به روز شده: ۰۶:۱۸ تهران - سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲

محمد نعیمی‌پور: تندروها کار را بر دولت روحانی سخت نکنند

امروز: محمد نعیمی پور از اعضای حزب مشارکت با انتقاد از افراطیون می گوید: این افراد در واقع مجموعه تندرو‌هایی هستند که در خواب هم نمی‌دیدند، حسن روحانی پیروز انتخابات شود. برایشان مسلم بود که جلیلی و قالیباف و البته بیشتر آقای جلیلی برنده انتخاب خواهد شد. اما مردم از روز سه‌شنبه پیش از انتخابات، اقبال شدیدی به آقای روحانی نشان دادند و همه را غافلگیر کردند. بنابراین حالا که آن مرحله طی شده، باید تلاش کنند و اجازه ندهند که جریانات و گروه‌های اهل فکر، منطق و برنامه در کابینه قرار بگیرند که بتوانند همان برنامه‌هایی را که از قبل دنبال می‌کردند، دنبال کنند. این گروه‌ها مسئله‌شان فقط اصلاح‌طلبان نیست، آن‌ها از ورود هر آدم متفکری بیمناک هستند.

او که با روزنامه بهار گفت و گو می کرد، در ادامه به عملکرد گروه های فشار پرداخته و گفته است: این طور نیست که آن گروه‌ها محو شده باشند و تحت‌تاثیر قرار نگیرند و اقدامات ضد منافع ملی انجام ندهند. باید هوشیار بود و اجازه نداد تحریکات عناصر تندرو که سوابق بدی در این زمینه دارند، موثر واقع شود و آن‌ها دوباره میداندار شوند و کار را بر دولت یازدهم سخت کنند. هم دولت و هم مردم لازم است هوشیاری خود را حفظ کنند و با هوشیاری در صحنه باشند و به اصطلاح کار را ول نکنند. چشم مردم فقط به دولت نباشد و دائم پیگیر مطالباتشان باشند.

متن این گفت و گو به شرح زیر است:


چرا اصولگرایان تلاش می‌کنند حسن روحانی را اصولگرا معرفی کنند؟
بالاخره آن‌ها می‌خواهند بگویند که در انتخابات درست عمل کرده و آنچه مد نظرشان بوده تامین شده است. بنابراین حرف‌هایی که درباره دکتر حسن روحانی، پیش از انتخابات می‌گفتند فراموش کرده‌اند. در واقع بخشی از این رفتارها، اقدامات و گفتار‌ها عملیات ایجاد جنگ روانی علیه آقای روحانی است تا با این فشار‌ها بتوانند بر تصمیمات او بر چیدن کابینه تاثیر بگذارند.

اگر اصولگراها واقعا ادعا دارند که برنده انتخابات شده‌اند، این همه هشدار نسبت به حضور اصلاح‌طلبان در کابینه برای چیست؟
این افراد در واقع مجموعه تندرو‌هایی هستند که در خواب هم نمی‌دیدند، حسن روحانی پیروز انتخابات شود. برایشان مسلم بود که جلیلی و قالیباف و البته بیشتر آقای جلیلی برنده انتخاب خواهد شد. اما مردم از روز سه‌شنبه پیش از انتخابات، اقبال شدیدی به آقای روحانی نشان دادند و همه را غافلگیر کردند. بنابراین حالا که آن مرحله طی شده، باید تلاش کنند و اجازه ندهند که جریانات و گروه‌های اهل فکر، منطق و برنامه در کابینه قرار بگیرند که بتوانند همان برنامه‌هایی را که از قبل دنبال می‌کردند، دنبال کنند. این گروه‌ها مسئله‌شان فقط اصلاح‌طلبان نیست، آن‌ها از ورود هر آدم متفکری بیمناک هستند.

چرا در مجموع آن‌قدر نسبت به حضور اصلاح‌طلبان در کابینه بیمناک هستند؟
اصولگرایان تندرو، پس از انتخاب احمدی‌نژاد به عنوان رییس‌ دولت، برنامه جدی‌شان دفع و حذف اصلاح‌طلبان از صحنه سیاسی و اجرایی کشور بود و به همین منظور هم فشارهای زاید‌الوصف امنیتی و سیاسی بسیاری بر آن‌ها وارد کردند. پس از این انتخابات که اصلاح‌طلبان توانسته‌اند با حمایت از یک نامزد اعتدالگرا پیروز انتخابات شوند، بدنه آن‌ها دچار ابهام شده که چرا با این همه فشار، باز اصلاح‌طلبان پیروز انتخابات شده‌اند. مقام معظم رهبری هم اجازه ندادند تا این گروه‌های تندرو، اقدامات ناصواب در انتخابات انجام دهند. حالا این‌ها باید خود را بازسازی و بدنه‌شان را توجیه کنند که این برد، برد اصلاح‌طلبان نبوده و متعلق به اصولگرایان است. اما بدنه آن‌ها نمی‌دانند باید دم خروس را باور کنند یا قسم حضرت عباس را!

اساسا اصلاح‌طلبان چقدر بر پیروزی حسن روحانی تاثیر داشتند؟
اگر سیر حوادث انتخابات را با دقت ملاحظه کنیم، تا روز دوشنبه و سه‌شنبه اصولگرایان با اعتماد‌به‌نفس کار انتخابات را دنبال کرده و مطمئن به نتیجه انتخابات بودند. در واقع هنوز ائتلاف اصلاح‌طلبان با اعتدالگراها شکل نگرفته بود و درصد آرای آقایان عارف و روحانی کمتر از آقایان قالیباف و جلیلی بود. اما آن‌ها به این نکته توجه نکردند که ۵۰‌درصد از مردم تا آن لحظه تصمیم به حضور در انتخابات و دادن رای نگرفته بودند و رهبران اصلاحات مخصوصا آقای خاتمی امکان حضور در انتخابات پیدا نکرده بود و آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی مظلومانه ردصلاحیت شده بود. پس از عدم حضور آقای خاتمی و ردصلاحیت آقای هاشمی، مردم منتظر بودند تا ببینند انگشت این دو نفر به سمت چه کسی نشانه می‌رود تا همان فرد را انتخاب کنند. گذشت و ایثاری که آقای عارف کرد نیز، تاثیر بسیار زیادی بر بالا رفتن امیدواری مردم به حضور در انتخابات و شکل‌گیری ائتلاف گذاشت. ائتلاف با حمایت آقایان خاتمی و هاشمی و تمامی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب شکل گرفت و در نهایت ۵۰‌درصدی که قصد حضور در انتخابات نداشتند، راضی به حضور شدند و آن حماسه شکل گرفت و در واقع مردم کار را یک‌سره کردند؛ اتفاقی که رخ داد اصولگرایان باور نمی‌کردند. آن‌ها فکر می‌کردند و مطمئن بودند که رای‌های خودشان را خواهند داشت و پیروز خواهند شد، اما در واقع شکست کامل خوردند. هرچند ما فکر می‌کنیم و باور داریم که همه برنده انتخابات یازدهمین دوره ریاست‌جمهوری هستند. هم ملت برنده شد و هم صاحبان قدرت و رهبران کشور برنده انتخابات شدند. گروه‌های تندرو و بی‌منطق و افراطی هم بازندگان اصلی انتخابات یازدهم هستند.

توقع اصلاح‌طلبان از رییس‌جمهوری منتخب و دولتش چیست؟
عمده اصلاح‌طلبان هیچ‌گونه درخواست و مطالبه‌ای از حسن روحانی نداشته و ندارند. حرف اصلاح‌طلبان فقط یک چیز است. آن‌ها از آقای روحانی می‌خواهند به همان قول‌هایی که داده عمل کند. رییس‌جمهوری منتخب نسبت به وضعیت کشور احساس خطر و آن را گوشزد کرد، دلیل حضورش را نیز جدی بودن خطری که کشور را تهدید می‌کند عنوان کرد، پس توقع ما هم این است که این خطر را جدی بگیرد و در جهت رفع آن تمام تلاش خود را بکند. مردمی که به ایشان رای دادند و پای صندوق‌های رای آمدند خواهان تغییر وضعیت موجود هستند و این خواست اصلاح‌طلبان نیز هست. مردم خواسته رهبران جریان اصلاح‌طلبی را اجرا کردند و با رای به حسن روحانی تغییر بزرگی به وجود آوردند، حالا لازم نیست آقای روحانی کار ویژه‌ای انجام دهند، فقط به همان وعده‌ها پایبند باشند و تغییر رویکرد‌ها را نشان دهند، برای ما کافی است. اگر تحت فشار نیروهای تندرو عقب‌نشینی کند یأس بسیاری بر مردم چیره می‌شود.

پیش‌بینی شما از آینده چیست؟
شخصا امیدوار هستم که وزرای عاقل روی کار آیند. خصوصا دو وزارتخانه کشور و اطلاعات، وزارتخانه‌های بسیار مهمی هستند و بخش عمده‌ای از مشکلات کنونی کشور بر دوش آن‌هاست و حل این مشکلات نیز برعهده این دو وزارتخانه است. از این رو باید نسبت به وزرای این دو وزارتخانه حساسیت از خود نشان دهد و سعی کند از میان نیروهای میانه‌رو، بابرنامه و خوش‌فکر دو نفر را برای این دو وزارتخانه انتخاب کند. درعین‌حال باید از تاریخ هم عبرت بگیریم. سال‌های ۷۶ تا ۸۴ را به یاد داشته باشیم که چطور دولت آقای خاتمی از هر طرف تحت فشار بود. گروه‌های تندرو هر ۹ روز یک بحران برای ایشان می‌ساختند و این طور نیست که آن گروه‌ها محو شده باشند و تحت‌تاثیر قرار نگیرند و اقدامات ضد منافع ملی انجام ندهند. باید هوشیار بود و اجازه نداد تحریکات عناصر تندرو که سوابق بدی در این زمینه دارند، موثر واقع شود و آن‌ها دوباره میداندار شوند و کار را بر دولت یازدهم سخت کنند. هم دولت و هم مردم لازم است هوشیاری خود را حفظ کنند و با هوشیاری در صحنه باشند و به اصطلاح کار را ول نکنند. چشم مردم فقط به دولت نباشد و دائم پیگیر مطالباتشان باشند.

به این ترتیب گمان می‌برید اصلاح‌طلبان در کابینه حضور خواهند داشت؟
برآوردی از این موضوع ندارم. در جریان اصلاح‌طلبی و جریان‌های نزدیک به اصلاح‌طلبی نیروهای خوبی هستند که تندروها روی آن‌ها حساسیت ندارند و اتفاقا قبول دارند که آن‌ها نیروهای توانمند و خوبی هستند. باید صبر کرد و دید چه اتفاقی می‌افتد. برای این قبیل بحث‌ها هنوز خیلی زود است. به هرحال ما نسبت به آینده امیدوار هستیم و سعی می‌کنیم از بحث‌های یأس‌آلود دوری کنیم.

ممکن است این خط‌و‌نشان کشیدن‌های هر‌روزه باعث تغییر مواضع حسن روحانی یا احتمالا تسلیم شدن او شود؟ آیا می‌توانند مانند فشارهایی که همین غوغا‌سالاران به دولت‌های اصلاحات و سازندگی وارد کردند به دولت اعتدال هم وارد کنند؟
نه، با آن شدت نمی‌توانند رفتار کنند. اما خوش‌بینی بیش از اندازه هم مشکل‌ساز خواهد بود و باید حواسمان را جمع کنیم زیرا این‌ها دست‌بردار نیستند. نمونه‌اش هم رفتارهای اخیر روزنامه کیهان است. امیدوارم اتفاقات گذشته دیگر رخ ندهد و این آقایان هم رفتارشان را اصلاح کنند و منافع ملی و صلاح مملکت را در نظر بگیرند. اطلاعاتی نیز در دست هست که همان کسانی که تلاش کردند تا نظر شورای نگهبان را نسبت به ردصلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی جلب بکنند، چند روز قبل از انتخابات نیز به مسئولان حکومتی و کشوری اطمینان داده بودند که آقایان قالیباف و جلیلی به مرحله دوم خواهند رفت و به همین دلیل از ائتلاف بین اصولگرایان جلوگیری به عمل آمد. اما کناره‌گیری جناب آقای عارف از روز چهارشنبه موج حمایت گسترده‌ای را از آقای روحانی به صورت گسترده‌ای در روستاها و شهرها به وجود آورد که همه آن‌ها را غافلگیر کرد. حالا آن‌ها از شوک خارج شده‌اند و می‌توانند برای دولت نوپای آقای روحانی که با بحران‌های متعددی هم مواجه است، بحران‌سازی کنند. خبر دیگر هم این است که می‌گویند صبح جمعه قبل از ظهر عده‌ای آمادگی کامل داشتند تا در انتخابات کارشکنی کنند که با تدبیر مقامات عالی‌رتبه کشور متوقف شدند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • عضو نهضت آزادی: ذینفع نبودن مجری انتخابات، یکی از دلایل سلامت این دوره از انتخابات بود
 • نصب شنود در دفتر کار علی مطهری شرم آور است، با خاطیان برخورد جدی شود
 • هشدار خواهرزاده رهنورد در خصوص ادامه حصر رهبران جنبش در دیدار با عارف
 • منتجب نیا: دوران هوچی گری و کفن پوشی به سر آمده است/ دیگر با کفن پوشی نمی توان ارتزاق کرد
 • خانم احمدی نژاد! "مظلوم"، مردم هستند نه برادر شما/ وقت مظلوم نمایی و مرثیه سرایی نیست، پاسخگو باشید
 • محمدرضا خاتمی: اصولگرایان نمی توانند از مسئولیت خرابی ها شانه خالی کنند
 • سردسته لباس شخصی ها شلیک مستقیم در سال ۸۸ را تکذیب کرد
 • پیشنهاد مسعود نیلی: برای شفاف‌سازی وضعیت اقتصادی، دولتمردان روحانی و احمدی‌نژاد این کار را انجام دهند
 • خانه سینما پلمپ شد
 • هزینه‌تراشی‌های بزرگ دولت دهم برای رئیس جمهور منتخب
 • سر حلقه خانه فاطمی: احمدی نژاد به اندازه همه دولت های قبل و بعد از انقلاب کار کرده است
 • رای هیات حل اختلاف قوا به نفع احمدی نژاد و تایید رهبری
 • رییس مرکز تحقیقات بیولوژیک: ایران بزرگترین واردکننده دارو در جهان است
 • فائزه هاشمی: تشکیل پرونده های جدید نتیجه عصبانیت آقایان است
 • تبیین جنبش انتخاباتیِ ۹۲
 • گرامی مقدم: سومین شادمانی ملت در سال ٩٢ با اراده رهبری می تواند تحقق پیدا کند
 • پیام واگذاری زمین نمایشگاه بین‌المللی: دولت اولویتی برای رونق تجاری و اقتصادی قایل نیست
 • مراسم تجلیل از رئیس قانون گریزترین دولت از مشروطه تا کنون توسط متهم اصلی جنایت کهریزک
 • واکنش تعاونی‌های مصرف کارگران به اظهارات معاون وزیر صنعت و معدن مبنی بر عدم پیگیری سبد رمضان
 • رئیس موسسات امام موسی صدر: تمام روایت‌ها درباره امام موسی صدر دروغ است
 •