به روز شده: ۰۸:۳۲ تهران - شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

تهران چنار ندارد/ قطع درختان به خاطر ادامه بزرگراه همت

امروز: روزگاری تهران یک قریه خوش آب و هوا بود. تا جایی که آغامحمد خان قاجار آن را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرد. اما از آن روز که تهران تبدیل به پایتخت شد باید فاتحه این قریه سرسبز را می‌خواندیم. این روز‌ها تهران دیگر جایی برای نفس کشیدن هم ندارد.تبدیل شده است به شهر دود و آهن،در گوشه گوشه‌های شهر به جای چنار و درخت برج و ساختمان بالا رفته است. شاید اگر روزگاری می‌گفتند تهران انار ندارد الان این خطر وجود دارد که روزی برسد که تهران دیگر چنار هم نداشته باشد. دراین شماره با هم در مورد سرنوشت چنار‌های خیابان ولیعصر به عنوان خاطره انگیز ترین خیابان این شهر با هم می‌خوانیم و در کنارش وضعیت وخیم پارک‌های جنگلی این شهر را از چیتگر تا پارک جهان نما را با هم مرور می‌کنیم.

این روزها یکی از دغدغه‌های شهروندان تهرانی چنار‌هایی است که در کنار این خیابان آرام آرام دارد خشک می‌شوند. این نگرانی تا جایی پیش رفته است که شهروندان تهرانی تصمیم گرفتند به نشانه اعتراض به این روند در جلوی شهرداری تهران دست به تجمع بزنند. در نتیجه هفته گذشته ده‌ها نفر از شهروندان تهرانی با در دست داشتند پلاکار دهایی با مضامین اعتراضی به خشک شدن درختان تاریخی کنار ولی‌عصر اعتراض کردند. این در حالی است که هر دو روز یک چنار در خیابان ولی عصر خشک می‌شود. این خبر دردناکی برای اهالی پایتخت است،چرا که تهران است و خیابان ولی عصر. انبوهی از خاطره برای شهروندان تهران و افرادی که به پایتخت می‌آیند و از همه مهم‌تر نوستالژی نسل‌های مختلف. ولی عصر خیابانی که یکی از طولانی ترین خیابان نه تنها تهران و ایران، بلکه خاورمیانه است. ولی عصر به طول ۱۸ کیلومتر است و دو طرفش را چنار‌های کهنسال در بر گرفته اند خیابانی که از میدان راه آهن در جنوب شهر تهران آغاز می‌شود و می‌رسد به میدان تجریش در شمال کلانشهر. خیابانی که زمانی می‌توانستیم آن را "چنارستان" بنامیم. اما اکنون چنار هایش یک به یک دارد بر زمین می‌افتد.در این بین وجود درختان خیابان ولی‌عصر یکی از مهم‌ترین دلایل زیبایی این خیابان است که علاوه بر تصفیه هوا، سرانه فضای سبز این شهر تهران دود گرفته را بیشتر می‌کند اما اگر این روزها در این خیابان طولانی تهران قدم بزنید، با درخت‌هایی مواجه می‌شوید که یا خشک شده اند یا بریده شده‌اند. قطع این درختان و تخریب فضای سبز با شعار افزایش سرانه فضای سبز هر شخص، مدتی است مطرح می‌شود و اعتراض بسیاری از حافظان محیط زیست را در پی داشته است.از سال ۱۳۱۷ که ۲۴ هزار اصله درخت در دو سوی خیابان ولی عصر کاشته شده، تعداد آنها در ۷۲ سال به ۱۱ هزار اصله درخت رسیده است.

دلیل اصلی این اتفاق این است که، ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای که در اطراف این چنارها ساخته شده‌اند، فلسفه وجودی این چنارها را از بین برده اند.فلسفه کاشت درخت چنار این است که درست مانند یک مرد یا زن بالغی که دست کودکی را گرفته باشد، همیشه باید پایین آن یک چنار جوان کاشته شود تا وقتی که آن چنار پیر از بین رفت، آن چنار جوان جایش را پر کند. الان سطح خیابان وی عصر را ما با سیمان آسفالت و سنگفرش کرده ایم. در نتیجه اجازه چنین اقدامی را نمی‌دهیم.مسئله دیگر این است که سفره آب زیر زمینی که ریشه این چنارها در آن قرار گرفته اند، روز به روز در حال کاهش است. زیرا در تهران، گاه، در حدود ۵۰ درصد آب مصرفی روزانه از سفره آب زیرزمینی تامین می‌شود. ضمن اینکه توسط احداث تونل‌های زیرزمینی که برای مثلا احداث تونل مترو و یا سایر تونل‌های دیگر ساخته می‌شود ، دسترسی ریشه‌های این درختان به سفره‌های آب زیرزمینی را قطع شده است.در کنار این موارد،عملیات عمرانی برای گازرسانی و آب و برق و تلفن، تخلیه فاضلاب مراکز اداری و تجاری و مسکونی در جوی آب، گرمای تهران، خوردن ریشه‌های کهنسال چنار توسط موش‌های درشت داخل جوی و سم پاشی شهرداری برای نابودی موش‌ها از دیگر دلایل خشک شدن درختان چنار خیابان ولی عصر است.

چیتگر تکه تکه شد

پارک جنگلی چیتگر از مهم‌ترین پارک‌های جنگلی شهر تهران است.این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج از غرب به آزادشهر وپیکان‌شهر و از شرق به منطقه خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۱۴۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است.

هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است.این بوستان جنگلی قبل از ساخت مجموعه ورزشی آزادی و برگزاری بازیهای آسیایی تهران در پیش از انقلاب ودر سال ۱۳۴۵ توسط سازمان جنگل‌ها و مراتع کشورساخته شده و وسعت آن بسیار بیشتر از مساحت کنونی آن بوده است.روزگاری پارک جنگلی چیتگر از شرق تا استادیوم آزادی ،از غرب تا پیکان شهر، از شمال تا نزدیکی های ارتفاعات و از جنوب تا جاده مخصوص کرج امتداد داشت.ابتدا از ضلع جنوبی توسط اتوبان تهران -کرج مورد هجوم قرار گرفت،سپس ریل های مترو و ایستگاه‌های آن مساحت زیادی از فضای سبز آن را بلعیدند.در حالی‌که ریل‌ها در این محدوده می توانستند روی پل قرار گیرند و نیازی به قطع حتی یک درخت هم نبود.در سنوات بعدی امتداد اتوبان همت و شهرک سازی‌ها و برج سازی‌های متعدد ارگان‌های نظامی و اداری بخش زیادی از فضای سبز در قسمت شمالی را ویران کردند.در زمان نزدیکتر تعریض اتوبان تهران -کرج و نیز تجاوز آپارتمان‌های به سبک شمال ساخته شده در بخش غربی به وضوح متراژ زیادی از این پارک دوست داشتنی و بی دفاع را به یغما بردند.

از حواشی پارک که بگذریم دردناکتر این است که در نقطه نقطه داخل پارک ،انواع و اقسام ساختمان‌های اداری و رستوران و ...ساخته شده است که برای احداث هرکدام از این بنا‌ها، صدها درخت با ارزش قطع شده است.از طرفی در نقاطی از پارک درختان زیادی قطع شده و به جای آن انواع جاده خاکی های بی‌مصرف کشیده شده و با قطع درختان در حاشیه پیست دوچرخه سواری در ضلع جنوبی، محلی برای جمع آوری زباله و دپوی آهن‌آلات قراضه تعبیه شده است.اگر از درب شرقی پارک وارد شوید به وضوح تجاوز آشکار برج های در حال احداث و آپارتمان‌های سه طبقه را خواهید دید و اولین سوالی که احتمالا به ذهن شما خطور خواهد کرد این است که مجوز این همه ساخت و ساز و تجاوز به حریم سبز توسط چه کسی یا کسانی صادر شده و چه کسانی از تخریب فضای سبز و تنفسگاه تهران سود می برند؟اگر شما دوستدار طبیعت هستید و از قطع حتی یک درخت ناراحت و غمگین می شوید و یا اگر می خواهید یکی از ده‌ها دلیل آلودگی تهران را ببینید، سری به چیتگر مظلوم بزنید تا متوجه شوید هنوز قلع و قمع درختان به بهانه ساخت دریاچه مصنوعی و مجتمع تجاری و ... در جریان است و روزانه از مساحت این پارک طبیعی کاسته شده و به جای آن ساختمان می روید تا جایی که در آینده نزدیک این پارک جنگلی طبیعی به یک پارک کوچک مصنوعی محلی تبدیل می شود.اگراز درب جنوبی و از کنار پمپ گاز و ایستگاه آتش‌نشانی که به وضوح در بین درختان قطع شده احداث گردیده اند وارد شوید و در امتداد مسیل رودخانه‌ای که چیتگر را به دو فاز غربی و شرقی تقسیم می کند پیش بروید برای مظلومیت درختان گریه می کنید.

قطع درختان به خاطر ادامه بزرگراه همت

ادامه احداث پروژه بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت کرج باعث تخریب و قطع درختان در ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان نما واقع در استان البرز شده است.بخشی از ادامه بزرگراه شهید همت از ضلع شمالی پارک جنگلی تحقیقاتی جهان‌نما در استان البرز عبور می‌کند که بخش عمده‌ای از درختان این پارک از بین خواهد رفت.این مسیر به سمت کرج حدود ۳۰۰ متر از این پارک تخریب شد که موجب قطع بیش از ۱۵۰ اصله درخت سوزنی برگ بین چهار تا ۱۲ سال شده است.ادامه این مسیر در ضلع شمالی این پارک موجب تخریب ۹۰۰ متر از مساحت این پارک می‌شود که به دنبال آن بیش از سه هزار اصله درخت نیز قطع خواهد شد.وزارت راه و شهرسازی متولی پروژه ملی بزرگراه شهید همت از مسیر تهران به سمت استان البرز است که توسط شرکت سهامی خاص بهار دیمه در دست اجراست.پارک تحقیقاتی جهان نما در حدود سال‌های ۱۳۴۶ در محدوده ضلع شرقی کرج به مساحت ۱۱۴ هکتار با گونه‌های منحصر به فرد درختان احداث شده است که به دلیل وجود دریاچه و مسیرهای عبوری، تفرجگاه مناسبی برای شهروندان استان البرز و شهرهای اقماری به شمار می‌رود.

گزارش از فواد شمس، روزنامه قانون-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • استفاده از پابند‌های الکترونیکی در زندان‌های تهران
 • آغاز قطع منطقه‌ای آب در پایتخت/ اعلام حالت فوق‌العاده در مدیریت آب تهران
 • یک کارشناس زیست محیطی: بتن و آسفالت، بلای جان درختان تهران شده اند
 • خطر جیره بندی آب تهران
 • ساخت ورزشگاه ویژه بانوان در تهران
 • افزایش شمار زنان بی خانمان و متکدی در تهران
 • نظر کرباسچی درباره شهردار آینده تهران
 • دلیل امام جمعه موقت تهران از سقوط مرسی: چون با اوباما دیدار کرده بود
 • خبر پرواز مستقیم واشنگتن به تهران تکذیت شد
 •  
  آخرین اخبار
 • مرخصی دائمی برادر حسین!
 • پنج روز بی‌خبری از مریم شفیع‌پور، زندانی سیاسی
 • در خواست آیت الله بیات برای توقف اعتصاب غذای فعالان آذری
 • روی آوردن داروخانه ها به فروش لوازم آرایشی
 • عدم حضور هاشمی و روحانی در سخنرانی احمدی نژاد و سیداحمد خاتمی در روز قدس
 • احضار مسعود باستانی به زندان
 • ۱۴ پرسش از رهبری و یک عذرخواهی از میرحسین و کروبی
 • بازخوانی بیانیه شماره ۱۳ میرحسین موسوی: روز قدس مختص به یک سلیقه و یک گرایش نیست
 • علی سعیدی در واکنش به سخنان علی مطهری: ایشان پختگی سیاسی کافی را ندارد، بهتر است وارد عرصه سیاسی نشود
 • من یک نانجیب هستم!
 • آرش نصیرزاده، دانشجوی کارشناسی فیزیک در بند ۳۵۰ اوین
 • شاگرد سابق مصباح یزدی: مخالفان خاتمی بزودی پیشیمان می شوند
 • قدس؛ روز فریاد علیه همه ظالمان و ستمگران
 • تعطیلی کارخانه تولید قطعات خودرو «فجر ایلام»
 • ناطق نوری: روز سختی در انتظار متخلفان است
 • واکنش علی مطهری به سرمقاله برادر حسین: عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند
 • بازداشت وحید روح بخش پس از بازگشت به ایران
 • رخشان بنی اعتماد: به کودکان مبتلا به بیماری خاص (کودکان پروانه‌ای) کمک کنید
 • محکومیت محمد نصیری به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری
 • آغاز انتشار آمارهای دولتی از تورم تا بیکاری
 •