به روز شده: ۰۵:۴۹ تهران - سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲

گرامی مقدم: سومین شادمانی ملت در سال ٩٢ با اراده رهبری می تواند تحقق پیدا کند

امروز: اسماعیل گرامی مقدم، سخنگوی حزب اعتماد ملی در خصوص کشف شنود در دفتر علی مطهری گفته است: مسئله شنود در دستگاه های امنیتی امری عادی و جزو وظایف ذاتی آنان شده است.

وی اظهار امیدواری کرد: عید فطر سال ۹۲ سومین شادمانی ملت با آزادی زندانیان سیاسی و شکستن حصر به اراده رهبری می تواند محقق شود و کام ملت از آشتی ملی شیرین شود.

مشاور مهدی کروبی پرسیده است: آیا سزاوار است جماعتی که ماه ها قبل از انتخابات خود را آماده مشارکت در حماسه سیاسی کرده با همه زخم هایی که از ناملایمات حتی شورای نگهبان داشته زندانی نظامی باشند که از مخالفان خود خواسته در انتخابات مشارکت کنند. گمان می کنم، با این بیان رهبری مقدمات آزادی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر فراهم شده است و ادامه زندان و حصر با دعوت از مخالفان برای شرکت در انتخابات در تغایر دارد.

گرامی مقدم در این مصاحبه با تاکید بر مسئله آزادی رهبران جنبش از حبس و حصر و نیز سایر زندانیان سیاسی دربند رسیدگی به معیشت مردم و بهبود وضعیت اقتصادی آنان را از مطالبات اصلی این جریان سیاسی دانست.

وی در بخشی از این مصاحبه در واکنش به خبر نصب شنود در دفتر علی مطهری توسط ماموران اطلاعات می گوید: "وقتی دستگاه های امنیتی به فرزند شهید مطهری اعتماد و اطمینان ندارند و از فعالیت های ایشان احساس خطر می کنند، دفاتر فرمانداران، استانداران، معاونین وزرا و وزراء قطعا " شنود می شوند، ظاهرا " این مسئله دردستگاه امنیتی امری عادی و جزء وظایف ذاتی آنها قلمداد می شود."

متن کامل مصاحبه سحام با دکتر اسماعیل گرامی مقدم در ادامه آمده است:

آقای دکتر گرامی؛ به نظر شما محوری ترین مطالبات اصلاح طلبان بعد از انتخابات ۲۴ خرداد چه می تواند باشد و فکر می کنید تا چه میزانی مطالبات تحقق یابد؟ و موانع احتمالی آن چه می تواند باشد؟
ابتدا باید عرض کنم مطالبات اصلاح طلبان و اعتدالگرایان بر سه محور مشترک از قبل انتخابات پی ریزی شد که عبارتند از:
الف: آزادی زندانیان سیاسی و آزادی رهبران در حصر؛ که این دسته از مطالبات درکف خیابانها، متینگ های انتخاباتی آقای حسن روحانی در حمایت از وی مطرح گردید.
ب: این مطالبه بهبود وضعیت اقتصادی مردم، رونق کسب و کار، کنترل تورم، کاهش نرخ بیکاری و غیره ...
ج: سومین مطالبه تغییر رویکرد سیاست خارجه به معنی تنش زدایی و رفتارهای خردگرایانه در روابط بین الملل، دوری از دشمن تراشی درجهت توقف گسترش تحریم ها تا سپس به کاهش و لغو تحریم ها منجر شود. باید عرض کنم این زبان مشترکی بود میان اصلاح طلبان و اعتدالگرایان که ۱۸ میلیون رای برای نامزد مورد نظرشان را تامین کرد، علاوه بر اینکه یک خواست حداکثری را نمایندگی می کند.

معتقدم امروز این مطالبات فراتر از یک خواست است و در حقیقت نیاز یک جامعه است که امروز تشنه گذر از موانعی است که بر سر تحقق این خواست ها گرفتار آمده، چرا می گویم نیاز حیاتی جامعه شده!؟ چون منبع استدلال من فراتر از شاخصه های منفی اقتصاد کلان است، مناظره های انتخاباتی نامزدها نشان داد که حتی اکثریت آنها همین مطالبات را در حوزه سیاست خارجی با ادبیات تند تر طرح کرده اند؛ از این رو تصور من این است با نتیجه انتخابات برخی از موانع به خودی خود کاسته یا از بین رفته است. بعنوان نمونه دیگر سخن گفتن از تغییر سیاست خارجه، بحرانی شدن وضعیت اقتصاد، انزوای جهانی و آزادی زندانیان سیاسی، دیگر درون مسئولان نظام یک تابو نیست. ضمن اینکه این مطالبات موضوعات تفکیک ناپذیرند و به لحاظ محتوایی در راهبردها به شدت به یکدیگر نزدیک و حتی در یکدیگر تنیده شده اند.

اگر زندانیان سیاسی و رهبران در حصر آزاد شوند برای مطبوعات و رسانه ها فضای آزاد بیشتری بوجود بیاید، جامعه از یک شرایط ایستا بسوی شرایط پویا حرکت می کند، اقتدار داخلی را بوجود می آورد، همبستگی را بوجود می آورد و در سایه یک چنین انسجام ملی با مبنا قرار دادن سیاست عزت، حکمت و مصلحت، موانع که بر سر راه پرونده هسته ای ایران وجود دارد در مذاکرات قابل حل و نتیجه آن توقف و تقلیل تحریم ها خواهد شد و تحقق این دو مطالبه هم به لحاظ روانی آرامش را به اقتصاد بر می گرداند و هم موانع خروج از رکود اقتصادی را که از قبال تحریم ها بوجود آمده از میان خواهد برداشت. به همین دلایل است که عرض می کنم این سه مطالبه فراتر از خواست یک گروه و یا یک اکثریت مطلق که در انتخابات به پیروزی رسیده اند می باشد، یک نیاز ضروری جامعه کنونی ایران است.

شما مطالبه آزادی سیاسی و شکستن حصر رهبران را بعنوان مطالبه کف خیابانی مطرح کردید و سپس آن را یکی از نیازهای جامعه قلمداد کردید. با توجه به مقاومت های شدیدی که درمیان برخی از اصولگرایان در مقابل این خواسته وجود دارد، آیا تصور نمی کنید تحقق این مطالبه را آسان گرفته ایم و یا اساسا نظرشما درباره اصلاح طلبانی که معتقدا نبایستی در حتی بیان مطالبات تعجیل کرد چیست؟
ببینید من نمی خواهم بگویم چون این مطالبات نیاز جامعه ایران است پس مسئله تحقق آن ساده است. بلکه مقصودم آن است تحقق مطالبات را می توانیم ساده سازی کنیم. مسئله را از این ساده تر هم می توان کرد. مقام رهبری در آستانه انتخابات حتی از مخالفان نظام هم خواستند به خاطر کشور در انتخابات شرکت کنند، خوب این وسعت نظر ارزنده ای است، حتما اگر از آن دسته از مخالفان نظام سوال شود شما که در انتخابات بخاطر کشور به خواست رهبری عمل کردید و رای دادید چه انتظاری از حکومت دارید؟ حداقل انتظار مخالفان نظام این خواهد بود که مقام رهبری آزادی زندانیان سیاسی را که به نفع کشور است و شرایط را برای فعالیت مسالمت آمیز آنها در عرصه سیاسی کشور فراهم آورند.

خوب حالا این سوال مطرح می شود آیا توقع اصلاح طلبان و سبزها برای آزادی زندانیان سیاسی و رهبران درحصر نابجا و خارج ازعرف سیاسی است؟ که جملگی منتقد رفتارها و عملکردهای نظام هستند و همواره بر مشی اصلاح طلبی تاکید کرده اند، هیچگاه مخالف نظام نبودند، از روزنامه نگاران، نمایندگان مجلس، مقامات سابق دولتی گرفته تا آقایان موسوی و کروبی که یکی نخست وزیر امام و دیگری امین امام بوده از درون خود نظام هستند. آیا سزاوار است جماعتی که ماه ها قبل از انتخابات خود را آماده مشارکت در حماسه سیاسی کرده با همه زخم هایی که از ناملایمات حتی شورای نگهبان داشته زندانی نظامی باشند که از مخالفان خود خواسته در انتخابات مشارکت کنند. گمان می کنم، با این بیان رهبری مقدمات آزادی زندانیان سیاسی و رهبران در حصر فراهم شده است و ادامه زندان و حصر با دعوت از مخالفان برای شرکت در انتخابات در تغایر دارد. عید فطر سال ۹۲ سومین شادمانی ملت با آزادی زندانیان سیاسی و شکستن حصر به اراده رهبری می تواند محقق شود و کام ملت از آشتی ملی شیرین شود.

به نظر شما رئیس جمهور منتخب آقای حسن روحانی تا چه میزانی خواهند توانست به مطالبات مردم و کشور بویژه در این سه محور اساسی که شما گفتید موفق عمل کنند؟
خوب به طور مسلم کسب موفقیت در اجرایی شدن این درخواست ها و نیازهای جامعه و کشور نسبی است میزان موفقیت و یا ناکامی ها را در پیشبرد مطالبات بستگی دارد. به قدرت تنظیم موازنه قوا در کشور اگر بخواهم این مسئله را قدری بیشتر بشکافم ناگزیر هستم نوع قوایی که آقای روحانی می تواند از آنها سود بجوید و یا بالعکس مانع پیشرفت برنامه های وی شوند را درون یک پنج ضلعی غیر منتظم تعریف کنم. چرا می گویم غیر منتظم، چون اندازه قوای هر یک از این اضلاع پنج ضلعی یکسان نیست و گاه ممکن است با نقشی که خود آقای روحانی ایفاء می کند اندازه و وزن این قوا متغیر عمل کند اضلاع این قوا عبارتند از: ۱- نهاد رهبری ۲- قدرت مردم ۳- قدرت رئیس جمهور و دولت ۴- نیروهای سیاسی جبهه اصلاحات و جنبش سبز ۵- جریان اقتدارگرا و افراطیون که مردم در این انتخابات به عملکرد هشت ساله آنها نه بزرگ گفتند.

به نظر می رسد میزان موفقیت رئیس جمهور بستگی به هنرمندی وی در اتخاذ سیاست هایی که بتواند بیشترین همگرایی را در بین این قوا ایجاد کند دارد، اما از آنجایی که تصمیم گیری های کلان کشور به مرجع واحدی به نام رهبری ختم می شود، کمک گرفتن از رهبری برای حل و فصل مطالبات مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار خواهد بود.

بعنوان مثال هر چقدر اندازه ضلع نهاد رهبری در مساعدت با رئیس جمهور بزرگتر شود، ضلع مانع تراش جریان افراطی کوچک تر خواهد شد. باور من این است آقای حسن روحانی عنصر سیاسی است و تجربه مجلس و شورای عالی امنیت ملی را بخوبی بکار خواهد بست، تا بردار موازنه قوا را در جهت حل و فصل شدن معضلات مبتلا به کشورقراردهد.

به نظر شما با آزادی زندانیان سیاسی وشکستن حصررهبران شرایط امنیتی هم تغییر خواهد کرد؟ و اگر شرایط امنیتی تغییر نکند آقای روحانی با چه مشکلانی مواجه خواهد شد؟
آزادی زندانیان سیاسی و شکستن حصر رهبران تغییر رویکرد است و به محض آزادی آنها بخودی خود حداقل جوء روانی امنیتی کاهش می یابد و ادامه کاهش شرایط امنیتی و ایجاد فضای باز سیاسی بستگی به توان رئیس جمهور دارد، که بخش اعظم این توان عرض کردم وابستگی به تعملات ایشان با دیگر قوا را دارد. بطور کلی ایشان کار دشواری در پیش دارند. دراین انتقال قدرت، نظامی ها و امنیتی ها بایستی قدرت را تحویل دهند و به این راحتی در ابعاد مختلف این انتقال صورت نخواهد گرفت. شما ببینید امروز در دفتر آقای علی مطهری دستگاه شنود و دوربین مخفی کارگذاشته اند.که البته برای من و بسیاری از اصلاح طلبان آنقدرها هم قابل شگفتی نیست، چون سالهاست که تجربه آن را در دفاتر احزاب سیاسی داریم و نسبت به آن اعتراض داشته ایم و بجایی هم نرسیده است.

همین مسئله نشان می دهد، وقتی دستگاه های امنیتی به فرزند شهید مطهری اعتماد و اطمینان ندارند و از فعالیت های ایشان احساس خطر می کنند، دفاتر فرمانداران، استانداران، معاونین وزراء و وزراء قطعا شنود می شوند، ظاهرا این مسئله در دستگاه امنیتی امری عادی و جزء وظایف ذاتی آنها قلمداد می شود.

آقا احمد خاتمی در نماز جمعه گفتند: کسانی که می گویند فضای سیاسی باز نیست، خوب آقایان صریحا بگویند کشور خفقان است! حالا ما سوال از ایشان می کنیم وقتی دفاتر نمایندگان مجلس آن هم دفتر فرزند شهید مطهری شنود می شود خفقان نیست؟! پس چه چیزی نشان آزادی است!؟ راستش اگر فکر کنید شرایط امنیتی تغییر نکند آقای روحانی بتواند گامی در حل و فصل مشکلات اقتصادی و پرونده هسته ای بردارد بسیار خوش خیالی است. سیمای کنونی حکومت های جهان نشان می دهد کشورهایی که رشد یافته و مدرن شده اند از قید و بند دستگاه های امنیتی و شرایط خفقان خود را رهانیده اند و کشورهایی که عقب افتاده و توسعه نیافته اند هنوز در قید وبند حاکم کردن شرایط امنیتی در داخل کشور خود هستند. واقع بینانه آن است که مطالبات را از آقای روحانی بطور مستمر خواست اما یک شبه از او نمی توان انتظار داشت شرایط کشور را دگرگون کند. آقای روحانی را در هر گامی که برای اصلاح وتغییر می خواهد بردارد باید حمایت کرد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • اردشیر امیرارجمند: همه باید کمک کنیم تا دولت روحانی صلح اجتماعی ایجاد کند
 • آقای عسگراولادی! برای درک واقعیت ها هیچ وقت دیر نیست
 • عبدالله نوری در دیدار با دختران میرحسین و رهنورد: رهبران حکومت در پاسخ به خواست مردم به حصرها و حبس ها خاتمه دهند
 • عسگراولادی: منتظر پیام موسوی و کروبی​ هستم
 • آیت الله بیات: روزی نیست که به شرایط عزیزان در حصر فکر نکنم و متاثر نشوم
 • ۳۴۱ فعال سیاسی زن به هاشمی، خاتمی، ناطق و شاهرودی: برای آزادی میرحسین، رهنورد و کروبی تلاش کنید
 • پروتکل های پزشکی درباره میرحسین رعایت نمی‌شود/ حال موسوی خوب است/ عدم دسترسی خانواده به پرونده پزشکی
 • سیدمحمد خاتمی: دولت فعلی بکوشد تا مشکل حبس ها و حصرها حل شود
 • ابراز امیدواری عارف برای آزاد شدن رهبران جنبش سبز
 •  
  آخرین اخبار
 • تبیین جنبش انتخاباتیِ ۹۲
 • پیام واگذاری زمین نمایشگاه بین‌المللی: دولت اولویتی برای رونق تجاری و اقتصادی قایل نیست
 • مراسم تجلیل از رئیس قانون گریزترین دولت از مشروطه تا کنون توسط متهم اصلی جنایت کهریزک
 • واکنش تعاونی‌های مصرف کارگران به اظهارات معاون وزیر صنعت و معدن مبنی بر عدم پیگیری سبد رمضان
 • رئیس موسسات امام موسی صدر: تمام روایت‌ها درباره امام موسی صدر دروغ است
 • شکوائیه همسر مهدی معتمدی مهر به رییس قوه قضاییه: انتقال همسرم مصداق تبعید غیر قانونی است
 • کارگران اخراجی فولاد زاگرس در خیابان پاستور تهران تجمع کردند
 • اعتراض عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس به خودروسازان
 • خبرگزاری فرانسه: پیشنهاد جدید ایران توقف غنی سازی در مقابل رفع تحریم هاست
 • بی توجهی به مطالبات جامعه کارگری، دولت آینده را با اعتراضات کارگران روبرو خواهد کرد‎
 • کمبود شدید داروی بیماران تالاسمی
 • مخالفت دادستانی تهران با مرخصی مجید توکلی
 • مدیرعامل خانه سینما: آقایان اگر بخواهند اینگونه پیش بروند از طریق مراجع قضایی پیگیری میکنیم
 • ۲۰۰۰ ساعت تحقیق مجلس برای معرفی ۳ عامل اخلال در سخنرانی رییس مجلس در قم/ ارسال گزارش به رهبری
 • آذر منصوری: بازگشت آیت الله هاشمی به تریبون نماز جمعه را موجب افزایش اعتماد عمومی مردم به حاکمیت
 • واکنش توهین آمیز و تهدیدی نتانیاهو به انتخاب حسن روحانی: به وی اعتماد نکنید،میانه روی اش تصنعی است
 • ادامه روند رکورد های احمدی نژاد؛ لغو ۴۱ مصوبه دولت در ۱۱۷ روز
 • جمهوری اسلامی: گرانی ها برنامه‌ریزی شده است؛ نهادهای نظارتی در برابر اقدامات نامتعارف دولت موضع گیری کنند
 • حسین مرعشی: اصلاح‌طلب‌ها در انتخابات برنده شدند، چرا در کابینه نباشند؟
 • پگاه آهنگرانی پس از صحبت با روحانی بازجویی شد
 •