به روز شده: ۰۷:۲۳ تهران - چهارشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۲

دعاگو از اعضای جامعه روحانیت مبارز: افراطیون حریم و حرمت ها را شکستند و به دین خدا هم رحم نکردند

امروز: یک عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد که این تشکل سیاسی از حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، ناطق نوری و امامی کاشانی در جلسات خود - با توجه به اینکه آنها از اعضای رسمی این تشکل هستند - استقبال می‌کند.

از بعد از انتخابات سال ۸۸ هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری در جلسات جامعه روحانیت شرکت نکرده اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن دعاگو در گفت‌وگو باایسنا، با بیان اینکه "اعتدال‌گرایی یک طرح تمام عیار برای نجات ایران اسلامی است"، درباره این گفتمان و ویژگی‌های آن گفت: گفتمان اعتدال، گفتمان خردورزی، منطق‌گرایی و اتکای سنجیده و معرفت پایه به آیین مدنی، احکام و مقررات دینی است.

وی افزود: اسلام آیین اعتدال‌گرایی و نظام آفرینش در همه ابعاد جمادی، نباتی، حیوانی و انسانی مبتنی بر عدالت است. در ساختار وجود انسان همه عناصر و ترکیب‌ها بر مبنای اعتدال سلامتی را تامین می‌کند و به وضعیت طبیعی سامان می‌دهد.

امام جمعه شمیرانات با بیان اینکه "در گفتمان اعتدال، افراط و تفریط، تندروی و کندروی جایی ندارد"، افزود: احزاب و گروه‌های سیاسی تندرو و یا کندرو غیرطبیعی شناخته می‌شوند و نمی‌توانند در مناسبات فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، اطلاعاتی و امنیتی نقش مثبت و مناسب ایفا کنند. طرح گفتمان اعتدال، نماد شفاف اعلام پرچمداری دین‌گرایی، قانون‌گرایی، حق‌معیاری، آرامش‌آفرینی و مبارزه با تندروی، کندروی، بحران‌سازی و تنش‌زایی در حوزه‌های ملی و منطقه‌ای است.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه یادآور شد: از آغاز بعثت نبی گرامی اسلام (ص) تاکنون همه جنگ‌ها، درگیری‌ها و کم و کاستی‌ها برآمده از تندروی‌ها و کندروی‌ها در حوزه دین‌باوری، دینداری و ارزش‌گذاری به حقوق اساسی در جوامع انسانی بوده است. تندوری‌ها در قالب طاغوت، سلاطین جور، فاسقان، ظالمان و جابران خودنمایی کردند، جنگ‌های صدر اسلام را سازماندهی کردند و تندروان موسوم به خوارج، نهروان را در مقابل حضرت علی (ع) قرار دادند و تبار فکریشان، نبرد با امامان معصوم و جریان ولایت علوی در تاریخ اسلام را شکل دادند. شهادت امام حسن مجتبی (ع)، سیدالشهدا و همراهان ایشان و همه حریم و حرمت‌شکنی‌ها و قدرت‌طلبی‌ها در بستر توهین، تهمت، دروغ‌سازی و دروغ‌پرادزی‌ها از همین بستر شیطانی و از همین جایگاه آلوده به بزرگ‌ترین مفاسد اخلاقی است.

وی ادامه داد: تبار فکری استکبار و ارتجاع عرب در قالب استکبار و ارتجاع غرب، جبهه شیطانی تندروی و ارزش‌سوزی را در جوامع اسلامی سازماندهی و مدیریت می‌کند و در قالب طالبان و القاعده و در پوشش بهار عربی، انقلاب‌های اسلامی و مردمی مسلمانان را با نفوذها، طرح و برنامه‌های ضدفرهنگی و ضدانسانی می‌آلایند.

امام جمعه شمیرانات افزود: جریان تندروی در ایران اسلامی، چهره دین، نظام دینی و شخصیت های دینی و ملی را در اندیشه ایرانیان و جهانیان در پشت ابرهای سیاه ابهامات و شبهات جاهلانه مخفی کرد. تندروها به نام دین و حمایت از دینداری و ولایت‌مداری، حریم و حرمت‌ها را شکستند و به دین خدا، ارزش‌ها، شخصیت‌های دینی و ارزشی و ولایت مظلوم فقیه رحم نکردند. امروز هیچ ضرورتی برتر از اعتدال‌گرایی در همه حوزه‌های دینی و ملی وجود ندارد و نجات کشور در همه زمینه‌ها را باید به خردورزی، کارآیی و اعتدال‌گرایی متصل ساخت. اعتدال‌گرایی یک جریان فراجناحی، یک منطق دینی، یک ضرورت ملی و یک طرح تمام عیار برای نجات ایران اسلامی است.

دعاگو در پاسخ به این پرسش که "آیا تشکیل کابینه فراجناحی در کشور امکان‌پذیر است و در صورت تشکیل، باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟"، گفت: تشکیل کابینه فراجناحی از همه شایستگان وفادار به میثاق‌های دینی و ملی یک ضرورت قطعی است. کابینه واقعا فراجناحی و متکی به همه توانایی‌ها و امکانات ملی و بکارگیری امکانات حقیقی و واقعی ملت، در جهت رشد و توسعه همه‌جانبه ایران اسلامی خواهد بود.

این عضو جامعه روحانیت مبارز افزود: دولت واقعا فراجناحی بزرگترین سرمایه ملی را که نیروی انسانی مستعد و آماده برای نقش‌آفرینی در رشد و شکوفایی است برای پیشبرد آرمان‌های دینی و ملی در ایران و جامعه جهانی به کار می‌گیرد و آرامش، آسایش و امنیت ملی را در ابعاد داخلی و بین‌المللی تامین می‌کند، تعارض‌های داخلی را به تفاهم‌ها، توافق‌ها و تعامل‌های ارزشمند در چارچوب منافع و مصالح ملی تبدیل می‌کند و از طرف دیگر امید، نشاط، همدلی، همگرایی و وحدت دینی و ملی را در افقی مطلوب و شایسته سازماندهی می‌کند.

وی درباره اهمیت مدیریت مطالبات مطرح شده از سوی مردم از رییس‌جمهور منتخب، گفت: مطالبات حقیقی ملت از دولت، اجرای قانون اساسی و پیشبرد امور و شئون مختلف نظام جمهوری اسلامی در چارچوب قوانین، مقررات رسمی و منافع و مصالح ملی است. وعده‌های قانونی رییس‌جمهور منتخب در تبلیغات انتخاباتی باید در قالب طرح و برنامه‌های قانونمند و قابل اجرا به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شود و پس از تایید، در شورای نگهبان قانون اساسی یا مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی شود. برای تحقق وعده‌هایی که هم‌اکنون جزو مطالبات مردمی است، باید از همه توان، امکان،‌ اعتبار و سرمایه‌های ملی در بعد نیروی انسانی و امکانات فیزیکی بهره‌گیری شود و با تدبیر دولت یازدهم، امید، اعتماد و نشاط در بین اقشار ملت افزایش و گسترش پیدا کند.

دعاگو در مورد جایگاه دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا در فضای آینده سیاسی کشور نیز اظهار کرد: اصلاح‌طلبی و اصولگرایی دو شاخصه و ویژگی اسلامی است. اصلاح‌طلبان حقیقی قطعاً اصولگرا هستند و اصولگرایان واقعی نیز حقیقتاً اصلاح‌طلبند. در فضای اعتدال‌گرایی و دولت قانون‌مدار فراجناحی، زمینه فعالیت قانونمند سیاسی، رشد و شکوفایی برای همه تشکل‌ها و جناح‌های وفادار به جمهوری اسلامی و قانون اساسی فراهم می‌شود.

امام جمعه شمیرانات با تاکید بر اینکه "رییس‌جمهور منتخب به هیچ جناح سیاسی وابسته نیست"، گفت: از مشخصات مورد انتظار درباره ایشان، اعتدال‌گرایی، اصولگرایی و اصلاح‌طلبی حقیقی است و باید در شأن و جایگاه رییس‌جمهور ملت، کشور و خدمتگزار همه اقشار با شایستگی تمام بدرخشد.

این عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه این گفت‌وگو درباره آینده این تشکل روحانی و حضور مجدد افرادی چون هاشمی رفسنجانی، ناطق‌نوری، امامی کاشانی و حسن روحانی در جلسات این تشکل، خاطرنشان کرد: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی،‌ رییس‌جمهور منتخب، حجت‌الاسلام والمسلمین ناطق‌نوری و امامی کاشانی از اعضای رسمی شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز هستند. جامعه روحانیت مبارز از حضور آنها در جلسات و نقش‌آفرینی در پیشبرد طرح و برنامه‌های جامعه استقبال می‌کند.

دعاگو در پایان با تاکید بر اینکه "جامعه روحانیت مبارز در اندیشه سهم‌خواهی از هیچ رییس‌جمهوری نبوده، نیست و نخواهد بود"، تصریح کرد: این تشکل توفیق همه مسئولان نظام را در پیشبرد آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران، افزایش عزت، اعتبار و اقتدار ملی از آفریدگار هستی طلب می‌کند،‌ ملی و فراجناحی می‌اندیشد و هیچ دغدغه‌ای جز دغدغه اسلام، نظام،‌ ملت و کشور ندارد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیت الله مظاهری خطاب به افراطیون: فحش دادن و تهمت زدن و خط و نشان کشیدن بس است دیگر!
 •  
  آخرین اخبار
 • ابقا شدن یزدی و شاهرودی و مومن در شورای نگهبان
 • کتک‌ کاری نماینده مجلس با یک مدیرکل
 • تجمع اعتراضی سینماگران در مقابل خانه سینماگران؛ کیانیان، شورجه، سیروس الوند، سجادی، طالبی و دهها هنرمند دیگر
 • وضعیت بحرانی داروی بیماران کلیوی
 • فایننشال تایمز: فرش قرمز مراجع برای روحانی نشان از آسودگی روحانیت از پایان دوره ی احمدی نژاد است
 • آزادی آزمایشی تعدادی از زندانیان با دستبند الکترونیکی
 • دهمین جلد از کتاب های احمد قابل در فضای مجازی منتشر شد
 • مصباح یزدی: توفیق حضور در جبهه ها را نداشتم
 • روزنامه جمهوری اسلامی: نصب شنود در دفتر کار علی مطهری شرم آور است، با خاطیان برخورد جدی شود
 • عضو نهضت آزادی: ذینفع نبودن مجری انتخابات، یکی از دلایل سلامت این دوره از انتخابات بود
 • نصب شنود در دفتر کار علی مطهری شرم آور است، با خاطیان برخورد جدی شود
 • هشدار خواهرزاده رهنورد در خصوص ادامه حصر رهبران جنبش در دیدار با عارف
 • منتجب نیا: دوران هوچی گری و کفن پوشی به سر آمده است/ دیگر با کفن پوشی نمی توان ارتزاق کرد
 • خانم احمدی نژاد! "مظلوم"، مردم هستند نه برادر شما/ وقت مظلوم نمایی و مرثیه سرایی نیست، پاسخگو باشید
 • محمد نعیمی‌پور: تندروها کار را بر دولت روحانی سخت نکنند
 • محمدرضا خاتمی: اصولگرایان نمی توانند از مسئولیت خرابی ها شانه خالی کنند
 • سردسته لباس شخصی ها شلیک مستقیم در سال ۸۸ را تکذیب کرد
 • پیشنهاد مسعود نیلی: برای شفاف‌سازی وضعیت اقتصادی، دولتمردان روحانی و احمدی‌نژاد این کار را انجام دهند
 • خانه سینما پلمپ شد
 • هزینه‌تراشی‌های بزرگ دولت دهم برای رئیس جمهور منتخب
 •