سوریه را به صورت عمومی منتشر کند. فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، پیش‌تر از موضع اوباما برای واکنش نظامی قدرت‌های غربی به این اقدام دولت بشار ا سد حمایت کرده است.

فرانسه می‌گوید بررسی‌های سرویس اطلاعاتی این کشور نشان می‌دهد که موشک‌های حاوی تسلیحات شیمیایی که در حمله مرگ‌بار روز ۲۱ اوت مورد استفاده قرار گرفتند، از مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی شلیک شده‌اند. این اطلاعات را یکی از مقامات دولتی این کشور در اختیار خبرگزاری فرانسه قرار داده است. به گفته آنها نحوه اجرای این حملات به‌قدری هماهنگ‌شده و سازمان‌یافته و در ابعادی گسترده بوده که نمی‌توان تصور کرد کسی غیر از حکومت سوریه مسئولیت اجرای آن را بر عهده داشته باشد.

ژان‌مارک آیرو، نخست‌وزیر فرانسه، اکنون میزبان گروهی از قانون‌گذاران، مقامات دفاعی، دیپلماتیک، اطلاعاتی و امنیتی این کشور است و قرار است جزئیات بحران سوریه را در این نشست مورد بحث و بررسی قرار دهند.
خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده که مقامات فرانسوی پس از این نشست، خلاصه‌ای از گزارش‌های اطلاعاتی‌ای که دولت در اختیار دارد را از طریق وب‌سایت‌های دولتی منتشر خواهند کرد.

پارلمان فرانسه قرار است روز چهارشنبه هفته جاری (۱۳ شهریور، ۴ سپتامبر) طرح حمله نظامی به سوریه را بررسی کند، اما هنوز زمان دقیق رای‌گیری درباره این طرح مشخص نشده است. بر اساس قانون اساسی فرانسه، در صورتی که رئیس‌جمهور فرانسوا اولاند بخواهد در این حمله نظامی مشارکت کند، برای این کار نیازی به کسب رای از پارلمان این کشور ندارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • نرخ سود سپرده در ایران بیشتر از ۱۳۳ کشور
 • محمد تقی کروبی: حمله نظامی به سوریه، بحران را عمیق تر می کند
 • تکذیب اظهارات منتسب به هاشمی رفسنجانی از سوی سخنگوی وزارت خارجه
 • سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس: یک سوم مدارس هنوز با بخاری نفتی و گازی گرم می‌شوند
 • ایران شش تن از بازداشت شدگان اسلواک به اتهام جاسوسی را آزاد کرد
 • سفر مقام ارشد وزارت امور خارجه سوئیس به تهران
 • مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه مخالف ماجراجویی در سوریه هستیم
 • صالحی: مذاکرات ایران و آژانس پنجم مهر در وین برگزار می‌شود
 • ابراز تأسف فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از حمله به گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در ایران
 •  
  آخرین اخبار
 • بستری شدن سیمین بهبهانی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان
 • بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت تبعیض و اختلافات مذهبی
 • بیان مشکلات معلمان در دیدار فعالان فرهنگی با سرپرست وزارت آموزش و پرورش
 • نامه زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین به آملی لاریجانی: شاهد مرگ تدریجی یکی از همبندیان خود هستیم
 • نامه سندیکای کارگران فلزکار مکانیک به وزیر کار: امنیت ملی در گروه اعتماد به مردم است
 • پاسخ ترکان به انتقاد بقایی: اگر نام این اقدامات «تاراج» نیست شما نام آن را بفرمایید
 • علی مطهری: ۳ دوره شهردارشدن نیاز به استفساریه از مجلس دارد
 • ناطق نوری میزبان هاشمی رفسنجانی در خانه پدری
 • سرپرست جدید دانشگاه علامه: آرامش رابه دانشگاه علامه برمی‌گردانم
 • مدیران پاک دست دولت احمدی نژاد در دادگاه؛ این بار مسعود زریبافان
 • پولشویی های بابک زنجانی در تامین اجتماعی
 • علی جنتی به دیدار استاد فرشچیان رفت
 • شکاف ۲۰ درصدی هزینه و درآمد کارگران
 • موفقیت عمل جراحی فیض الله عرب سرخی عضو زندانی و ارشد مجاهدین انقلاب
 • روحانی مسئولیت یارانه ها را به نوبخت داد
 • ایجاد پایه هفتم در مدارس از سال تحصیلی جدید
 • برنامه‌ ۱۰۰ روزه وزیر بهداشت: تا دو هفته آینده قیمت داروها به سال ۹۱ بازمی‌گردد
 • شهادت بانو کبری افسری، جانباز شیمیایی پس از سال ها رنج و بیماری‎
 • اراضی نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما داده نمی شود
 • غرویان: صدا و سیما نباید اسباب جفا بر کسانی شود که تریبونی برای پاسخگویی ندارند
 •