به روز شده: ۰۸:۴۸ تهران - سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۲

سیاست‌های هفت گانه "فانی" در آموزش و پرورش: برگزاری باشکوه تر سال تحصیلی ۹۲

امروز: سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش ضمن تشریح سیاست‌های هفت‌گانه خود برای این وزارتخانه، گفت: اولویت اول تلاش برای بازگشایی هر چه باشکوه‌تر مدارس در مهر ۹۲ است.

علی‌اصغر فانی در مراسم معارفه خود که با حضور نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری و حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش و معاونان این وزارتخانه در آموزش و پرورش برگزار شد، از حسن ظن روحانی و اعتمادش به خود تشکر کرد و افزود: امیدوارم بتوانم در راستای قول‌هایی که به مردم داده، حرکت کنم.

وی ضمن تقدیر از زحمات حاجی‌بابایی و فرهنگیان، گفت: آموزش و پرورش را خوب می‌شناسم و می‌دانم چه تلاش‌هایی انجام شده، لذا به گفته حاجی‌بابایی، نفر بعدی که وارد آموزش و پرورش می‌شود باید چندین برابر کار انجام دهد و با این حال چندین برابر نیز کار می‌ماند. سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر مهم‌ترین اولویت من و ستاد وزارتخانه و تمام مدیران اجرایی ستاد، استان‌ها، مناطق و مدارس در سراسر کشور تلاش برای بازگشایی بهتر مدارس است و با توجه به اینکه بهار تعلیم و تربیت در راه است، اولویت اول، تلاش برای بازگشایی هر چه باشکوه‌تر مدارس در مهر ۹۲ است.

وی ادامه داد: دیدگاه من که آن را به رییس‌جمهور نیز اعلام کرده‌ام، توجه به سرمایه انسانی به عنوان عامل اصلی توسعه پایدار است و وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهادی که زیرساخت سرمایه انسانی را در هر جامعه‌ای تامین می‌کند، شناخته می‌شود، لذا نقش آموزش و پرورش فراتر از وزارتخانه و بلکه فراوزارتخانه‌ای است. سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش نهادی است که به تمامی کشور و جامعه سایه می‌اندازد و در آموزش و پرورش معلم مهم‌ترین رکن از ارکان این وزارتخانه است، لذا توسعه کشور از طریق ارتقای سطح کرامت و کارایی، مهارت حرفه‌ای و افزایش انگیزه معلمان امکان‌پذیر است و هیچ راه دیگری نداریم. فانی تاکید کرد: باید جایگاه رکن اصلی که همان معلم است را بشناسیم و راهکارهایی را برای افزایش انگیزه معلمان ایجاد کنیم.

وی با اشاره به سیاست‌های هفت‌گانه خود برای آموزش و پرورش اظهار کرد: ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به عنوان محور تحولات و توسعه کشور، سیاست اصلی و اول است، چرا که معتقدم آموزش و پرورش باید به جایگاه خود برسد و تا وقتی که وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک وزارتخانه در کنار سایر وزارتخانه‌ها و یا بعد از آنها دیده می‌شود، هیچ تحولی در کشور صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: بهبود مدیریت منابع انسانی آموزش و پرورش به عنوان محور تحول در نظام تعلیم و تربیت، سیاست دوم برنامه من است و با توجه به اینکه آموزش و پرورش به تنهایی دو سوم کارکنان دولت را تشکیل می‌دهد و با میانگین سواد بالای ۱۵ کلاس، یکی از نهادهای بسیار مهم کشور محسوب می‌شود، لذا مدیریت منابع انسانی یک اصل است و باید تلاش کنیم که با این سرمایه‌های انسانی بهترین بهره‌برداری را داشته باشیم.

سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: بارها گفته‌ام آموزش و پرورش سرمایه‌داری فقیر است، چرا که نتوانستیم از سرمایه‌های آن که معلمان هستند، بهترین استفاده را داشته باشیم. به گزارش ایسنا، سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: توسعه مشارکت و بهسازی نظام آموزشی و پرورشی با توسعه مشارکت مردم، دانش‌آموزان، نهادهای غیردولتی و معلمان یکی دیگر از سیاست‌هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. وی خاطر نشان کرد: مسئولیت‌پذیری و پاسخگو بودن آموزش و پرورش، رشد فردی و اجتماعی نسل‌ها در قبال تربیت منابع انسانی باید در راستای اسناد بالادستی شکل بگیرد، چرا که آموزش و پرورش باید پاسخگوی نیازهای جامعه و مردم باشد، این در حالی است که این اقدام در مجموعه کار مغفول مانده است. فانی، رفع تبعیض و توسعه عدالت آموزشی را یکی دیگر از محورهای برنامه خود عنوان کرد و گفت: در حال حاضر پراکندگی مناطق روستایی و عشایری باعث شده عدالت آموزشی آنچنان که باید شکل نگیرد و آمار دانش‌آموزان به ویژه دانش‌آموزان دختر که در مقاطع بالاتر دسترسی به تحصیل ندارند، بالاست که این افراد از آموزش محروم هستند، در حالی که باید با توسعه عدالت و رفع تبعیض این سیاست به عنوان یکی از برنامه‌های مهم در آموزش و پرورش دنبال شود.

سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش توسعه و ارتقای برنامه‌های آموزشی و پرورشی را یکی دیگر از برنامه‌ها برشمرد و گفت: برنامه‌های پرورشی باید در جهت تربیت دینی دانش‌آموزان به عنوان یک فرد ایرانی اسلامی باشد و در بخش آموزش نیز ارتقای کیفیت، نفی حافظه‌پروری، جایگزینی تعقل و تفکر و تقویت تفکر به عنوان یکی دیگر از برنامه‌ها دنبال شود. ضمن آنکه می‌توان با تحول در تالیف و برنامه‌ریزی، ضمن حفظ اصول، سیاست‌های کلان نظام را دنبال کرد. به گفته وی، ایجاد توسعه و تفکر راهبردی و آینده‌نگری در آموزش و پرورش هفتمین سیاست وی در آموزش و پرورش است و باید این اقدامات با توجه به استراتژی‌ها صورت بگیرد و تصمیمات مبنی بر تفکر و پژوهش باشد.

دسته گلی که تقدیم شد!
وزیر سابق آموزش و پرورش با بیان اینکه کار کردن در وزارتخانه ای همچون آموزش و پرورش بسیار سخت است،‌گفت: در تمام دوران فعالیتم به گونه ای کار کردم که در نهایت وزارت آموزش و پرورش را همانند دسته گلی تقدیم وزیر بعدی کنم.
حمید رضا حاجی بابایی در مراسم استقبال از علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان این مطلب گفت: مدیریت آموزش و پرورش بعد از مسئولیت نخست اجرایی کشور سخت ترین، مشکل ترین و تاثیرگذار ترین کار در کشور است که اگر همه به وزیر کمک نکنند کارها جلو نمی رود.

وی با بیان این که یک سر سوزن نمی توان فرصتهای به وجود آمده در آموزش و پرورش را از دست داد گفت: در طول مدت کاری ام همه توان خود را برای پیشبرد اهداف این وزارت خانه به کار گرفتم و به هیچکس با عینک سلیقه نگاه نکردم حتی با یک کارمند جزء نیز بداخلاقی نکردم.به گفته وزیر سابق آموزش و پرورش دو سال است که این وزارت خانه ثبت نام های خود را در تیرماه انجام می دهد و امروز که با شما صحبت می کنم کار ثبت نام ۱۲ میلیون دانش آموز به اتمام رسیده و همه مدیران مشغول ساماندهی نیروهای خود هستند.وی ادامه داد: همچنین حقوق مردادماه را نیز برای تمام فرهنگیان پرداخت کرده ایم و سعی شد که آموزش و پرورش نظیر دست گلی تقدیم وزیر بعدی شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • محمدعلی نجفی: قرار است به عنوان وزیر آموزش و پرورش در کابینه روحانی معرفی شوم
 • نامه محمد داوری از زندان اوین: آموزش و پرورش بیش از همه جا نیازمند تدبیر و امید
 • رییس سازمان نهضت سواد آموزی: میلیون و ۷۱۹ هزار بی‌سواد در گروه سنی بالای شش سال، در کشور وجود دارد
 • معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش: هفتاد و شش درصد از بیکاران کشور، مدرک لیسانس و بالاتر دارند
 • اجرای نظام آموزشی «۳ـ۳ـ۳ـ۳» در سال ۹۲
 • رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هشتم: اجرای سیستم 6.3.3 در نظام آموزشی کشور فاجعه است
 • حاجی بابایی: اگر کسی ادعا دارد از من یک نامه یا دستوری مبنی بر استخدام شخصی را داده ام برای چاپ به روزنامه‌ها تحویل دهد‌
 • آموزش و پرورش ۲۰هزار نفر غیر قانونی استخدام کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • وزیر بهداشت: نخواهیم گذاشت فشاری به مردم تحمیل شود
 • سیدمحمود علوی: اولویت‌ اصلی وزارت اطلاعات آسایش مردم و آرامش کشور است
 • تغییر مدیریت شرکت صدرا بدنبال واگذاری از سوی خاتم الانبیا
 • رشید اسماعیلی، فعال دانشجویی درگذشت
 • بازگشت هرداد آهن خواه و حسن فرجی به زندان اوین
 • نگرانی از وضعیت سیدحسین رونقی؛ ده روز پس از اعتصاب غذا در زندان
 • محسنی اژه ای: مجلس مرا احضار نکرده و حق احضار هم ندارد
 • دو بیانیه انجمن اسلامی جامعۀ پزشکی در محکومیت کشتار در مصر و حمایت از وزیر جدید بهداشت
 • یک فعال کارگری: وزیر کار جلوی قانونی شدن کار کودکان را بگیرد
 • بازنشر سخنان توفیقی در حمایت از میرحسین در خبرگزاری فارس: متاسفم که رای موسوی را به اسم دیگری نوشتند
 • هادی خانیکی: دولت خوب کمتر مداخله گر است
 • فائزه هاشمی: همیشه مغضوب افراطی‌ها بوده ام/ دوران زندان بهترین مقطع زندگیم است
 • پیگری ورود سرنگ‌های آلوده چینی توسط مجلس
 • ۶۵۰۰ ایرانی مهاجر غیرقانونی به استرالیا در راه پاپوآ گینه نو
 • نامه ۴۶۶ نفر ازفعالان سیاسی و حقوق بشر، اساتید دانشگاه و دانشجویان ایرانی به باراک اوباما
 • وزیر صنعت: واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما لغو می‌شود
 • سه وزارتخانه ای که رای اعتماد نیاورند و تصمیمی که به عهده روحانی است
 • فواد صادقی به دلیل یک مقاله مجرم شناخته شده و مستحق تخفیف هم نشد + مقاله
 • شورای هماهنگی راه سبز امید: سکوت مجامع بین المللی درقبال صدها شهید و هزاران مجروح حوادث اخیر مصر غیر قابل توجیه است
 • ظریف: ایران آمادۀ ازسرگیری مذاکرات اتمی است
 •