به روز شده: ۰۷:۳۳ تهران - دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲

کیانوش راد: اصلاح طلبی زنده و پویا است/ ما خواهان شرایطی هستیم که فضای امنیتی به فضای سیاسی تبدیل شود

امروز: بیست وپنج روز پس از پیروزی گفتمان اعتدال، عقلانیت و اصلاحات در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و در سومین روز از ماه مبارک رمضان، اصلاح‌طلبان خوزستانی در اهواز گردهم آمدند تا پس از ۸ سال فضای امنیتی در زیر یک سقف با یکدیگر دیداری تازه کنند. این گردهمایی بزرگ اصلاح طلبان در مکان مهمانسرای دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.

دكتر کهرام نماینده اهواز در مجلس ششم در گردهمایی اصلاح‌طلبان خوزستان با ابراز امیدواری از شروع یک عصر جدید در ایران با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان در روند انتخابات اجازه پیدا نکردند که به صورت حداکثری مشارکت کنند گفت: اگر به روزهای قبل از انتخابات برگردیم همه اصلاح‌طلبان متفق القول بودند که جناب آقای خاتمی کاندیدای اصلی اصلاح‌طلبان به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری مطرح شود ولی به دلیل شرایطی این موضوع تحقق پیدا نکرد. وی افزود: پیش بینی این بود که سه کاندیدای اصلی انتخابات خاتمی، مشایی و قالیباف باشند. خاتمی مطمئن بود که رای بالایی مي‌آورد، مشایی که اجازه حضور نیافت. با توجه به شرایط جامعه همه مي‌دانستند که در صورت مشارکت اصلاح‌طلبان در انتخابات رای بالایی نصیب آنها مي‌شود. بعد از آن آیت الله هاشمی کاندیدا شدند که به دلیل وجود تحلیلی در شورای نگهبان که مدعی بود اگر رفسنجانی کاندید شود ۷۰ درصد مردم به او رای مي‌دهند رد صلاحیت گردید.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: شخصیت هاشمی رفسنجانی در این جریان بازسازی شد و شرایطی پیش آمد تا او به عنوان ذخیره ای برای آینده مطرح شود به گونه ای که ایشان مي‌توانند برای سازندگی کشور نقش اساسی ایفا کنند. نماینده سابق مجلس با اشاره به شکست سنگین جبهه پايداري در اين انتخابات بیان نمود: اين جریان ۳۰ سال است با محوريت آقاي مصباح کار مي‌کنند و هدف آنها در آینده تصاحب کرسی رهبری بود. ایشان در انتخابات دور یازدهم کاندیدایی مطرح کردند که رد صلاحیت شد. این رد صلاحیت حامل یک پیام بود. آقاي مصباح یزدی سخن بسیار مهمی در خصوص کاندیدای مورد نظر خود مطرح کرد و آن این بود که گزینه ایشان تنها گزینه اصلح در زمین و آسمان است اما شورای نگهبان این گزینه را رد صلاحیت نمود. کهرام یادآور شد: اختلاف عمیق بین اصولگرایان در این انتخابات بسیار نمایان شد. اصول گرایان نتوانستند با یکدیگر کنار بیایند. هرکدام از آنها یک کاندیدا داشتند و با این طرز حضور وزن هر کدام از آنها روشن شد. حالا دیگر اصولگرایان حد و اندازه خود را مي‌دانند.

وی اظهار داشت: آنچه در این انتخابات مشخص شد قدرت اصلاح‌طلبان بود. بسیج عمومی جناب آقای خاتمی و هاشمی در عرض سه روز با پیامی که دادند بسیار مهم و سرنوشت ساز بود. این بسیج عمومی مهندسی کردن انتخابات بعد از رد صلاحیت جناب هاشمی را با شکست مواجه کرد. حمید کهرام متذکر شد: مهندسی کردن انتخابات از این قرار بود که مردم به بهانه شورای شهر به پای صندوق رای بیایند و یک رای هم برای ریاست جمهوری بیندازند. تمام کاندیداها هم که از یک سطح عمومی برخوردار بودند. آقای قالیباف هم آمده بود تا در نهایت انتخابات به مرحله دوم کشیده شود و در مرحله بعد پیروز شود. اما پیش بینی آنها با شکست مواجه شد.

وي افزود: پیروزی روحانی قدرت اصلاح‌طلبان را برای نطام مشخص کرد در حالی که طی ۸ ساله گذشته مدام مطرح مي‌شد که جریان اصلاح طلبی مرده است. مسئله مهم دیگر در این دوره از انتخابات سطح تبلیغات انتخاباتی بود. تبلیغات به طرق مختلف و با اینترنت، رادیو و مطبوعات به سطح روستاها هم رسید. این موضوع نشان داد که کشور ما نمي‌تواند کره شمالی شود. روستائیان هم حتی پیام خاتمی و هاشمی را شنیدند. این فعال اصلاح طلب در نهایت به شکست گفتمان احمدی‌نژاد که از دیگر نتایج انتخابات بود اشاره کرد و یادآور شد: احمدی نژاد در ۸ سال گذشته قول‌هاي بسیاری داد. وعده هایی که عملی نشد. مردم در انتخابات اخیر نشان دادند که گفتمان او دیگر نتیجه نمي‌دهد و برای اداره کشور مناسب نیست. کسانی که از گفتمان احمدی نژاد دفاع مي‌کردند متوجه شدند که این گفتمان مردم را راضی نمي‌کند.

وی سپس پیروزی گفتمان اعتدال در جامعه را یادآور شده و افزود: بزرگ ترین شعاری که از سوی حسن روحانی در همین اهواز مطرح شد تحقق حقوق شهروندی است که در قانون اساسی به وضوح آمده است. شعارهایی مثل آزادی بیان، آزادی مطبوعات، روابط بین الملل، اجرای قانون اساسی، آزادی اجتماعی و اقتصادی و... از جمله شعارهایی بود که بخشی از حقوق شهروندی است که اصلاح‌طلبان هم تحقق آنها را خواستار هستند. کهرام سپس با طرح این پرسش که اکنون کار ما چیست؟ گفت: بزرگترین کار ما پیگیری مطالبات است. ما طی این سالها یاد گرفتیم که پیگیری مطالبات داشته باشیم. باید ظرفیت‌هاي کشور را شناسایی کنیم.

وي ادامه داد: شاید در دوره اصلاحات تندروی‌هایی کردیم که کشور در آن مقطع ظرفیت پذیرش آن را نداشت مثل شعاری که مدعی بود باید قانون اساسی را به رفراندوم گذاشت. عمدتا این شعار از طرف بدنه اصلی اصلاحات مطرح نمي‌شد اما از درون همین جریان بیرون مي‌آمد. اما حالا یاد گرفته ایم که بر اساس ظرفیت‌هاي موجود حرکت کنیم. اصلی ترین مسئله پیشبرد پروژه جامعه مدنی است. اکنون بهترین شعاری که مي‌توان در جامعه مطرح کرد گفتمان اعتدال است که با این گفتمان مي‌توانیم بخش عمده ای از مشکلات و مطالبات کشور را در سطح داخلی و خارجی پی بگیریم.

این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: اصلاح‌طلبان یاد گرفته اند که پیگیر مطالبات خود بر اساس ظرفیت کشور باشند یاد گرفتیم که نقد شویم و خود را بر همین اساس بازسازی کنیم و به اعتماد سازی در داخل کشور که مهم ترین ضرورت است توجه داشته باشیم. کهرام سپس به برداشت‌هاي ناصحیحی که جریان متحجر نسبت به اصلاح‌طلبان مطرح مي‌کند اظهار داشت: آقایان فکر مي‌کنند اصلاح‌طلبان بی‌دین هستند در حالی که دین‌داری آنها بیشتر از کسانی است که دین را برای پست، مقام، منافع و پول مي‌خواهند اما اطلاح طلبان به واقعیت دین اعتقاد دارند.

این فعال سياسي اصلاح‌طلب با انتقاد به اینکه آقایان فکر مي‌کنند اصلاح‌طلبان غرب زده هستند گفت: اصلاح‌طلبان به منافع ملی اعتقاد دارند. منافع ملی که فقط شعار دادن نیست. قرار نیست با دنیا بجنگیم. ما باید نشان بدهیم هم مسلمان هستیم و هم مي‌توانیم با دنیا حرف بزنیم. ما نباید شعارهای بیهوده بدهیم. کهرام متذکر شد: آقایان فکر مي‌کنند که اصلاح‌طلبان ستون پنجم دشمن هستند در حالی که همین اصلاح‌طلبان انقلاب کردند و اینها بوذند که انقلاب را در کنار امام به پیروزی رساندند.

وی یادآور شد: اختلاف بسیار عمیقی که در بین اصولگرایان وجود دارد باید این فرصت را به ما بدهد که بتوانیم با گفت و گو کردن با انها خواسته‌هاي اصلاح طلبی را تبیین کنیم. ما در نتیجه این پیروزی کسب شده نباید دچار غرور شویم. فقط اصلاح‌طلبان نبودند که برنده شدند در انتخاب روحانی همه پیروز شدند. بعضی‌ها متوجه نیستند و بعد خودشان مي‌فهمند. باید اختلافات خود را به حداقل برسانیم. درسته که در جامعه مدنی رقابت یک اصل است اما تا رسیدن به اصل جامعه مدنی راه درازی در پیش داریم. در این دوران گذر اختلافاتی که خانمان برانداز است را باید کنار بگذاریم.

این فعال اصلاح طلب در پایان سخنان خود و با تاکید بسیار عنوان نمود: با توجه به اینکه عمده مردم به خاطر پیام خاتمی و رفسنجانی به روحانی رای دادند و اگر در دوره چهارساله توانستیم خوب عمل کنیم که آقایان خاتمی و رفسنجانی را در مقابل مردم رو سفید کرده ایم. اما اگر اختلافات... اصل شوند مطمئن باشید که در ۴ ساله دوم تکرار نخواهد شد. ما باید قدر این پیروزی را بدانیم و باید گذشت کنیم.

در بخش دیگری از گردهمایی از سوی تعدادی از دانشجویان از دکتر محمد کیانوش‌راد به عنوان نماد اصلاح‌طلبی در خوزستان تقدیر شد و ایشان نیز با اشاره به اینکه از تقدیر خود اطلاعی نداشته و راضی به انجام این کار نبوده است و خود را لایق این تقدیر نمي‌داند از افرادی نام برد که در نتیجه حضور در همه انتخابات‌ها متحمل زحمات فراوان و یا خسارت‌هاي مکرر شده اند ولی ناشناخته باقی مانده اند. او سپس برای آزادی زندانیان سیاسی به خصوص مسعود لدنی از فعالان ملی-مذهبی خوزستان دعا کرد و آنگاه به تحلیل انتخابات خرداد ۱۳۹۲ پرداخت و گفت: جریان اصلاح طلبی نه تنها نمرده بلکه زنده و پویا است. نه حکومت و نه هیچ جریان دیگری قادر به از بین بردن اصلاحات نیست چرا که این تفکر از دوره مشروطه به این سو در جامعه و مردم ايران ریشه دوانده است.

وی افزود: از ابتدا قدم در راهی گذاشتیم که هیچ گاه نسبت به آن با شک و تردید مواجه نبوده ایم. ممکن است در یک جایی تندروی و یا کندروی کرده باشیم اما در جایی که بحث اسلام بر آمده از مردم است دچار تردید نبوده ایم. از روز اول نه تنها از تعداد اصلاح‌طلبان کاسته نشد بلکه افزوده هم شده است. این نماینده دور ششم مجلس بیان کرد: جریان اصلاح طلبی یک جریان زایا و متکثر است. اصلاح طلبی جریانی نیست که از درون جوشش لازم را برای فهم موضوعات جدید و پاسخ جدید را نداشته باشد. دکتر کیانوش راد از گفتمان سازی اصلاحات به عنوان اصلی ترین نقش این نوع گفتمان یاد کرد و گفت: اگر در نتیجه این گفتمانی که وجود دارد جامعه مدنی تقویت شود جامعه قوی و دولت قوی خواهیم داشت و دیکتاتوری و هرج و مرج بوجود نخواهد آمد. نگاه ما به جای اینکه به دولت‌ها باشد باید متوجه جامعه باشد.

عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت تاکید کرد : وحدت در میان اصلاح‌طلبان نشان داده است که از فداکاری، رشد و خود را برای ملت برخوردار هستند و توانستند که با تدبیر تاریخی جناب آقای عارف این موضوع را ثابت کنند.
وی سپس بلوغ در جریان اصلاح طلبی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: این جریان به دنبال جنگ و حذف اصولگرایان نیست. ما خواهان شرایطی هستیم که فضای امنیتی به فضای سیاسی تبدیل شود. این انتخابات باعث شد تا جریان اصولگرایی میزان خود را بشناسد. اخیرا آقاي مصباح یزدی یک حرف خیلی درست زد و گفت که پس از اين همه عمر، متوجه شده است که مردم را به زور نمي‌توان به بهشت برد. حال با این اعترافی که صورت گرفته است بسیاری ضروریست که جریان اصولگرایی به بازنگری خود بپردازد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ناگفته‌های نظرسنجی اصلاح‌طلبان برای اجماع در انتخابات ۲۴ خرداد در مصاحبه با عباس آخوندی
 • گزینه‌های تازه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران
 • درخواست اصلاح‌طلبان شورای شهر برای بازشماری ۱۰درصد آرای تهران
 • شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با روحانی دیدار کردند
 • حمیدرضا جلائی‌پور: بدنه‌ اجتماعی اصلاح‌طلبان خواستار ائتلاف بود
 • لیست ۳۱ نفره کاندیداهای اصلاح طلبان برای شورای شهرتهران
 • اعلام لیست اصلاح طلبان در انتخابات شوراها
 • محمد کیانوش راد: عقب‌نشینی باید از جایی متوقف شود
 • سعید لیلاز: اصلاح‌طلبان ايرانی با روش خودشان بازی می‌كنند
 •  
  آخرین اخبار
 • رسیدن نرخ تورم خردادماه به ۳۵٫۹ درصد
 • پدر فریبا پژوه: شاید اتهامش این باشد که از نتیجه انتخابات خوشحال بود
 • افشاگری نماینده مجلس از دزدی های گسترده در سازمان تامین اجتماعی
 • کامبیز نوروزی؛ دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران: نهادهای صنفی نباید درگیر کار «قدرت» شوند‎
 • اعتراض کارگران به تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق‎
 • کوچک زاده به علی مطهری: شما صلاحیت اظهار نظر ندارید/ شاید شنود کار خودسرهایی است که فروهرها را کشتند
 • تفسیر سردار جوانی از اعتدال: مطالبه رفع حصر خلاف اعتدالگرایی است/ تحلیلهای خاتمی بی مبناست
 • دیدار محمد خاتمی با اصغر فرهادی و اهالی سینما
 • بازار سیاه خرید و فروش داروهای کمیاب، اطراف داروخانه های بزرگ دولتی
 • دولت بر مدار حقوق شهروندی
 • آیت الله امجد: با محبت نسل جوان را به معرفت برسانیم
 • آقای عسگراولادی! برای درک واقعیت ها هیچ وقت دیر نیست
 • اعتراض دوباره مادر ستار بهشتی به نظر پزشکی قانونی: شاهدان را احضار کنید، پسرم را کشتند
 • انتقاد به طرح امتیازات مادام العمر برای نمایندگان مجلس: آیا نمایندگان از سفره های خالی مردم اطلاع دارند؟
 • دعای افطار/ محمدامین هادوی: برای رفع حصر از میرحسین و کروبی و رهنورد دعا می کنیم
 • عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: بداخلاقی و برخورد ناصحیح قضات با مردم یک واقعیت است
 • ایران روزانه ۳۹ بار می لرزد
 • اظهار تاسف توکلی از نصب شنود در دفتر کار علی مطهری: وزیر اطلاعات توضیح دهد
 • انحدام یک باند قاچاق اسلحه به کشور
 • ۵۶ سال حبس برای وکلا و فعالان حقوق دراویش
 •