به روز شده: ۱۹:۳۴ تهران - دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲

اطمینان می‌دهم که شایسته‌ترین افراد را برگزیدم

 رئیس جمهور: جامعه از افراط و تفریط به تنگ ‌آمده

امروز: دکتر حسن روحانی(رئیس جمهور) با حضور در صحن علنی مجلس در دفاع از وزرای پیشنهادی خود گفت: قبل از هرچیز بابت یک هفته تلاش بی‌وقفه نمایندگان عزیز برای بررسی برنامه‌های وزرا و ویژگی‌های آن‌ها از شما کمال تشکر را دارم. همچنین امیدوارم در ساعات امروز و فردا و شاید پس فردا که پیش رو داریم تا سرنوشت کابینه دولت یازدهم مشخص گردد، با عنایت خداوند متعال از پشتوانه اخلاص، تقوا، تفکر دقیق، ‌دلسوزی برای تامین منافع و تعهد به مطالبات مردم و همچنین پاسخگویی وزیران پیشنهادی به سوالات و دغدغه‌های نمایندگان بهره خواهیم برد.
وی افزود: در همه مراحلی که در این دو سه روز پیش رو داریم؛ مطمئنم که اخلاق متعالی دینی و انصاف سرلوحه همه گفتار‌ها و کردار‌ها خواهد بود. بار‌ها این بنده به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی شاهد تقاضاهای روسای جمهور گذشته در مورد کسب رای اعتماد برای وزرای پیشنهادی بوده‌ام و اکنون مفتخرم که خود در پیشگاه نمایندگان ملت ایران ایستاده‌ام تا چهره‌های آشنا، کارآزموده و دوراندیش را در معرض قضاوت شما قرار دهم. در همین آغاز کار دیدیم که تجربه حضور وزای پیشنهادی در کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس نشان داد گفت‌و‌گو، همدلی و تفاهم را به دنبال دارد. بسیای از سوالات با صراحت پرسیده شد، اطلاعات بسیاری مبادله گردید و بسیاری از سوءتفاهم برطرف شد.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه توافق دولت و مجلس بسیار کارگشاست، گفت: مجلس آگاه، پویا و پیگیر می‌تواند سلامت و موفقیت قوه مجریه را تضمین نماید. وزرای پیشنهادی در گزارش خود درباره تعامل با مجلس از نمایندگان آزاده‌ای یاد کرده‌اند که از سر خیرخواهی و دقت نظر، صلاحیت، توانایی و برنامه‌های وزرای پیشنهادی را مورد کنکاش قرار دادند. ما به سهم خود این دقت نظر‌ها را ارج می‌نهیم و امیدواریم پس از دولت نیز همین گونه تعامل‌ها پابرجا بماند.
وی ادامه داد: اینجانب با شناخت از شرایط خطیر کشور و پس از انجام مشورت‌ها و بررسی‌های فراوان تصمیم به ورود به عرصه رقابت‌های انتخاباتی گرفتم و از‌‌ همان ابتدا تلاش کردم تا با تحلیل خود از این شرایط خطیر رویکردهایی را که در جهت بهبود امور درنظر داشتم به صورت صریح و شفاف با مردم در میان بگذارم. مردم نیز با رای خود نشان دادند که با این تحلیل و رویکرد موافقند و بنده نیز از‌‌ همان لحظه اعلام نتایج انتخابات همواره بر خود فرض می‌دانستم که به عنوان یک الزام قطعی رای مردم را به عنان میثاق بین خود و آنان تلقی کرده و لوازم اجرای آن را فراهم آورم. سوگندی که در همین جا در خانه ملت ادا کردم نیز در چارچوب تاکید الهی بر این عهد اجتماعی بود.
روحانی با بیان اینکه بدیهی است رای به رئیس جمهور تنها رای به یک شخص نبوده، تصریح کرد: انتظار به حق آن است که میثاق بین فرد منتخب و مردم از طریق تشکل دولت شکل نهادینه به خود بگیرد تا بتواند خواسته‌های عمومی را محقق گرداند. اینک طی مراسم رسمی در جمهوری اسلامی در یکی از حساسترین مراحل جهت فراهم آوردن مقدمات برنامه‌های اعلام شده قرار داریم و آن رای شما نمایندگان به وزرای پیشنهادی است.
وی خطاب به نمایندگان خاطرنشان کرد: شما که منتخبان مردم هستید و خواسته‌ها و رجحان‌های آنان را نمایندگی می‌کنید انتظار آن است که این فرایند مهم نیز با همدلی و تفاهم به صورت موفقیت آمیز طی شود. باتوجه به اینکه رای شما به وزرا صرفا رای به افراد نیست بلکه به مجموعه دولت و برنامه‌های آن نیز است؛ آیین نامه داخلی مجلس به درستی زمانی را برای تدوین برنامه دولت و بحث در مورد آن پیش بینی کرده است. بنابراین تلاش خواهم کرد تا به صورت اختصار تحلیل خود از شرایط موجود بیان کرده و برنامه دولت را برای بهبود اوضاع تشریح نمایم.

حسن روحانی همچنین تاکید کرد: همه می‌دانیم که کشور ما در شرایط دشوار اقتصادی اجتماعی قرار دارد و فشارهای بین‌المللی نیز بر مشکلات افزوده است. این فشار‌ها نیز نقطه اصلی تمرکز خود را بر اقتصاد قرار داده و تلاش کرده است تا مسیرهای ارتباطی کشور با جهان خارج را محدود یا احیانا مسدود نماید. صحبت بر این نیست که تحریم‌ها اثرگذار بوده است یا خیر، سخن بنده بر سر آن است که آیا شیوه انتخاب شده از سوی کشورهای غربی شیوه‌های درست و یا مناسب برای حل یک مشکل بین‌المللی است؟ آیا گروگان گرفتن نیازهای اصلی یک جامعه برای حل مساله‌ای که بی‌تردید می‌تواند راه حل‌های بسیاری کم هزینه‌تری داشته باشد، شیوه منطقی عقلانی و قابل قبول و مورد پذیرش بشریت در عصر حاضر و آینده خواهد بود؟
وی ادامه داد: در حوزه اقتصاد داخلی برخورداری از درآمدهای نفتی فراوان طی سال‌های گذشته می‌توانست فرصت استثنایی برای ظرفیت‌های جدیدی به وجود آورد تا از طریق ایجاد اشتغال درآمدزا کشور را در مهم‌ترین گردنه هرم سنی جمعیت عبور دهد. طی سال‌های ذکر شده بودجه دولت با هدف تامین نیازهای اجتماعی رشد جهشی پیدا کرد و از این طریق تعهدات دولت با افزایش شدید مواجه شد. واردات از محل درآمدهای مستقیم و غیرمستقیم نفتی و علی‌رغم تهدیدهای خارجی با رشد فراوان مواجه شد که اتکای آن نیاز به تداوم برخورداری از درآمدهای سرشار نفتی داشت.
رئیس جهمور یادآور شد: مصارف سیستم بانکی از منابع پیشی گرفت و فاصله‌ی به وجود آمده با منابع بانک مرکزی پر شد. در مجموع امروز با سه عدم تعادل مهم در تراز پرداخت‌ها بودجه دولت و نظام بانکی مواجهیم که باید برای رفع آن‌ها بکوشیم. از طرف دیگر دو حرکت اصلاحی اساسی از مجموع اصلاحات مورد نیاز کشور در عرصه واگذاری تصدی‌های دولت پس از ابلاغ سیاست‌های کل اصل ۴۴ قانون اساسی از سوی رهبری و اصلاح قیمت انرژی؛ اصلاحات مورد نیاز کشور طی سال‌های اخیر صورت گرفته است که دولت یازدهم باید رویکرد خود را در مورد چگونگی تداوم آن‌ها در معابر بعدی مشخص نماید.
وی افزود: آنچه که در این مرحله روشن است ضرورت آسیب‌شناسی جدی اقدامات انجام شده است. دولت یازدهم در خط اقتصاد کلان با ۵ سرفصل اقتصادی و یک سرفصل سیاست خارجی و البته سرفصلی در زمینه سیاست داخلی، خارجی، فرهنگی و اجتماعی مواجه است که برای برخورد صحیح از هر یک از آن‌ها نیازمند برخورداری قابلیت و کارآمدی اعضای کابینه است. کسری بودجه، کسری تراز پرداخت‌ها و نظام چند نرخی ارز، عدم تعادل در سیستم بانکی راه ناتمام هدفمندسازی یارانه‌ها و بالاخره روش اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی به عنوان ۵ سرفصل اقتصادی در کنار مساله تحریم‌های بین‌المللی سرفصل‌های اصلی مواردی را تشکیل می‌دهند که دولت در برنامه اقتصادی خود به آن‌ها اهتمام ویژه خواهد داشت.
روحانی گفت: برنامه دولت برای مواجهه با شرایط دشوار موجود شامل دو مرحله مشخص است: اول رسیدگی به برخی موارد ضروری و فوری و دوم پرداختن به مشکلات اصلی و راه‌حل اساسی آن است. تامین منابع مالی هدفمندی یارانه‌ها و ممانعت از بروز هرگونه وقفه در پرداخت‌های آن، تنظیم رابطه بین واحدهای تولیدی بانک و سایر دستگاه‌های ذیربط و تسهیل فعالیت‌های در حوزه بانکی و تجاری و واقع بینانه بودجه ۹۲ ازجمله این موارد خواهد بود.

حجت الاسلام حسن روحانی در ادامه اظهاراتش به کابینه معرفی شده به مجلس اشاره کرد و افزود: در واقع اقدام اینجانب در معرفی کابینه به مجلس محترم باتوجه به ضرورت‌هایی صورت گرفت که پیش از این عنوان شد و اقدامات دولت با همین اهداف انجام خواهد شد تا به برقراری و ثبات و آرامش کمک کند.
وی افزود: البته در رویکرد بنیادین به مسائل و مشکلات اصلی کشور دولت؛ دو مسیر را به موازات یکدیگر دنبال خواهیم کرد. از یک طرف در عرصه دیپلماسی تلاش خواهیم کرد تا در چارچوب خاص آن را پیش ببریم و بر مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمده، فائق آییم و بتوانیم تداوم روند نامطلوب موجود را متوقف کنیم، اما از طرف دیگر محدودیت‌های موجود منابع را به منزله‌ی فرصتی تلقی خواهیم کرد تا به بهره‌بری فعالیت‌ها بیفزاییم.
رئیس جمهور در ادامه اظهار داشت: ما باید تلاش کنیم تا اولا منابع اقتصادی را افزایش داده و ثانیا تخصیص منابع را بهبود بخشیم که در این راستا دولت در گام نخست تلاش خواهد کرد در رابطه میان بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی تغییرات لازم را به وجود آورد به این معنا که نظام بانکی بتواند محورهای اصلی جذب پس‌اندازهای کوچک و متوسط باشد. از طرف دیگر بازار سرمایه نیز محل دیگری برای جذب پس‌انداز‌ها گردد.
روحانی در توضیح بیشتر گفت: اگر بخشی از منابع اقتصادی به عنوان مرکزی برای تامین منابع مالی بنگاه‌ها درآید؛ تسهیل مناسبی برای فعالیت‌های تولیدی صورت خواهد گرفت. در بخش بنگاه‌ها به طور جدی به بهبود فضای کسب و کار خواهیم پرداخت تا عظیم‌ترین فعالیت‌های تولیدی را به وجود آوریم و با بدست آوردن بازده مناسب به جذب بیشتر منابع به امور تولیدی کمک کنیم و بازنگری شیوه‌های اصل ۴۴ در همین راستا معنا پیدا خواهد کرد.
وی با اشاره به اولویت دیگر دولت تدبیر و امید تصریح کرد: ‌ اولویت دیگر دولت کاهش رشد نقدینگی است تا از این طریق شتاب تورم کنترل گردد، کاهش تورم به رشد سرمایه گذاری و ثبات اقتصاد کلان کمک خواهد کرد که نتایج مثبت آن قابل توجه خواهد بود.
روحانی ادامه داد: در سال جاری مطالعات موردنیاز برای ارزیابی چگونگی اجرای هدفندسازی یارانه‌ها و شیوهای آن برای کسب و کار و انرژی آغاز خواهیم کرد و براساس آن نظام انرژی را به سمت هدفمندسازی سوق خواهیم داد و پیامدهای این تغییر بر مدل کسب و کار و بخش انرژی آغاز خواهیم کرد و همراه با آن نظام ارزی کشور را نیز به تدریج به سمت یکسان سازی نرخ ارز سوق خواهیم داد و باید بسیار کارا‌تر و با تاکید بر رفع عدم تعادل‌های اقتصاد کلان به اجرا درآید.
به گفته وی، اولین آزمون دولت یازدهم در بودجه سال ۱۳۹۳ مواردی که عنوان شد، ترتیب اثر داده خواهد شد که مطمئنا بر مبنای معیارهای انضباط مالی، انضباط پولی، شفافیت حداکثر سازی منابع، افزایش منابع و مواردی از این دست تنظیم خواهد شد.
رئیس جمهور به نقش وزرای تاثیرگذار در این مسائل اشاره کرد و افزود: در این چارچوب نقش وزرای بهداشت و درمان، آموزش و پروزش، علوم تحقیقات و فناوری کشور و دفاع در مدیریت هزینه‌ها و نوآوری در ساز و کارهای مدیریت تحت حوزه خود بسیار تعیین کننده خواهد بود.
وی ادامه داد: از طرف دیگر دولت در حوزه‌هایی با بنگاه‌های بزرگی سرو کار دارد که نقش بزرگی برای درآمدزایی کشور تاثیر دارند و وزارت نفت وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات وزارت صنعت معدن و تجارت و وزارت نیرو در ثمره این حوزه وجود دارد. یکی از این دلایلی که این حوزه‌ها را در نظر داشته‌ام قدرت مدیریت و برقراری ارتباط با این بنگاه‌های بزرگ است.
روحانی یادآور شد: در زمینه سیاست خارجی باور این دولت برای اتخاد و بهره‌گیری از مشی و سیاست مبتنی بر اعتدال است. اعتدال به معنای ایجاد توازن میان آرمان و واقعیت در مسیر جهت دادن واقعیت به سمت آرمان‌ها است.
به گفته وی، گفتمان اعتدال در سیاست خارجی در دولت تدبیر و امید سیاستی متوازن هوشمندانه و تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقاء جایگاه منزلت و امنیت و توسعه کشور می‌باشد.
وی بار دیگر بر اینکه در گفتمان اعتدال افراط و تفریط جایی نخواهند داشت، اظهار داشت: بار‌ها تاکید کردم فرصت سازی و ایجاد تنش در محافل حیاتی و ایجاد تعامل سازنده می‌باشد تعاملی که از آن حرف می‌زنیم بر پایه تقابل مشترک شکل خواهد گرفت.
روحانی ادامه داد: توجه به دیپلماسی عمومی و استفاده از تمام ظرفیت‌های حوزه دیپلماسی عمومی و توجه به سیاست خارجی رویکرد دولت به این حوزه از سیاست خواهد بود. دستگاه سیاست خارجی کشور باید چنان توانا، ‌مدیر و هوشیار باشد تا بتواند در تمام عرصه‌ها لحظه‌ای منافع جمهوری اسلامی را مورد غفلت قرار ندهد.
رئیس جمهور افزود: تلاش من این است که کارآمدی را در این حوزه از سیاست خارجی به اوج رسانده و آن را به قابلیت‌های موجود در آن ارتقا دهم سیاست خارجی عرصه تهدید نیست و چنین عرصه‌ای خطیری در عرصه گفتار و متعادل و سنجیده و اجرای دقیق و حرفه‌ای می‌طلبد چراکه سیاست خارجی عرصه تصمیم گیری است و تصمیم گیری در گروی دقت و عمل است.
وی ضمن تأکید بر حساسیت بالای عرصه سیاست خارجی گفت: کوچک‌ترین بی‌دقتی در این عرصه مخل امنیت بوده و در برخی عرصه‌ها غیرقابل جبران می‌باشد.
روحانی در ادامه اظهاراتش خلاصه وار به مواردی اشاره کرد و گفت: مواردی که مطرح می‌کنم می‌تواند برای دولت تدبیر، امید، از اولویت‌ها باشد و ظرفیت‌های بسیاری برای تحقیق امید ملت وجود دارد.
رئیس جمهور یادآور شد: رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است. برنامه سیاسی رئیس جمهور نیز معطوف به اجرایی کردن کلیه قوانین اساسی به ویژه فصل سوم آن خواهد بود. در اینجا با برخی کاستی‌ها مواجهیم که ازجمله فقدان امور شهروندی و ناکافی‌های تامین آن را می‌توانیم به شمار آوریم. کوتاهی عمر احزاب و برنامه‌های ناکافی برای فعالیت‌های احزاب و مواردی دیگر از این قبیل را می‌توان به مرور زمان به طور مفصل برشمرد و راه‌حل‌های تدبیر شده برای آن را نیز ارائه کرد.
وی موارد دیگری را هم عنوان کرد و گفت: براین اساس همبستگی اجتماعی اهتمام به اعتماد عمومی در سرمایه جامعه اهتمام به سطح ثبات در سیاست‌های اجتماعی و اقتصادی و تقویت مناسبات حاکمیتی و ملیتی و تقویت منش عمومی، همزیستی مسالمت آمیز در اسلامی کردن بسیاری از مباحثی که در ایران زمین وجود دارد و افزایش مشارکت در وجه مردم از اهداف نظام جمهوری اسلامی در دولت تدبیر و امید به شمار می‌رود.
روحانی از توجه دولت تدبیر و امید به عرصه فرهنگ هم نمونه‌هایی مثال زد و تصریح کرد: همچنین این دولت نگاهی به مباحثی که در حوزه فرهنگ وجود دارد نیز اهمیت می‌دهد مباحثی از قبیل صیانت از فرهنگ، تقویت و اقتدار فرهنگی، کمک به ارتقا فرهنگی و عمومی، تضمین آزادی‌های قانونی و منزلت نیروهای فرهنگی و هنری و همچنین رونق و ارتقا فرهنگی و هنری هنرمندان و فعالان هنری، بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های اطلاعات و فناوری در عرصه نظام برای بهبود عرصه فرهنگ و هنر از دیگر مباحث مورد نظر دولت تدبیر و امید می‌باشد.
رئیس جمهور در ادامه گفت: به نمایندگان و ملت شریف ایران عرض می‌کنم که در سالیان گذشته به طرق مختلف از سختی‌هایی که جامعه تحمل می‌کرد آگاه می‌شدم و از صمیم قلب باور داشتم که ایرانیان باید بهتر زندگی کنند.
وی ادامه داد: بر همین اساس تصمیم گرفتم آبروی خویش را که بر اثر خدمت در طول سالیان سال در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران کسب کرده بودم بدون هیچ محافظه کاری در میان بگذارم و استوار وارد میدان شوم و احساس کردم که جامعه از افراط و تفریط به تنگ ‌آمده و اعتدال مورد استقبال جامعه خواهد بود.
روحانی خاطرنشان کرد: بر همین اساس مردم نیز با استقبال از اعتدال و تدبیر موجب پیروزی این تفکر در انتخابات شدند.
وی ادامه داد: اکنون نیز معتقدم می‌توان به مجموعه مطالبات مردم در چارچوب زمان بندی معقول و با همدلی همه مسئولان پاسخ مناسب داد و حال نیز بر همین اساس با تدوین چارچوب دولت و انتخاب کابینه می‌خواهیم به این مهم دست یابیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه خدا را شاهد می‌گیرم که از لحظه لحظه وقتم برای انتخاب شایسته‌ترین‌ها استفاده کرده‌ام اظهار داشت: بر همین اساس اطمینان می‌دهم که شایسته‌ترین افراد را برگزیدم و از‌‌ همان ساعت اول قول دادم که مشورت پذیرباشم و بر همین اساس از‌‌ همان ساعات اول کارگروه‌هایی را برای انتخاب اعضای کابینه تشکیل دادم.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • کمیسیون های تخصصی مجلس به کابین‌های تفتیش عقاید تبدیل شده است
 • ماموریت ویژه روحانی به مصطفی پورمحمدی: شرایط آزادی زندانیان سیاسی را فراهم نماید
 • روند بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی و رای‌گیری درمورد برنامه‌های دولت
 • معاونان رئیس جمهور جدید چه کسانی خواهند بود؟
 • رای‌گیری برای همه وزرای‌پیشنهادی، آخرین جلسه و همزمان انجام می‌شود
 • مشاور رئیس‌جمهور: در همه مصوبات دوره انتقالی احمدی‌نژاد تجدید نظر می کنیم
 • صادق زیباکلام: مطالباتمان را طوری دنبال کنیم که کسی نترسد
 • مولانا عبدالحمید: جای اهل سنت در کابینه خالی است
 • رییس کمیسیون اصل ۴۴: زنگنه می‌تواند وزارت نفت را احیا کند
 •  
  آخرین اخبار
 • تماس تلفنی آیت الله بیات زنجانی با فرزندان میرحسین موسوی و رهنورد
 • صالحی: مساله پرونده هسته‌ای به زودی حل می‌شود
 • یک فعال کارگری: دولت با حذف شرکت های پیمانکاری امنیت شغلی را به جامعه کارگری بازگرداند‎
 • حسین عبده: ۴ سال اشتباه نکنید تا به خرداد ۸۴ بازگردیم
 • محمدرضا تاجیک: بازگشت نوعی پوپولیسم-رادیکالیسم را پیش‌بینی می‌کنم
 • ۴۳ درصد خانواده های ایرانی سال گذشته اصلا سفر نرفتند
 • پلیس امنیت اخلاقی: هرماه از پوشش مردم در سطح شهر فیلمبرداری می کنیم/ وضعیت حجاب تغییری نکرده است
 • تداوم نگهداری مریم شفیع پور در بند ۲۰۹ با وجود اتمام بازجویی‌ها
 • بانک مرکزی: افزایش قیمت برنج و گوشت قرمز/ کاهش و یا ثبات قیمت سایر کالاها
 • درخواست صد تن از فعالان مدنی و سیاسی از ابوالفضل عابدینی برای شکستن اعتصاب غذا
 • سعید حجاریان: در انتخابات قبلی تدلیس سیستماتیک صورت گرفته بود
 • سوخته شدن بیش از ۶۰ هکتار از جنگل‌های خوزستان در آتش
 • اعتراض رسمی سعید مرتضوی به حکم خود
 • عضو شورای عالی حوزه: برخورد با لباس شخصی ها خواسته علما و مراجع تقلید است
 • سیل در سیستان و بلوچستان ۵ قربانی گرفت/ ۹۷ درصد از خانه‌ها تخریب شد
 • حمایت ۲۴۰۰ استاد دانشگاه از وزیر پیشنهادی علوم
 • زیمبابوه «تجارت اورانیوم با ایران» را رد کرد
 • نامه حسین رونقی به ابوالفضل عابدینی: همراه تو اعتصاب غذا خواهم کرد
 • قطع ۱۰۰ درخت کهنسال درکه در تعطیلات عید فطر
 • منصوب شدن الهام امین‌زاده به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهور
 •