به روز شده: ۰۹:۳۹ تهران - یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۲

از کار افتادن ساعت شمس العماره برای 500 هزار تومان

امروز: ساعت بنای شمس‌العماره که چندی پیش تعمیر و راه‌اندازی شد دوباره و به دلیل عدم پرداخت حق‌الزحمه ماهانه ۵۰۰هزار تومانی بابت سرویس و نگهداری ساعت از سوی مسوولان کاخ گلستان از کار افتاد.

این ساعت که بر بلندای برج میانی عمارت شمس‌العماره واقع است هدیه ملکه ویکتوریا به ناصرالدین‌شاه قاجار بود. با این حال برای بیش از ۸۰سال ساعت تاریخی قرار گرفته بر پیشانی این بنا از کار افتاده بود تا اینکه در سال ۱۳۸۹ و بنا بر پیشنهاد «محمد ساعتچی همدانی» مرمتگر پیشکسوت ساعت در ایران، در پروسه‌ای طولانی که ۱۸ماه به طول انجامید این ساعت تعمیر شد و دوباره عقربه‌هایش شروع به چرخیدن کرد. با این حال آنگونه که ساعتچی به «شرق» گفته ۱۰روز است این ساعت به دلیل عدم پرداخت حق‌الزحمه مرمت و نگهداری دوباره از کار افتاده است.

محمدساعتچی همدانی در ادامه می‌گوید: «ماجرای از کار افتادن ساعت تاریخی شمس‌العماره به خود سازمان میراث فرهنگی و مسوولان کاخ گلستان مربوط است، روزی که قرار شد من این ساعت را تعمیر کنم به مسوولان گفتم که ساعت تاریخی مثل این، به نگهداری و مراقبت دایم نیاز دارد، به‌عنوان مثال چهارروز یک‌بار کوک و ۱۵روز یک‌بار روغن‌کاری کامل، دوماه یک‌بار شستشو و هر شش‌ماه یک‌بار بازوبسته کردن کامل نیاز دارد که فرآیندی به شدت طاقت‌فرساست، علاوه بر این برای رسیدن به موتور این ساعت باید ۱۲۰ پله را طی کرد تا به آن رسید. به همین دلیل هم من فردی را به صورت کامل آموزش دادم که این کار را انجام دهد و قرار بود کاخ گلستان برای انجام‌دادن این کار به صورت ماهانه به او حقوق دهد. با این حال در مدت ۱۰ماهی که از آغاز به کار این ساعت می‌گذرد این فرد به صورت کامل کار خودش را انجام داد و ساعت هم دقیق کار می‌کرد با این همه تاکنون حتی یک‌ریال هم به او حق‌الزحمه داده نشد.»

ساعتچی در ادامه گفت‌وگو با «شرق» می‌افزاید: «من به مسوولان این کاخ گفته‌ام ارزش این ساعت بیشتر از چندمیلیاردتومان است این به غیر از ارزش تاریخی آن است که با هیچ‌چیزی قابل اندازه‌گیری نیست، اما حق‌الزحمه کسی که این ساعت را سرویس می‌کند در نهایت ماهی ۵۰۰ تا ۶۰۰هزارتومان است اما آنها به دلیل ندادن این حق‌الزحمه باعث شده‌اند این ساعت تاریخی و با ارزش از کار بیفتد. جالب اینکه غیراز این فرد هیچ‌کس دیگری در ایران نیست که بتواند کار سرویس این ساعت یا ساعت‌های تاریخی مشابه آن را انجام دهد، من از دست این مسوولان عصبانی هستم آنها به من گفته‌اند نمی‌توانیم پول این کار را بدهیم. به نظر من حیف است ساعتی با این میزان ارزش و اهمیت که من برای ساخت و راه‌اندازی دوباره آن به همراه همین شاگردم حداقل ۱۸ماه روی آن کار کرده‌ایم به دلیل عجیب بی‌پولی دوباره از کار بیفتد.» البته آنگونه که ساعتچی به «شرق» گفت روز گذشته دوباره کار سرویس‌دهی به ساعت تاریخی شمس‌العماره با پادرمیانی و خواهش او انجام شد اما فردی که این کار را انجام می‌دهد گفته است اگر حق‌الزحمه ۱۰ ماه گذشته را ندهند دوباره از انجام این کار سر باز خواهد زد.

برای پیگیری نظر مسوولان این کاخ در این‌باره سراغ شماره تلفن‌های این مجموعه می‌رویم اما هیچ مسوولی در این کاخ موزه، پاسخگو نیست و در نهایت تلاش‌های چندباره برای یافت پاسخ ما را به یکی از نیروهای کاخ موزه گلستان می‌رساند. او البته از کار افتادن ساعت را تایید نمی‌کند و می‌گوید همه چیز عادی است. با این حال عقربه‌های این ساعت ۱۰ روزی است که خشکشان زده و از جا جم نمی‌خورند. خبری که سازنده اصلی ساعت هم آن را تایید می‌کند.

ساعت شمس‌العماره یکی از جذابیت‌های تاریخی مجموعه کاخ موزه گلستان است، این کاخ موزه چندی پیش و در تیرماه گذشته به‌عنوان شانزدهمین اثر تاریخی ایرانی در فهرست یونسکو به ثبت رسید و جهانی شد. اگرچه مسوولان دولت دهم جشن ثبت جهانی این اثر را در آخرین روزهای کاری خود برگزار کردند و بلندپایه‌ترین مقامات کشور از جمله رییس‌جمهور وقت محمود احمدی‌نژاد هم در این جشن شرکت کردند اما آنطور که شواهد نشان می‌دهد و بسیاری از کارشناسان منتقد این دولت هم می‌گفتند سازمان میراث فرهنگی در دولت‌های نهم و دهم بیشتر از هر چیز فقط به بالابردن آمارها توجه می‌کردند و در قبال انجام وظایف اصلی خود برای محافظت از آثار تاریخی اهمیت چندانی نمی‌دادند.

ماجرای عدم پرداخت حق‌الزحمه سرویس‌کار ساعت تاریخی شمس‌العماره را نیز باید از همین منظر نگاه کرد. چراکه مسوولان سازمان میراث و کاخ موزه گلستان در دولت قبل که البته هنوز برخی از آنها در سمت‌های خود قرار دارند برای راه‌اندازی این ساعت تبلیغات گسترده‌ای انجام داده بودند. اما آنگونه که سازنده این ساعت می‌گوید خبری از پرداخت مبالغ لازم برای نگهداری این ساعت نیست و به همین دلیل این اثر تاریخی دوباره از کار افتاده است.

بلند‌ترین قسمت این ساختمان - از کف - ۳۵متر ارتفاع دارد و گفته می‌شود آن روزها که تهران زیر صدای گوشخراش اگزوز موتوسیکلت‌ها و ماشین‌ها و اتوبوس‌ها غرق نشده بود صدای ناقوس زنگ ساعتش از کیلومترها دورتر شنیده می‌شد، این صدا به‌قدری بلند بود که اهالی کاخ از دستش به تنگ آمده بودند. شایعه است به دلیل همین صدای بلند و نبود استاد ساعت‌ساز در شهر به دستور پادشاه، عده‌ای مامور می‌شوند که صدای ساعت را کم کنند اما نتیجه دستکاری‌شان می‌شود از کار افتادن تنها ساعت عمومی پایتخت. در نهایت تلاش‌های استاد محمد ساعتچی‌همدانی برای تعمیر یادگاری ملکه بریتانیا به پادشاه قاجار نتیجه می‌دهد و این ساعت دوباره شروع به کار کردن می‌کند. اگرچه این‌بار صدای ناقوسش حتی در زیر پای بنای شمس‌العماره هم به‌سختی به گوش می‌رسد اما هرچه بود عقربه‌های ساعت دقیق می‌چرخید.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • ادامه جنجال دانشگاه احمدی نژاد؛ اکبر ترکان به بقایی: کمیسر پلیس نیستم اما پیگیر اموال ملی هستم
 • انتقاد شدید روزنامه جمهوری اسلامی از اقدامات کارشکنانه تندروها: ریاکارانه در صدد تطهیر خود هستید
 • محمد بسته نگار: به جای حساسیت به اعضای کابینه به عملکرد آن حساس باشیم/ دولت می‌خواهد در چارچوب «منافع ملی» حرکت کند
 • واکنش برادر حسین به ظریف: هوکاست جعلی است چرا آن را جنایت نامیدید
 • آقای علوی آیا برگزاری مراسم سالگرد آیت الله طالقانی تهدیدی برای امنیت ملی است؟!
 • سریال کشف فسادهای دولت احمدی نژاد
 • انتقاد از تاخیر دو ماهه در ابلاغ مصوبه افزایش ۲۵ هزار تومانی حقوق کارگران
 • تشویق های ممتد برای میرحسین و کروبی در همایش جوانان/انتقاد نماینده هاشمی رفسنجانی از عدم همکاری مسئولان محلی
 • گزارش همایش تقدیر از فعالان ستاد جوانان اصلاح طلب استانهای کشور در انتخابات ریاست جمهوری
 • احمد منتظری: نظام از اختلاف افکنی مذهبی ضرر می‌کند
 • نامه نویسندگان کودک و نوجوان به مسجدجامعی
 • نماينده آمريکا در سازمان ملل متحد: هنوز نشانه‌ای از تعهد روشن تهران برای رفع اين نگرانی‌ها ديده نمی‌شود اما امیدواریم
 • فرمانده سابق ناتو: قرار بود ۷ کشور از جمله ایران اشغال شوند
 • دیپلماتها: در نشست آتی شورای حکام قطعنامه ای علیه ایران صادر نخواهد شد
 • رئیس کل بانک مرکزی: مرکز مبادلات ارزی منحل نمی‌شود/ لازم باشد وارد بازار ارز می‌شویم
 • درخواست فوری ۲۲ سینماگر از حجت‌الله ایوبی در آستانه‌ روز سینما
 • فاطمه رهبر: توقع از آقای روحانی انتخاب یک وزیر زن بود
 • حسین رونقی اعتصاب غذایش را پایان می دهد
 • سخنگوی اشتون: آماده‌ایم مذاکره با ایران هرچه سریع‌تر آغاز شود
 • مروری بر حماسه سازی های دفاع مقدس: فتح ۱۰؛ عملیات چریکی رزمندگان در عراق
 •