به روز شده: ۰۹:۴۰ تهران - جمعه ۱۱ مرداد ۱۳۹۲

شاگرد سابق مصباح یزدی: مخالفان خاتمی بزودی پیشیمان می شوند

امروز: حجت الاسلام والمسلمین محسن غرویان فشارهای برخی از افراد از جمله مدیرمسئول کیهان به رئیس جمهور منتخب در خصوص چینش کابینه را "در حد پیشنهاد" دانست و اظهار داشت: اگر این سخنان مصداق فشار وارد کردن باشد، کار درستی نیست.

وی افزود: این افراد پیشنهادات و نظرات خود را مطرح می کنند و در عین حال دکتر روحانی هم با صلابت است و این پیشنهادات را نگاه و بررسی می کند.

غرویان اضافه کرد: رئیس جمهور منتخب براساس معیارهایی که مد نظرشان است، اعضای کابینه را مشخص خواهند کرد.

شاگرد سابق آیت الله مصباح یزدی گفت: گروه ها مختلفی در کشور وجود دارد که نظراتشان با یکدیگر متقاوت است، بنابرین نباید این گروه ها توقع داشته باشند که هر فردی که مد نظرشان است به کابینه راه یابد.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: به هرحال انتخاب فردی به عنوان رئیس جمهور از سوی ملت، بدین معناست که او باید بتواند بر اساس مبانی و افکار خود، اعضا و همکاران خود در کابینه را مشخص نماید.

وی در واکنش به مقاله اخیر حسین شریعتمداری و تعیین تکلیف برخی از اصولگرایان برای روحانی بیان داشت: این اظهارات خیلی جدی نیست و این افراد با این سخنان تنها می خواهند به رئیس جمهور منتخب فشار وارد کنند.

فشار به روحانی حرام است

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: از نظر فقهی، فشار بر رئیس جمهوری مشروع که منتخب ملت است و نیز مورد تایید رهبری است، حرام است.

غرویان تصریح کرد: از لحاظ فقهی، فشار آوردن، جوسازی و اغوا کردن، دارای "حرمت" است.

این کارشناس مسائل دینی با بیان اینکه "نباید به رئیس جمهور منتخب فشار آورد" تاکید کرد: رئیس جمهور منتخبی که با حکم تنفید ولی فقیه مشروعیت مردمی و فقهی پیدا کرده است، باید اختیار و آزادی لازم را در جهت انتخاب همکارانش با معیار و ملاک های خود و براساس قانون اساسی داشته باشد.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: از نظر فقهی، اگر این فشارها مصداق تحمیل باشد دارای "حرمت" است.

با تشکیل یک کابینه تحمیلی شاهد آنچه در ۸ سال اخیر بودیم، می شویم

شاگرد سابق مصباح یزدی در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار سایت خبری "تیک" (Tik.ir) در خصوص عواقب تشکیل یک کابینه تحمیلی گفت: اگر کابینه تحمیلی باشد، همکاری و معاضدت لازم بین رئیس جمهور و وزرا شکل نخواهد گرفت و انرژی ها صرف منازعات و کشمکش ها خواهد شد و در نتیجه قوه و توان آنها هدر می رود؛ درست به مانند انچه در هشت سال اخیر شاهد بودیم.

وی افزود: کابینه باید با رئیس جمهور هماهنگ و مورد تایید و انتخاب خود روحانی باشد که در نهایت بتوانند با یکدیگر همکاری کنند و اهداف قانون اساسی و نظام را پیش ببرند.

غرویان اضافه کرد: در غیر اینصورت، انرژی ها صرف اصطکاک ها علیه یکدیگر خواهد شد. به هرحال به مصداق آیه قرآن که می فرماید: "و اعتمصوا بحبل اللَّه جمیع الحمد لله و لا تفرقوا"، نباید اشخاصی را به رئیس جمهور تحمیل کنیم که مصداق تفرقه اندازی باشد.

وی ادامه داد: وقتی رئیس جمهور و همکارانش با یکدیگر هماهنگ نباشند، تفرقه ای بین آنها ایجاد می شود و همان جنگ و نزاع ها ادامه پیدا می کند.

با حضور خاتمی در مراسم تحلیف کام مردم شیرین تر می شود/مخالفان خاتمی بزودی پیشیمان می شوند

این استاد حوزه علمیه قم در مورد حضور رهبر اصلاحات در مراسم تحلیف گفت: هرآنچه که شخص خاتمی صلاح بداند، همان را به مصلحت می بینم، با این حال حضور خاتمی در مراسم تحلیف امری اختیاری است که در اختیار رئیس جمهور منتخب است.

وی با بیان اینکه حضور خاتمی در مراسم تحلیف به انتخاب رئیس جمهور بستگی دارد اظهار داشت: ما هم نباید در این خصوص، نظرمان را به دکتر روحانی تحمیل کنیم، به هر حال صلاح در آنچه خاتمی و روحانی به مصلحت می بینند، است.

محسن غرویان با اشاره به اینکه موافق حضور خاتمی در مراسم تحلیف روحانی هستم بیان داشت: معتقدم که حضور خاتمی وحدت و انسجام را بیشتر می کند و در نتیجه جلسه ی تحلیف را در کام ملت شیرین تر می کند.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: همانطور که در انتخابات دیدیم، ملت ایران، پیام خود را منتقل کرد.

شاگرد سابق آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: پیش از انتخابات، کاندیداتوری خاتمی را موجب حماسه سیاسی می دانستم، با این حال ایشان نامزد نشدند اما همان حمایتی که ایشان در کنار هاشمی از روحانی بعمل آوردند باعث ایجاد امیدی در دل ملت شد و اکنون هم حضور ایشان در مراسم تحلیف مکمل آن حضور حماسی ملت خواهد شد.

وی واکنش ها، تهدیدها و فشارها به روحانی را در جهت عدم دعوت از خاتمی غیراخلاقی خواند و گفت: به هرحال اگر رئیس جمهور ملت صلاح ببیند که از خاتمی دعوت کند و آن را جزء مطالبات مردم تشخیص دهد، مردم هم خوشحال می شوند که چهره های برجسته سیاسی را در کنار هم ببیند.

محسن غرویان افزود: این اتفاق باعث شادی مضاعف ملت خواهد شد.

این استاد حوزه علمیه قم مخالفان دعوت از خاتمی را اقلیتی محدود در مجلس دانست و گفت: بزودی این افراد از کار خود پیشمان خواهند شد.

بازگشت هاشمی به نمازجمعه امید آفرین است/مردم مشتاق حضور او هستند

محسن غرویان بازگشت آیت الله هاشمی به نماز جمعه را محتمل دانست و گفت: اگر فضای مناسبی پیش آید، مردم بسیار مشتاقند که سخنان ایشان را بشنوند و از مطابشان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه «بنده روحیه ام، وحدت، دوستی و انسجام و اتحاد است»، اظهار داشت: برخلاف روحیه برخی که که دائما بر طبل نزاع، تفرقه و دشمنی می کوبند، بنده از چنین روحیه ای برخوردار نیستم و علاقمندم که این بزرگان و شحصیت های با سابقه انقلاب کنار هم قرار گیرد.

شاگرد سابق مصباح یزدی ضمن ابراز امیدواری از کنار هم قرار گرفتن نخبگان حوزه، دانشگاه و سیاست گفت: حضور آیت الله هاشمی در نماز جمعه می تواند بسیار امید آفرین باشد و دل ها را گرم کرده و یاس ها را تبدیل به امید کند.

مراجع دید مثبتی به روحانی دارند

شاگرد سابق مصباح یزدی آینده روابط حوزه و حسن روحانی را خوب دانست و گفت: رئیس جمهور منتخب فردی مدیر، مدبر، عاقل، اندیشمند ،مجتهد و عضو مجلس خبرگان است که در ضمن در لباس روحانیت هم هست.

وی اضافه کرد: روحانی با آداب چگونگی رابطه با علما و مراجع اشنا است و مراجع هم دید مثبتی به رئیس جمهور منتخب دارند و استقبال خوبی از ایشان در سفر قم بعمل آوردند.

این استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: آینده روابط روحانی و حوزه بسیار امیدوار کننده است.

محسن غرویان گفت: امیدوارم که گروه های فشار اجازه دهند، آینده خوبی برای ملت ایران و نظام اسلامی رقم بخورد.

انحصارگرایی، استبداد رای و بی توجهی به نظرات دیگران، عامل سرد شدن روابط حوزه و احمدی نژاد است

وی در ادامه به عوامل اختلاف و تیرگی روابط احمدی نژاد و حوزه اشاره کرد و گفت: احمدی نژاد در مسائلی که در حوزه تخصصش نبود اظهار نظر می کرد.

این استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: مسائلی مانند مباحث اسلامی و معارف دینی در تخصص احمدی نژاد نیست.

شاگرد سابق مصباح یزدی گفت: انحصارگرایی، استبداد رای و بی توجهی به نظرات دیگران از دیگر عوامل سرد شدن روابط حوزه و مراجع با احمدی نژاد است.

افراط گرایان دو جناح سعی در مصادره روحانی دارند/آنها اشتباه می کنند

محسن غرویان گفت: روحیه من همان روحیه اعتدال دکتر روحانی است.

وی افزود: بنده جناح ها را به سه دسته تقسیم کرده ام که شامل اصلاح طلب، اصولگرا و اعتدالگرا می شود.

این استاد حوزه علمیه قم اضافه کرد: من شخصا طرافدار همان گروه اعتدالگرا هستم که دکتر روحانی آن را نمایندگی می کند.

محسن غرویان گفت: معتقدم که افراد زیادی بین اصولگرایان و اصلاح طلبان معتدل وجود دارد که می توانند دکتر روحانی را همراهی کنند.

شاگرد سابق آیت الله مصباح یزدی ادامه داد: افراط در هر جناحی که باشد، چه در اصلاح طلب و چه در اصولگرا چواب نمی دهد و ملت ما هم دنبال چنین چیزی نیست و افراط گرایی را دوست ندارد.

این استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه «مردم در انتخابات نشان دادند که به دنبال اعتدال هستند» تاکید کرد: افراط گرایان دو جناح سعی در فشار وارد کردن و مصادره روحانی دارند.

وی افزود: افراطیان دو جناح اشتباه می کنند و به زودی به این تحلیل خواهند رسید که آنچه در نظر مردم مطلوبیت دارد، اعتدال است که دکتر روحانی آن را شعار خود قرار داده اند.

گروه های فشار در همه جا وجود دارند

محسن غرویان در خصوص چرایی عدم قرائت گزارش حادثه ۲۲ بهمن قم گفت: گزارش مذکور پس از از مراسم تحلیف قرائت می شود و اکثریت نمایندگان هم دنبال چنین امری هستند.

وی اضافه کرد: عدم قرائت گزارش، بیشتر به خاطر آن بود که مصلحت دیده شد، پیش از مراسم تخلیف خوانده نشود.

این استاد حوزه علمیه قم افزود: پس از مراسم تحلیف، بنابر تقاضای ملت و اکثریت نمایندگان گزارش حادثه قم قرائت خواهد شد.

وی در خصوص نقش حلقه پرتو حاضر به اظهار نظر نشد و گفت: به هرحال گروه های فشار در همه جا وجود دارند.


بد احمدی نژاد را نمی خواهیم؛ امیدوارم عاقبت بخیر شود

غرویان در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص آینده سیاسی احمدی نژاد گفت: هنوز قرائنی از چگونگی اینده سیاسی احمدی نژاد مشاهده نکردم، البته ایشان دنبال تاسیس دانشگاه هستند تا به فعالیت های علمی بپردازند.

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به موفقیت احمدی نژاد در این حوزه بیان داشت: ما بد کسی را نمی خواهیم و می خواهیم که ایشان عاقبت بخیر و سعاتمند شوند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مصباح یزدی: اقتضای توحید اعتقاد به ولایت است
 • خاتمی در مراسم تحلیف حضور خواهد یافت
 • خاتمی از پشت صحنه سریال میرباقری بازدید کرد
 • خاتمی از پشت صحنه سریال میرباقری بازدید کرد
 • خاتمی از پشت صحنه سریال میرباقری بازدید کرد
 • خاتمی از پشت صحنه سریال میرباقری بازدید کرد
 • بدهی دولت های گذشته به تامین اجتماعی؛ هاشمی: ۲،۳۰۰ خاتمی: ۷،۷۰۰ احمدی نژاد: ۴۷۰۰۰ میلیارد تومان‎
 • سایت الف: حامیان مصباح دست از پرخاشگری بردارند/ از روی تکلیف برچسب نزنید
 • ابراز امیدواری خاتمی برای تغییر وضع زندانیان سیاسی در ملاقات با سعید مدنی در بیمارستان
 •  
  آخرین اخبار
 • ۱۴ پرسش از رهبری و یک عذرخواهی از میرحسین و کروبی
 • بازخوانی بیانیه شماره ۱۳ میرحسین موسوی: روز قدس مختص به یک سلیقه و یک گرایش نیست
 • علی سعیدی در واکنش به سخنان علی مطهری: ایشان پختگی سیاسی کافی را ندارد، بهتر است وارد عرصه سیاسی نشود
 • من یک نانجیب هستم!
 • آرش نصیرزاده، دانشجوی کارشناسی فیزیک در بند ۳۵۰ اوین
 • قدس؛ روز فریاد علیه همه ظالمان و ستمگران
 • تعطیلی کارخانه تولید قطعات خودرو «فجر ایلام»
 • ناطق نوری: روز سختی در انتظار متخلفان است
 • واکنش علی مطهری به سرمقاله برادر حسین: عصبانی هستند چون مردم به ساکتین فتنه رای دادند
 • بازداشت وحید روح بخش پس از بازگشت به ایران
 • رخشان بنی اعتماد: به کودکان مبتلا به بیماری خاص (کودکان پروانه‌ای) کمک کنید
 • محکومیت محمد نصیری به ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری
 • آغاز انتشار آمارهای دولتی از تورم تا بیکاری
 • رئیس مرکز پژوهشهای مجلس: شصت میلیارد دلار سرمایه ایران در بانک های خارجی بلوکه شده است
 • انتقال اجباری پناهجویان ایرانی و افغان از استرالیا به جزایر پاپوا گینه نو
 • انتقاد محمد نوریزاد به فتاوی منسوب به آیت الله خامنه ای: تداوم روند فریب مردم و استوار بر مفسده است
 • مقام سابق دیپلماسی آمریکا: نمی توان در برابر وسوسه استقبال از سیاستمدار پرگماتیکی چون روحانی مقاومت کرد
 • عماد افروغ: کسانی که لیوان احمدی‌نژاد را تا ته سر می‌کشیدند، امروز از او انتقاد می‌کنند/باید رانت ۲۰ ساله این باند مخوف افشا شود
 • بی خبری از وضعیت پژمان ظفرمند با گذشت پنجاه روز از بازداشت
 • افزایش بدهی دولت به تامین اجتماعی به ۵۱‌هزار ‌میلیارد تومان
 •