به روز شده: ۰۷:۳۰ تهران - چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲

تجمع اعتراضی سینماگران در مقابل خانه سینماگران؛ کیانیان، شورجه، سیروس الوند، سجادی، طالبی و دهها هنرمند دیگر

امروز: در پی پلمپ خانه سینما دهها سینماگر و هنرمند کشورمان در مقابل خانه سینما، در خیابان بهار تجمع کردند و اعتراض خود را به بستن خانه سینما اعلام کردند.

صبح امروز ۲۵ تیر ماه طبق اعلام شامگاه گذشته‌ی اصناف سینمایی، هنرمندانی چون رضا کیانیان، محمد علی سجادی،محمد علی طالبی، عبدالحسن برزیده، سیامک شایقی، محمدرضا هنرمند، پیروز کلانتری،جعفر صانعی‌مقدم، بیژن میرباقری،عزیزالله حمیدنژاد،مازیار میری، محسن امیر یوسفی، امیرشهاب رضویان، آناهید آباد، زینت‌رضا،امیر اثباتی، حسین معززی‌نیا، جواد نوروزبیگی،سیروس الوند، محمدرضا موینی، کامران ملکی، بهمن اردلان، حبیب رضائی، همایون اسعدیان، رویا تیموریان، مسعود رایگان و محمد سریر و محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما و فرهاد توحیدی رییس هیات مدیره‌ی خانه سینما .... در مقابل ساختمان پلمپ شده‌ی خانه‌ی سینما جمع شدند.

در پی این تجمع فرهاد توحیدی درباره‌ی آخرین روند مذاکرات در پی پلمپ خانه‌ی سینما گفت: نیروی انتظامی تضمین داده است که تا ۴۸ ساعت آینده حتی کارکنان وزارت ارشاد به ساختمان خانه سینما ورود پیدا نخواهند کرد و در این مدت ما با سازمان سینمایی وارد مذاکره می‌شویم.

به ایسنا، رئیس هیات مدیره خانه سینما در سخنانی درباره آخرین وضعیت به وجود آمده تاکید کرد: من با دکتر منتظرالمهدی معاونت اجتماعی ناجا تلفنی صحبت کردم و ایشان نیز با آقای وزیر ارشاد و آقای شمقدری صحبت کردند و در نتیجه فعلا اقدامات آنها متوقف شده است.

وی درباره این توافق توضیح داد: خانه سینما تا ۴۸ ساعت آینده در تحویل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و آنها تضمین کردند که حتی کارکنان وزارت ارشاد نیز به این ساختمان وارد نشوند.

توحیدی با بیان اینکه در این ضرب‌الاجل ۴۸ساعته در مورد خانه سینما مذاکره خواهند کرد، اظهار کرد: این ضرب‌الاجل ۴۸ ساعته به این منظور است که با مذاکره همه مشکلات حل شود.

او خطاب به سینماگران حاضر در مقابل درب پلمپ شده‌ی خانه سینما گفت: البته ما این بی‌اعتمادی شما را درک می‌کنیم اما تاکیدمان بر این است که اگر کاری بر خلاف توافقات با نیروی انتظامی انجام شود دوستان باید توقع دیگری داشته باشند.

در ادامه توحیدی در پاسخ به اعتراض علیرضا داودنژاد، گفت: این ۴۸ ساعت آخرین ذخیره اعتماد شما آقایان است. این ساختمان مال ما و خانه ما است و به کس دیگری تعلق ندارد و به همین دلیل اگر احیانا تا ۴۸ ساعت قضیه حل نشود، پنج‌شنبه اینجا خواهیم بود.

وی همچنین اعلام کرد: قرار بود امروز ساعت ۷و۳۰ بعدازظهر جلسه پیش‌ مجمع عمومی در ساختمان شماره یک خانه سینما برگزار شود که همین‌جا اعلام می‌کنم این جلسه ملغی خواهد بود تا قرار ما در این ۴۸ ساعت برپا باشد.

به گزارش ایسنا، به این ترتیب پس از سخنان توحیدی حضار کم و بیش متفرق شدند تا در ساختمان خیابان وصال جلسه‌ای را با حضور خبرنگاران برگزار کنند.

*********

پیش از این خبر تقریبا نهایی، خبرهایی که از مقابل درب پلمپ شده‌ی خانه‌ی سینما مخابره شد، بدین شرح بودند:

اهالی خانه سینما که از صبح امروز ۲۵ تیر ماه در پی پلمپ این مکان، مقابلش تجمع کردند، پیشنهاد جمال شورجه را برای متوقف کردن تجمع در مقابل خانه سینما رد کردند.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پس از آنکه جمعی از اعضای خانه سینما در مقابل درب پلمپ شده این نهاد صنفی تجمع کردند، جمال شورجه یکی از اعضای هیات هفت نفره تنظیم اصلاح اساسنامه خانه سینما پس از گفت وگو با فرهاد توحیدی پیشنهادی را مطرح کرد.

وی که از همان ابتدا با مخالفت و اعتراض اعضای خانه سینما مبنی بر اینکه هیچ تضمینی به پیشنهاد و تفاهم جمال شورجه نیست روبرو شده بود، گفت: من از صمیم قلب متاسفم بابت شرایطی که پیش آمده و رضایتی از این وضعیت ندارم.

او با اشاره به اینکه این فضا، فضای خوبی نیست که دوستان کف خیابان آمده‌اند،اعلام کرد: قرار شد فعلا قضیه باز شدن خانه سینما را منتفی کنیم تا دوستان، آقای شمقدری و مسئولان بالاتر جلسه‌ای را بگذارند و ببینیم چه کار می‌توان کرد.

شورجه در مقابل خواسته حاضران مبنی بر اینکه تضمینی به صحبت‌های شما نیست و باید در خانه سینما را باز کنید، گفت: قانونا در را نمی‌توان باز کرد چون در اختیار من نیست.

توحیدی هم پیش از صحبت‌های شورجه به حاضران گفت: ما به آقای شورجه اعتماد می‌کنیم و تضمین این جماعت، جمال شورجه است.

رییس هیات مدیره‌ی خانه سینما همچنین گفت: آقای عظیمی که مسئولیت دارد اعلام کرده که مجمع عمومی ۶ مرداد غیرقانونی است او باید حرفش را پس بگیرد.

به گزارش ایسنا، در نهایت هنرمندان حاضر در مقابل خانه‌ی سینما تاکید کردند که چه تضمینی پشت این قضیه است و ما اعتماد نداریم که اینجا را ترک کنیم بنابراین هرگونه مذاکره باید با حضور این اعضاء در حیاط خانه سینما انجام باشد که این گفته با تشویق حاضران روبرو شد.

*******

دقایقی بعد فرهاد توحیدی در پی پیشنهاد جمال شورجه برای حل مشکل خانه سینما گفت: به نظر من این پیشنهادی روبه جلو است اما به شرطی که ایشان آن را مکتوب کرده و افراد ذینفع مانند آقای کاسه‌ساز، پای آن را امضاء کنند.

به گزارش ایسنا، پس از سخنان جمال شورجه مبنی بر پیشنهادش برای حل مشکل پلمپ خانه سینما و تشکیل جلسه‌ای مشترک میان نمایندگان دو طرف برخی از حاضران با صدای بلند اعلام کردند که امضای اعضای هیات نظارت و همچنین اعضای هیات هفت نفره اصلاح اساسنامه خانه سینما تاکنون اعتبار نداشته است و به همین دلیل علیرغم تلاش جمال شورجه ممکن است توافقات بعد از جلسه به شکل دیگری اتفاق بیفتد.

عبدالحسن برزیده کارگردان سینما روبروی جمعیت قرار گرفت و تاکید کرد: من تنها عضوی از خانه سینما هستم و اینجا اساسنامه، هیات مدیره و ... دارد، ملاک باید قانون باشد نه حرف آقای شورجه، شمقدری یا من.

وی ادامه داد: متاسفانه یکسری توافقات که تصویب شده وجود داشت که دوستان زیر آن زدند و ما به شخصه به این دوستان اعتماد چندانی نداریم.

برزیده تاکید کرد: قسم خورده‌ام که حتی جانم را وسط بگذارم که خانه سینما به شکل دولتی بازگشایی نشود، این اوج بی‌غیرتی ما است که اجازه دهیم آقای کاسه‌ساز با روندی غیرقانونی حق بسیاری را مصادره کند.

به گزارش ایسنا، پس از این سخنان، جمال شورجه و عزیزالله حمیدنژاد در گوشه‌ای مشغول به صحبت شدند.

حمیدنژاد روبه شورجه گفت: شما که از افراد درون و دلسوز نظام هستید آیا این اتفاق به نفع نظام است که امشب تمام آنتن شبکه‌های ماهواره‌ای و ضد‌نظام به این موضوع بپردازد؟

شورجه در پاسخ تاکید کرد: به نظر من این اتفاق بر خلاف مصالح نظام ما است و به همین دلیل من در اینجا حاضر شدم تا مشکل را به نحوی حل کنم.

پس از این سخنان، توحیدی گفت: پیشنهاد آقای شورجه پیشنهادی در جهت رفع تشنج است و فکر می‌کنم اگر ایشان کوشش کرده و توافقات انجام شده را به متنی مکتوب تبدیل کنند و آقایان کاسه ساز و دیگران آن را امضاء کننده که برای تحویل خانه سینما در اینجا حضور پیدا نمی‌کنند، می‌توان کار را با تفاهم جلو برد.

به گزارش ایسنا، علیرضا داوودنژاد دیگر کارگردان سینما هم در جلوی جمعیت قرار گرفت و از وضعیت بوجود آمده ابراز تاسف شدید کرد.

*******

فرهاد توحیدی در پی پلمپ خانه سینما توسط وزارت ارشاد در همان دقایق ابتدایی گفت: آقای دکتر احمدی‌نژاد از شامگاه گذشته در جریان موضوع قرار گرفته و قول دخالت در این امر را داده‌اند و ما منتظر دخالت ایشان هستیم.

رییس هیات مدیره خانه سینما که صبح امروز ۲۵ تیر ماه در جمع اعضای این تشکل که جلوی درب پلمپ‌ شده آن حضور دارند، سخن می‌گفت،توضیح داد: شب گذشته پس از اتفاقات به وجود آمده و تشکیل غیرقانونی خانه سینما ۲، آقای وزیر ارشاد دستور دادند اموال و ساختمان خانه سینما به هیات مدیره‌ای که از مجمع عمومی ۱۹ تیرماه برآمده بود، تحویل شود. بر همین اساس شب گذشته خانه سینما پلمپ شد.اما نکته جالب این است که در همان لحظه بعضی از ناظران وزارت ارشاد حضور داشتند، ما نیز موضوع را به پلیس ۱۱۰ اطلاع داده و به دلیل تصرف عدوانی شکایت کردیم.

وی ادامه داد: تصور می‌کنیم دکتر احمدی‌نژاد به درستی در جریان کامل اتفاقات پیش‌آمده قرار نگرفتند به همین دلیل ما شب گذشته از طریق یک واسطه موضوع را به اطلاع رییس جمهور رساندیم و ایشان نیز قول مساعد دادند که در این زمینه دخالت کنند و ما منتظر دخالت ایشان هستیم.

توحیدی درباره وضعیت فعلی خانه سینما خاطرنشان کرد: گویا قرار است هیات مدیره خانه سینما۲، از طریق ارشاد امروز ساختمان خانه را تحویل بگیرد، در هر صورت ما تاکید داریم که دوستان از هرگونه تشنج و درگیری خودداری کنند و امیدواریم با توسل به قانون این موضوع حل شود.

جامعه اصناف سینمای ایران که ۱۹ تیر ماه به نام خانه سینما در محل اتحادیه‌ی تهیه‌کنندگان مجمع عمومی برگزار کردند و هیات‌مدیره‌شان را به ریاست حبیب‌الله کاسه ساز تشکیل دادند،قصد دارند صبح امروز ۲۵ تیر ماه همان‌طور که از پیش وعده داده بودند،ساختمان خانه‌ی سینما را واقع در خیابان بهار تصرف کنند.

براساس همین گزارش،اصناف مختلف خانه‌ی سینما از اعضایشان دعوت کرده‌اند امروز ساعت ۸ صبح جهت حفظ خانه‌ی سینما در این محل تجمع کنند.

به گزارش ایسنا، در حالی چالش‌های پیش‌رو خانه‌ی سینما وارد مراحل حساس‌تری شده است که خانه سینما برای برگزاری مجمع عمومی‌اش در تاریخ ۶ مرداد ماه در محل ساختمان بهار فراخوان داده است.

همچنین طبق دعوت هیات مدیره خانه سینما از روسای ۲۹ صنف سینمایی قرار بود،امروز بعداز ظهر ۲۵ تیر ماه روسای صنوف به خانه سینما در خیابان بهار بروند و درهای آن را باز کنند و در این مکان افطار کنند.

به گزارش ایسنا، خانه سینما بیش از یک سال و نیم قبل منحل اعلام شد که پس از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر نقض انحلال، دوباره از سوی وزارت ارشاد تعطیل اعلام شد اما طی چند ماه گذشته رییس‌جمهور دستور بر بازگشایی این نهاد صنفی داده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • خانه سینما پلمپ شد
 • مدیرعامل خانه سینما: آقایان اگر بخواهند اینگونه پیش بروند از طریق مراجع قضایی پیگیری میکنیم
 • هیات مدیره خانه سینما: تشکیل «خانه سینما ۲» غیر قانونی است
 • در حاشیه برپایی خانه سینمای دولتی: این خانه امن نیست، ملت ایران فقط یک خانه سینما دارد
 • اعتراض کانون کارگردانان به اقدام برای تشکیل خانه سینمای جدید
 • بیانیه روسای اصناف خانه سینمای ایران
 • نامه احمدی‌نژاد برای بازگشایی خانه سینما منتشر شد
 • رئیس هیات مدیره خانه سینما : برای حل مشکل خانه سینما نیازی به هیات بازگشایی نیست
 • مهدی عظیمی: اعضای هیات مدیره خانه سینما و صنوف آن هیات بازگشایی خانه سینما را قبول نداشته و به رسمیت نمی‌شناسند
 •  
  آخرین اخبار
 • ابقا شدن یزدی و شاهرودی و مومن در شورای نگهبان
 • کتک‌ کاری نماینده مجلس با یک مدیرکل
 • دعاگو از اعضای جامعه روحانیت مبارز: افراطیون حریم و حرمت ها را شکستند و به دین خدا هم رحم نکردند
 • وضعیت بحرانی داروی بیماران کلیوی
 • فایننشال تایمز: فرش قرمز مراجع برای روحانی نشان از آسودگی روحانیت از پایان دوره ی احمدی نژاد است
 • آزادی آزمایشی تعدادی از زندانیان با دستبند الکترونیکی
 • دهمین جلد از کتاب های احمد قابل در فضای مجازی منتشر شد
 • مصباح یزدی: توفیق حضور در جبهه ها را نداشتم
 • روزنامه جمهوری اسلامی: نصب شنود در دفتر کار علی مطهری شرم آور است، با خاطیان برخورد جدی شود
 • عضو نهضت آزادی: ذینفع نبودن مجری انتخابات، یکی از دلایل سلامت این دوره از انتخابات بود
 • نصب شنود در دفتر کار علی مطهری شرم آور است، با خاطیان برخورد جدی شود
 • هشدار خواهرزاده رهنورد در خصوص ادامه حصر رهبران جنبش در دیدار با عارف
 • منتجب نیا: دوران هوچی گری و کفن پوشی به سر آمده است/ دیگر با کفن پوشی نمی توان ارتزاق کرد
 • خانم احمدی نژاد! "مظلوم"، مردم هستند نه برادر شما/ وقت مظلوم نمایی و مرثیه سرایی نیست، پاسخگو باشید
 • محمد نعیمی‌پور: تندروها کار را بر دولت روحانی سخت نکنند
 • محمدرضا خاتمی: اصولگرایان نمی توانند از مسئولیت خرابی ها شانه خالی کنند
 • سردسته لباس شخصی ها شلیک مستقیم در سال ۸۸ را تکذیب کرد
 • پیشنهاد مسعود نیلی: برای شفاف‌سازی وضعیت اقتصادی، دولتمردان روحانی و احمدی‌نژاد این کار را انجام دهند
 • هزینه‌تراشی‌های بزرگ دولت دهم برای رئیس جمهور منتخب
 • سر حلقه خانه فاطمی: احمدی نژاد به اندازه همه دولت های قبل و بعد از انقلاب کار کرده است
 •