به روز شده: ۰۹:۰۳ تهران - چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۲

خروج و نابود کردن هدایا از موزه ریاست جمهوری با کامیون به مکانی نامعلوم

امروز: یک مقام آگاه در نهاد ریاست جمهوری جزییات تازه ای از خروج هدایای رییس جمهور از ساختمان این موزه در مجموعه سعدآباد را فاش کرد.

به گزارش انتخاب سه هفته پیش برخی وب سایت ها و رسانه ها ، با انتشار خبری اعلام کردند که هدایای خارجی روسای جمهور و مقامات عالی کشور - که در یادمان‌ ریاست جمهوری و موزه هدایا در ساختمان ۲۴۰ سعدآباد نگهداری می‌شود- ، در ساعات پایانی جمعه شب (۱۱ مرداد ) چند ساعت پیش از آغاز مراسم تنفیذ ریاست جمهوری ، با چندین دستگاه کامیون به مکانی نامعلوم منتقل شد.

پیگیری‌رسانه ها در این زمینه در هاله‌ای از ابهام باقی‌ماند؛ چرا که کارمندان روابط عمومی ریاست جمهوری و مسئول روابط عمومی کاخ موزه سعدآباد در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی ‌کردند و جواد پاسپانیان مدیرکل تشریفات ریاست جمهوری ترجیح داد سکوت کند و پاسخگوی تماس های خبرنگاران نباشد.

این مقام آگاه در تشریح جزئیات این اقدام به خبرنگار «انتخاب» گفت: اوایل تیرماه امسال نامه ای از سوی سید حسین موسوی رییس دفتر رییس جمهور به معاونش مهدی آشتیانی (معاون وقت تشریفات دفتر رییس جمهور) - که مدیریت ساختمان موزه هدایا واقع در سعدآباد، بر عهده آن معاونت است- نوشت و در آن از عزم رییس جمهور مبنی بر بسته بندی و فهرست برداری هدایای دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش خبر داد ، بر اساس دستور رییس دفتر رییس دولت کار بسته بندی هدایا اوایل تابستان آغاز شد.

وی افزود: سرانجام در نیمه شب جمعه یازدهم مرداد ماه از ساعت یازده شب تا دو و سی دقیقه بامداد شنبه دوازدهم مردادماه ۲۲۸۳ قلم هدیه رییس جمهور که همگی دارای برچسب اموال نهاد ریاست جمهوری بود و اطلاعات آن در سیستم اموال موزه هدایا ثبت و ضبط شده است، در ۴ کامیون جاسازی و با ۵ ماشین زرهی اسکورت شد و به ساختمان لادن در میدان ونک منتقل گردید . پیش از خروج این هدایا از سعدآباد، علیرضا نجاتی معاون اداره کل تشریفات دفتر رییس دولت ذیل فهرست ۲۲۸۳ هدیه ، رسیدی را امضا کرده و نوشته ؛ خروج هدایا و انتقال اموال نهاد ریاست جمهوری با دستور تشریفات ریاست جمهوری بوده است .

احمدی نژاد در ساختمان لادن

این مقام آگاه تصریح کرد: آنچه در این میان اهمیت دارد این است که از سوی برخی افراد به کارکنان موزه هدایا از طرف مسئولان دفتر رییس جمهور سابق دستور داده شده تا همه اطلاعات مربوط به هدایا شامل پرونده ها ، فهرست و عکس هدایا منهدم شود و از بین برود.

وی در ادامه ادعا کرد: متاسفانه هفته گذشته بازماندگان تیم رییس جمهور سابق در تشریفات ریاست جمهوری پرونده ها و اسناد مربوط به هدایای ریاست جمهوری را از محل موزه خارج کرده اند تا در دسترس نباشد.

وی ادامه داد: محلی که برای استقرار هدایای احمدی نژاد در نظر گرفته شده ساختمان هفت طبقه "لادن" است که متاسفانه هدایا بدون حضور و نظارت کارشناسان موزه داری و اسناد ملی ، با عجله ، بدون رعایت استانداردها و به صورت فله ای در طبقات این ساختمان جا داده شده که متاسفانه برخی از هدایا دچار آسیب شده است . همچنین از لحظه انتقال هدایا به ساختمان لادن ، هر شب شیفت حفاظتی (توسط تیم نیروهای "ستاد راهیان نور" که طی چند سال گذشته در سعدآباد و تشریفات ریاست جمهوری مستقر بوده اند) برقرار شده است .

این در حالیست که ساختمان لادن کاربری اداری دارد و متاسفانه فاقد مخازن نگهداری هدایا و تجهیرات امنیتی و حفاظتی مورد نیاز موزه هاست . براساس مصوبه دولت احمدی نژاد، دفتر رییس جمهور دوره نهم و دهم در ساختمانی معروف به لادن در حوالی میدان ونک تهران، تشکیل و تجهیز شده است.

این مقام آگاه به جزئیات دیگری اشاره کرد و گفت: در دوره ای که اسفندیار رحیم مشایی رییس دفتر رییس جمهور بود در اقدامی غیرقانونی و سلیقه ای، سازمان اسناد و کتابخانه ملی را از مسئولیت موزه هدایای ریاست جمهوری سید محمد خاتمی خلع ید کرد و عملا مدیریت موزه هدایای رییس جمهور به معاونت تشریفات دفتر رییس جمهور واگذار شد. در این دوره به جز مصادره هدایای دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی ، اتفاق ناگوار دیگری نیز رخ داد که متاسفانه در سکوت خبری پیگیری نشد ؛ سرقت یازده قلم هدایای نفیس و منحصر به فرد سران کشورهای خارجی به رییس جمهوری اسلامی ایران سید محمد خاتمی از جمله مدال زرین شهروندی عربستان و قطر اهدایی پادشاهان عربستان و قطر به آقای خاتمی و.... ) ! ، هر چند این خبر با تکذیب کارکنان معاونت تشریفات ریاست جمهوری مستقر در سعدآباد روبرو شد اما اطلاعات موجود حاکی از این است که تحقیقاتی توسط اداره آگاهی نیروی انتظامی و حراست ریاست جمهوری بعمل آمد ولی بی نتیجه مشخص پرونده این سرقت به بایگانی سپرده شد.

وی با ابراز خشنودی بخاطر انتصاب مبینی در سمت سرپرست معاونت تشریفات دفتر رییس جمهور تاکید کرد: از رییس دفتر رییس جمهور و سرپرست جدید معاونت تشریفات ریاست جمهوری انتظار می رود تا بدون فوت وقت بررسی های جامع درباره خروج غیرقانونی هدایای رییس جمهور و سرقت تعدادی از هدایای ارزشمند دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی در سالهای اخیر را انجام دهند و به تصمیمات سلیقه ای و غیرقانونی گذشته پایان داده و تصمیم قانونی و منطقی را در این زمینه اتخاذ کنند .

تاریخچه تاسیس یادمان روسای جمهور و موزه هدایا:

موزه هدایای ریاست جمهوری در سال ۱۳۶۲ با اهتمام و نظر رییس جمهور محترم وقت حضرت‌آیت‌الله‌العظمی سید علی خامنه‌ای و از طریق جمع آوری مجموعه‌ای از اشیا اعطایی به ایشان رسما در ساختمان پاستور ریاست جمهوری افتتاح گردید که تا پایان دوره ریاست جمهوری معظم له تعداد چهارصدوچهل وشش شی ( شامل: دویست وشصت وهفت شی از هدایای مردمی و یکصد و هفتادونه شی از هدایای مقامات خارجی) به این موزه اهدا گردید.

در دوره ریاست جمهوری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی نیز تعداد هزاروصدوسی وچهار شی (شامل: ششصدوهشتادوشش شی از جانب مردم و چهارصدوچهل و هشت شی نیز از جانب مقامات خارجی) به ایشان اهدا گردید. یادمان ریاست جمهوری و موزه هدایای هاشمی رفسنجانی با تصویب شورای اسناد ملی در سال ۱۳۸۷ در رفسنجان افتتاح شد از آن تاریخ تاکنون مردم از این مجموعه به عنوان گنجینه تحت پوشش سازمان اسناد و کتابخانه ملی، همه روزه بازدید دارند.

در سال ۸۳ با مصوبه شورای اسناد ملی و مصوبه هیئت وزیران ، با هدف نگهداری هدایا و اسناد دو دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی تجهیز و با حضور مقامات کشوری و رییس دفتر مقام معظم رهبری در سوم خرداد ۸۴ رسما راه اندازی شد . پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد ابتدا موزه هدایای ریاست جمهوری سید محمد خاتمی پلمب شد ، بازدید عمومی مردم از موزه به تعلیق درآمد و کارکنان آن که از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی مسئولیت اداره موزه را بر عهده داشتند اخراج شدند و به جای آنها کارمندان تشریفات ریاست جمهوری در موزه مستقر شدند و در دولت دهم و دوره مسئولیت اسفندیار رحیم مشایی در دفتر رییس جمهور بنا به دستور وی - و به رغم مخالفت های کارشناسانه علی اکبر اشعری رییس وقت سازمان اسناد و کتابخانه ملی- ، هدایای دو دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی مصادره شد و هدایای محمود احمدی نژاد به این ساختمان منتقل شد ، اما بخاطر کمبود فضا، هدایا در راهروهای دو طبقه موزه و انبار و مخازن موزه نگهداری می شد و عملا موزه هدایا به انبار هدایا تبدیل گردید و اجازه بازدید از این موزه برای مردم و خبرنگاران فراهم نبود.

در سال ۹۰ با انتصاب اسحق صلاحی به ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی، عملا موضوع یادمان های روسای جمهور به حاشیه رفت و حتی کار به جایی رسید که سازمان اسناد وکتابخانه ملی نتوانست در قبال حراج و فروش تعدادی از هدایای خارجی محمود احمدی نژاد (به نفع بهزیستی) از موضع سازمانی اش که حفظ و حراست سرمایه های ملی است ، به مخالفت و یا دخالت کارشناسی بپردازد . در دوره ریاست آقای اشعری و صلاحی بر سازمان اسناد و کتابخانه ملی بحث راه اندازی یادمان ریاست جمهوری احمدی نژاد کتبی و شفاهی مطرح شد که متاسفانه تشکیل و راه اندازی این یادمان و موزه با مخالفت رییس جمهور مواجه شد . میتوان نقش کمرنگ این سازمان و بی تفاوتی نسبت به سرنوشت اسناد ملی و هدایای رییس جمهور را در خروج غیرقانونی هدایا از مجموعه سعدآباد موثر دانست. چراکه اگر سازمان اسناد و کتابخانه ملی در راستای اهداف و وظایف محوله نگران سرنوشت هدایای روسای جمهور بود امروز هم یادمان و موزه هدایای سید محمد خاتمی دایر بود و هم هدایای محمود احمدی نژاد که در زمره اموال دولتی است ، شبانه و بی سر و صدا از مجمومه سعدآباد به ساختمان لادن منتقل نمی شد .-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • معاون رییس جمهور: احمدی نژاد دولت را با نرخ رشد منفی ۵.۴ درصد تحويل داده است
 • برداشت مبلغ ۱۶۰میلیارد ریال از حساب ریاست جمهوری در آخرین روز دولت احمدی نژاد
 • توضیح ثمره هاشمی درباره جلسات ساختمان لادن
 • عضو حزب اعتدال و توسعه: آن‌چه در دوره احمدی‌نژاد رخ داد جوانگرایی نبود، نوچه‌پروری بود!
 • مشاور رئیس‌جمهور: جابه جایی شرکت ها، استخدام های غیرقانونی و انتقال دارایی ها اقدامات دولت احمدی نژاد در ۴۵ روز گذشته/ توفیقی وزیر پیشنهادی علوم است
 • بیانیه ارزیابی کمیسیون برنامه جبهه مشارکت ایران اسلامی ازعملکرد اقتصادی دولت نهم و دهم
 • وزیر دولت احمدی نژاد: در دوران فعالیتم در وزارت ارتباطات تحت فشار بودم، می خواهم بمانم
 • احمد نژاد باز هم به جلسه مجمع نرفت
 • رئیس سابق کمیسیون انرژی مجلس: صنعت نفت در دولت احمدی نژاد ملوک‌الطوایفی اداره شده است
 •  
  آخرین اخبار
 • هشدار شدید علی لاریجانی برای حمله به سوریه
 • ارزیابی منتجب‌نیا از وضعیت «اعتماد ملی»
 • برادر حسین دستور جنگ را صادر کرد؛ روز واقعه نزدیک است‌
 • کمیته ویژه 5 نفره ارزی دولت دهم منحل می‌شود
 • تجمع کارگران مخابرات روستایی مقابل مجلس
 • مصرف آنتي بيوتيك ها در کشور به مرز هشدار رسيد
 • دومين انتصاب دکتر توفيقي در وزارت علوم
 • علی‌محمد حاضری: اصلاح‌طلبان احزاب خود را تقویت كنند/پیشنهاد آیت الله مظاهری به نفع نظام است
 • یک عضو موتلفه: «شهادت می دهم میرحسین موسوی در زمان نخست وزیری خون به دل آقا می کرد»
 • شرایط امکان تداوم اعتدال‌گرایی در عرصه سیاسی
 • محمدباقر نوبخت: برای بهبود معیشت مردم، برنامه‌های دقیقی طراحی می‌کنیم
 • سید تقی نوربخش؛ مدیرعامل تأمین اجتماعی و جایگزین سعید مرتضوی
 • دیدار فاطمه کروبی با خانواده مصطفی تاجزاده؛ مراقبت های پزشکی کروبی ناتمام ماند
 • خانواده زندانیان سیاسی؛ انتظارمان مذاکره به قصد لغو تحریمهاست
 • انتقاد اسدی زیدآّبادی به تداوم تحریمها علیه مردم ایران
 • نگرانی همسر عبدالله مومنى از وضعیت جسمی همسرش در زندان
 • آژانس: ایران ظرفیت‌ غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش داده است
 • «گذشته‌»ی فرهادی جایزه‌ کلیسای جهانی «نروژ» را گرفت
 • پیام تسلیت جبهه مشارکت به مناسبت درگذشت رشید اسماعیلی
 • تخلفات گسترده رئیس دانشگاه علامه
 •