به روز شده: ۰۷:۱۲ تهران - دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲

تفسیر سردار جوانی از اعتدال: مطالبه رفع حصر خلاف اعتدالگرایی است/ تحلیلهای خاتمی بی مبناست

امروز: هر چند حتی اصولگرایان انتخاب روحانی و رای مردم به وی را یک نه بزرگ به سیاست های جاری می دانند، اما سردار جوانی مدعی است که رأی به روحانی یک رأی اجتماعی بود و نه سیاسی و عمده رأی‌دهندگان به روحانی فقط مطالبات اقتصادی دارند.

سردار جوانی از جمله سرداران سپاه است که طی چهار ساله گذشته بیشتر اظهار نظرهای افراطی را بیان کرده به طوری که چندی پیش حتی سیدمحمد خاتمی را هم برانداز خواند.

او که رئیس دفتر سیاسی سپاه بود، هفته نامه صبح صادق را به محلی برای بیان اظهاراتش اختصاص داده، چندی پیش بدون اشاره به خشونت هایی که از سوی نیروهای انتظامی و امنیتی رخ داد، ادعا کرده بود که افراطی‌ترین رفتارها، فتنه ۸۸ بود که از سوی اصلاح‌طلبان شکل گرفت.

اینک او که سابقه اظهارات افراطیش همچنان موجود است به تعریف اعتدال پرداخته و مطالبه رفع حصر و آزادی زندانیان را خلاف اعتدالگرایی می داند.

در حالی که رفع حصر از موسوی و کروبی و آزادی زندانیان سیاسی به مطالبه ملی تبدیل شده است، سردار جوانی این مساله " فشار رسانه‌ای بر روحانی" می داند و می گوید: خیلی روشن و بدیهی است که طرح مسائلی از این دست در شرایط کنونی در واقع وارد کردن روحانی به‌عنوان رئیس جمهور منتخب به وادی‌ای است که می‌تواند او را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کند.

مردم در جشن پیروزی حسن روحانی به طور خودجوش شعارهایی در رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی سر دادند و پس از آن بود که فعالان سیاسی و مذهبی مساله رفع حصر و آزادی زندانیان سیاسی را به طور جدی تری مطرح کردند، اما سردار جوانی که در گفت و گوی خود با تسنیم بارها ادعا می کند رای مردم به روحانی برای مطالبات اقتصادی بوده نه سیاسی و می گوید: طرح مسائلی از قبیل رفع حصر از آقایان موسوی و کروبی و یا آزادی کسانی که در سال ۸۸ به‌دلیل عملکردشان به زندان رفتند، مغایر با شعار اعتدال‌گرایی و قانون‌گرایی است. چرا که شعار اعتدال‌گرایی را قانون‌گرایی پشتیبانی می‌کند، یعنی قانون‌گرایی شاخص مهم اعتدال‌گرایی است و اقتضای قانونی کسانی که مجرم هستند و به‌خاطر جرمی که مرتکب شده‌اند و در حصر قرار گرفته و محکوم به زندان شده‌اند، این است که که طبق قانون مجازاتشان به پایان برسد.

البته او توضیح نمی دهد که موسوی و کروبی و رهنورد با کدام حکم قضایی بیش از دو سال است که در حصر به سر می برند و اشاره ای به فشارهای نیروهای امنیتی بر قضات برای صدور احکام اعتراض کنندگان به نتایج انتخابات سال ۸۸ نمی کند.

جوانی در ادامه اظهار نظر کرده: اینکه با تغییر یک دولت این انتظار را داشته باشیم که قانون نادیده گرفته شود و مجرمین مجازات نشوند و یا کسانی که به‌دلیل جرمی که مرتکب شده‌اند به زندان افتادند به‌یک‌باره آزاد شوند، یک فرصت‌طلبی از سوی برخی چهره‌های دوم خرداد‌ است که آن را دنبال می‌کنند و می‌خواهند از طریق فشار بر روحانی به اهداف سیاسی خاص خود دست یابند.

سردار جوانی می گوید: رئیس قوه مجریه باید با شعار اعتدال بر مدار قانون حرکت کند و انتظار مردم و رأی‌دهندگان نیز همین است. ما در کشورمان قوای سه‌گانه داریم که از هم مستقل هستند و اگر کسی بر اساس قوانین محکوم به زندان شده و یا محدودیت‌هایی برای وی ایجاد شده، برطرف کردن این محدودیت‌ها و پایان یافتن زندانی‌های‌شان مرحله قانونی خود را دارد و این از اختیارات رئیس جمهور نیست که بخواهد به چنین خواسته‌هایی پاسخ بدهد و اقدام کند.

سردار جوانی اما نمی گوید آیا این از وظایف سرداران سپاه هست که طی چهار سال گذشته بیشترین اظهار نظر را در مورد مسایل سیاسی داشته اند و حتی این سردار سپاه در سال ۸۸ خواستار محاکمه و مجازات میرحسین، کروبی و موسوی خویینی ها شد.

مطالبات مردم فقط اقتصادی است نه سیاسی

یدالله جوانی بدون اشاره به نابسامانی های موجود مدعی است: اینکه بگوییم پیروزی روحانی "نه" بزرگ به وضعیت موجود بود، ناسپاسی نسبت به زحمات و پیشرفت‌های خوب جامعه بوده است، ما طی ۸ساله گذشته از ۸۴ تا به امروز با حضور اصولگرایان در مجلس و شوراها و دولت نهم و دهم شاهد پیشرفت‌ها و دستاوردهای بسیار ارزشمند در حوزه‌های گوناگون بودیم، اما با توجه به مجموعه‌ای از مسائل در یکی دو سال اخیر، کشور ما با مشکلات اقتصادی خاصی مواجه شد که طبیعی است که در انتخابات مردم با هدف کاهش مشکلات سعی می‌کنند به نامزدی رأی دهند که توانایی حل این مشکلات را داشته باشد.

وی که با با توهین به سیدمحمد خاتمی گفته است: اینکه افرادی مانند خاتمی بخواهند بگویند پیروزی روحانی "نه" بزرگ به وضعیت موجود و اصولگرایان بود، یک تحلیل بی‌مبنا و غیرقابل قبول است، چرا که در دوره اصولگرایی اصولگرایان پیشرفت‌های ارزشمند و قابل توجهی رخ داد و از طرف دیگر روحانی فردی نبود که خود را اصلاح‌طلب معرفی کند و حتی خوداصلاح‌طلبان مطرح کردند که روحانی اصلاح‌طلب نیست و در عرصه انتخابات کاندیدای حداقلی آنها به‌عنوان اطلاح‌طلب محمدرضا عارف بود.

به‌ ادعای جوانی، بر اساس نظرسنجی‌های معتبر صورت گرفته رأی روحانی یک رأی اجتماعی است و در واقع می‌‌توان گفت در این انتخابات رأی مردم به‌منزله شکست اندیشه اصول‌‌گرایی و پیروزی تفکر اصلاح‌طلبی نیست و هرکسی که این نوع تحلیل را در رأی مردم در ۲۴ خرداد داشته باشد، به نظر می‌رسد که آشنایی خوبی با جامعه ندارد.

هر چند که حتی اصولگرایان به شکست خود در این انتخابات اعتراف دارند، اما جوانی می گوید:اینکه اصولگرایان در انتخابات رأی نیاوردند به‌منزله شکست اندیشه و تفکر اصولگرایی نیست. وی تکثر و تعدد کاندیداهای اصولگرایی را از عوامل مهم رأی نیاوردن اصولگرایان خواند.

سردار جوانی همچنین مدعی شده است که اصلاح طلبان در این انتخابات چون رای نداشتند از کاندیدای خود خواستند که انصراف دهد.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ۳۴۱ فعال سیاسی زن به هاشمی، خاتمی، ناطق و شاهرودی: برای آزادی میرحسین، رهنورد و کروبی تلاش کنید
 • مشاور سیاسی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران: دشمن بیرونی، ضد انقلاب و جریان دوم خرداد در پی تخریب سپاه پاسداران هستند
 • سردار یدالله جوانی از فرماندهان ارشد سپاه: بی بی سی با انصاف تر از معاون سیاسی احمدی نژاد است
 • سردار جوانی: نظام به خاتمی اجازه بازگشت نمیدهد چون جز فتنه است!!!
 • واکنش سردار جوانی به تحریم ها: جنگ است، باید مردم را به صحنه بیاوریم
 •  
  آخرین اخبار
 • اعتراض کارگران به تاخیر دو ماهه در پرداخت حقوق‎
 • کوچک زاده به علی مطهری: شما صلاحیت اظهار نظر ندارید/ شاید شنود کار خودسرهایی است که فروهرها را کشتند
 • دیدار محمد خاتمی با اصغر فرهادی و اهالی سینما
 • بازار سیاه خرید و فروش داروهای کمیاب، اطراف داروخانه های بزرگ دولتی
 • دولت بر مدار حقوق شهروندی
 • آیت الله امجد: با محبت نسل جوان را به معرفت برسانیم
 • آقای عسگراولادی! برای درک واقعیت ها هیچ وقت دیر نیست
 • اعتراض دوباره مادر ستار بهشتی به نظر پزشکی قانونی: شاهدان را احضار کنید، پسرم را کشتند
 • انتقاد به طرح امتیازات مادام العمر برای نمایندگان مجلس: آیا نمایندگان از سفره های خالی مردم اطلاع دارند؟
 • دعای افطار/ محمدامین هادوی: برای رفع حصر از میرحسین و کروبی و رهنورد دعا می کنیم
 • عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: بداخلاقی و برخورد ناصحیح قضات با مردم یک واقعیت است
 • ایران روزانه ۳۹ بار می لرزد
 • اظهار تاسف توکلی از نصب شنود در دفتر کار علی مطهری: وزیر اطلاعات توضیح دهد
 • انحدام یک باند قاچاق اسلحه به کشور
 • ۵۶ سال حبس برای وکلا و فعالان حقوق دراویش
 • تقدیر از حداد عادل به خاطر کناره گیری از انتخابات
 • مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین المللی: واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما غیر قانونی است
 • بی خبری از علت بازداشت فریبا پژوه
 • اعتراض حسن سبحانی به عملکرد شورای نگهبان: با ادامه این روند حمایت بزرگان از شورای نگهبان رنگ می بازد
 • عبدالله نوری در دیدار با دختران میرحسین و رهنورد: رهبران حکومت در پاسخ به خواست مردم به حصرها و حبس ها خاتمه دهند
 •