به روز شده: ۰۷:۵۶ تهران - دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲

روایت غلامعلی رجایی از همه آنچه در روز رد صلاحیت هاشمی گذشت

امروز: غلامعلی رجایی، مشاور دفتر آیت الله هاشمی رفسنجانی به تشریح جزئیات موارد رخ داده در روز رد صلاحیت ایشان پرداخته و در سایت خود می نویسد:

حادثه شگفت و باور نکردنی عدم احراز صلاحیت آیت الله هاشمی- که ازمحدود بنیانگذاران باقی مانده از یاران امام در پیروزی انقلاب و تاسیس جمهوری اسلامی است - توسط شورای نگهبان، بدون تردید پس از رویداد چرایی و چگونگی ثبت نام ایشان درانتخابات اخیر ریاست جمهوری که قبلا نوشته ام، به گمان من یکی ازحوادث عجیب و کم نظیر در تاریخ انقلاب اسلامی پس از امام است.

خوشبختانه اینجانب به دلیل موقعیت کاری و ارتباط نزدیکم با آیت الله هاشمی که ازتوفیقات الهی به من است، از نزدیک تقریبا در جریان جزئیات این واقعه بوده ام و با توجه به این موقعیت، نگاهی درونی به مساله نموده و ناگفته هایی را بیان نموده ام.

اینک در جهت ادای دین به مردم شریف و تاریخ ایران عزیز، این واقعه را که در همان روزها نوشته ام به محضر خوانندگان ارجمند تقدیم می نمایم.

"سه شنبه ۳۱ اردیبهشت حدود ساعت ۹ و پنج دقیقه صبح بود که آیت الله هاشمی طبق معمول همیشه به مجمع آمد. بالای پله ها وجلوی دفترکارشان منتظر بودم تا مساله ای را خدمتشان عرض کنم. پله ها را تند تند و به صورت نیم دو بالا می آمدند. محافظین بعدا که از دیدن این صحنه متعجب شده بودم به من گفتند ایشان هر روز با این تند طی کردن پله ها که حدود ۴۰ پله می شود، قصد ورزش و تست نفسی دارند.معلوم می شود از دقایق کوتاه عمرشان هم بخوبی بهره می برند.

دقایقی گذشت و حاج آقا تازه داشت وارد اتاق خود می شد که صدایی مرا متوجه خود نمود. آقای دکتر علی لاریجانی، ریاست مجلس داشت از پله ها بالا می آمد. پس از اینکه با هم دست دادیم و روبوسی کردیم، به اتاق ملاقات راهنمایی شدند. معلوم بود در آن صبح اول وقت کاری مجلس که مشغول بررسی لایحه بودجه است، برای مذاکره در امر مهمی به ملاقات آقای هاشمی آمده است. پس از اینکه ملاقات نیم ساعته او تمام شد و از اتاق بیرون آمد که برود، به چهره اش که نگاه کردم ،احساس کردم از ملاقاتش با حاج آقا نتیجه نگرفته است و راضی نیست. یک ساعت بعد معلوم شد حدسم درست بوده است.

تا آن لحظه نمی دانستیم دکتر لاریجانی درآن وقت غیرمتعارف ملاقات برای چه به مجمع آمده است. حدس می زدم حتما در رابطه با انتخابات است. ساعت ده صبح که آقای دکتر علی مطهری با جمعی از اصولگرایان مانند آقای دکترعباسپور، آقای علوی نماینده مجلس خبرگان ،خانم پیشگاهی فرد.. با آقای هاشمی ملاقات داشتند و می خواستند در این ملاقات ستاد اصولگرایان ایشان را فعال نمایند، پس از بحث و بررسی ها و کسب نظر و دیدگاه های آقای هاشمی در مورد مرزبندی و نحوه ارتباط این ستاد با ستاد مرکزی آیت الله،که جناب آقای مهندس اسحاق جهانگیری آن را اداره می کرد،آقای هاشمی سر صحبت را باز کردند و گفتند:

آقای دکتر علی لاریجانی صبح به من تلفن زدند و پیشنهاد ملاقات دادند. گفتم به مجمع بیایید. نیم ساعت با من ملاقات داشت. پیغامی از شورای نگهبان آورده بود که من ازحضور در صحنه انتخابات انصراف بدهم . من به ایشان گفتم: هرگز این کار را نمی کنم. پس از بحث هایی که شد، گفتم: رهبری به من بگویند انصراف بده که در این صورت البته با ذکر دستور رهبری، انصراف می دهم . راه دیگراین است که شورای نگهبان اعلام عدم احراز صلاحیت بکند، خوب بکند . من هیچ اعتراضی نخواهم کرد.

آقای هاشمی گفتند: به آقای لاریجانی گفتم : اگربدون دلیل انصراف بدهم به مردم چه جواب بدهم؟ و مردم چه می گویند؟

آقای لاریجانی وقتی موضع مرا دید، از من پرسید: اگرشما انصراف ندهید و شورای نگهبان صلاحیت شما را رد بکند، در این صورت عکس العمل شما چه خواهد بود؟ به ایشان گفتم: عکس العملی نشان نخواهم داد. با مردم صحبت خواهم کرد و مسائل را با آنها درمیان خواهم گذاشت.

جلسه ستاد اصولگرایان با حاج آقا که تمام شد، همه دوستان به طبقه پایین آمدند تا درباره تعیین مسولین کمیته ها و معاونتها تصمیم گیری و کار را شروع کنند. درجلسه آنها شرکت کردم. دکتر علی مطهری جلسه را به خوبی اداره می کرد. نیم ساعتی نشستم و پیشنهاد مکتوبی دادم باتوجه به کناره گیری حجت الاسلام والمسلمین آقای سید محمد حسن ابوترابی فرد و اینکه بعضی از دوستان آزاده فعال و مسئول ستاد ایشان برای کار در ستاد آقای هاشمی به من اظهار آمادگی نموده اند، از نیروهای ستاد در حال انحلال ایشان استفاده شود .سپس جلسه را ترک کردم تا به کارهایم برسم.

ملاقاتهای حاج آقا تا ظهر ادامه داشت. پس از نماز و نهار، ایشان طبق برنامه همیشگی استراحتی داشتند. ساعت ۵ عصرکه کارشان را مجددا شروع کردند، اولین برنامه ،خواندن خطبه عقد فرزند جوان یکی از محافظین ایشان بود . قبل ازاینکه وارد اتاقی بشوند که خانواده های عروس و داماد منتظرنشسته بودند به ایشان عرض کردم: چه خبر؟ گفتند: ازظهر، دیگرخبری ندارم. گفتم :خبری غیر رسمی آمده است که شورا به شما ۷ به ۴ رای داده است. به شوخی چیزی گفتند و وارد اتاق ملاقات شدند تا خطبه عقد را جاری نمایند. پس ازاجرای صیغه عقد توصیه ها و نصایح ارزشمندی را به زوج جوان فرمودند و هدیه ای هم به آنان دادند و دوباره به اتاقشان رفتند تا به ملاقات های دیگرشان برسند.

ساعت ۶ عصرکه مجمع را به سوی منزل ترک می کردم، سیل تلفنها و پیامکها در مورد نتیجه رای شورای نگهبان درباره احراز صلاحیت آقای هاشمی به من سرازیر شد که برای آنها جوابی نداشتم. یک خبر غیر رسمی تایید صلاحیت ایشان بود که منبع و صحت آن معلوم نبود.

در مسیر منزل که رادیو را بازکردم و دیدم دربرنامه ای غیرعادی! دارد با بعضی از شخصیتهای استانها و نمایندگان مجلس خبرگان درباره "منزلت شورای نگهبان و لزوم تبعیت از نظر و رای آن"! مصاحبه می کند، تا آخر قضیه را خواندم و فهمیدم اتفاق تلخی که صبح خبر آن را شنیده بودم، افتاده است.

شب که در لابلای اخبار ساعت ۲۱، گوینده خبر خبرها را قطع کرد و گفت: به خبری که هم اکنون به دست من رسیده، توجه فرمایید، معلوم شد شورای نگهبان با صدور بیانیه ای، اسامی ۸ نفر از نامزدها را اعلام را کرده است که در میان آنها نام آیت الله هاشمی وجود ندارد.

بعدها از آقای هاشمی شنیدم، صبح زود آن روز، آقای دکتر حسن روحانی به منزل ایشان رفته و او هم از طرف شورای نگهبان به وی پیغام داده انصراف بدهند که ایشان این پیشنهاد را قاطعانه رد کرده است.

گذشت آنچه گذشت! و شد آنچه شد! و رفت آنچه رفت! قطعا خبرهای دیگری هم در این یکی دو روز اعلام نتایج در این باره وجود دارد که آقای هاشمی در خاطراتشان در سال ۹۲ خواهند نوشت و نوشته اند. مسائلی نظیر: بحث های داخلی شورای نگهبان درباره صلاحیت ایشان و اعلام صلاحیت اولیه ایشان و بعد برعکس شدن ماجرا در پی اظهارات و اعلام خطرمقام اطلاعاتی نسبت به حضور آیت الله در صحنه انتخابات.

خود من ازمنبع موثقی که شاهد واقعه بوده است، شنیدم، وقتی بحث صلاحیت آیت الله هاشمی در شورا مطرح شده است، نظر تقریبا همه اعضای شورا این بوده است که صلاحیت ایشان نیاز به بحث و بررسی ندارد و پرونده را کنار گذاشته اند تا به موارد دیگری برسند. در اواسط جلسه مقامات اطلاعاتی و امنیتی! احتمالا! بدون اطلاع قبلی به شورا آمده اند و خواسته اند در جلسه شرکت کنند تا درباره مطلب مهمی نظر مشورتی! بدهند. سپس بعضی از اعضای شورا معترضانه این حضور را بی سابقه و مغایر با اصول کاری شورا و در نتیجه نافی مسولیت خود دانسته و حضور آقایان اطلاعاتی را نپذیرفته اند. در کشاکش های بعدی، قرارشده فقط مقام مافوق اطلاعاتی، در جلسه شرکت کند و مشورت(؟) بدهد! و بقیه همکاران وی از جلسه شورا بیرون بروند که بعد از این، قضایا سیر و مسیر دیگری پیدا کرده است. که انشاءالله، شاید! بیست و چند سال دیگر در خاطرات آیت الله هاشمی، جزئیات بیشترآن را خواهید و خواهند خواند!

به هرتقدیر هرچه بود این مساله هم تمام شد و هاشمی که می گفت به رغم میل شخصی و اعلام قبلی خود، برای حضور در این عرصه با خدا معامله کرده است، در قلوب ملتی که می خواستند با رایی باشکوهتر از رایی که در سال ۱۳۷۶ به خاتمی داده بودند، او را در همان دور اول انتخابات به ساختمان پاستور بدرقه نمایند جاودانه شد و یک بازی سخت و نفس گیر را قبل از شروع رقابتها به سود خود با پیروزی به پایان برد تا این آیه در جان جانها طنین افکن شود که: و من یتق الله یجعل له مخرجا و یرزقه من حیث لا یحتسب! هرکس تقوی پیشه نماید ،خداوند راه خروج از بحران و مشکلات را براو منکشف خواهد فرمود.صدق الله العلی العظیم!-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: از آغاز ثبت نام در انتخابات تمام اتفاقات را به خداوند واگذار کرده بودم
 • خاطرات هاشمی رفسنجانی: رمضان در زندان؛ کلید قران
 • ناگفته هایی از ثبت نام،رد صلاحیت و پاسخ هاشمی به شورای نگهبان
 • رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید به ورزش بانوان بیشتر توجه شود
 • احمد پورنجاتی: این بار مردم انتخابات را مهندسی کردند
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: امریکا نباید به بهانه های مختلف تحریم ها را گسترش دهند
 • هاشمی در دیدار با حسن روحانی: کارها بخوبی پیش می رود
 • یک مقام ارشد: جنتی قصد رد صلاحیت روحانی را در روزهای پایانی انتخابات داشت/علی لاریجانی برای تمدید زمان رای گیری به وزیر کشور فشار آورد
 • تشکر مجدد حسن روحانی از هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی
 •  
  آخرین اخبار
 • آزادی دیپلمات بازداشت شده به قید وثیقه
 • مادر سهراب اعرابی: پس از ۴ سال آیا شهامت دارند که به اشتباه خود اقرار کنند؟
 • دعای افطار همسر عبدالفتاح سلطانی: دعا می کنم زندانیان سیاسی زن، خصوصا مادران، زودتر آزاد شوند
 • قطع آب شرب ایلام به دلیل گرمای بالای ۴۵ درجه
 • اکبر ترکان: وضعیت اقتصادی کشور خراب‌تر از تصور قبلی ماست
 • حالا که مد شده، یک تجلیل هم برای کدخدایی بگیرید!
 • رسیدن نرخ تورم خردادماه به ۳۵٫۹ درصد
 • کیانوش راد: اصلاح طلبی زنده و پویا است/ ما خواهان شرایطی هستیم که فضای امنیتی به فضای سیاسی تبدیل شود
 • پدر فریبا پژوه: شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات خوشحال بود
 • افشاگری نماینده مجلس از دزدی های گسترده در سازمان تامین اجتماعی
 • کامبیز نوروزی؛ دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران: نهادهای صنفی نباید درگیر کار «قدرت» شوند‎
 • اعتراض کارگران به تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق‎
 • کوچک زاده به علی مطهری: شما صلاحیت اظهار نظر ندارید/ شاید شنود کار خودسرهایی است که فروهرها را کشتند
 • تفسیر سردار جوانی از اعتدال: مطالبه رفع حصر خلاف اعتدالگرایی است/ تحلیلهای خاتمی بی مبناست
 • دیدار محمد خاتمی با اصغر فرهادی و اهالی سینما
 • بازار سیاه خرید و فروش داروهای کمیاب، اطراف داروخانه های بزرگ دولتی
 • دولت بر مدار حقوق شهروندی
 • آیت الله امجد: با محبت نسل جوان را به معرفت برسانیم
 • آقای عسگراولادی! برای درک واقعیت ها هیچ وقت دیر نیست
 • اعتراض دوباره مادر ستار بهشتی به نظر پزشکی قانونی: شاهدان را احضار کنید، پسرم را کشتند
 •