به روز شده: ۰۲:۳۹ تهران - دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۲

محمد نعيمي‌پور، عضو شوراي مركزي جبهه مشاركت: برای باز شدن دفاتر جبهه مشاركت در انتظار ثبات شرايط سياسي جديد هستيم

امروز: محمد نعیمی پور عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت گفت: فعال هستيم و آمادگي كامل داريم كه فعاليت‌هايمان را به طور كامل و گسترده انجام بدهيم البته منتظر هستيم كه شرايط جديد سياسي مستقر شود تا درخواست كنيم دفاتر جبهه مشاركت هم باز شود.

روز پنج شنبه حبیب الله عسکر اولادی چهره شاخص اصولگرایان گفته بود«فعاليت مشاركت و اعتماد ملي هيچ اشكالي ندارد. هنگامي كه آقاي روحاني چتري را باز كرده است كه همه ملت در زير اين چتر قرار بگيرند چه اشكالي دارد سليقه‌هاي مختلف در آن حضور داشته باشند؟» نعيمي‌پور معتقد است كه حبيب‌الله عسگراولادي واقعيت صحنه سياسي كشور را پذيرفته كه چنين سخن مي‌گويد. او از استقبال جبهه مشاركت از مواضع اخير حبيب‌الله عسگراولادي خبر داد. اين عضو جبهه مشاركت در اين گفت‌وگو مي‌گويد كه جبهه مشاركت با وجود همه «تهديد‌ها و تحديد»‌هايي كه با آن مواجه بوده است هرگز فعاليت حزبي خود را تعطيل نكرده است.

متن کامل گفت و گوی روزنامه اعتماد با نعیمی پور در پی می آید:

آقای نعیمی‌پور روز پنجشنبه آقای عسگراولادی گفته‌اند که فعالیت جبهه مشارکت و اعتماد ملی هیچ اشکالی ندارد. ایشان پیش از این هم بارها بر فتنه‌گر نبودن میر حسین موسوی و کروبی تاکید کرده‌اند و گویا تلاش ویژه‌یی برای رفع حصر کاندیداهای معترض به نتایج انتخابات ۸۸ دارند. به نظر جنابعالی آقای عسگراولادی مبتنی بر چه جایگاه و با چه رویکردی به عنوان یک رقیب تمام عیار اصلاح‌طلبان چنین اظهاراتی را در چنین شرایطی مطرح می‌کنند که البته با واکنش‌های متفاوت اصولگرایان هم همراه بوده است؟

آقای عسگراولادی سیاستمدار کارکشته‌یی است و همچون هر سیاستمداری که می‌تواند اشتباهاتی داشته باشد، اشتباهاتی داشته‌اند اما در این یکی دوسال اخیر همان‌گونه که خودشان هم اعلام کرده‌اند با نگاهی واقع‌بینانه درباره برخی از مشکلات سیاسی کشور و به ویژه درباره حصر آقایان مهندس موسوی و کروبی سخن گفته‌اند که واکنش‌های زیادی را هم به دنبال داشته است. من فکر می‌کنم ایشان واقعیت صحنه سیاسی کشور را پذیرفته‌اند و بر همین اساس، عقاید خود را اعلام می‌کنند که بعضی از اصولگرایان این عقاید را برنمی‌تابند. من از صحبت‌های اخیر ایشان استقبال می‌کنم و امیدوارم ایشان هم در واقع با برخی افراد که در مسوولیت‌های ذی‌ربط هستند وارد مذاکره و گفت‌وگو شوند تا صحنه سیاسی کشور شرایط بهتری پیدا کند.

واکنش‌هــای اصــولگرایـان نسبت به اظهارات چندماهه اخیر آقای عسگراولادی تا جایی پیش رفت که ایشان برای طرح مباحث خود از حزب موتلفه مرخصی گرفته و اعلام کردند که این اظهارات موضع شخصی من است. آقای عسگراولادی‌ای که در آستانه ۸۱ سالگی است چرا باید به عنوان رقیب اصلاح‌طلبان این‌گونه موضع‌گیری کنند و آیا می‌توان این گمانه را در نظر گرفت که مواضع ایشان با مقامات ارشد کشور هماهنگ شده است؟

من فکر می‌کنم آقای عسگراولادی یک‌بار توضیح دادند که چیزی را برای از دست دادن ندارند و تنها چیزی را که به آن اعتقاد دارند، بیان می‌کنند. سن ایشان ۸۱ سال است و این مساله واقعیت مهمی است که به هر صورت سن زیادی از ایشان گذشته و دلیلی ندارد که ایشان عقایدش را پنهان کند و ملاحظه و محافظه‌کاری خاصی را هم داشته باشند چرا که در افق آقای عسگراولادی نه صدارت و وکالتی است و نه پست و مقامی. بر همین اساس می‌توانند راحت‌تر صحبت کنند و من به این مساله اعتقاد دارم و معتقدم آقای عسگراولادی با توجه به این وضعیتی که دارند می‌توانند در بسیاری از موارد تاثیرگذار باشند. من معتقدم اظهارات ایشان منبعث شده از عقاید شخصی‌شان است و هماهنگی‌ای در کار نیست. البته خیلی‌ها در جبهه اصولگرایان نظرات ایشان را قبول دارند که این مساله نه از باب هماهنگی که از باب اینکه باید کشور شاهد تحولات جدی در صحنه سیاسی باشد است. بر همین اساس فکر می‌کنم آقای عسگراولادی بیش از آنکه به هماهنگی بیندیشند بر اساس واقعیت‌هایی که به آنها دست یافته‌اند و انجام تکلیف عمل می‌کنند.

یعنی اعضای جبهه مشارکت آمادگی کامل دارند تا فعالیت‌های حزبی خود را به صورت جدی‌تری دنبال کنند؟

بله ما فعال هستیم و آمادگی کامل داریم که فعالیت‌هایمان را به طور کامل و گسترده انجام بدهیم البته منتظر هستیم که شرایط جدید سیاسی مستقر شود تا درخواست کنیم دفاتر جبهه مشارکت هم باز شود.

آقای نعیمی‌پور فکر می‌کنید که بدون حضور برخی از دوستان‌تــان کــه دچــار محدودیت‌هایی هستند می‌توانید فعالیت‌هایتان را ادامه دهید و اگر قرار است که این کار را انجام دهید چه سیاست‌هایی در صدر برنامه‌های جبهه مشارکت قرار خواهد گرفت و اینکه چه نسبتی میان جبهه مشارکت و دولت آقای روحانی وجود خواهد داشت؟

جبهه مشارکت یک حزب سراسری است و در این مدت هم فشارهای بسیار شدیدی به این حزب وارد شد و نیروهای حزب در تهران و شهرستان‌ها با مصایب زندان و محدودیت‌های زیادی روبه‌رو بودند اما حزب به هر حال متکی به یک یا صد نفر نیست، حزب یک مرامنامه و اساسنامه‌یی دارد که بر اساس اینها فعالیت می‌کند. البته نیروهایی که در بیرون و در صحنه هستند پذیرفته‌اند که سختی‌ها را تحمل کنند اما فعالیت‌ها را حتما انجام دهند لذا درست است که حکم انحلال جبهه مشارکت غیرقانونی بوده و هنوز برخی از دوستان ما گرفتار محدودیت‌های فضای امنیتی هستند اما این باعث نمی‌شود که اگر دفاترمان باز شود و مجاری قانونی این حکم غیرقانونی را باطل کنند ما فعالیت‌هایمان را به صورت صد در صدی انجام ندهیم. البته همواره یاد و خاطره دوستانمان راکه گرفتار محدودیت هستند، به یاد داریم و توسط گرووهای کاری حقوقی مسائل مرتبط با آنها را پیگیری می‌کنیم و امیدواریم که با حوصله و بدون تنش هرچه سریع‌تر مشکلات مربوط به این دوستان برطرف شود.

جبهه مشارکت در این چهار سال گذشته و با توجه به محدودیت‌هایی که برای ادامه فعالت این حزب به وجود آمد آیا توانسته ارتباط خود با بدنه هوادارانش را حفظ کند؟

نیروهای ما به این دلیل که یک سابقه ۱۵ ساله کار حزبی داریم، توانستند در این مدت، انسجام و همفکری خوبی داشته باشند و در واقع با یک ارتباط حداقلی هم می‌توانستند نسبت به مسائل سیاسی تحلیل‌های مشترکی داشته باشند. فکر می‌کنم ما از این جهت تحت فشار بودیم که فعالیت هایمان کاهش پیدا کند اما هماهنگی و همفکری خوبی وجود داشت که اجازه داد این حداقل فعالیت هم با هماهنگی خوبی انجام شود. ما در محافل سیاسی و نشست‌هایمان جزو فعال‌ترین و منسجم‌ترین گروه‌ها بوده‌ایم که واقع‌بینانه‌ترین تحلیل‌ها را هم داشته‌ایم و امیدواریم که با رفع مضایق بتوانیم فعالیت گسترده‌تری را نشان دهیم. درباره رابطه و نسبت جبهه مشارکت با آقای دکتر حسن روحانی به هر صورت ما بعد از ائتلافی که صورت گرفت حمایت کاملی از ایشان داشتیم و همه مردم و اعضا و هواداران خودمان را به صورت رسمی دعوت کردیم که از تصمیم آقای خاتمی و هاشمی تبعیت کنند و به آقای روحانی رای بدهند. البته اعضای جبهه مشارکت بارها اعلام کرده‌اند که برای ما مهم‌تر از اینکه جلوی تخریب کشور و فضای مسموم موجود گرفته شود مساله مهم دیگری وجودندارد که حالا بخواهیم سهم‌خواهی کنیم. هر چند خودمان، اعضایمان و افراد نزدیک به جبهه مشارکت خصوصا در استان‌ها و همچنین در مرکز را صالح به انجام فعالیت‌های اجرایی و سیاسی در هیات دولت و کابینه یا مجلس می‌دانیم اما شرایط را بر آقای روحانی هیچ‌وقت تنگ نخواهیم کرد و تنگ هم نکرده‌ایم.

یعنی جبهه مشارکت با توجه به حمایتی که از آقای روحانی در جریان انتخابات داشته، از ایشان سهم خواهی ویژه‌یی ندارد؟

مطالبه ویژه‌یی نداریم اما فکر می‌کنیم آقای روحانی فرد عاقلی هستند که از افراد عاقل و توانمند به نحو مختلف و مناسب استفاده خواهند کرد.

با توجه به اظهارات اخیر آقای عسگراولادی آیا این امکان وجود دارد که جلسه ویژه‌یی در جبهه مشارکت برای بررسی و تحلیل اظهارات ایشان برگزار شود ؟

به خاطر صحبت‌های آقای عسگراولادی ما فعالیت‌هایمان را افزایش نخواهیم داد چرا که ایشان سیاستمداری هستند که نظریات خودشان را ارائه می‌کنند که البته مقبول ما هم هست اما افرادی در پشت صحنه بوده و هستند که آنها این فشارها را ایجاد کرده‌اند و آقای عسگراولادی نقشی در این میان نداشته‌اند که امروز با این اظهارات بخواهند این وضعیت را برطرف کنند. ما باید این جریان‌های پشت پرده را زیرنظر بگیریم. البته ما منتظریم ببینیم سیستم‌های سیاسی و امنیتی با استقرار دولت جدید چه تصمیمی خواهند گرفت و بر اساس این واکنش‌ها، ما حجم فعالیت‌ها را به طور روزافزون افزایش خواهیم داد. تاکید می‌کنم که جبهه مشارکت فعال است و فعالیت‌های خودش را به انواع مختلف انجام داده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رضا خاتمی: وزیر کشور دولت منتخب باید به توسعه سیاسی اعتقاد داشته باشد/آینده سیاسی جبهه مشارکت
 • بیانیه جوانان جبهه مشارکت در جهت رفع حصر میرحسین، رهنورد و کروبی
 • پیام تبریک جبهه مشارکت ایران اسلامی به مردم ایران و رئیس جمهور منتخب دکتر حسن روحانی
 • برگزاری جلسه انتخاباتی وزرات اطلاعات و مسئولان قضایی هر استان/اصلاح طلبان براندازند؛ فیس بوک را در کنترل کامل داریم
 • بیانیه شاخه زنان جبهه مشارکت به مناسبت روز زن و معلم: تبریک به زنان معلم دربند به ویژه بانو رهنورد و جمیله کریمی
 • تقدیر از مادران و همسران زندانیان سیاسی در مراسم روز زن شاخه زنان جبهه مشارکت
 • انتشار ویژه نامه شاخه زنان جبهه مشارکت به مناسبت روز جهانی زن
 • بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در محکومیت بازداشت سرکار خانم کریمی در شیراز
 • نامه تحلیلی مصطفی تاجزاده در خصوص انتخابات ریاست جمهوری 92
 •  
  آخرین اخبار
 • پیشنهاد به آقای خاتمی
 • درایتی: دولت احمدی نژاد حرمت رئیس دولت اصلاحات را نگه نداشت
 • نامه ۴۰ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ به صادق لاریجانی درباره یورش به زندان و هتک حرمت قرآن
 • جلایی پور: این جشن ملی نتیجه ایستادگی موسوی و کروبی است/ منافع خودشان را زیر پا گذاشتند و به حصر رفتند
 • ابراز امیدواری خاتمی برای تغییر وضع زندانیان سیاسی در ملاقات با سعید مدنی در بیمارستان
 • درد دل های یک بازیگر جانباز: مسئولان با ما عکس یادگاری می‌گیرند که بگویند به دیدار جانبازان رفته‌اند
 • درختان خیابان ولیعصر بدون استعلام از سازمان میراث فرهنگی قطع شدند
 • هاشمی رفسنجانی: جام زهر به امام تحمیل نشد/ قبول قطعنامه فتح واقعی جنگ و عمل به مصلحت بود
 • پناهیان: اگر زشتی گناه در چشم مردم جایی ندارد به علت کم‌کاری هنرمندان است
 • تاج گل خانواده رامین آقازاده قهرمانی در مراسم قربانیان کهریزک
 • ابراهیم یزدی: اعتدال‌گرایی یعنی ما خواهان اجرای بی‌کم‌وکاست قانون اساسی هستیم
 • اعلام حمایت دو سندیکای کارگری از بازگشایی خانه ی سینما‎
 • سیدمحمد خاتمی: شناخته نشدن حق دیگران از سوی حاکمیت زمینه ساز خشونت و ترور است
 • سعید حجاریان: مهمترین چالش‌های پیش‌روی روحانی سیاسی است
 • توقف بیمه کارگران ساختمانی
 • بدست آوردن استقلال کانون وکلا یا حفظ استقلال کانون وکلا
 • پیمان صمدی، وبلاگ نویس منتقد در بند ۳۵۰ زندان اوین
 • ملاقات با میرحسین؛ شاید در کوچه اختر
 • رقابت مهرجویی و فرهادی، دو کارگردان از دو نسل در گیشه
 • محمدرضا زائری: با آمدن "روحانی" مردم با روحانی ها مهربانتر شدند
 •