به روز شده: ۰۸:۴۹ تهران - جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲

جهانگیری در جمع اصحاب هنر: کشور در تنگناست، نیازمند دیپلماسی فرهنگی هستیم/ غیبت وزیر ارشاد دولت دهم

امروز: معاون اول رییس جمهور ع در مراسم معارفه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم و دیدار با تعدادی از هنرمندان کشور ابراز امیدواری کرد که دولت بتواند بخشی از دغدغه های هنرمندان را که در این جلسه مطرح شد، برطرف کند.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری اظهار کرد: در این جمع سخن گفتن برای من دشوار است چرا که سابقه و تجربه کاری من عمدتا در حوزه اقتصاد، اجرایی و مدیریت است و سخن گفتن در حوزه فرهنگ و هنر و آن هم در این جمع که تعداد زیادی از اهالی فرهنگ و هنر حضور دارند کار سختی است.

وی با اشاره به تجربه و سوابقش در حوزه های اقتصاد گفت: فکر می کنم که حوزه صنعت، اقتصاد و مدیریت اجرایی با فرهنگ آمیخته است چرا که فرهنگ جان مایه توسعه ملی کشور است و در همه بخش های کشور اثرگذار اصلی است و به همین دلیل وقتی به عنوان وزیر صنعت و معدن در دولت آقای خاتمی مشغول به کار بودم به همراه آقای مسجدجامعی که ایشان مسئولیت وزارت فرهنگ و ارشاد را بر عهده داشتند شورای فرهنگ و صنعت را ایجاد کردیم چرا که معتقد بودیم که این دو بر یکدیگر تاثیرگذارند.

معاون اول رییس جمهور افزود: در هشت سال گذشته که اوقات فراغت داشتیم ماهنامه صنعت و توسعه را منتشر کردیم و در واقع تا حدودی در جریان دشواری های موجود در این بخش هستیم.

جهانگیری گفت: عمیقتا اعتقاد دارم که بدون درک درست از فرهنگ حرف زدن از توسعه اقتصادی و صنعتی ناممکن است و وقتی می توان به توسعه صنعتی و اقتصادی دست یافت که درک صحیحی از اثرات فرهنگ بر روی این بخش ها به وجود آید.

وی با اشاره به گفتمان دولت روحانی و تاکید بر عناصری چون خلاقیت، عقلانیت، اعتدال، تعامل، اخلاق و دوراندیشی گفت: این مشخصه ها مهم ترین پارامترهایی هستند که دولت آقای روحانی باید به آن بپردازد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت توجه به اخلاق و اینکه در این دوره باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و با بیان اینکه متاسفانه در مقاطعی در جامعه به اخلاق کم توجهی شد، اظهار کرد: امید و دوراندیشی مولفه های اصلی فرهنگ ایرانی است.

جهانگیری با بیان اینکه با این ویژگی ها دولت روحانی یک دولت فرهنگی خواهد بود، گفت: ما در واقع تلاش داریم با تاکید بر دو ویژگی تدبیر و امید به جای اینکه فرهنگ را دولتی کنیم دولت را فرهنگی کنیم به نحوی که یک دولت فرهنگی به معنای واقعی ایجاد شود.

وی گفت: ما معتقدیم که در توسعه ملی باید به نحوی حرکت کرد که فرهنگ به جای سایه نشین بودن تبدیل به محور و مدال اصلی توسعه شود و در این زمینه صاحبان اصلی فرهنگ و اندیشه نقش بسیار زیادی دارا هستند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اهمیت اقتدار فرهنگی و همچنین سابقه فرهنگی ایران به اهمیت دیپلماسی فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر به شدت به این موضوع نیازمندیم.

جهانگیری با اشاره به فشارهای ظالمانه ای که علیه ملت ایران اعمال شده است، گفت: شما دوستان عنایت دارید که ما در مقطعی قرار داریم که فشارهای ظالمانه علیه ملت ایران اعمال می شود و ما تصور می کنیم که با دیپلماسی فرهنگی و نقش آفرینی اصحاب فرهنگ می توان بخش زیادی از این فشارها را برطرف کرد.

وی افزود: اصحاب فرهنگ می توانند در عرصه بین المللی صدای ملت ایران را اعلام کنند و بگویند که با این فشارها چه شرایط سختی بر این ملت تحمیل می شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به سرمایه مادی و معنوی که در ایران وجود دارد، گفت: در مرحله کنونی که کشور در تنگنا قرار دارد باید از این سرمایه ها برای عبور از این شرایط استفاده کرد.

جهانگیری افزود: دولت روحانی در مقطع سختی کار را بر عهده گرفت و انتخابات ۲۴ خرداد پیام مهمی برای همه ما داشت.

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی، معیشتی و مشکلات بین المللی گفت: مردم احساس کردند که با توجه به این مشکلات باید حرف جدیدی بزنند. شاید خیلی از ما تصور نمی کردیم که چنین اتفاقی بیفتد و ملت کار بزرگی انجام داد و نقش شما اصحاب فرهنگ و هنر در این عرصه تعیین کننده بوده است و آقای روحانی قدردان این نقش است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به امید ایجاد شده در جامعه گفت: امیدواریم بتوانیم این امید را پاس بداریم و از آن حراست کنیم.

جهانگیری با بیان اینکه با توجه به شرایط کنونی در بخش فرهنگ و هنر، سه سیاست عمده وجود دارد، گفت: همکاری بین بخش فرهنگ با سایر بخش ها مانند صنعت، سیاست خارجی و ... بسیار مهم است چرا که توسعه پایدار در سایر بخش ها به صورت جدی مبتنی بر ظرفیت ها و مزیت های فرهنگی این سرزمین است.

وی سیاست دوم را اقتصاد فرهنگی عنوان کرد و گفت: این قسمت باید به صورت سامان یافته رونق بیشتری پیدا کند.

معاون اول رییس جمهور همچنین به سهم و جایگاه فرهنگ ایران اسلامی در جهان معاصر اشاره کرد و گفت: با توجه به سابقه درخشان فرهنگی و هنری ایران باید این سهم به خوبی عرضه شود.

جهانگیری افزود: با چنین سیاست و رویکردی، دکتر روحانی در انتخاب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به گزینه آقای جنتی رسیدند.

وی با اشاره به سوابق جنتی در عرصه فرهنگ گفت: سابقه روشن و خوب برادرمان آقای جنتی از ایشان چهره ای آشنا در کل کشور و جامعه فرهنگی ایجاد کرده چرا که ایشان در دستگاه های مختلف فرهنگی کشور خدمت کرده است.

معاون اول رییس جمهور در ادامه به سوابق کاری، علمی و خانوادگی وزیر ارشاد دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: این سوابق فرصتی را ایجاد کرده که با کمک شما اصحاب فرهنگ و هنر ضمن حل مشکلات موجود، راه برای توسعه و پیشرفت هموارتر شود و امیدوارم که حمایت جدی یکایک شما هنرمندان همچنان ادامه پیدا کند تا بتوان مشکلات را برطرف کرد.

جهانگیری با اشاره به حضور نیافتن حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم در این مراسم گفت: علاقه مند بودم که دکتر حسینی نیز در این مراسم حضور پیدا می کردند و از ایشان تشکر می کردیم.

وی با بیان اینکه ممکن است که شما اشکالات و انتقاداتی را به عملکردهای گذشته داشته باشید، گفت: در یکی دو هفته ما با مسائلی در دولت آشنا شدیم که تعجب آور بود. به حدود ۳۰ نفر از اعضای دولت قبل یک امکانی داده شده بود و به چهار نفر آنها این امکان داده نشده بود که یکی از آنها آقای حسینی بود و شاید انتظاراتی از آقای حسینی وجود داشته است که ایشان در برابر آن مقاومت می کردند و به همین بابت این امکان که به برخی از اعضای دولت قبل داده شده بود به ایشان داده نشده بود.

به گزارش ایسنا از حاشیه های جالب این مراسم این بود که اسحاق جهانگیری که در دولت اصلاحات وزیر صنایع بودند چندین بار به جای بکار بردن عبارت دولت آقای روحانی عبارت دولت خاتمی را به کار بردند که وی در تشریح دلایل این اشتباه گفت: به هر حال ما هشت سال با آقای خاتمی بودیم، در دولت ایشان حضور داشتیم و آقای خاتمی نیز با هنرمندان گره خورده و نمی شود آقای خاتمی را از هنرمندان جدا کرد که این صحبت های جهانگیری با تشویق هنرمندان همراه بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • بغض دعایی در مراسم معارفه وزیر ارشاد شکست
 • وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی: مميزی قبل از نشر برداشته می‌شود
 • احمد مسجدجامعی: چند جلسه با آقای روحانی داشتم /برای تصدی وزارت ارشاد به جمع بندی نرسیده‌ام
 • معاون آکادمی هنر آلمان: آثار موسوی نشانه پایداری و اراده برای بقا است
 • در خواست وزیر ارشاد از دستگاه های امنیتی برای نظارت بیش تر بر خبرنگاران خارجی
 • علی اکبر اشعری: ارشاد نمی تواند هم مجری باشد؛ هم ناظر
 • معاون هنری وزارت ارشاد: مخالفت‌های خودسرانه در ممانعت از اجرای برخی کنسرت‌ها و تئاترها در تهران و شهرستان‌ها نه قابل‌حمایت است، نه قابل‌دفاع
 • دستور العمل جدید ارشاد: رسانه ها مشکلات اقتصادی را برجسته نکنند/ وحدت و همدلی مسئولان را منعکس کنید
 • دستور عمل جدید ارشاد مبنی بر کنترل و نظارت بیش تر بر مطبوعات
 •  
  آخرین اخبار
 • اولین گفت و گوی زنده تلویزیونی محمدجواد ظریف: آرام، متین و منطقی با دنیا صحبت می کنیم/ سلاح هسته ای تهدیدی برای امنیت ملی ماست
 • تنفیذ حکم رئیس کل جدید نظام پزشکی
 • هاشمی رفسنجانی: مردم نشان دادند از چه چیزی منزجرند
 • پیشنهاد آیت الله مظاهری به علی لاریجانی: جلسه سران سه قوا را با حضور هاشمی رفسنجانی تشکیل دهید
 • مدیرمسئول هفته نامه پرتو حمله به لاریجانی را محکوم کرد؛ اقدامات روانبخش در حادثه قم شخصی است
 • هاشمی رفسنجانی: مردم از شرایط سخت اقتصادی و فضای امنیتی خسته شده اند
 • نامه همسر تاجزاده به صادق لاریجانی: دستگاه های امنیتی همسرم را به گروگان گرفته اند
 • شرکت صدرا واگذار شد، ۵۰۰ کارگر بیکار و ۹۰ کارشناس تعدیل شدند
 • نماینده ولی فقیه در بسیج: به جای متهم کردن دیگران خودمان را نقد کنیم/ گفتمان رقیب داخلی دغدغه ماست
 • پیام تسلیت مومنی و اسدی زیدآبادی از زندان اوین برای درگذشت رشید اسماعیلی
 • آیت الله صافی: مردم امیدوارند مشکلات ناشی از سوء تدبیر دولت گذشته و بداخلاقی ها رفع شود
 • اعتصاب غذای مادر حسین رونقی در اعتراض به بی تفاوتی مسئولان قضایی
 • سردار نقدی: حوادث سال ۸۸ کمتر ازکودتای ۲۸ مرداد نبود/ فتنه گران علیه رای مردم کودتا کردند
 • وزیر نفت در عسلویه: تمرکز ویژه برای راه‌اندازی ۵ فاز پارس جنوبی
 • مخالفت دولت مانع استخدام ۵۰۰ نفر در تأمین اجتماعی نشد
 • عضو حزب اعتدال و توسعه: آن‌چه در دوره احمدی‌نژاد رخ داد جوانگرایی نبود، نوچه‌پروری بود!
 • عضو جمعیت ایثارگران: از جلسات خصوصی اصلاح‌طلبان خبر داریم
 • مرکز پژوهشهای مجلس اعلام کرد: پیشنهاد حذف سربازی اجباری
 • واکنش غرویان به سخنان وزیر اطلاعات: مردم باید لذت گذشت و رحمت اسلامی را احساس کنند
 • موسسه علوم و امنیت بین‌المللی: جمهوری اسلامی در حال پاکسازی و آسفالت سایت پارچین است
 •