به روز شده: ۰۷:۱۴ تهران - چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲

شیرین عبادی در گزارش از وضعیت حقوق بشر:

امروز: شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل 2003 در مقدمه گزارش ماه تیر 1392 به موضوع انرژی هسته ای، تحریم ایران و مشکلاتی که متعاقب این مسأله برای شهروندان ایرانی بوجود آمده، پرداخته است.
شیرین عبادی، مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003 در ادامه گزارش های ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1392 پرداخت. خانم عبادی در مقدمه گزارش ماه تیر 1392 به موضوع انرژی هسته ای، تحریم ایران و مشکلاتی که متعاقب این مسأله برای شهروندان ایرانی بوجود آمده، پرداخته است. این مدافع حقوق بشر در گزارش خود به غیر ممکن شدن تهیه داروهای حیاتی و ضروری برای بسیاری از بیماران ایرانی اشاره کرده است.
خانم عبادی در گزارش ماهانه خود همچنین از لزوم احترام به حقوق بین الملل توسط دولت ایران سخن گفته است. از همین رو او راه برون رفت از بحران را اتخاذ تصمیمی درست در زمینه سیاست انرژی هسته ای توسط دولت ایران عنوان کرده است.
برنده جایزه صلح نوبل 2003 در ادامه گزارش خود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود، در سه بخش "حقوق مدنی و سیاسی"، "حقوق اقتصادی و اجتماعی" و "میراث فرهنگی و محیط زیست" به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن گزارش ماه تیر 1392 شیرین عبادی که در اول مرداد ماه 1392منتشر شده، به شرح زیر است:

گزارشی مختصر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1392
مقدمه
سیاست های غلط حکومت در زمینه انرژی هسته ای سبب شده است تا ایران در معرض سقوط به پرتگاهی قرار گیرد که آثار زیانبار آن، سال ها بر زندگی مردم تأثیر خواهد داشت.
اصرار دولت ایران بر ادامه غنی سازی و نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد، باعث تحریم اقتصادی ایران شده است. نتیجه این تحریم ها، بحرانی است که بر زندگی عادی شهروندان خصوصا افراد کم درآمد تأثیر منفی بر جای گذاشته است. به همین دلیل یارانه های نقدی نه تنها تأثیری در کاهش فقر نداشته بلکه باعث تورم نیز شده است. از سوی دیگر به دلیل فساد اداری، عده ای در رهگذر تحریم ها، به ثروتی هنگفت دست یافته اند. این موارد در حالی خودنمایی می کند که تهیه داروهای حیاتی و ضروری برای بسیاری از بیماران ایرانی غیر ممکن شده است؛ از جمله داروهی تولید داخل بطور متوسط 40 درصد و داروهای وارداتی 90 درصد گران شده اند.
از تاریخ شروع تحریم ها ارزش پول ملی بیش از 45 درصد کاهش یافته و ایران در دو سال گذشته رشد اقتصادی منفی داشته است.
بنابراین در حال حاضر خروج از بحران، نیازمند اتخاذ تصمیمی درست در زمینه سیاست انرژی هسته ای است. حکومت ایران با این ادعا که قصد استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای دارد، راه اندازی مقدماتی نیروگاه هسته ای بوشهر را در شهریور 1390 آغاز کرد. این در حالی است که ایران با دارا بودن معادن سرشار از نفت، دومین ذخیره گاز در جهان را دارد. همچنین با وجود نور خورشیدی فراوان، امکان استفاده از انرژی جایگزین و سالم فراهم است. میزان سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی که با محیط زیست نیز سازگار است، قابل مقایسه با هزینه سرسام آور احداث نیروگاه بوشهر نیست.
از سوی دیگر دفن زباله های اتمی مشکل جدیدی برای محیط زیست ایجاد خواهد کرد. فراموش نکنیم که ایران روی خط زلزله قرار دارد و در یک سال گذشته شاهد زمین لرزه های متعدد و در برخی موارد سنگینی بوده ایم که یکی از این زمین لرزه ها در نزدیکی نیروگاه بوشهر اتفاق افتاد.
مردم ایران و سایر ساکنان سواحل جنوبی خلیج فارس، نگران تکرار فاجعه فوکوشیما هستند. همه این مسایل دست به دست هم داده و باعث شده است تا مردم، خسته از بحران اقتصادی و نگران آینده، خواهان توقف غنی سازی اورانیوم باشند ولی متأسفانه به علت سانسور شدید، صدای آنان به گوش جهانیان نمی رسد.
دولتمردان ایرانی باید به این واقعیت انکار ناپذیر گردن نهند که اگر چه "انرژی هسته ای حق مسلم ما است" اما سایر حقوق از جمله صلح، آرامش، شادی و زیستن در رفاه نیز جزء حقوق مسلم مردم ایران است. بنابراین نمی توان سایر حقوق شهروندان ایرانی را فدای یک حق کرد و با لجاجت کشور را به ویرانه تبدیل کرد.
همچنین علاوه بر مطالبی که در بالا بیان شد، خلاصه ای از وضعیت نقض حقوق بشر در ایران در تیر ماه ۱۳۹2 در پی می آید. این گزارش بر مبنای اطلاعاتی است که در سایت ها و رسانه های مختلف درج شده و صحت آن به احراز رسیده است و در سه بخش و به 2 زبان فارسی و انگلیسی منتشر می شود.

وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه تیر 1392
بخش اول - حقوق مدنی و سیاسی و فرهنگی

الف- وضعیت فعالان سیاسی - اجتماعی دگر اندیش
1) در این ماه 22 نفر بازداشت که برخی پس از چند روز با وثیقه آزاد شدند. بازداشت شدگان عبارتند از: سمیرا رزاقی- فعال دانشجویی- و پریا خلیل زاده، سئودا خلیل زاده، معصومه پریوژ، زهرا زاد قاسم، حسین زاد قاسم، توحید حسنی، سعید لطفی، سعید عبدی، سمیه علی دوست، وحید فائزپور، میثم آزادی، غلام قلیزاده، وحید نصیبی، مرتضی زرین، نیما حسنی، سینا حسنی، عرفان ...، سیما ساکنی، میلاد (سابوتای) کولانی، علی نکوهی و گیتا رضایی- بیست و یک فعال مدنی-.
2) علی ناظری، فعال مدنی برای گذراندن حکم یک سال حبس ابتدا به زندان اوین منتقل و سپس به زندان زابل تبعید شد.
3) دو نفر از فعالان حقوق دراویش به نام های حمید رضا مرادی سروستانی به ۱۰ سال و شش ماه حبس تعزیری، رضا انتصاری به ۸ سال و شش ماه حبس تعزیری و پنج نفر حقوقدان و وکیل دادگستری وابسته به دراویش به نام های مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی فارسی، امیر اسلامی، امید بهروزی و افشین کرم پور هر کدام به ۷ سال و نیم حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین این افراد به ۵ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها، احزاب، فرق و فعالیت در مطبوعات، رسانه‌ها و فضای مجازی نیز محکوم شدند. همچنین دیگر فعالان حقوق دراویش به نام های صالح الدین مرادی سروستانی به سه سال حبس تعزیری و تبعید به استان هرمزگان، فرزانه نوری به دو سال حبس تعزیری و سه سال تبعید به استان خوزستان، بهزاد نوری به دو سال حبس و سه سال تبعید به استان بوشهر و فرزاد درویش به یک سال حبس و سه سال تبعید به استان سیستان و بلوچستان محکوم شدند. از سوی دیگر میرطاهر موسوی، استاد دانشگاه و عضو ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در دادگاه تجدیدنظر به سه سال حبس تعزیری و ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شد. همچنین فرهاد فتحی، فعال دانشجویی به پنج سال حبس تعلیقی و سه فعال مدنی به نام های هادی ابوخنفر، جاسم مقدم پیام، سامی جدماوی نژاد، هر یک به سه سال حبس و تبعید به اردبیل محکوم شدند.
4) نیروهای امنیتی از برگزاری مراسم افطار در خانه مصطفی مسکین، عضو نهضت آزادی ایران در اصفهان جلوگیری کردند.
5) گذرنامه محمد تقی فاضل میبدی از روحانیون منتقد دولت توسط نیروهای امنیتی هنگام سفر به لبنان در فرودگاه ضبط شد.
6) کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با تمدید پروانه کانون صنفی معلمان ایران مخالفت کرد.
7) وثیقه100 میلیون تومانی سعید کلانکی، عضو هیات موسس کمیته گزارشگران حقوق بشر که از ايران خارج شده است از سوی مقامات قضایی مطالبه و وثیقه گذار باید هر ماه، دو ملیون و پانصد هزار تومان پرداخت کند.
8) غلامرضا وکیلی و علی حسن شمایلی از اعضای ستاد انتخاباتی حسن روحانی در شهر سنقر به وزارت اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند.
9) مهدی معتمدی مهر، عضو نهضت آزادی ایران که در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد به زندان رجایی شهر تبعید شد.
10) مقام قضایی از اعزام فرشید یدالهی که هم اکنون در زندان بسر می برد برای درمان جلوگیری کرد. این در حالی است که اصغر محمودیان و محمدامین عبدالهی که در زندان به سر می برند در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی مدتی دست به اعتصاب غذا زدند.
11) شیوا نظرآهاری، حسن اسدی زیدآبادی، عماد بهاور، حسین نعیمی پور، سید محمد باقری و محسن صادقی نور، هر یک به یک میلیون ریال جریمه نقدی و محمد داوری به سه میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند. دادگاه دلیل این محکومیت را غیبت پس از مرخصی از زندان عنوان کرده است.

ب- وضعیت فعالان فرهنگی، کتاب و مطبوعات، نویسندگان و روزنامه نگاران
1) فریبا پژوه- روزنامه‌نگار-، محمد چراغی- خبرنگار و مستند ساز- و سعيد عموری معروف به سعيد ابشاره عموری- شاعر- بازداشت شدند. همچنین رضا مقدسی، مدیر عامل خبرگزاری مهر به مدت هشت ساعت بازداشت شد.
2) علی خدابخش، فعال مطبوعاتی برای اجرای حکم یک سال حبس به زندان اوین منتقل شد.
3) محمد نوری زاد،‌ نويسنده و روزنامه نگار به دادسرا احضار شد.
4) سعید لیلاز- روزنامه‌نگار- و پگاه آهنگرانی- هنرپیشه- توسط مأموران امنیتی بازجویی شدند.
5) فاطمه خردمند٬ روزنامه‌نگار به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
6) ساختمان خانه سینما توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پلمپ شد و متعاقب این اقدام، خانه سینما تحت نظارت مستقیم نیروی انتظامی قرار گرفت.
7) رئیس سازمان سینمایی دستور برداشتن آثار محسن مخملباف، فیلمساز ایرانی را از موزه سینما صادر کرد.
8) خبرگزاری گلستان اعلام کرد که گروهی سه نفره از فیلمسازان بازداشت شدند.
9) جلسه رسیدگی به پرونده‌های ضمیمه روزنامه جوان و روزنامه «وطن امروز» برگزار شد.
10) یک مقام پلیس استان سمنان از دستگیری دو نفر كه به گفته او در صفحه های فیس بوك خود به مسئولان نظام توهین می كردند، خبر داد. همچنین یک مقام پلیس غرب استان تهران از دستگیری فردی که به گفته او اقدام به خرید و فروش VPN می کرد، خبر داد.

پ- سایر موارد نقض حقوق بشر
1) آمار افراد اعدام شده در ماه تیر خصوصا بعد از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به نحو چشمگیری افزایش یافته است که بر اساس گزارش های رسمی به 46 نفر رسیده که به شرح زیر است:
دادگستری کل استان اردبیل از اعدام 9 نفر در این استان خبر داد. این نهاد قضایی اتهام این افراد را حمل و توزیع مواد مخدر اعلام کرده است. دادگستری کل استان اردبیل همچنین اعلام کرد که منتظرتایید نهایی چهل حکم اعدام دیگر برای اجراء هستند. رئیس کل دادگستری گیلان نیز از اجرای شبانه حکم اعدام هفت نفر در زندان مرکزی رشت خبر داد. این مقام قضایی اتهام این افراد را «تجاوز» اعلام کرد. دادگستری استان کرمانشاه نیز از اعدام «الف-ر» به اتهام قتل، « ع - ف» و « ق - خ» به اتهام نگهداری مواد مخدر خبر داد. همچنین دادستان قزوین از اعدام ۳ متهم مواد مخدر و ۲ متهم به قتل خبر داد. همچنین یازده متهم قاچاق مواد مخدر که ۵ تن از ایشان را زنان تشکیل می‌دادند در زندان مرکزی زاهدان اعدام شدند. رئیس کل دادگستری ‌استان کرمان نیز از اعدام ‌6 نفر به اتهام حمل مواد مخدر در شهر بم خبر داد. فرمانده انتظامی لرستان نیز از اعدام دو نفر به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر خبر داد. همچنین دو نفر در کرج به اتهام تجاوز به عنف در ملاء عام اعدام شدند. رئیس کل دادگستری استان خوزستان نیز از اعدام یک نفر به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر خبر داد.
2) حکم اعدام عبدالرضا امیر خنافره، غازی عباسی، عبدالامیر مجدمی، شهاب عباسی در شهر شادگان ابلاغ شد. رسانه ها اتهام این افراد را محاربه اعلام کرده اند.
3) دادستان عمومی و انقلاب شیراز از صدور حکم قطع دست شش نفر به اتهام سرقت در این شهر خبر داد.
4) علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی از نصب دستگاه شنود در دفتر کارش خبر داد.
5) وزیر ارتباطات با اشاره به اختلالات اینترنتی در زمان انتخابات ریاست جمهوری پذیرفت که دلیل کاهش سرعت اینترنت در زمان برگزاری انتخابات ناشی از راهکارهای امنیتی بود.

بخش دوم - حقوق اقتصادی و اجتماعی
1) وضعیت اقتصادی در ایران همچنان نامناسب گزارش می شود. در کنار این موضوع می توان به مشکلات دارويی کشور از جمله کمبود شصت قلم دارو که در حال پيشروی است اشاره کرد. این در حالی است که به گفته یک مقام ارشد دولت، داروهای تولید داخل به طور متوسط ۴۰ درصد و داروهای وارداتی به طور متوسط حدود ۹۰ درصد گران شده اند. به عنوان مثال، قیمت داروهای بیماران «ام-اس»، نود درصد افزایش یافته است و قیمت داروی انسولین ایرانی 4 برابر قیمت قبلی و قیمت نوع وارداتی آن نیز ۲.۵ برابر شده است. این در حالی است که معاون داروی سازمان غذا و داروی کشور از دو برابر شدن قیمت مکمل‌های دارویی با توجه به افزایش نرخ ارز مبادله‌ای خبر داد. همچنین خبرها حکایت از کمبود شدید دارویی بیماران هموفیلی دارد. از سوی دیگر یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، استفاده از داروهای بیهوشی از رده خارج شده را تایید کرد. همچنین خبرها حکایت از افزایش 15.6 درصدی قیمت شیر خام و 15 درصدی فرآورده‌های لبنی بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار دارد.
2) عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که کارگران فولاد سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند. همچنین معوقات حقوقی حدود ۱۵۰۰ کارگر شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) در سه ماه گذشته پرداخت نشده است و بیش ازهشت ماه از حقوق ۸۰ کارگر شرکت مهندسی مشاور «تدبیر نیرو» به تعویق افتاده است. حقوق و مزایای ۳۰۰ کارگر فرودگاه امام خمینی تهران نیز حدود شش ماه است که پرداخت ان به تعویق افتاده است. از سوی دیگر حق بیمه کارگران «لامپ الوند» برای پنجمین ماه متوالی واریز نشده است.
3) ۱۵۰ کارگر مرزنشین در پی تعطیلی بازارچه مرزی گمشاد واقع در سیستان و بلوچستان بیکار شدند.
4) رئیس انجمن شرکت‌های هواپیمایی از احتمال ورشکستگی بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به دلیل افزایش هزینه‌ها خبر داد.
5) رییس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی اعلام کرد که‌ در دو ماهه سال جاری، ۲۶۵ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.
6) افشین اسانلو، فعال کارگری که دوران محکومیت خود را در زندان می گذراند، در زندان درگذشت و مأموران امنیتی از برگزاری مراسم ختم وی در مسجد الجواد تهران جلوگیری کردند.

بخش سوم- میراث فرهنگی و محیط زیست
اخبار منتشر شده از میراث فرهنگی و محیط زیست در تیر ماه نیز همچنان نشان از نامناسب بودن وضعیت این حوزه دارد.
1) ۱۰ هکتار از اراضی پناهگاه حیات وحش میانکاله دچار آتش سوزی شد.
2) آب زاینده‌رود از محل سد زاینده‌رود بسته شد. این در حالی است که حجم ذخیره آب پشت سد زاینده‌رود نسبت به متوسط بلندمدت کاهش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد. از سوی دیگر آب موجود در شبکه توزیع اصفهان تا ۳۰ درصد کاهش یافت.
3) ساخت حرم شهید گمنام در حریم ارگ تاریخی شهر انار مشکلاتی را برای این اثر فرهنگی به همراه خواهد داشت.
4) نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی از خشک شدن ۷۵ درصد دریاچه ارومیه خبر داد.
5) استفاده نیروگاه‌های اصفهان از سوخت مازوت به جای گاز مشکلاتی را برای شهروندان اصفهانی به همراه دارد. چرا که گازها و فلزات موجود در این سوخت، باعث بروز بیماری‌های قلب عروقی، تنفسی و بیماری‌های صعب العلاج می‌شود. بنابراین عوارض نیروگاه‌ها همانند مرگ خاموش عمل می‌کند.
6) معاون استاندار مازندارن دستور تشکیل جلسه تخریب باغ گیاه شناسی برای ایجاد جاده را صادر کرد.

خاتمه
توجه مقام ها و مسئولان حکومتی را به این نکته جلب می کنم که احترام به حقوق بین الملل ایجاب می کند تا دولت ایران به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد توجه کرده و بر آن اساس روش های خود را اصلاح کند.
شیرین عبادی
مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل 2003
اول مرداد 1392
توضیح: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشر در خصوص این گزارش به سایت ها و خبرگزاری های زیر مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران جوان و سایت های کانون مدافعان حقوق بشر، جرس، الف، کمیته گزارشگران حقوق بشر، ندای آزادی، بازتاب، هرانا، قانون، کلمه، محبت نیوز، سنی آنلاین، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، موکریان، ندای سبز آزادی، رادیو زمانه، رادیو فردا و بی بی سی.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • شیرین عبادی: رفع حصر باید اولویت روحانی باشد
 • کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران: مقامات ایران درآستانه انتخابات به تشدید فضای سرکوب اطلاع رسانی پایان دهند
 • گزارشی حقوق بشری در آستانه انتخابات: ایران؛ گسترش فقر، کاهش حقوق کارگری
 • گزارش رویداد چهارم جانبی شورای حقوق بشر: بررسی شکل های مختلف نقض گسترده آزادی بیان در ایران
 • شیرین عبادی در رویداد جانبی اجلاس حقوق بشر در ژنو: دادگاههای ایران سالهاست استقلالی ندارند
 • تاسیس مرکز حامیان حقوق بشر توسط شیرین عبادی
 • نامه شیرین عبادی به احمد شهید در خصوص انتقال ۱۰ زندانی سیاسی زندان اوین به سلول انفرادی
 • رئیس قوه قضائیه: می گویند در ایران اعدام سیاسی داریم، دروغ به این بزرگی مگر می شود/برخی مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر را قبول داریم ولی در چارچوب خودمان
 • اطلاعيه دوم کارزار برای افشای نقض حقوق بشر در ایران در روند بیست و سومین اجلاس شورای حقوق بشر
 •  
  آخرین اخبار
 • فیلترینگ پایگاه اطلاع رسانی مولوی عبدالحمید
 • نامه ۴۰ فرزند شهید به هاشمی رفسنجانی: کنار شما ایستاده‌ایم
 • بیانیه دادستانی تهران درباره درگیری و بازداشت چند نفر به دلیل موضوع حجاب اجباری
 • گزارش گران بدون مرز: بازداشت خودسرانه و فشار بر خانواده‌های روزنامه‌نگاران غیر قابل قبول است
 • نماینده مجلس: هدف نهایی عاملان فتنه زنجیره ای قم رهبری است/ نگذارید فرقان جدید شکل بگیرد
 • سردار جوانی: مواضع کیهان همسو با نظام و مردم است
 • تظاهرات مردم مهدیشهر در اعتراض به مصوبه دولت
 • پیوستن رضا ارج از جانبازان دفاع مقدس به خیل شهدا
 • نماینده مجلس: ۳۰ میلیارد دلار ارز دست مردم است
 • نامه یک روزنامه نگارِ ایرانی خارج از کشور به محسنی اژه ای
 • افزایش شانس ایران با انصراف سه کشور از میزبانی جام ملت‌های فوتبال آسیا
 • روح‌الله جعفری: هنرمند باید حرفِ دل مردم را بزند
 • تلاش حداد عادل برای پیشگیری از وزیر شدن اصلاح طلبان
 • نامه تکان‌دهنده یکی از سه کوهنورد مفقود شده در هیمالیا
 • یک کار‌شناس تامین اجتماعی: وزیر کار دولت روحانی نباید از جنس کارفرما و پیمانکار باشد‎
 • یک کارشناس زیست محیطی: بتن و آسفالت، بلای جان درختان تهران شده اند
 • مقاومت مدنی کارگران فولاد زاگرس به ثمر نشست/ لغو حکم اخراج کارگران و پرداخت مطالبات معوقه ظرف ۱۵ روز‎
 • ممانعت از اعزام سیداحمد هاشمی از زندان اوین به بیمارستان
 • رایزنی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای دیدار با روحانی
 • یک کارشناس اقتصادی: بحران در سازمان تامین اجتماعی جدی است
 •