به روز شده: ۱۶:۵۸ تهران - شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۲

۲۳ سال بعد از ورود آزادگان سرافراز به میهن؛ آزادگانی که اسیر معیشت اند

امروز: ۲۳ سال پیش در۲۶ مرداد سال ۱۳۶۹ مقدمشان گل باران شد. مرز خسروی در استان کرمانشاه، نخستین سجدگاه آزادگان سرافرازی بود که بعد از سال‌ها اسارت پا به خاک میهن گذاشتند. اسیرانی که در کشاکش نبردهای خونین با آسیب‌های فراوان جسمی و روحی به دست دشمن بعثی افتاده بودند. آنها در حالی آزاد شدند که عده‌ای پیر و از کارافتاده بودند، عده‌ای جانباز و معلول و عده‌ای نیز دچار مشکلات ذهنی و روانی و البته اندکی هم به سلامت رسیدند!

جنگ تحمیلی که بنابر اسناد رسمی از طولانی‌ترین جنگ‌های کلاسیک قرن بیستم به حساب می‌آید. بیش از ۴۰ هزار نفر از ایرانیان در این جنگ به اسارت نیروهای عراقی درآمدند. به باور بسیاری از کارشناسان به غیر از لطمات روحی و جسمی فراوان اسرا پس از بازگشت، با مشکلاتی مواجه شدند که مهم‌ترین آنها، مساله شغل و درآمد است.

قشر ضعیف؛ سیبل جنگ

در روز ۵ اسفند سال ۱۳۶۲ «یاور عبدی» در حین انجام عملیات خیبر به دست دشمن بعثی افتاد. او تنها ۱۵ سال داشت که به اسارت رفت و وقتی روز اول شهریور سال ۶۹ به ایران آمد انگار عمری طولانی را گذرانده بود.

او ۲۳ سال بعد از آزادی‌اش به «کسب و کار» می‌گوید: رزمنده‌ها قشر متوسط و ضعیف جامعه بودند و وقتی از اسارت بازگشتند توان اقتصادی برای حمایت از خود و خانواده‌هایشان را نداشتند و ضروری بود که حکومت توجهی ویژه‌ای به آنها بکند.

عبدی با تاکید بر اینکه شاید تنها ۲درصد آزادگان توانستند برای خود کسب و کار ایجاد کنند و توان ایجاد کارآفرینی و رونق کسب و کار خود را داشتند، می‌افزاید: این درصد یا با پول خود، یا با رانتی که داشتند توانستند این کار را بکنند ولی بقیه با حقوق پایین بازنشسته شدند چرا که اغلب از کارافتاده و آسیب دیده‌اند.

اغلب آزادگان کارمند دولت شدند ولی در سال‌های بازگشت به کشور، از تحصیلات عالی عقب ماندند و فرصت‌های تحصیلی خود را از دست دادند. به گفته بسیاری از آنها بعد از اسارت به خاطر بالا رفتن سن نمی‌توانستند کسب و کار تازه‌ای ایجاد کنند.

به نام آزادگان به کام دیگران

یاور عبدی که در سال‌های اخیر پیگیر وضعیت حقوقی و قانون جامع ایثارگران برای حمایت از معیشتشان بوده به کسب و کار می‌گوید: شرکت‌های زیادی با پول آزادگان و ایثارگران و با سهام و به‌نام ما ایجاد شده ولی بی‌شک بسیاری از آنها فرصت‌ شغلی برای ما ایجاد نکرده است. کلا ۳۰ تا ۴۰ نفر از ایثارگران در این شرکت‌های معروف که عمدتا برندهای بزرگی هم هستند، مشغول مدیریت و تجارتند اما ۴۳ هزار آزاده جنگ تحمیلی و ۴ هزار زندانی سیاسی زمان شاه که همگی آزاده خوانده می‌شوند، هیچ استفاده‌ای از این شرکت‌ها نبرده‌اند.

به گفته عبدی شرکت «م» شرکت‌های «الف» و... با پول‌هایی که دولت برای حق سلامت و درمان آزادگان پرداخت کرده شکل گرفتند ولی بدون اینکه پولی به آزادگان پرداخت شود عده‌ای معدود و با نام شرکت‌های تحت سهام ایثارگران به تجارت پرداختند و دست یک عده خاصی افتاد.

اسیری در کارگاه لوازم ساختمانی - بهداشتی

محمد اخگری، روز ۲۳ اسفند سال ۶۴ و در حین عملیات والفجر ۹ به دست دشمن افتاد. ۵ سال بعد در ۴شهریور سال ۱۳۶۹ آزاد شد. او در چهار راه گلوبندک مغازه لوازم ساختمانی و بهداشتی، لوله و شیر‌آلات دارد.

وی در گفت‌وگو با «کسب و کار» می‌گوید: تعداد زیادی از آزادگان بعد از آزادی مشغول کار شدند و بعضی وکیل، وزیر و مدیر شدند و عده زیادی هم زود بازنشسته شدند.

به باور او اوایل آزادی و بعد از پایان اسارت، همه‌چیز بر وفق مراد بود و عده زیادی جذب کار شدند و اولویت هم داشتند و روی این قشر حساب می‌کردند و حس دلسوزی و دلتنگی، مقاومت و ایثار در همگان موج می‌زد. من اما از کار دولتی خوشم نمی‌آمد و دنبال کار آزاد رفتم.

اخگری اما می‌گوید: حق و حقوق دوران اسارت اما چند سال بعد نادیده گرفته شد چرا که بسیاری از آزادگان با مسائل آشنا نبودند و به قوانین کار و مسائل خود بی‌توجه بودند. با گذشت سال‌ها فرزندان اکثر خانواده‌ها به سن ازدواج و دانشگاه رسیدند و مشکلات مالی آنها شروع شد و دولت مطالبات آنها را طبق قانون پرداخت نکرد.

به گفته او «سرمایه‌های زیادی به نام آزادگان و ایثارگران هست اما سودی به آنها تعلق نمی‌گیرد و این وجهه خوبی ندارد. چرا که با تبلیغاتی که طی این سال‌ها صورت گرفته بسیاری فکر می‌کنند ایثارگران بر همه منابع ثروت در ایران چنگ انداخته‌اند در حالی که بسیاری از همرزمان ما هنوز نمی‌توانند پول درمان دردهایشان را تامین کنند و معتقدیم باید چهره ایثارگران را از این اتهامات پاک کرد.»

قانون معطل جامع حمایت از ایثارگران

قانون جامع حمایت از ایثارگران که ۱۱ سال پیش و در دولت اصلاح‌طلب محمد خاتمی نوشته شد و به مجلس رفت هنوز سرانجامی نیافته است. از سال ۱۳۸۱ این قانون در مجلس، دولت، شورای نگهبان و دیگر نهادهای حاکمیتی در گردش بوده و اغلب مخالفت‌هایی با آن وجود داشته است. با این حال دست آخر، در تاریخ ۲ دی ۱۳۹۱، مجمع تشخیص مصلحت با پیگیری ایثارگران، این قانون را به تصویب رساند تا به وسیله آن حقوق ایثارگران استیفا شود.

به گفته یاور عبدی سرانجام در ‌۱۴ اسفند سال ۹۱، مجلس شورای اسلامی به رئیس‌جمهور ابلاغ کرد که قانون را اجرا کند اما رئیس‌جمهور محمود احمدی‌نژاد، مخالف تصویب بود و آن را ابلاغ نکرد در حالی که در طول ۸ سال ریاست‌جمهوری‌اش تبلیغات زیادی در حمایت از ایثارگران به راه انداخته بود.

با این حال ۲۸ اسفند سال ۹۱ با تحصن آزادگان در وردی مجلس شورای اسلامی، رئیس مجلس به روزنامه‌های رسمی ابلاغ کرد که قانون جامع ایثارگران مطلقا لازم الاجراست و از روز ۲۲ فرودین سال ۹۲ وزارت دفاع ملزم شد مصوبه قانون جامع ابلاغ شده را اجرایی کند. قانونی که می‌خواهد حقوق ایثارگران را از قوانین جزیره‌ای بیرون بیاورد و وضعیت معیشت و حیات کسب و کار و بطور کلی مساله بیمه، درمان، اشتغال و استخدام و مسائل فرهنگی - اجتماعی آنها را دربر بگیرد و ساماندهی بخشد.

۳۲ درصد مطالبات پرداخت می شود

با این حال مسعود زریبافان، رئیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با «کسب و کار» از آماده بودن درصدی از حقوق معوق آزادگان خبر می‌دهد و می‌گوید: با پذیرش دیوان محاسابت و خزانه‌داری کل کشور تا آخر هفته آینده ۳۲درصد از مطالبات ایثارگران پرداخت می‌شود. او البته به پرسش‌های دیگر پاسخ نمی‌دهد اما پیش‌تر گفته بود که بنیاد شهید ۵هزار میلیارد تومان به خانواده شهدا، ایثارگران و جانبازان بدهکار است و به دلیل در اختیار نداشتن بودجه از سال ۷۲ به بعد بر میزان این بدهی‌ها افزوده شده و مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌ها نیز در این امر تاثیرگذار بوده است. وی درباره بانک دی نیز افزود: ۶۵درصد سهام ‌این بانک متعلق به ایثارگران است و ما قصد داریم مبالغی را که از طریق فروش سهام به دست می‌آوریم، در این بانک سپرده‌گذاری کرده و با احتساب ۲۰درصد سود سالانه تا پس از گذشت ۶ ماه نسبت به دریافت آن اقدام شود.

معاون محمود احمدی‌نژاد، از نیروگاه‌های دماوند و زاگرس و شرکت پتروشیمی خلیج‌فارس به عنوان شرکت‌هایی یاد کرد که قرار است سهام آنها بابت بدهی بنیاد شهید به ایثارگران فروخته شود. این در حالی است که آزادگان معتقدند نه تنها سودی از این سهام به آنها نمی‌رسد بلکه اعتبار اجتماعی و شأن عمومی آنها را خدشه‌دار می‌کند. عبدی می‌گوید: بنیاد شهید نمی‌تواند، کارآفرینی کند و تسهیلاتی برای بعضی طرح‌ها اختصاص می‌دهد که هیچ کارایی ندارد.

او معتقد است؛ شرکت‌های شاهد، بانک دی و موسسه‌های کوثر و خیلی از موسسه‌های دیگر زیرمجموعه‌های اقتصادی بنیاد شهید هستند که قاطبه فرزندان ایثارگران در آن دخیل نیستند اما وقتی قانون می‌گوید ۲۵درصد کل استخدام‌ها برای خانوادهای ایثارگران است و باید به دست مدیران استانی بیفتد، خود حدیث مفصل بخوان!

گزارش از جواد حیدریان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • موسوی لاری: مطالبه اصلی مردم تغییر وضعیت در دو حوزه امنیت و معیشت است
 • محمد یزدی: زندگی مردم بهتر شده و کسانی که بهانه می گیرند به قول ما غر و نق میزنند
 • دبیر خانه کارگر شیراز: تامین حداقلی معیشت به مهم‌ترین دغدغه كارگران تبدیل شده است
 •  
  آخرین اخبار
 • مصطفی تاجزاده: آقای خامنه ای تاکنون سه بار به منتقدان خود را فتنه گر گفته است
 • اولین حکم زنگنه: فروشنده نفت به بابک زنجانی برکنار شد
 • حسن روحانی: سیاست خارجی جای شعر و شعار نیست، با کسی تعارف نداریم
 • فاطمه هاشمی: برای بیماری های خاص باید "کمیته بحران" تشکیل شود
 • توفیقی سرپرست وزارت علوم و صالحی سرپرست ورزش/ سرپرستی عبادی بر آموزش و پرورش فعلا تکذیب شد
 • وکیل‌مدافع فائزه هاشمی: فردا به دادگاه انقلاب می‌رویم
 • تماس تلفنی حجت الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی با خانواده نخست وزیر امام
 • محمد علی نجفی معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی شد
 • امیرارجمند: پذیرش مسوولیت در شرایط اسفبار کنونی فداکاری است/ فتنه ۸۸ فتنه آقای جنتی و دوستانش بود
 • اعتراف نماینده مجلس به سناریوی تقلب در انتخابات ۹۲ و جزییاتی از جلسه خیابان کشور دوست
 • وزیر خارجه عراق: ارسال سلاح‌های ایرانی به سوریه کاهش یافته است
 • وزیر امور خارجه: سیاست خارجی حوزه نگرش‌ فردی، حزبی و جناحی نیست
 • یک فعال حوزه دارو: کارخانجات تولید فرآورده‌های دارویی به مرز تعطیلی رسیده‌اند
 • ناگفته‌های علی مطهری از رای «عدم‌اعتماد»
 • شکوری راد و یدالله اسلامی: حجاریان فقط موضع خودش را بیان کرده است
 • نامه انجمن صنفی کارگران خباز مریوان به روحانی: تشکل های مستقل کارگری حق قانونی ماست
 • ماه ها محرومیت صدها کارگر «جهان الکتریک»، از دریافت حقوق
 • توافق آمریکا و عراق برای بازداشتن ایران از صدور تسلیحات به سوریه
 • حسین کاشفی: مردم به دنبال تغییر هستند
 • ناگفته‌های مرحوم سحابی از دیدار با خاتمی و فلاحیان
 •