به روز شده: ۰۸:۲۳ تهران - دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲

ادامه واکنش ها به واگذاری زمین های نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما

امروز: هنور واکنش ها به واگذاری زمین های نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما ادامه دارد و در این راستا حتی صدا و سیما هم به سخنان اکبر ترکان پاسخ گفت و مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ‌تهدید به استعفای دسته جمعی اعضای نمایشگاه داد.

به گزارش «تابناک»، داستان واگذاری زمین‌های نمایشگاه بین‌المللی به تدریج وارد فازهای جالب‌تر خود می‌شود. پس از آنکه واکنش‌هایی را در این زمینه از سوی اکبر ترکان نماینده حسن روحانی و برخی دیگر از کار‌شناسان و نمایندگان مجلس دیدیم، اکنون صدا و سیما و مدیر عامل شرکت نمایشگاه‌ها نیز واکنش‌هایی از خود نشان داده‌اند.

بنا بر این گزارش، داستان این واگذاری گویا در حال رسیدن به مراحل حساس خود است، زیرا با مشخص شدن وجوه کلی این امر، به تدریج واکنش‌ها نیز به سمت تند‌تر شدن به پیش می‌رود.

امروز مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی اعلام کرده است که: واگذاری نمایشگاه بین‌المللی به صدا و سیما، کاری غیر قانونی است و چنانچه این کار متوقف نشود، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به همراه تمام مدیرانم استعفا خواهم داد. وی تصریح کرده: نباید مصالح کشور را برای یک معامله سبک سیاسی دستخوش تحول کرد.

کاظم اکبر‌پور اشاره کرد: به هیچ عنوان زیر بار واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما نخواهم رفت و اگر قرار باشد، به خاطر این مخالفت در دولت نباشم، قطعا در دولت نخواهم ماند اما تا هنگام که پست دولتی در نمایشگاه دارم، این اجازه را نخواهم داد.

در همین حال امروز مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما نیز واکنشی در خصوص این امر داشته ‌که البته روی سخن وی با اکبر ترکان، نماینده روحانی در خصوص امور انتقال دولت است.

سهرابی اشاره کرد: سخنان ایشان (اکبر ترکان) غیرحقوقی، غیراخلاقی و مغایر با سیاست‌های اعتدال رئیس جمهور منتخب است. متأسفانه جناب آقای ترکان طی مصاحبه‌ای بدون توجه به سوابق حقوقی و با تعابیر غیر اخلاقی و به دور از شأن رئیس جمهور منتخب، این اقدام هیأت دولت را در راستای قدردانی متقابل دانست.

سهرابی افزود: این گونه نگاه بخشی به اداره کشور حتما در آینده گریبانگیر دولت جدید نیز خواهد شد. از آقای ترکان با آن سابقه طولانی بعید است که به چنین مسأله‌ای بی‌توجه باشد. به نظر ما سخنان ایشان نه تنها غیر حقوقی و غیر اخلاقی است، بلکه با سیاست‌های اعتدال و عقلانیت و تدبیر رئیس جمهور منتخب منافات دارد، حرمت امامزاده را متولی نگه می‌دارد.

دقیقا مشخص است که پیکان سخنان محمدتقی سهرابی، رو‌ به سوی گفتمان اعتدال و تدبیر روحانی دارد، به گونه‌ای که گویا می‌خواهد با زیر سوال بردن این گفتمان از طریق نقد سخنان ترکان، منافات آن را با کلیت این گفتمان بیان دارد. به عبارتی، سخنان سهرابی بیش از آنکه روی به موضوع و مسأله اصلی داشته باشد، مشغول تهدید و تخریب ترکان با زیر سؤال بردن انطباق سخنان وی با گفتمان روحانی است.

البته نکته جالب‌تر در خصوص سخنان سهرابی و واکنش وی، این است که اساسا روی سخنان اکبر ترکان بیش از همه با دولت دهم بوده ‌و نه صدا و سیما و این امر واکنش صدا و سیما به این سخنان را جالب توجه‌تر می‌کند. به عبارتی، در حالی که اکبر ترکان از اقدام دولت در بحث واگذاری زمین نمایشگاه انتقاد ‌و آن را شبیه قدردانی متقابل دولت از صدا و سیما توصیف کرده بود، انتظار بر آن بود که یک مسئول دولتی به سخنان ترکان واکنش نشان دهد و نه مدیر کل روابط عمومی صدا و سیما!

حال این واکنش انفجاری‌ و زیر سؤال بردن اکبر ترکان از طریق تلاش برای نشان دادن تضاد سخنان وی با گفتمان حسن روحانی و القای این ‌که ترکان حرمت امامزاده را نگه نداشته است، شاید بخشی ناشی از این قضیه است که اساسا واگذاری زمین‌های نمایشگاه به صدا و سیما اشکال قانونی دارد.

ابن امر را چند تن از نمایندگان مجلس نیز به صراحت بیان کرده‌اند؛ از جمله تاجگردون که اشاره کرده است: واگذاری اموال دولت در قانون شرایط خاصی دارد که باید بر پایه آن انجام شود؛ واگذاری یا بابت رد دیون است یا در قبال دریافت وجه. به نظر نمی‌رسد دولت دینی در این سطح به صداوسیما داشته باشد. واگذاری از طریق پرداخت وجه هم که از طریق سازمان خصوصی سازی با شرایط خاص خود انجام می‌شود.

همچنین نادر قاضی‌پور نیز اشاره کرده ‌که در قانون بودجه مصوبه‌ای در مورد واگذاری اموال به صداوسیما نداشته‌ایم. از سویی مهرداد لاهوتی نیز اشاره کرده: این محل به دلیل موقعیت ویژه باید در اختیار بخش تجارت کشور برای توسعه ارتباطات بین‌المللی، باشد. واگذاری به صداوسیما اصلا منطق ندارد، چراکه این سازمان به اندازه کافی زمین دارد.

همه این‌ها به کنار؛ حال حملات صدا و سیما به اکبر ترکان از یک سو و تهدید کاظم‌پور برای استعفا از سمت خود از سوی دیگر، نشان دهنده وجهی دیگری از غائله واگذاری زمین‌های نمایشگاه است؛ وجهی که پرسش اصلی در آن این است که: دولت اکنون کجاست؟

درواقع همه این واکنش‌ها و زد و خورد‌های در حرف و سخن، ناشی از کاری است که دولت انجام داده و اکنون هیچ خبری از هیچ مسئول دولتی نیست و طرف‌های دوم و سوم، اکنون در برابر هم صف کشیده‌اند. نکته آنکه حتی وزیر صنعت و معدن و تجارت که وزارت خانه‌اش مستقیم‌ به گونه‌ای در این امر دخیل است نیز هیچ واکنش و سخنی در قبال این قضیه نداشته است.

شاید و به احتمال زیاد کار این واگذاری که اکنون به نقاط جنجالی خود نزدیک می‌شود، در ‌‌نهایت به مجلس کشیده شود و با افتادن توپ در زمین مجلس دوباره شاهد رویارویی دولت و مجلس باشیم؛ رویارویی که در چند سال اخیر کم نبوده ‌و در آخرین روزهای کار دولت دهم، آخرین برگ از دفتر تقابل‌های مجلس و دولت دهم باشد.

قیمت زمین نمایشگاه برابر با ۴ سال تسهیلات مسکن مهر

در همین حال دنیای اقتصاد نوشته است: عضو هیات‌مدیره اتحادیه مشاوران‌ املاک که از کارشناسان برجسته و مطلع در این حوزه محسوب می‌شود، درباره قیمت زمین محل نمایشگاه بین‌المللی تهران معتقد است: قیمت این زمین بسته به کاربری آن، ارقام متفاوتی می‌تواند داشته باشد. اگر کاربری این زمین «سبز» باشد و فقط اجازه احداث پارک و فضای‌ سبز برای آن وجود داشته باشد، قیمت آن نازل است اما اگر کاربری تجاری داشته باشد که با توجه به موقعیت قرارگیری این زمین، کاربری حتمی آن تجاری‌ - اداری خواهد بود، در این صورت هر متر مربع زمین تجاری در این منطقه ۴۰ میلیون تومان ارزش دارد.

بر اساس این گزارش با احتساب این مبنای قیمتی، زمین نمایشگاه در حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

کاربری مصوب زمین

زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران ۸۵۰ هزار مترمربع یا ۸۵ هکتار وسعت دارد که این میزان مساحت برای یک قطعه مستقل، بی‌سابقه است. کاربری این زمین در سایت استعلام طرح تفصیلی جدید تهران، پهنه S۲۲۲ در نظر گرفته شده است. کاربری زمین‌های داخل این پهنه عبارت است از ایجاد مراکز تجاری، اداری و خدمات البته با «غلبه فرهنگی».

با توجه به ویژگی ممتاز پهنه S۲۲۲، زمین‌هایی که در این پهنه قرار می‌گیرند دارای تراکم از قبل تعیین شده نیستند بلکه حسب نوع درخواست مالک و طرح موضوع در کمیسیون ماده ۵ شهر تهران، میزان تراکم (تعداد طبقات قابل‌ ساخت) و همچنین میزان سطح‌ اشغال آن تعیین و تصویب می‌شود. به این ترتیب مالک جدید زمین نمایشگاه بین‌المللی که از این پس سازمان صدا و سیما نامیده می‌شود، متناسب با نوع ساخت‌ و سازی که تصمیم می‌گیرد روی این زمین انجام دهد می‌تواند با رایزنی در کمیسیون ماده ۵ که نمایندگان دولت و شهرداری در آنجا مستقر هستند، تراکم دلخواه را دریافت کند.

با توجه به مقررات طرح تفصیلی، در زمین نمایشگاه بین‌المللی امکان ساخت هتل، برج تجاری، برج اداری و خلاصه هر نوع ساختمان غیرمسکونی بلندمرتبه وجود دارد و چون در متن طرح برای این پهنه بر واژه «غلبه‌ فرهنگی» تاکید شده، مالک زمین باید در کنار یا داخل برج، یک سالن سینما یا حتی پردیس سینمایی نیز دایر کند. البته از آنجا که معاون اول رئیس‌جمهور روز چهارشنبه هدف از واگذاری این زمین به صدا و سیما را توسعه فعالیت‌های ماهواره‌ای این سازمان عنوان کرده، احتمال دارد در همین قالب از زمین بهره‌برداری شود.

از مسکن‌مهر و مسکن‌ ویژه تا زمین نمایشگاه

به سرنوشتی که دولت برای بزرگ‌ترین زمین در بهترین نقطه تهران - مرز شمالی منطقه ۳ در جنوب اتوبان چمران و مرز جنوبی منطقه۱ - رقم زده یک انتقاد اقتصادی وارد است.

در این زمین اگر یکی از مفاد قانون ساماندهی مسکن مورد توجه دستگاه‌های دولتی قرار می‌گرفت، این قابلیت وجود داشت که حداقل هشت هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی برای کم‌درآمدها و میان‌درآمد‌ها احداث شود و چیزی شبیه مسکن‌ ویژه تهرانسر که در ۲۵ هکتار زمین متعلق به سازمان ملی زمین‌ و مسکن ساخته شده، در این زمین به عنوان فاز دوم مسکن‌ویژه تکرار شود. توان مسکونی زمین نمایشگاه معادل است با ۱۰ درصد آنچه در این ۴ سال در شهر جدید پرند در قالب مسکن‌ مهر ساخته شده و کلی انتقاد به دولت از بابت دوری این واحدها از مرکز تهران را برانگیخته است.

با این حال اطلاعات به دست آمده از جزئیات زمین اهدایی به سازمان صدا و سیما حاکی است: این زمین ۸۵ هکتاری در حال حاضر تحت مالکیت آستان قدس رضوی قرار دارد که از سال ۱۳۴۶ به منظور استفاده از آن به عنوان فضایی دائمی برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، در اختیار دولت قرار گرفته است.

گسترش صدا و سیما با کدام هدف؟

کارشناسان و مسئولان مسکن در مورد اقدام اخیر دولت برای واگذاری زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران به سازمان صدا و سیما که برخی از آن با عنوان کادوی دولت به این سازمان یاد می‌کنند، دو نکته مهم را مورد توجه قرار دادند؛ اول اینکه به طور قطع اختصاص فضای نمایشگاه به ساخت مسکن، با توجه به موقعیتی که این زمین در آن واقع شده و سایر نیازهای شهری که هم‌اکنون تهران به عنوان پایتخت کشور با آن مواجه است، تصمیم درستی نیست و نمی‌توان به این فضا به عنوان ظرفیتی مناسب برای ساخت‌ و ساز مسکونی فکر کرد. نکته دوم هم بر می‌گردد به اینکه آیا اساسا صدا و سیما در بلندمدت به گسترش فیزیکی و فضایی نیاز دارد یا خیر؟ این در حالی است که بر اساس چشم‌اندازهای قبلی که در رابطه با گسترش سازمان صدا و سیما مطرح بود، هدف از مباحث مربوط به گسترش این سازمان تمرکز زدایی از مکانی بود که این سازمان در آن واقع شده است. به این ترتیب، گسترش سازمان صدا و سیما درست در نقطه‌ای مجاور محل فعلی آن، خلاف برنامه‌ای است که پیش از این به منظور تمرکززدایی از محل این سازمان، مطرح و تا حدودی هم دنبال شده بود.

همچنین عضو هیات مدیره اتحادیه املاک تهران درباره کاربری و ارزش زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران گفت: زمین‌های واقع در محدوده‌های شهری اساسا بر اساس سه معیار مهم مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌گیرند؛ اینکه کاربری زمین چه باشد، ملک در چه موقعیتی واقع شده باشد و متراژ آن چقدر باشد.

حسام عقبایی افزود: البته زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران حواشی زیادی دارد؛ از این نظر که ارگان‌های تصمیم‌گیر در مورد آن زیاد هستند و باید دید که آیا با توجه به موقعیت خاص آن، دولت حق واگذاری یا فروش آن را دارد یا خیر؟

وی ادامه داد: هم‌اکنون ارزش هر متر مربع زمین مسکونی در منطقه‌ای که نمایشگاه بین‌المللی در آن واقع شده حداقل ۱۰ میلیون تومان است. این در حالی است که قیمت این زمین در صورت داشتن کاربری تجاری کمتر از مترمربعی ۴۰ میلیون تومان نخواهد بود.

عقبایی تصریح کرد: در مورد زمین نمایشگاه بین‌المللی باید دید که این زمین بر اساس ضوابط طرح تفصیلی تهران در کدام پهنه قرار می‌گیرد؛ هر چند حتی اگر در پهنه سبز هم واقع شده باشد - یعنی ارزان‌ترین پهنه - دولت می‌تواند با شهرداری توافق کند و کاربری آن را تغییر دهد.

دولت، مستاجر نمایشگاه است!

مدیرکل پیشین اداره مسکن و شهرسازی استان تهران نیز در این زمینه گفت: زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران در مالکیت آستان قدس رضوی است و دولت در حال حاضر مستاجر این زمین محسوب می‌شود؛ لذا هرگونه واگذاری این زمین باید با هماهنگی و موافقت آستان قدس رضوی صورت گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که بهتر نبود از این زمین که مساحت آن معادل ۹ برابر هتلی است که در مجاورت آن قرار گرفته است (هتل استقلال) برای ساخت مسکن استفاده شود؟ گفت: با احداث مسکن در این زمین مخالفم! هر چند در رابطه با این واگذاری باید دو بحث مهم را مورد توجه قرار داد. اولا باید دید که سازمان صدا و سیما در برنامه بلندمدت خود نیازی به گسترش دارد یا نه؟ ثانیا این گسترش آن‌طور که پیش از این مطرح بود نباید در مکانی مجاور سازمان صدا و سیمای فعلی صورت می‌گرفت!

وی ادامه داد: علاوه بر بحث انتقال قطعی محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به خارج از شهر تهران، از سال‌ها قبل با توجه به موقعیت خاص سازمان صدا و سیما بحث تمرکززدایی مکانی این سازمان مورد توجه و پیگیری بود؛ طوری که حتی در دوره‌ای، گسترش این سازمان در سایتی واقع در شمال غرب تهران مورد مطالعه و بررسی قرار داشت. به این ترتیب، گسترش سازمان صدا و سیما در زمینی که درست در مجاورت آن واقع شده، نمی‌تواند اقدامی در جهت برنامه بلندمدتی باشد که پیش از این در راستای گسترش مکانی این سازمان و تمرکززدایی از آن مطرح بود.

بهترین کاربری برای زمین نمایشگاه چیست؟

مدیر کل پیشین اداره مسکن و شهرسازی استان تهران، با تاکید بر اینکه نه ساخت و ساز مسکن و نه گسترش صدا و سیما در زمین نمایشگاه بین‌المللی تهران گزینه‌های مناسبی برای کاربری این زمین نیستند، گفت: اگر تهران تفکر تبدیل شدن به یک شهر جهانی را داشته باشد، این‌گونه فضاهای خاص مانند زمینی که نمایشگاه بین‌المللی تهران روی آن واقع شده، نوعی ذخیره شهری محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع این مرکز بهترین مکان برای ایجاد مرکز تجارت جهانی در آینده است.

مشکینی در مورد سایر کاربری‌های مناسب برای زمین نمایشگاه بین‌المللی خاطرنشان کرد: در حال حاضر تهران با ضعف گسترده در صنعت هتلینگ مواجه است و این فضا می‌تواند ظرفیت مناسبی برای هتل‌سازی و ساخت فضاهای گردشگری محسوب شود.

وی افزود: علاوه بر آن، می‌توان این فضا را در اختیار نهادهایی مانند اتاق‌های بازرگانی قرار داد که هم هزینه‌های مربوط به آن را پرداخت کنند و هم سرمایه‌گذاری‌های کلانی که برای انجام امور خاص در این فضا صورت گرفته صرف همین امور خاص تجاری و بازرگانی شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین المللی: واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما غیر قانونی است
 • برگزاری نمایشگاه از آثار هنری میرحسین موسوی در آلمان/آثار موسوی را به خاطر ارزش هنری آنها انتخاب کردیم
 • افزایش ۸۱٫۹ درصدی قیمت زمین کلنگی در تهران
 • بازهم وعده های احمدی نژاد: هر ایرانی 2000 متر زمین
 • افزایش ۳۰ درصدی قیمت زمین در نقاط شهری
 • عذرخواهی نماینده صداو سیما در جلسه کمیسیون عمرانی مجلس به دلیل پخش خنده بازار
 •  
  آخرین اخبار
 • حلقه تصمیم‌ساز پروژه مسکن‌مهر در شوک لایحه تازه دولت
 • ساخت ورزشگاه ویژه بانوان در تهران
 • آزادی دیپلمات بازداشت شده به قید وثیقه
 • روایت غلامعلی رجایی از همه آنچه در روز رد صلاحیت هاشمی گذشت
 • مادر سهراب اعرابی: پس از ۴ سال آیا شهامت دارند که به اشتباه خود اقرار کنند؟
 • دعای افطار همسر عبدالفتاح سلطانی: دعا می کنم زندانیان سیاسی زن، خصوصا مادران، زودتر آزاد شوند
 • قطع آب شرب ایلام به دلیل گرمای بالای ۴۵ درجه
 • اکبر ترکان: وضعیت اقتصادی کشور خراب‌تر از تصور قبلی ماست
 • حالا که مد شده، یک تجلیل هم برای کدخدایی بگیرید!
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: از آغاز ثبت نام در انتخابات تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم
 • رسیدن نرخ تورم خردادماه به ۳۵٫۹ درصد
 • کیانوش راد: اصلاح طلبی زنده و پویا است/ ما خواهان شرایطی هستیم که فضای امنیتی به فضای سیاسی تبدیل شود
 • پدر فریبا پژوه: شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات خوشحال بود
 • افشاگری نماینده مجلس از دزدی های گسترده در سازمان تامین اجتماعی
 • کامبیز نوروزی؛ دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران: نهادهای صنفی نباید درگیر کار «قدرت» شوند‎
 • اعتراض کارگران به تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق‎
 • کوچک زاده به علی مطهری: شما صلاحیت اظهار نظر ندارید/ شاید شنود کار خودسرهایی است که فروهرها را کشتند
 • تفسیر سردار جوانی از اعتدال: مطالبه رفع حصر خلاف اعتدالگرایی است/ تحلیلهای خاتمی بی مبناست
 • دیدار محمد خاتمی با اصغر فرهادی و اهالی سینما
 • بازار سیاه خرید و فروش داروهای کمیاب، اطراف داروخانه های بزرگ دولتی
 •