به روز شده: ۰۸:۴۲ تهران - چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲

دعاگو: حضور هاشمی در نماز جمعه برای نظام مغتنم است/ آلوده کردن نماز جمعه به منافع جناحی بزهکاری سیاسی و فرهنگی است

امروز: همزمان با سالگرد خطبه های نماز جمعه هاشمی رفسنجانی در تهران که بعد از انتخابات سال ۸۸ انجام شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن دعاگو امام جمعه شمیرانات تاکید دارد که حضور هاشمی در نماز جمعه برای نظام مغتنم است.

طی چهار سال گذشته هاشمی رفسنجانی از شرکت در نماز جمعه خودداری کرده، زیرا بر این باور است که خطیب نماز جمعه باید عادل باشد و زبان گویای مردم.

تاکنون بارها از سوی فعالان سیاسی و مذهبی برای حضور دوباره هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه دعوت شده ولی تاکنون پاسخی به آن داده نشده است. روز گذشته نیز مصطفی تاجزاده که در زندان انفرادی به سر می برد بر لزوم حضور هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تاکید کرد و از رهبری خواست که برای رضایت اکثریت مردم هاشمی را به نماز جمعه بازگرداند.

آنطور که مشاور رییس مجمع تشخیص در امور روحانیت به روزنامه بهار گفته است: آقای هاشمی اعتقادی دارند. ایشان می‌گویند من اگر بیایم باید خیلی چیزها را بگویم. اگر بخواهم خیلی از مسائل را بگویم ممکن است وضعیت به‌هم بخورد. اگر هم نگویم این نگفتن باعث ساقط‌شدن عدالت خواهد شد.

در همین حال، محسن دعاگو که با شرق گفت و گو می کرد، افزوده است: آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در مناصبی مانند ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست‌جمهوری، ریاست مجلس خبرگان رهبری، ریاست مجمع‌تشخیص‌مصلحت نظام و دیگر مناصب حساس حکومتی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون درخشیده است و هرگز در فضای سیاسی کشور غایب نبوده است، عدم‌حضور هاشمی‌رفسنجانی در نمازجمعه تهران محدود به مقطع ویژه نفوذ تندروی و حریم و حرمت‌شکنی در جایگاه مقدس نمازجمعه تهران است، خطبه‌های آیت‌الله هاشمی همیشه از خطبه‌های خوب و برتر در تریبون نماز عبادی - سیاسی جمعه محسوب می‌شد و هر زمانی که مردم بتوانند از موهبت نمازجمعه ایشان بهره‌مند شوند برای نظام مفید و مغتنم و برای ملت محور روشنگری و هدایت‌بخشی است.

امام جمعه شمیران می گوید: نمازجمعه یک عبادت متشکل از آموزه‌های فرهنگی و سیاسی است، به هیچ جناح و جریانی تعلق ندارد و نباید مورد بهره‌برداری تشکل‌ها و جریان‌های رقیب و درگیر قرار گیرد، نمازجمعه به لحاظ ساختار و مطالب قابل طرح، ملی، جهان اسلامی و جهانی است، کسانی که نمازجمعه را به منافع و مصالح جناحی آلوده می‌کنند بزهکاران فرهنگی و سیاسی‌اند، از شاخصه‌های عدالت فاصله گرفته‌اند، باید توبه کنند و برای حرکت در مسیر اعتدال‌گرایی و اتخاذ خط‌مشی‌ها، روش‌ها و منش‌های فراجناحی از خدای بزرگ استمداد کنند.

وی با انتقاد از هتک حرمت ها در نماز جمعه ها گفته است: تندروها با شعارهای تند متضمن دروغ، توهین و تهمت، بسترساز غیبت، آبروریزی و حریم و حرمت‌شکنی می‌شوند و افزایش و گسترش ابعاد آن، بزهکاری‌ها و دیگر ناهنجاری‌های اخلاقی را زمینه‌سازی می‌کنند، شعارهای حرمت‌سوز، حریم‌شکن و آبروریز، تندروها را به گناهان کبیره آلوده می‌کند و به جای ثوابی که از عبادت نمازجمعه باید کسب کنند گناهکار، روسیاه و تباه از نمازجمعه عبادی - سیاسی جمعه بازمی‌گردند و با بسترسازی گناهان، گناه مستمر برای خود دست‌وپا می‌کنند.


روایت مشاور رییس مجمع تشخیص در امور روحانیت از آخرین نمازجمعه


این روزها به سالروزتاسیس ستاد نمازجمعه نزدیک می‌شویم. این سالروز با سالروز آخرین نمازجمعه هاشمی‌رفسنجانی در ۲۶تیر۸۸ نیز مصادف است. آقای هاشمی از چه زمانی به‌عنوان امام‌جمعه موقت تهران انتخاب شدند؟
پس از ترور مقام معظم رهبری که در آن زمان نماینده حضرت امام(ره) در شورای‌عالی دفاع و امام‌جمعه تهران بودند، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اولین نمازجمعه خود را در تاریخ ۱۲/۴/۱۳۶۰ آغاز کردند. ناگفته نماند از زمان مرحوم آیت‌‌الله طالقانی تاکنون تهران سه امام‌جمعه ثابت و ۱۱امام‌جمعه موقت را به خود دیده است که در حال حاضر تهران پنج امام‌جمعه موقت دارد.

نوبت‌دهی ائمه جمعه موقت به چه صورت است و چه کسی این کار را برعهده دارد؟
نوبت‌دهی آن‌ها به‌صورت ترتیبی است؛ مگر در موارد خاصی که اگر امام‌جمعه موقتی به سفر برود یا بیمار باشد با فرد دیگر جابه‌جا می‌شود؛ همچنین در شرایط خاص و مسائل مهم کشور که اگر احیانا مقام معظم رهبری به نماز بیایند به ترتیب جابه‌جایی صورت می‌گیرد و نوبت‌دهی این کارها توسط دفتر مقام معظم رهبری انجام می‌گیرد.

با توجه به این‌که مصلی امام‌خمینی(ره) برای اقامه نماز احداث شده است چرا هنوز نمازجمعه در دانشگاه اقامه می‌شود؟
این سوال را باید از افرادی که اطلاع دارند بپرسید، اما قابل ذکر است که مصلی در اختیار ستاد نمازجمعه نیست و بعضی می‌گویند هنوز برای نماز تکمیل نشده است. در دوران مختلف، ما باوجود پیگیری مکرر و مذاکرات و حتی با انتقاد شخصیت‌ها و مسئولان کشور و حتی ائمه جمعه موقت روبه‌رو بودیم که چرا به مصلی نمی‌رویم، با توجه به گرما ضرورت دارد قریب به ۲۵سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد؛ بایستی نمازجمعه به مصلی منتقل شود. معمولا شهر را به چه چیز می‌شناسند؟ به مصلی و فرودگاه و برج که ان‌شاءالله امیدواریم که هرچه سریع‌تر اقدام عاجل به عمل آید و نمازجمعه در جایگاه اصلی خود اقامه شود.

الان حدود چهار سالی است که از آخرین حضور هاشمی‌رفسنجانی به‌عنوان امام‌جمعه موقت تهران در پشت تریبون نمازجمعه می‌گذرد. شما در آخرین نمازجمعه همراه ایشان بودید، آن روز چه اتفاقی افتاد؟
پس از انتخابات ریاست‌جمهوری‌اسلامی دهم بود که کشور و حتی نمازجمعه‌ تحت‌تاثیر این واقعه قرار گرفته بود. پس از اعلام نتیجه ریاست‌جمهوری افراد مختلف و گرو‌هایی‌درصدد حذف هاشمی‌رفسنجانی برآمدند. این افراد یا به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه و استفاده از هر تریبونی به این موضوع دامن می‌زدند. اولین موضوع هم بحث امام‌جمعه‌ای ایشان بود. بعضی از افراد با تحریکات فراوان، فشارهای مختلف می‌آوردند که نمازجمعه‌ای را که به امامت ایشان برگزار می‌شود ناتمام بگذارند. آن‌قدر فضای اجتماع را مسموم کردند که خود آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یک نوبت در نمازجمعه غیبت کردند. تا این‌که در نوبت بعدی که همان روز ۲۶تیر بود با تدبیر مقام معظم رهبری، ایشان پس از غیبت در نمازجمعه قبلی به نماز آمدند. با هماهنگی به‌عمل‌آمده این نمازجمعه با شیوه هرچه بهتر برگزار شد، اما از آنجایی که درگیری‌ها در اطراف دانشگاه به صورت پراکنده بین گروه‌ها به‌وجودآمده بود اوضاع رفته‌رفته بدتر می‌شد. گاز اشک‌آور شلیک می‌شد تا آنجا که دود این گاز به‌سمت جایگاه تریبون نماز آمد. دیگر قدرت نفس‌کشیدن نداشتیم. آقای هاشمی هم به‌سختی نفس می‌کشید و اشک از چشمانش می‌آمد. ما پشت‌سر آقای هاشمی ایستاده بودیم. آقای هاشمی می‌خواست هر طور شده حرفش را بزند. دستمالی را خیس کردیم و در اختیارش قرار دادیم تا ایشان بتوانند به سخنرانی خود ادامه دهند.

روحیات ایشان قبل و بعد از نمازجمعه چگونه بود؟
وقتی قبل از دو نماز ایشان را می‌دیدم بسیار آرام با طمأنینه بودند. با تبسم به‌سمت تریبون رفتند. می‌خواستند حتما حرفشان به مردم برسد. درگیری‌ها که شدت گرفت، نگران مردم بودند. ایشان بیشتر نگران مردم و جوانان بود که برای آن‌ها اتفاق خاصی نیفتد. با توجه به شرایط نامناسب، یک گروه قلیلی سعی داشتند ساحت نماز، امام‌جمعه و مردم را بشکند و توهین کنند، آن‌ها را مورد اذیت و آزار قرار دهند. انگار اصلا قرار نبود با این عده برخورد شود.

آیا فشاری برای انصراف ایشان از امامت جمعه وجود داشت؟
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی یکی از شخصیت‌های برجسته و از ستون‌های اصلی و شناسنامه‌دار انقلاب اسلامی است. ایشان از کسانی بود که با حضرت امام ارتباط مستمر داشت و علمای کشور و فرهیختگان حاکم را برای مبارزه با نظام ستم‌شاهی سازماندهی می‌کردند، آن زمانی که بسیاری از افرادی که در حال حاضر ادعای انقلابی‌بودن می‌کنند مبارزه را قبول نداشتند، چندصباحی مبارزه کردند و عقب‌نشینی کردند، اما ایشان نقش موثری را ایفا می‌کرد و در تکوین و پیداش انقلاب نقش بسزایی داشت. متاسفانه در سال‌های اخیر گروه‌ها و افرادی که در انقلاب نقش نداشتند یا به زندان نرفتند یا در مسئولیت‌های کلیدی کشور مسئولیتی را نپذیرفتند یا افراد نا‌آگاه و احساسی کینه‌توز که از ایشان زخم‌های فراوان دیدند برای این‌که این مرد شجاع و غیرتمند را از چشم‌های مردم بیندازند و او را در بین مردم هتک حرمت کنند و آبرویش را از بین ببرند از هیچ کاری فروگذار نبودند. با جوهای نامناسب و انگ‌زدن‌ها و شعارهای واهی و با انواع توطئه‌ها و سخنان شخصیت ایشان را ترور می‌کنند و می‌خواهند از او انتقام بگیرند.

چه شد ایشان تصمیم گرفتند دیگر به نماز نیایند؟
آقای هاشمی اعتقادی دارند. ایشان می‌گویند من اگر بیایم باید خیلی چیزها را بگویم. اگر بخواهم خیلی از مسائل را بگویم ممکن است وضعیت به‌هم بخورد. اگر هم نگویم این نگفتن باعث ساقط‌شدن عدالت خواهد شد.

در حال حاضر فضا در حال عوض‌شدن است. نظر خود آقای هاشمی در حال حاضر برای بازگشت به تریبون نمازجمعه چیست؟
همین چند روز قبل از ایشان برای اقامه نمازجمعه سوال کردم. ایشان با قاطعیت گفتند هرگز به نمازجمعه بازنمی‌گردم و این پاسخ را به خیلی از دوستان دیگر و علما و فرهیختگان و نخبگان و مردم که از ایشان درخواست داشتند، گفتند.

آیا شما پیش‌بینی می‌کردید که این آخرین خطبه ایشان باشد؟
خیر. البته این نظر ایشان است و نظرشان بسیار محترم است، اما آقای هاشمی مربوط به خودشان نیستند؛ مربوط به جامعه اسلامی است، مربوط به همه مردم و به نظام است. جامعه که نباید از نظرات وی محروم شود. بزرگان جامعه، مسئولان عالی‌رتبه، مراجع تقلید و... همه باید از ایشان بخواهند و این‌بار مسئولیت و تکلیف را بر عهده وی بگذارند تا جامعه بیش از این در محرومیت سخنان ایشان نباشد. به‌یقین اگر به این سمت پیش برویم، برای ایشان چاره‌ای نیست که بپذیرد و ان‌شاءالله این‌گونه شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ماه رمضان در زندان/ خاطرات هاشمی رفسنجانی از سالهای مبارزه
 • حسین کاشفی: هاشمی شناسنامه انقلاب است و باید به نماز جمعه بازگردد
 • دعاگو از اعضای جامعه روحانیت مبارز: افراطیون حریم و حرمت ها را شکستند و به دین خدا هم رحم نکردند
 • آذر منصوری: بازگشت آیت الله هاشمی به تریبون نماز جمعه را موجب افزایش اعتماد عمومی مردم به حاکمیت
 • روایت غلامعلی رجایی از همه آنچه در روز رد صلاحیت هاشمی گذشت
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: از آغاز ثبت نام در انتخابات تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم
 • خاطرات هاشمی رفسنجانی: رمضان در زندان؛ کلید قران
 • ناگفته هایی از ثبت نام،رد صلاحیت و پاسخ هاشمی به شورای نگهبان
 • رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید به ورزش بانوان بیشتر توجه شود
 •  
  آخرین اخبار
 • دیدار جمعی از دانشجویان علم و صنعت با دختران میرحسین و رهنورد؛ امید برای پایان یافتن حصرها و حبس ها
 • علی شمخانی: انتخابات ۲۴ خرداد رای به تغییر بود
 • نامه فخرالسادات محتشمی پور به رییس قوه قضاییه: نقض حقوق بشر در این کشور موجب ترفیع مقام می شود
 • مخالفت اطلاعات سپاه با مرخصی حسین رونقی
 • احمدی نژاد: اجازه می دادند تمام ثروت کشور را توزیع می کردم
 • احمدی نژاد در پاستور می ماند؛ دفتری جدید التاسیس با ۲۵ پست سازمانی
 • تداوم اعتراضها به برگزاری مراسم تقدیر از احمدی نژاد توسط مرتضوی‎
 • عزت الله انتظامی در واکنش به پلمپ خانه سینما: همه چیز را نابود نکنید
 • تبعید علی ناظری از زندان اوین به زندان زابل
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: روستائیان در بمباران تبلیغات پرداخت یارانه‌ها، به تدبیر رأی دادند
 • ادامه واکنش ها به نصب شنود در دفتر علی مطهری؛ سردار علائی: نباید با نگاه امنیتی کشور را اداره کنیم
 • حسن روحانی: چرا به فردی که می‌گوید من طرفدار نظامم به زور می‌گوییم تو طرفدار نظام نیستی؟
 • نقش آمریکا در حل نشدن پرونده هسته ای/موسویان: سیاست اعمال تحریم،بازی دو سر باخت است
 • نشست نمایندگان ۱+۵ در دفتر کاترین اشتون برای هماهنگی در مذاکرات بعدی با ایران
 • خطر جیره بندی آب تهران
 • عارف: رسانه‌ای که هنگام رفتن به چاپخانه با نظر یک مقام امنیتی اصلاح شود، دیگر رسانه نیست
 • منتجب نیا: فعالیت رسمی حزب اعتماد ملی منوط به روشن شدن تکلیف مهدی کروبی است
 • مرخصی استعلاجی اشکان ذهابیان از زندان بابل
 • تهدید و اخراج نمایندگان‌ کارگری جهت توقف پی‌گیری مطالبات صنفی‎
 • ابقا شدن یزدی و شاهرودی و مومن در شورای نگهبان
 •