به روز شده: ۰۸:۲۹ تهران - شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۲

روی آوردن داروخانه ها به فروش لوازم آرایشی

امروز: داروخانه های ایران به دلیل کمبود اقلام دارویی به فروش لوازم آرایشی روی آورده اند.

روزنامه قانون در گزارشی با اشاره به بحران دارو در کشور نوشت:

چیزی نمانده است که داروخانه‌ها بساط داروهایشان را جمع کرده و تنها فروشنده لوازم آرایشی شوند. تقصیری هم ندارند، چرا که دارودر بازار نیست تا بفروشند. وقتی با استناد به آمار گمرک در حدود ۳۳۰ تن دارو در گمرکات مانده، خاک می‌خورند و از سوی بانک‌ها اجازه ترخیص ندارند به وجود آمدن این اوضاع هم تعجبی ندارد. بر اساس مشاهدات، از داروی آسپرین در برخی از داروخانه‌ها کمیاب شده تا انسولین و داروهای آرام‌بخش و.... شرایط به‌گونه‌ای شده است که این روزها مبتلا شدن به یک سرما خوردگی ساده نیز می‌تواند تبعات بسیاری داشته باشد. بسیاری از داروخانه دارها نیز از وضع موجود گلایه‌مند هستند. یکی از داروخانه‌دارها در خیابان تخت طاووس به «قانون» می‌گوید: واقعا نمی‌دانیم جواب مردم را باید چه بدهیم، برای تامین داروهایی که ما نداریم آن‌ها را به داروخانه «۱۳ آبان» می‌فرستیم که از آنجا هم دست خالی بر می‌گردند. این پزشک داروخانه درادامه به نکته دیگری اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: بخش تلخ ماجرا آن است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند ما داروهایشان را داریم و به آنها نمی‌دهیم، تصورشان این است که ما داروها را زیر میز قایم کردیم تا با قیمت بیشتر بفروشیم یا در اختیاردوست وآشناهای خود قراردهیم. وی ادامه می‌دهد: همین چند روز پیش بود که خانمی‌حدودا ۵۰ساله برای تامین داروهای آرام بخش خود شامل داروی «آرتان» و «زولپیدم»( زولبایوم) به داروخانه ما مراجعه کرده بود و وقتی با او گفتیم فعلا این داروها موجود نیست ما دادو بیدادو نفرین به ما داروخانه را ترک کرد، خب ما شاید در روز ۵ تا ۶ مورد اینچنینی داشته باشیم.

همچنین یکی ازکارکنان یک داروخانه در خیابان سهرودی نیز خیلی صریح به «قانون» توضیح می‌دهد که راحت بگویم، اگر بخش فروش لوازم آرایشی و بهداشتی در داروخانه‌ها وجود نداشت بسیاری از آنها یا تغییرشغل می‌دادند و یا داروخانه‌هایشان را تعطیل می‌کردند. به گفته این خانم، دلیل این اتفاق آن است که واردات لوازم آرایشی راحت‌تر از واردات دارو درایران انجام می‌شود. از او می‌پرسم یعنی تحریم تا این حد بر بخش بهداشت کشور فشار آورده است: اما همکار دیگرش، آقایی حدود ۴۰ ساله به جای او اینچنین پاسخ من را می‌دهد: کدام تحریم، داروها در گمرک هستند، جنگ بین خودشان است که نمی‌گذارند داروها به بازار بیایند شما انگار از هیچ‌جا خبر ندارید!

این حرف‌ها برای مردم دارو نمی‌شود

به داروخانه دیگری در خیابان هفت‌تیرسر زدم. مشکلات مشابهی را دیدم اما صاحب داروخانه از حرف زدن خودداری کرد و معتقد بود این حرف زدن‌ها دردی را دوا نمی‌کند و برای مردم دارو نمی‌شود. بروید سراغ ریشه مشکلات، وزارت بهداشت، بانک‌ها و دولت. داروخانه‌ای در خیابان فاطمی‌نیز مملو بود از بیمارانی که برای دریافت داروهایشان آمده بودند اما داروهای جایگزین دریافت می‌کردند. مثلا داروی ملاتونین را به جای قرص کلونازپامی‌که دکتر تجویز کرده بود و....این در حالیست که برای بسیاری از بیماری‌های خاص داروی جایگزینی وجود ندارد و بیمار باید داروی مشخصی را مصرف کند. البته صحبت با چند تن از بیماران به مذاق یکی از کارمندان داروخانه خوش نیامد و خیلی محترمانه درخواست کرد که اگر خریدی ندارم از داروخانه بیرون بروم. چرا که آن خانم می‌گفت: نمی‌دانم دارو هم احتکار کردن دارد، از من مریض به دیگران رواست؟

واردات غذا و دارو همچنان با ارز ۱۲۲۶ تومانی

با وجود آنکه حذف ارز مرجع و تقاضای بانک‌ها برای دریافت مابه التفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی که سر منشأ مشکلات فعلی کمبود دارو در بازار است اما شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرده است غذا و دارو همچنان با ارز مرجع به کشور وارد می‌شود. وی در نامه ای به دیوان عدالت اداری اعلام کرده است: بانک مرکزی به موجب اختیارات قانونی قانون پولی و بانکی کشور و نیز ماده (۸۱) قانون برنامه پنجم توسعه مبنی بر تعیین نرخ ارز، از نیمه دوم سال ۱۳۹۱ و بنا به شرایط اقتصادی کشور، ادامه سیاست فروش ارز بر مبنای نرخ ۱۲۲۶۰ریال برای هر دلار آمریکا را مقدور ندانسته و لذا سیاست فروش ارز بر مبنای نرخ مبادله‌ای معادل حدوداً ۲۴۵۰۰ریال برای هر دلار آمریکا را به اجرا گذارد و آن را در قالب فروش ارز مبادله‌‌ای به اجرا درآورد. در قالب این سیاست که براساس مستندات پیوست به تأیید کارگروه اقتصادی ستاد تدابیر ویژه اقتصادی از جمله رئیس کل بانک مرکزی نیز رسید، مقرر شد مصارف ارزی کشور از طریق اتاق مبادلات ارزی بانک مرکزی و با نرخ مبادله‌ای تأمین شود و منحصراً مصارف ارزی اقلام محدودی از کالاهای اساسی (غذا) و دارو با نرخ ارز مرجع تأمین شود. مستندات مربوط به اجرای سیاست فوق در سال ۱۳۹۱ به پیوست ایفاد می‌شود. رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: بر اساس تصمیم جدید، صاحبان کالاهای وارداتی حتی با تعهد پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز پس از فروش کالا هم می‌توانند کالاهای خود را وارد و ترخیص کنند. رئیس کل بانک مرکزی درباره علت ترخیص نشدن برخی کالاها از گمرکات کشور گفت: عده ای می‌خواهند کالایشان را با ارز ۱۲۲۶ تومان وارد کشور کنند و بدون پرداخت مابه التفاوت، آن را با قیمت ارز آزاد بفروشند اما بانک مرکزی طبق قانون این اجازه را نخواهد داد. محمود بهمنی افزود: هیچ وارد کننده ای نباید انتظار داشته باشد در حالی که کالایش با ارز مرجع وارد کشور شده بدون پرداخت مابه التفاوت ان را ترخیص وبا نرخ ارز آزاد یا مبادله ای در بازار بفروشد.

آنچه گذشت

آذرماه سال گذشته بود که اعلام شد واردات ۱۳۰ میلیون دلاری بیماران خاص و سرطانی با ارز مرجع آغاز شده است و اولین محموله نیز در بازار توزیع شدو قرار بود محموله دوم نیز یک هفته بعد از آن در بازار و داروخانه‌ها توزیع شود که اتفاقات دیگری افتاد. در همان مقطع از سوی مسئولان وزارت بهداشت اعلام شد که تنها در حدود یک سوم ارز مورد نیز ( ارز مرجع) واردات به دارو اختصاص داده شده است. این در حالی بود که در همان زمان مسئولان وزارت بهداشت از واردات بی‌رویه لوازم آرایشی و بهداشتی با ارز مرجع انتقاد داشتند. با این اوصاف تنها می‌توان یک پرسش مطرح کرد: تکلیف تامین داروی بیماران چه می‌شود و چه کسی پاسخگوست؟

اختصاص ارز ۱۲۲۶ تومانی متوقف شد

اداره نظارت بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای عملا اختصاص ارز ۱۲۲۶ تومانی به کالاهایی که پیش از این ثبت سفارش آنها انجام شده ولی ترخیص نشده‌اند، را باطل کرد. به گزارش ایسنا، بانک مرکزی در ابلاغیه‌ای به بانک‌ها اعلام کرد با توجه به ابلاغ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ و ضرورت استفاده از نرخ روزانه بانک مرکزی برای واردات کالا و خدمات، تمامی‌ثبت سفارشاتی که ارز آنها پیش‌تر از سوی این بانک تامین شده (فروخته شده)، اما کالای مربوطه ترخیص نشده است (اعم از کالاهای اساسی، دارو، مواد اولیه دارویی ، تجهیزات پزشکی و...)، صدور کد تخصیص ارز به نرخ مرجع برای آنها مقدور نبوده و کدهای صادره قبلی به نرخ مزبور (مرجع) نیز ابطال تلقی می‌شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اسدالله عسگراولادی: طی ماههای آینده با کمبود مواد غذایی در کشور مواجه می شویم
 • انباشت ۳۳۰ تن دارو در گمرک فرودگاه امام به دلیل اختلاف بانک مرکزی و وزارت بهداشت
 • به دلیل گرانی دارو، بیماران سرطانی، درمان خود را رها کرده اند
 • کسری ۱۵۰۰ میلیاردی سازمان تامین اجتماعی در بخش دارو
 • قاچاق داروهای وارداتی به خارج از کشور
 • آمریکا صادرات تجهیزات پزشکی ودارو به ایران را تسهیل می کند
 • کمبود ۶۳ قلم دارو در کشور
 • افزایش چهار برابری قیمت انسولین
 • وضعیت بحرانی داروی بیماران کلیوی
 •  
  آخرین اخبار
 • مرخصی دائمی برادر حسین!
 • پنج روز بی‌خبری از مریم شفیع‌پور، زندانی سیاسی
 • تهران چنار ندارد/ قطع درختان به خاطر ادامه بزرگراه همت
 • در خواست آیت الله بیات برای توقف اعتصاب غذای فعالان آذری
 • عدم حضور هاشمی و روحانی در سخنرانی احمدی نژاد و سیداحمد خاتمی در روز قدس
 • احضار مسعود باستانی به زندان
 • ۱۴ پرسش از رهبری و یک عذرخواهی از میرحسین و کروبی
 • بازخوانی بیانیه شماره ۱۳ میرحسین موسوی: روز قدس مختص به یک سلیقه و یک گرایش نیست
 • علی سعیدی در واکنش به سخنان علی مطهری: ایشان پختگی سیاسی کافی را ندارد، بهتر است وارد عرصه سیاسی نشود
 • من یک نانجیب هستم!
 • آرش نصیرزاده، دانشجوی کارشناسی فیزیک در بند ۳۵۰ اوین
 • شاگرد سابق مصباح یزدی: مخالفان خاتمی بزودی پیشیمان می شوند
 • قدس؛ روز فریاد علیه همه ظالمان و ستمگران
 • تعطیلی کارخانه تولید قطعات خودرو «فجر ایلام»
 • ناطق نوری: روز سختی در انتظار متخلفان است
 • واکنش علی مطهری به سرمقاله برادر حسین: عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند
 • بازداشت وحید روح بخش پس از بازگشت به ایران
 • رخشان بنی اعتماد: به کودکان مبتلا به بیماری خاص (کودکان پروانه‌ای) کمک کنید
 • محکومیت محمد نصیری به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری
 • آغاز انتشار آمارهای دولتی از تورم تا بیکاری
 •