به روز شده: ۱۱:۰۱ تهران - شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

مادران زندانیان تبعید شده به اهواز؛ جان عزیزانمان در خطر است

امروز: منور هاشمی، مادر مجید دری با اشاره به بی‌خبری مطلق از وضعیت فرزندش به «جرس» گفت: «آقای پرکار هم بندی مجید با ما تماس گرفت و خبر انتقال مجید به زندان کارون را به ما داد. من هم روز چهارشنبه به دادستانی مراجعه کردم و از مسئول آنجا پرسیدم چرا مجید را به زندان کارون اهواز منتقل کردید؟ که خود او بی‌خبر بود و گفت نه او را منتقل نکرده‌اند؛ اما بعد از اینکه به چند جا زنگ زد، گفت روز دوشنبه مجید را به زندان اهواز منتقل کرده‌اند.»
مجید دری و ایوب پرکار دو زندانی سیاسی زندان بهبهان هستند که به فاصله دو روز به زندان کارون اهواز منتقل شده‌اند.
خانم هاشمی احتمال می‌دهد که علت انتقال مجید به زندان کارون اهواز رد درخواست مسئولین برای نوشتن نامه آزادی مشروط توسط مجید است. او خاطرنشان کرد: «اخیرا به مجید گفته بودند که برای آزادی مشروط نامه بنویسد، اما مجید قبول نکرده بود و ما احتمال می‌دهیم علت انتقالش همین باشد که زیر بار درخواست آن‌ها نرفته است.»
وی افزود: «الان دو ماه بیشتر است که نتوانستیم به ملاقات مجید برویم. می‌خواستیم عید فطر به ملاقاتش برویم که خبردار شدیم او را به زندان اهواز منتقل کردند. آخرین تماس تلفنی هم که مجید با ما داشت به هفت روز پیش بر می‌گردد و خودش اصلا خبر نداشت می‌خواهند او را به زندان کارون اهواز منتقل کنند.»

مجید دری، عضو شورای دفاع از حق تحصیل و دبیر کمیته دانشجویی صیانت از حقوق شهروندی، مشغول سپری کردن محکومیت خود در زندان بهبهان بود و ده ماه بیشتر به پایان دوران محکومیتش نمانده است.
ایوب پرکار، زندانی سیاسی هم بند مجید دری است که به بیست سال حبس تعزیری محکوم شده است و پس از تایید حکم در سال ۱۳۸۹ از بند ۳۵۰ زندان اوین به زندان بهبهان تبعید شد.
ساره عیوضی، مادر ابوالفضل عابدینی هم که پس از انتقال فرزندش موفق به یکبار ملاقات با او شده است از اعتصاب غذای ابوالفضل خبر داد و گفت: «دو روز پیش به ملاقات ابوالفضل در زندان کارون اهواز رفتم و پسرم هفت روز است که در اعتصاب غذا بسر می‌برد. جرمش هم این بوده که در مورد مرگ ستار بهشتی شهادت داده است.»

او که از شرایط اسف بار زندان کارون شکایت دارد، بیان کرد: «زندان کارون اهواز زندان کثیف و بدون امکانات است. پسرم هم که مریض است و ناراحتی قلبی و بیماری کلیه دارد و من خیلی نگران سلامتش هستم. حالش هم خیلی بد است. یک هفته هم اعتصاب غذا کرده دیگر حالش معلوم است. چطور نگران نباشم؟ مگر پسر من به جرم سیاسی زندانی نشده پس چرا باید با زندانیان غیرسیاسی که جرمهای قتل و مواد مخدر دارند در یک زندان نگهداری شود؟ ابوالفضل بچه و پاره تن من است. او که گناهی نکرده جز وفاداری و خدمت به کشور و مردمش. حالا هم که بخاطر خدمت به مردم حکم زندان برایش داده‌اند؛ حتی نمی‌گذارند مثل یک زندانی دوران محکومیتش را بگذراند. یکروز او را می‌زنند، یکروز به انفرادی منتقل می‌کنند، یکروز به زندان دیگری تبعیدش می‌کنند و....»
ابوالفضل عابدینی روزنامه نگار زندانی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین بود که هفته گذشته به زندان اهواز منتقل شد. او در اعتراض به این انتقال دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی سیاسی پاییز سال گذشته نیز پس از شهادت در مورد مرگ ستار بهشتی به طور ناگهانی از زندان اوین به زندان اهواز منتقل شد و در نیمه راه با دستور ویژه دادستان به تهران بازگردانده شد.

زندان کارون اهواز یکی از زندان‌های ایران است که دارای بد‌ترین شرایط و امکانات نگهداری زندانیان است و زندانیان سیاسی همراه با دیگر زندانیان جرایم عادی نگهداری می‌شوند. از سوی دیگر در این زندان چندین برابر ظرفیت، زندانی وجود دارد و وضعیت تغذیه زندانیان بسیار نامناسب است.
یک منبع مطلع به خبرنگار جرس گفت: «از روز یکشنبه ۳۰ تیر ماه برای اینکه اتفاقاتی که در زندان کارون می‌افتد به بیرون از زندان درز پیدا نکند، تلفن‌های زندانیان سیاسی این زندان را قطع کرده‌اند. اما روز گذشته یکی از مسئولین زندان با اشاره به شروطی، از وصل تلفن‌ها در هفته آینده خبر داد. به گفته این مقام مسئول زندان، از هفته آینده زمان مدت تماس تلفن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و زندانیان با حضور یک مامور بعنوان مخبر در کنار خود حق صحبت با خانواده‌های خود را دارند. این شروط در حالی گذاشته شده که پیش از این زندانیان سیاسی اجازه یک تماس تلفنی ۳ دقیقه‌ای را بصورت یک روز در میان داشتند که الان مشخص نیست منظورشان از کاهش زمان تلفن چیست!

چندی پیش نیز یک جوان که به بیماری ایدز دچار بود در زندان کارون جان خود را از دست داد. این زندانی که به جرم مواد مخدر در زندان بسر می‌برد به فروشگاه و بهداری در رفت و آمد بوده است و مسئولین زندان از ایدز پیشرفته او اطلاع داشتند و نگهداری او در کنار زندانیان جای سوال دارد. پس از فوت این جوان بیمار، زندانیان درخواست کردند تا مورد آزمایش قرار گیرند اما تاکنون به درخواست آن‌ها پاسخی داده نشده است.»
مسئولین زندان کارون بار‌ها در صحبت با برخی از محکومین به وضعیت بسیار بد بهداشتی و تراکم جمعیت در زندان کارون اشاره کرده‌اند و می‌دانند جان زندانیان این زندان در خطر است.
گفتنی است، پس از تبعید مجدد ابوالفضل عابدینی به زندان کارون اهواز، او در نامه‌ای به آملی لاریجانی با اشاره به شکنجه‌ها و موارد خلاف قانونی که در روند پرونده‌اش تا صدور حکم و پس از آن وجود داشته به تبعید خود اعتراض و اعلام اعتصاب غذا کرده است.

خانم عیوضی در پایان تصریح کرد: «این‌ها نعوذ بالله فکر می‌کنند خدا شده‌اند و زور دارند. زورشان فقط به این جوانان پاک و بی‌گناه مردم می‌رسد. چهار سال است که هنوز دادستان را ندیده‌ام. می‌رفتم و می‌گفتند نامه بنویس من هم نامه می‌نوشتم اما بدون هیچ جوابی. حتی ملاقات حضوری هم نمی‌دادند زندان کارون هم از پشت شیشه پسرم را دیدم. یک روز همه‌شان باید جواب پس دهند.»
مادر مجید دری نیز در صحبتهای پایانی خود اظهار داشت: «هیچ کاری هم از دست ما بر نمی‌آید و هیچ مسئولی هم نیست که با او حرفمان را بزنیم. الان پنجمین رمضان است که چشم براه مجید هستیم و آرزو به دل مانده‌ایم که او بر سر سفره افطار کنارمان بنشیند اما با این خبر خودتان حال و روزمان را بفهمید. دلمان فقط خوش بود که حدود ده ماه دیگر مجید دوران محکومیتش تمام می‌شود و از این سختی‌ها راحت می‌شود، اما مثل اینکه همینطور می‌خواهند ادامه دهند.

سوال من این است چرا با یک دانشجو باید اینطور در کشورمان برخورد شود؟ در این چهار سال و چند ماه به همه جا مراجعه کردم و حرف‌هایم را زدم اما هیچکس جوابی نداد. حالا من از مادران و همسران و خواهران مسئولین می‌خواهم صدای من را بشنوند. مردان که به داد ما نرسیدند حداقل آن‌ها صدای ما را بشنوند؛ لقمه نانی که می‌خورند از آه و ناله‌های ماست پس کاری برای ما انجام دهند و به شرایط سخت مادران و همسران و خانواده‌های زندانیان سیاسی اعتراض کنند تا حرف‌هایمان شنیده شود.»

جرس-مژگان مدرس علوم-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • انتقاد امام جمعه ایذه از محاصره روستاییان پشت آب سد کارون: اسرائیل هم اینگونه غزه را محاصره نکرد
 • معاون وزیر امور خارجه: سه هزار ایرانی در خارج از کشور زندانی هستند/سفیر نباید ازیک قاچاقچی دفاع کند
 • آزادی ۷۷ زندانی ایرانی در امارات به مناسبت ماه رمضان
 • آزادی آزمایشی تعدادی از زندانیان با دستبند الکترونیکی
 • اعتراض جمعی از زندانیان بند ۳۵۰ به وضعیت بهداشتی اوین
 • دختر وبلاگ نویس زندانی: به دروغ به پدرم گفتند برای پزشک آماده شود، اما او را به قزل حصار تبعید کردند
 • خانواده های دراویش زندانی: زندانیان ما در آستانه مرگ قرار دارند
 • آزادی اعضای بازداشت شده خانواده های دروایش گنابادی
 • بازداشت هفت تن از اعضای خانواده دراویش زندانی، دقایقی بعد از تحویل سال جدید
 •  
  آخرین اخبار
 • جزییات تکان دهنده ای از بازجویی های حسین رونقی
 • احمدی نژاد: با اطمینان می گویم این دولت پاک ترین دولت است، حلالم کنید!
 • افزایش ۶۵٫۳ درصدی قیمت برنج و ۴۳٫۱ درصدی گوشت قرمز در یک‌سال
 • شرایط غیر انسانی فعالان رسانه‌‌ای در زندان و تلاش برای سرپوش گذاشت بر قتل ستار بهشتی
 • ابولفضل موسویان:روحانی از معرفی وزرای دلخواه خود عقب نشینی نکند
 • قطعنامه محکومت نقض حقوق بشر در ایران در کنگره فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر
 • جنجال آفرینی با تحریف موضع روحانی درباره اسرائیل
 • نامه سرگشاده شيرين عبادى به حسن روحانى/در پی دعوت از عمرالبشیر برای شرکت در مراسم تحلیف رییس جمهوری
 • واکنش چین، روسیه و ترکیه به مصوبه مجلس آمریکا در مورد تحریمهای جدید ایران
 • بازداشت موقت بیش از پنج هزار نفر از سوی گشت ارشاد استان فارس
 • شوک اقتصادی با بخشنامه جدید بانک مرکزی مبنی بر توقف اختصاص ارز 1226 تومانی به واردات کلیه کالاها
 • انتقاد دولت اوباما از تحریم جدید مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران
 • کاهش ۱۷ درصدی صادرات نفتی ایران در گزارش سالانه اوپک
 • انتقاد شدید کمیسیون آزادی‌های مذهبی در جهان از فتوای رهبر جمهوری اسلامی
 • ابراز امیدواری نهاوندیان به حل مشکلات ایران و غرب در دولت روحانی
 • مادر ابوالفضل عابدینی: چرا مسئولان به صدای تظلم خواهی یک مادر توجه نمی کنند/ حرمت خانه و زندگی مان را هم نگه نداشتند
 • همسر شهید باکری: روزی به کوچه اختر خواهم رفت و عذرخواهی خواهم کرد
 • مرخصی دائمی برادر حسین!
 • علی اکبر ناطق نوری: امیدوارم شاهد آزادی احزاب سیاسی در دولت روحانی باشیم
 • اخلاق متکی به مذهب برترین گزینه
 •