به روز شده: ۰۸:۱۴ تهران - چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۲

ده اخطار پدافندی ایران به هواپیماهای فرامنطقه ای

امروز: فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء می گوید: متخصصان جمهوری اسلامی سامانه راداری پیشرفته ای را طراحی و تولید كرده اند كه از قابلیت بالای كشف هواپیماهای رادار گریز برخوردار است. این مقام ارشد نظامی، همچنین از ده مورد هشدار و اخطار ایران به هواپیماهای فرامنطقه ای خبر داد. اسماعیلی همچنین یادآور شد که از سامانه های موشكی و راداری جدید، دهم شهریورماه رونمایی می شود.

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ ستاد فرزاد اسماعیلی گفت كه سامانه راداری جدید ایران، آزمون ها را با موفقیت پشت سر گذاشته و موفق شده است طی سال گذشته در ۱۰ مرحله ضمن شناسایی هواپیمای رادار گریز نیروی فرامنطقه ای در شرق كشور به آن اخطار دهد.

اسماعیلی با تاكید بر این كه این هواپیمای متجاوز رادار گریز با اخطارهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم مجبور به ترك منطقه شده است، اظهارداشت: این اقدام در جریان رزمایش بزرگ ولایت نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شده است.

وی در ادامه به آخرین دستاوردهای قرارگاه پدافند هوایی خاتم اشاره كرد و یادآور شد: در بخش راداری سامانه ای كه طراحی و تولید شده است به صورت كاملا غیرفعال از نظر انتشار امواج اقدام می كند.

به گفته اسماعیلی این رادار پیشرفته قابلیت كشف هواپیماهای دشمن و اقدام تاكتیكی علیه آن را دارد و فلش غافلگیری را برعكس كرده و فضای ابهام آمیز نبرد را نیز به نفع خود و ضرر دشمن تغییر دهد.

وی در همین ارتباط توضیح داد كه در جنوب شرق كشور، یك كشور فرامنطقه ای فكر می كرد كه هواپیمای پنهانكارش كه قابلیت رادار گریزی دارد و نباید كشف شود، می تواند بیاید و عملیات شناسایی انجام دهد اما در رزمایش ولایت ۸۹ نیروی دریایی ارتش اولین سیلی را با شناسایی این پرنده متجاوز به دشمن فرامنطقه ای زدیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم با بیان این كه دشمن تصور می كرد این شناسایی به طور تصادفی انجام شده است، افزود: دشمن وقتی بالغ بر ۷ تا ۱۰ بار دیگر به این هواپیما طی سال جاری اخطار هوایی داده شد تمكین كرد و وقتی دید كه سامانه های پدافند هوایی علیه آن قفل راداری شده از منطقه دور شد.

اسماعیلی با بیان این كه اینها افتخاراتی است كه ملت عزیز ایران مبین آن است تصریح كرد:‌ اگر می گوییم تحریم تاثیری ندارد این به معنای شجاعت فرزندان این ملت در قرارگاه پدافند هوایی برای تهیه این سامانه ها به تنهایی نیست بلكه برای این است كه ملت عزیز ما تحمل كردند تا كشور از منظر دفاع سخت و نرم پیشرفت كند.

وی گفت: پس همه دست به دست هم دادند و ملت بزرگ جمهوری اسلامی همه مدافع كشور هستند و كسی جلوتر نیست .

این فرمانده ارشد نظامی ایران خاطرنشان كرد: جلوتر از همه فرمانده كل قوا است كه هر صحنه ای را قبل از این كه هركدام ما پیش بینی كنیم ایشان پیش بینی می كنند و ما نتایج آن را ماه ها بعد از صحنه می بینیم كه نمونه آن انتخابات ریاست جمهوری است.

اسماعیلی با طرح این سوال كه انتخابات در چه صحنه ای انجام شد اظهارداشت: این انتخابات در صحنه ای كه با توجه به این همه مشكلات و این همه فشارهای سیاسی و اقتصادی و تهدیدات نظامی اصلا فكرش را نمی كردیم برگزار شد و مردم این گونه پای كار آمدند.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم با بیان این كه من دست همه ایرانیان خارج كشور را می بوسم، گفت: برای این كه آنها با مشاركت خیلی زیاد و ایرانیان و ملت عزیز ایران با مشاركت بسیار زیاد ثابت كردند، ملت ایران رهبرشان را تنها نمی گذارند و ما خواهان نظاممان هستیم.

اسماعیلی اظهارداشت: بدسلیقگی ها و كج سلیقگی ها به منظر رهبر معظم انقلاب در هر جایی وجود دارد اما مهم این است كه همه اینها منعطف و انعطاف پذیر باشد و به نقطه خوبی برسد و شكننده نباشد و خداوند ما را كمك كند.

** سخن رهبری درباره ایران واضح است و نیاز به تفسیر ندارد
امیر سرتیپ اسماعیلی در ادامه با بیان این كه دیدار و آشنایی با بخش های مختلف ایرنا باعث قوت قلب و قدرت برای پیمودن مسیر آینده ام شده است، افزود: این سخن رهبری كه خبرگزاری جمهوری اسلامی را دست بزن و نبض نظام می دانند ، آنقدر روشن و واضح است كه نیاز به بررسی و تفسیر ندارد.

اسماعیلی تصریح كرد: من از خبرگزاری های زیادی دیدن كرده ام اما خبرگزاری جمهوری اسلامی شكل خاص خود را دارد، یعنی این خبرگزاری دارای بخش های امنیتی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی است.

* ایرنا دژ محكمی در برابر دشمنان است
اسماعیلی با تاكید براین كه ایرنا خاكریز، دژی محكم و مهمی در برابر دشمنان است، اظهار داشت: من فكر می كردم كه كار خبرگزاری ها پدآفند غیرفیزیكی و ضد آفند غیرفیزیكی است، اما اعلام می كنم كه خبرگزاری ایرنا عملكردی غیرفیزیكی علیه فیزیك دارد، یعنی این كه سخت افزار دشمن را هم با عملكردی نرم مستاصل كرده است.

وی قدمت و تجربه خبرگزاری جمهوری اسلامی را نقطه مثبت این رسانه رسمی كشور عنوان و خاطرنشان كرد: در مجموعه ایرنا تلفیقی از باتجربه ها و جوانان است كه نشان دهنده ریسك پذیری بالای این مجموعه در بخش های مختلف است.
فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم ارتش جمهوری اسلامی تصریح كرد: وقتی كه دست بزن و نبض نظام مطرح می شود كسی نبضش را در اختیار چاقوی دشمن نمی گذارد، چون نبض را بزنند كار دیگر تمام شده و كسی نمی تواند این بدن را احیا كند و بنابراین مشخص می شود كه اینها تعارف نیست.

اسماعیلی توضیح داد: وقتی خبری در یك روز تعطیل علیه جمهوری اسلامی منتشر می شود نمی توانید پاسخ آن را برای روز بعد بگذارید تا نفرات بیایند و آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و سپس پاسخ لازم ارایه شود، آن وقت ما دیگر آن نبض و دست بزن را از دست می دهیم.

وی افزود: از منظر ما مناطق هسته ای، حساس و حیاتی برای كشور همان نبض است و كسی حق نزدیك شدن به آن را ندارد و این قوانینی است كه وضع شده و به همگان نیز ابلاغ شده است.

**تاثیر گذاری اخبار خبرگزاری ها بالاخص ایرنا در داخل و خارج
وی در ادامه با اشاره به تاثیر گذاری اخبار خبرگزاری ها از جمله ایرنا در داخل و خارج از كشور اظهارداشت: وقتی خبری در مورد پدافند هوایی و یا هركدام از نیروهای مسلح از خبرگزاری ها خاصه خبرگزاری جمهوری اسلامی درج می شود و به ویژه در مورد فرمایش فرمانده كل قوا وقتی كه ایشان تهدید را با مشت كوبنده پاسخ می دهند، آنقدر قوت و اثر آن بالا است كه بخوبی اثرش را در منطقه می بینیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم افزود: تاثیر این اخبار تا جایی بالا است كه موجب می شود ناوهای آمریكایی نزدیكی اسكله های بحرین پهلو بگیرند و از منطقه دور شوند و هواپیماهایشان نیز از مرزهای جغرافیایی ایران فاصله بیشتری می گیرند كه اینها بازدارنده هستند و ما اثر آن را در منطقه می بینیم.

** تاثیر یك خبر به مراتب بیشتر از شلیك یك سامانه است
اسماعیلی با بیان این كه تاثیر یك خبر به مراتب بیشتر از شلیك یك سامانه موشكی است، اظهارداشت: ما به جای این كه بیاییم هزینه های چند صد میلیون تومانی صرف كنیم برای این كه سامانه ای را شلیك كنیم و یا اخطاری بدهیم با یك خبری كه مجموعه توانمند ایرنا منتشر می كند، می توانیم به اهداف خود دست یابیم كه این آثار بازدارندگی را بخوبی مشاهده می كنیم.
وی گفت: طی مدتی كه قرارگاه پدافند هوایی خاتم ماموریت خود از جمله تحكیم و تكمیل قرارگاه را انجام می داد، ماموریت جدیدی برای آن تعریف شد و بر این اساس بایستی از همه پتانسیل پدافند هوایی كشور چه لشكری و یا كشوری استفاده می كرد و به همین علت نیاز به یك طرح جامع داشتیم.

**طرح جامع پدافند هوایی و نور ولایت
اسماعیلی در ادامه با یادآوری این كه طرح جامع وقتی مطرح می شود حداقل به بررسی كارشناسی و مطالعات فراوان نیاز دارد، گفت: اجرای این طرح حداقل ۲ تا ۵ سال طول می كشد اما مطالعات كارشناسی و این بررسی های میدانی خصوصا عنایت فرمانده كل قوا كمك كرد تا به صورت ۲۴ ساعته طرح جامع پدافند هوایی و نور ولایت یك برای پدافند هوایی به عنوان یك شناسنامه و نقشه راه مشخص شود كه كجا هستیم و به كجا باید برسیم.

وی ادامه داد: اما این كه كجا هستیم هم بستگی به این ندارد كه ببینیم امروز دشمن كجا هست كه ما باید همانجا باشیم ، خیر؟ امروز دشمن هرجایی كه هست ما بایستی به چند سال آینده فكر كنیم.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم با تشریح طرح نور ولایت، اظهارداشت: در طرح نور ولایت این گونه فكر كرده ایم كه امروز دشمن چه توانمندی دارد و بایستی به فكر ۵ سال آینده باشیم وگرنه اگر سامانه های ما با سامانه های آفندی دشمن برابری كند محكوم به شكست هستیم.

اسماعیلی با بیان این كه طبیتعا قرارگاه پدافند هوایی یگان تجهیزات محور است، خاطرنشان كرد: نیروی انسانی كه با قرارگاه كار می كند به هیچ عنوان نمی تواند مانند سامانه های راداری، شنود الكترونیكی ، دیده بانی ها، موشك ها و توپخانه داخل سنگر و محیط سربسته قرار گیرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • برادر حسین دستور جنگ را صادر کرد؛ روز واقعه نزدیک است‌
 • انتقاد اسدی زیدآّبادی به تداوم تحریمها علیه مردم ایران
 • آژانس: ایران ظرفیت‌ غنی‌سازی اورانیوم خود را افزایش داده است
 • ایران-عمان تفاهم نامه گازی امضا کردند/ توافق برای ساخت خط لوله گاز در خلیج فارس
 • توصیه عارف برای راه اندازی کمپین " نه به تحریم"/ ما از حقوق خود مقابل غربی ها نمی گذریم
 • دستگیری بازرگان سیرالئونی را به اتهام دلالی کیک زرد برای ایران توسط آمریکا
 • چین برای خرید نفت ایران، تحریمهای جهانی را دور می زند
 • جانشین فرمانده کل سپاه: دشمن نمی خواهد سیاست های ما در سوریه و دیگر کشورها تعقیب شود
 • موسسه علوم و امنیت بین‌المللی: جمهوری اسلامی در حال پاکسازی و آسفالت سایت پارچین است
 •  
  آخرین اخبار
 • هشدار شدید علی لاریجانی برای حمله به سوریه
 • ارزیابی منتجب‌نیا از وضعیت «اعتماد ملی»
 • کمیته ویژه 5 نفره ارزی دولت دهم منحل می‌شود
 • تجمع کارگران مخابرات روستایی مقابل مجلس
 • مصرف آنتي بيوتيك ها در کشور به مرز هشدار رسيد
 • علی‌محمد حاضری: اصلاح‌طلبان احزاب خود را تقویت كنند/پیشنهاد آیت الله مظاهری به نفع نظام است
 • یک عضو موتلفه: «شهادت می دهم میرحسین موسوی در زمان نخست وزیری خون به دل آقا می کرد»
 • شرایط امکان تداوم اعتدال‌گرایی در عرصه سیاسی
 • خروج و نابود کردن هدایا از موزه ریاست جمهوری با کامیون به مکانی نامعلوم
 • محمدباقر نوبخت: برای بهبود معیشت مردم، برنامه‌های دقیقی طراحی می‌کنیم
 • سید تقی نوربخش؛ مدیرعامل تأمین اجتماعی و جایگزین سعید مرتضوی
 • دیدار فاطمه کروبی با خانواده مصطفی تاجزاده؛ مراقبت های پزشکی کروبی ناتمام ماند
 • خانواده زندانیان سیاسی؛ انتظارمان مذاکره به قصد لغو تحریمهاست
 • نگرانی همسر عبدالله مومنى از وضعیت جسمی همسرش در زندان
 • تخلفات گسترده رئیس دانشگاه علامه
 • سخنگوی سپاه پاسداران: دشمن در پی کاهش پایگاه مردمی و منزلت اجتماعی سپاه است
 • تصویب دو فوریت طرح پیگیری حقوقی دریافت خسارت ناشی از کودتای ۲۸ مرداد در مجلس
 • استقرار سپاه در نقاط مرزی کشور و آغاز اقدامات مهندسی سپاه جهت تثبیت مواضع در نقطه صفر
 • اعلام جرم دادستانی تهران علیه فاطمه هاشمی رفسنجانی
 • انتصاب اولین سفیر و سخنگوی زن در وزارت خارجه
 •