به روز شده: ۱۰:۱۲ تهران - سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

آیت‌الله مکارم شیرازی: مفسران شیعه هیچ گاه به توهین و تهمت دست نزده اند

امروز: آیت الله مکارم شیرازی توهین به مذاهب اسلامی را مورد نکوهش قرار داده و گفته است: برخی در کشور مصر در مورد توهین به مذاهب اسلامی استفتاء کرده و بنده در جواب گفتم: توهین به دیگر مذاهب اسلامی گناه و حرام است.

به گزارش شفقنا(پایگاه بین المللی همکار یهای خبری شیعه) به نقل از خبرگزاری حوزه، آیت الله مکارم شیرازی، ظهر امروز در دومین روز از همایش اعتدال، همبستگی امت اسلامی و رسالت علما که در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی مشهد برگزار شد، با تأکید بر این که وحدت امت اسلامی در صورت رعایت اعتدال پا می گیرد، از افراط و تفریط در مسائل مذهبی انتقاد کرده و اظهارداشت: این که برخی تنها بر روی افکار خود بایستند و به دیگران اهانت کنند خلاف دین و اسلام است.

وی، توهین به مذاهب اسلامی را مورد نکوهش قرار داده و افزود: برخی در کشور مصر در مورد توهین به مذاهب اسلامی استفتاء کرده و بنده در جواب گفتم: توهین به دیگر مذاهب اسلامی گناه و حرام است.

این مرجع تقلید، با انتقاد از کسانی که برای حل مشکلات، خواستار کنار گذاشتن اعتقادات مذهبی و اتحاد مذاهب هستند، گفت: مشترکات به قدری فراوان است که در سایه آنها و رعایت اعتدال می توان به اتحاد رسید.

وی در ادامه سخنان خود با یادآوری جایگاه و اهمیت اعتدال در آیات و روایات تصریح کرد: خداوند در آیه 43 سوره بقره می فرماید؛ همان‌گونه که قبله شما خط اعتدال دارد امت شما هم امت وسط و معتدل است و در میان افراط ها و تفریط ها قرار گرفته است.

به گفته ی این مفسر قرآن کریم، چیزی که سبب بقای عالم آفرینش و وجود انسان می شود، اعتدال است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که علمای اخلاق نیز همیشه به اعتدال توصیه می کنند، ابراز داشتند: در همه فضایل اخلاقی باید حد اعتدال و میانه را در پیش گرفت؛ طرف افراط و تفریط «رذیله» و حد وسط «فضیلت» است.

علمای اسلام بر مشترکات تاکید کنند
وی بر ضرورت مقابله مسلمانان با دشمنان اسلام تأکید کرده و گفت: علمای اسلام باید به گونه ای رفتار کنند که مسلمانان را با دشمنان اسلام که موجودیت اسلام را قبول ندارند آشنا کنند.

مکارم شیرازی با تأکید بر این که دشمنان نقاط اختلاف امت اسلامی را برجسته می کنند و با تحریک هر دو طرف به دنبال ایجاد دشمنی هستند، بیان داشتند: علمای اسلام با تکیه بر اعتدال، باید به دنبال خنثی کردن نقشه های دشمنان برآیند.

این مرجع تقلید کار دشمنان اسلام را آتش تفرقه و اختلاف انداختن در میان امت اسلامی ذکر کرده و اظهارداشت: دشمنان امروز مسلمانان را در مصر و دیگر کشورهای اسلامی به جان هم انداخته اند و خود در کناری ایستاده و به آنها می خندند.

اقدامات وهابیت بدعت است
این مرجع تقلید، در بخش دیگری از سخنان خود، وهابیت را بلایی بزرگ در جهان اسلام دانسته و گفت: جای تعجب است، وهابیتی که این همه خون افراد بی گناه را به زمین ریخته، خود را سلفی می نامد، «سلف صالح پیامبر(ص)» هیچ گاه علیه مسلمانان عملیات انتحاری نمی‌کنند و افراد بی‌گناه را در مساجد نمی کشند و با این امور مخالف هستند؛ قطعا اقدامات وهابیت بدعت است.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که وهابیت امروز به دو دسته تقسیم شده اند، تصریح کرد: گروهی تندرو و افراطی هستند که غیر از خود را کافر می دانند و قابل اصلاح نیستند اما باید کاری کرد تا گروهی از وهابیت که کمی معتدل هستند با صحبت و مذاکره هدایت شوند.

وی یکی از مشکلات و موانع وحدت را تهمت های ناروا به مذاهب اسلامی ذکر کرده و ابرازداشت: متأسفانه وهابیت این گونه نشان می دهد که شیعه اعتقادی به خانه خدا ندارد و تنها به زیارت امام حسین(ع) می روند، بنده از صدا و سیما خواستم که مستندی بسازند و نشان دهند که ما بیشترین زائران خانه خدا را در میان مسلمانان داریم.

این مرجع تقلید با اشاره به تهمت های وارد شده به شیعیان، خاطرنشان کردند: ‌رییس علمای یکی از جمعیت های اسلامی به بنده گفت: شنیده ام شما قرآنی غیر از قرآن ما دارید که بنده در جواب وی گفتم خود شما یا نمایندگانتان را به ایران بفرستید و در هر مسجد یا خانه ای که خواستید بروید و قرآن های ما را مشاهده کنید.

مفسران شیعه هیچ گاه به توهین و تهمت دست نزده اند
آیت الله مکارم، با بیان این که مفسران شیعه در تفاسیر خود هیچ‌گاه به توهین و تهمت دست نزده اند، یادآورشد:‌ بنده در تفسیر خود در کنار تفسیر آیات ولایت به هیچ فردی توهین نکرده و این ادبیات محترمانه و منطقی سبب شده که افراد فراوانی در خارج از کشور خواستار این تفسیر شوند.

وی، برگزاری چنین همایش هایی را سبب از بین رفتن اختلافات خواند و تاکید کرد: تهمت ها ما را از هم جدا می کند و با برگزاری چنین همایش هایی پرده های تیره و تار و تهمت های ناروا کنار می رود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • سیدهادی خامنه ای: حبس کروبی و میرحسین فاجعه ایست که به کشور و مردم تحمیل شده است
 • زهرا رهنورد؛ زاده روز کودتا، زندانی دستان کودتا
 • افزایش بیماری های روحی و روانی بین کشاورزان اصفهان به دلیل خشکسالی
 • ممنوع الورودی صادق زیباکلام به صدا و سیما به دستور مقامات حراست
 • «هرمیداس باوند و لیلاز در دومین نشست کمپین نه به تحریم
 • بیانیه ارزیابی کمیسیون برنامه جبهه مشارکت ایران اسلامی ازعملکرد اقتصادی دولت نهم و دهم
 • سرگردانی ۵۰۰ کارگر و تعدیل ۹۰ کار‌شناس و مهندس در ایران صدرا
 • وزیر دولت احمدی نژاد: در دوران فعالیتم در وزارت ارتباطات تحت فشار بودم، می خواهم بمانم
 • ۵۸ تن دارو از گمرک ترخیص شد
 • سندی که باعث شد تا مجلس «اصولگرا» به محمدعلی نجفی رای اعتماد ندهد
 • تاکید حسن روحانی بر اجرای حقوق شهروندی/ این دادها و تند بودن ها پوششی است برای مخفی کردن برخی چیزها
 • باز هم بابک زنجانی؛ گزارش تخلف نفتی ۲٫۸ میلیارد دلاری در مجلس: پای منافع شخصی در کار است
 • روزنامه جمهوری اسلامی: باید صدا و سیما از حصار تنگ نظری بیرون آید و رسانه ملی باشد
 • گزارش اکونومیست از اعتیاد در ایران؛ دروازه غار آلوده ترین منطقه
 • سعید لیلاز: برای اصلاح اقتصاد کشور نیازمند هماهنگی همه نهادهای مربوط هستیم
 • مناطق آزاد تجاری؛ حیاط خلوت مدیران ضعیف و شهرچینی‌ها!؟
 • وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت فشاری به مردم تحمیل شود
 • سیاست‌های هفت گانه "فانی" در آموزش و پرورش: برگزاری باشکوه تر سال تحصیلی ۹۲
 • سیدمحمود علوی: اولویت‌ اصلی وزارت اطلاعات آسایش مردم و آرامش کشور است
 • تغییر مدیریت شرکت صدرا بدنبال واگذاری از سوی خاتم الانبیا
 •