به روز شده: ۰۸:۰۶ تهران - چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲

اولین‌هایی که احمدی نژاد نگفت؛ از فساد تاریخی تا گرانی‌های فزاینده

امروز: محمود احمدی‌نژاد که دو شب پیش در برنامه زنده تلویزیونی به بیان برخی از اولین ها که در دولتش رخ داد پرداخت، برخی از اولین‌ها را که ظاهراً جنبه منفی داشت از قلم انداخت.

کاهش شدید ارزش پول و اختلاس ۳۰۰۰ میلیاردی هم از اولین‌های دولت احمدی‌نژاد بود

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رییس‌جمهور یک‌طرفه و با منطق خاص خود آمار را اعلام می‌کند، گفت: احمدی‌نژاد باید پاسخ‌گوی کاهش ارزش پول ملی کشور باشد و کاهش ارزش پول ملی و فساد تاریخی هم از اولین‌های این دولت بود.

الیاس طاهری در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه این روزها آمارها و ارقام اعلامی از سوی رئیس جمهور با واقعیت‌های موجود در جامعه مطابقت ندارد، اظهار داشت: مردم حق دارند اقدامات واقعی این دولت را در رابطه با اشتغال، تولیدات و به‌ویژه هدفمندی یارانه‌ها بدانند.

این عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه آمار تولیدات به‌ویژه سیمان و فولاد کشور بسیار قابل تأمل است، افزود: باید این نکته را نادیده نگرفت که ارائه آمار در حالی در روزهای پایانی دولت انجام می‌شود که فرصتی برای انتقاد آنها وجود ندارد و رئیس جمهور یک‌طرفه و با منطق خاص خود آمارها را اعلام می‌کند.

طاهری ضمن تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس آمارهای دولت را بررسی و واقعیت‌ها را اعلام خواهند نمود، گفت: مردم حق دارند از وضعیت واقعی کشور باخبر باشند.

وی ضمن بیان این که احمدی نژاد باید پاسخ‌گوی کاهش پول ملی کشور باشد، تصریح کرد: این دولت در مصاحبه‌های متعدد خود را پاک‌ترین دولت می‌داند در حالی که بزرگ‌ترین فساد اقتصادی کشور در همین دولت اتفاق افتاده است.

طاهری اضافه کرد: عزل شایستگان، تغییرات متعدد هیأت دولت، قانون گریزی و عدم اجرای مصوبات استانی را باید از مشخصه‌های منفی دولت نهم و دهم نامید.

تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت نهم و دهم بود

یک کارشناس مسائل اقتصادی علت اصلی ناموفق بودن طرح بنگاه‌های زودبازده را عدم برنامه‌ریزی دانست و گفت: تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت احمدی نژاد است.

محمد قوام در گفت‌وگو با تسنیم، علت اصلی ناموفق بودن این طرح را عدم برنامه ریزی مطالعه شده عنوان کرد و افزود: تزریق نقدینگی در این طرح باعث آسیب به بخش های دیگری از صنایع شد چراکه در بسیاری از جهات اعطای تسهیلات به این بنگاهها به غیر از افزایش نقدینگی و افزایش تورم، هیچ تأثیر دیگری نداشت.

وی با بیان اینکه به جای اینکه این بنگاه‌ها اقتصاد کشور را به پیش ببرد، باعث عقب گرد در اقتصاد شدند، عنوان کرد : تسهیلاتی که وارد این طرح شده است در راستای ایجاد شغل یا درآمدزایی مطلوب عمل نکرده است و حتی در برخی موارد دارای انحرافاتی نیز بوده است به طوری که در قالب بنگاههای زود بازده تسهیلاتی برای افراد قایل می‌شدند.

این کارشناس مسائل اقتصادی تاکید کرد: اما به دلیل نبود نظارت، این تسهیلات از جاهای دیگر و راههای دیگر سر درمی آورد و در مسیرهای دیگری هزینه می شدند.

قوام اشتغال زایی را از اهداف این طرح بزرگ خواند و افزود : اگر بنگاه های زود بازده در مسیر اهداف تعریف شده قدم برمی داشتند اکنون شاهد این نرخ بیکاری نبودیم.

این کارشناس مسائل اقتصادی علت اصلی ناموفق بودن این طرح را عدم برنامه‌ریزی دانست و گفت: تجربه ناموفق بنگاه‌های زود بازده از اولین‌های دولت احمدی نژاد است.

رشد اقتصادی در دولت دهم نادیده گرفته شد

رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه لازمه تحقق اهداف اقتصادی رشد اقتصادی در کشور است که این امر در دولت دهم نادیده گرفته شده است،گفت: با وجود موفق دانستن طرح‌های زود بازده در این دولت باید بگویم این طرح بسیار ناموفق بود.

جمشید پژویان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه طبیعتاً تمام دولت‌ها در پایان فعالیت خود به بیان اقدامات مؤثر خود در کشور می‌پردازند، با اشاره به این که با وجود موفق دانستن طرح‌های زود بازده در این دولت باید بگویم این طرح بسیار ناموفق بود، افزود: در این میان طرح خود اشتغال زایی و برنامه هایی برای تقویب تولید کشور هم نتوانست به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کند.

این فعال اقتصادی اضافه کرد: لازمه تحقق اهداف اقتصادی، رشد اقتصادی در کشور است که این امر در دولت دهم نادیده گرفته شده است.

به اعتقاد پژویان رییس دولت باید در بیان آمار وارقام واقعیات را عنوان نماید تا مردم با بینشی واقعی از وضع موجود بدون تحت تأثیر گرفتن از مسائل سیاسی قضاوت های مناسب را انجام دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر گروهی بی طرف در پایان هر دولت به ارزیابی اقدامات بپردازند تا حدودی راهکارهایی برای دولت آینده به وجود خواهد آمد ، گفت: این امر در هیچ دوره‌ای از دولت‌های پیشین جامع عمل به خود نگرفته است.

برخی از اولین‌ها که احمدی نژاد نگفت

محمود احمدی‌نژاد یکشنبه شب در برنامه زنده تلویزیونی به بیان اقدامات و برنامه‌هایی پرداخت که نام"برای اولین بار"بر روی آنها گذاشت؛ اما او هیچگاه در این برنامه به سمت گرانی‌های فزاینده، وقوع بزرگترین فساد اقتصادی تاریخ، کاهش ارزش پول ملی به یک سوم، منفی شدن رشد اقتصادی و... نرفت و مجری سرشناس سیما نیز پرسش‌هایی در این باره مطرح نکرد.

* برای اولین بار ارزش پول ملی کشور ظرف مدت یکسال به یک سوم کاهش یافت و دلاری که احمدی‌نژاد در دوران ریاست جمهوری‌اش می‌گفت ۳۰۰ - ۴۰۰ تومان هم ارزش ندارد، از مرز ۳ هزار تومان گذشت.

* برای اولین بار حجم نقدینگی کشور که در زمان روی کار آمدن احمدی‌نژاد زیر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان بود، با رشد غیرطبیعی به فراتر از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسید.

* برای اولین بار گرانی کالاهای اساسی ظرف مدت یکسال چندین برابر شد که صدای مقامات ارشد اجرایی کشور چون معاون اول رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت هم بلند شد.

* برای اولین بار درآمد نفتی ایران در دوران احمدی نژاد به حدود ۷۰۰ میلیارد دلار رسید.

* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، رئیس جمهور برای مدتی سرپرست وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران شد.

* برای اولین بار دولت احمدی‌نژاد در روزهای پایانی فعالیتش به یادش افتاد که باید ۷۴ هزار میلیارد تومانی بدهی‌هایش به بانک مرکزی را تسویه کند.

* شورای پول و اعتبار برای اولین بار در دولت احمدی‌نژاد منحل شد ولی به دلیل مخالفت شدید کارشناسان و نمایندگان مجلس، این شورا دوباره احیا شد.

* برای اولین بار، رشد اقتصادی ایران پس از سالها منفی شد.

* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، شورای اقتصاد در دولت احمدی‌نژاد منحل شد.

* برای اولین بار در تاریخ اقتصاد ایران، دولت از حساب بانکها بنا به دلایل خودساخته که مرجع قانونی نداشت، مستقیما بیش از ۳ هزار میلیارد تومان پول برداشت.

* برای اولین بار و به شکل غیرطبیعی قیمت سکه تمام بهار آزادی، ظرف مدت کوتاهی، چندین برابر شد و نرخ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را تجربه کرد، این در حالی است که دوران روی کار آمدن احمدی‌نژاد نرخ سکه حدود ۱۲۰ هزار تومان بود.

* برای اولین بار، با بازی خودرویی دولتمردان، قیمت خودرو ظرف مدت شش ماه - نیمه دوم سال ۹۱- حدود ۳ برابر شد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • «یادگاری» برای دولت جدید: سازمان های ورشکسته و بدهی های فراوان
 • هشدارترکان: اخبار موثق داریم که دولت دهم با عجله مشغول قرارهای میلیاردی و استخدام های گسترده است
 • علی تاجرنیا: دولت حسن روحانی وامدار انهدام سرمایه‌های کشور است
 • اکبر ترکان: احمدی نژاد نامه خود به خاتمی در سال ۸۴ را اجرا کند
 • اعتراض جمهوری اسلامی از تعیین احمدی نژاد برای سخنرانی روز قدس: ایشان حرفی برای گفتن ندارد
 • سریع‌القلم: عملکرد هشت سال گذشته در سیاست خارجی مبتنی بر بی‌دانشی بوده است
 • تماس تهدیدآمیز یک مقام ارشد دولتی برای جلوگیری از قرائت گزارش حادثه‌ قم
 • احمد خرم: حاضر به مناظره در تمام حوزه‌ها با احمدی‌نژاد هستم
 • یک فعال کارگری: میراث احمدی‌نژاد میلیون‌ها بیكار و رشد اقتصادی منفی/ فردی با سابقه فعالیت صنفی وزیر كار شود
 •  
  آخرین اخبار
 • خوارج چه کسانی بودند
 • اعتصاب کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و اعتراض به واگذاری به سپاه‎
 • اعتراض ۴۴ زندانی سیاسی به تبعید شاهد آثار شکنجه در بدن ستار بهشتی
 • قیمت‌های جدید پیشنهادی ۴ نوع نان
 • بی اطلاعی رئیس دیوان عدالت اداری از ارسال نامه وزیر اقتصاد در مورد پرونده ۷۴ هزار میلیاردی
 • ناطق نوری: امام علی برای اعتراض به ناعدالتی ها شهید شد/ افراد متملق و چاپلوس خطرآفرین هستند
 • سیدمحمود میرلوحی: روحانی زمینه بازگشت یاران امام به عرصه را فراهم کند
 • نقویان: اگر به مردم دروغ تحویل دهید، دروغ پس می دهند
 • انباشت ۳۳۰ تن دارو در گمرک فرودگاه امام به دلیل اختلاف بانک مرکزی و وزارت بهداشت
 • سرلشکرفیروز آبادی: کسی که ولایت را درک می‌کند بهره هوشی‌اش از بقیه بالاتر است
 • درخواست دانشجویان شریف برای استعفای رئیس دانشگاه
 • نامه سرگشاده وزیر اقتصاد به دیوان عدالت: مصوبه ۷۴هزارمیلیاردی چگونه شکل گرفت
 • جمع‌آوری امضا در کنگره آمریکا برای تعویق تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی
 • شکستگی دست پژمان عبدالحسین زاده در هنگام بازداشت
 • در ایران هر ساعت ۱۶ نفر طلاق می‌گیرند
 • فاجعه بزرگ انسانی در زندان کارون اهواز را دریابید
 • خاتمی در مراسم تحلیف حضور خواهد یافت
 • ﺳﻪ ﭘﻴﺸﻨﻬﺎﺩ ﺑﻪ ﺭﻫﺒﺮﻱ
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: اگر بگذارند روحانی به اعتماد و امیدواری مردم پاسخ شایسته می‌دهد
 • علی جنتی: موضع پدرم درباره احمدی​ن‍ژاد مانند گذشته نیست
 •