به روز شده: ۱۰:۰۸ تهران - یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲

انتقاد به طرح امتیازات مادام العمر برای نمایندگان مجلس: آیا نمایندگان از سفره های خالی مردم اطلاع دارند؟

امروز: روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد از طرح جدید نمایندگان مجلس نوشت: مردم می‌پرسند آیا نمایندگانی که این طرح را طراحی و امضا کردند از کارتن خواب‌های همین شهر تهران با خبرند؟ آیا می‌دانند که بسیاری از موکلانشان برای امرار معاش و نجات دادن فرزندانشان از گرسنگی، کلیه خود را می‌فروشند؟ آیا می‌دانند که بسیاری از همین مردم با نان خالی می‌سازند و هر شش ماه یکبار قدرت خرید یک وعده گوشت یا مرغ برای اعضای خانواده خود را ندارند؟

این طرح به امضای ۲۱ نماینده مجلس رسیده که ۱۹ نفر از آنان عضو فراکسیون "رهروان ولایت" هستند.

طبق این طرح که هنوز در مرحله پیشنهاد قرار داشته و در دستور کار صحن قرار نگرفته است، نمایندگان پس از پایان دوره نمایندگی می توانند با خود اسلحه حمل کنند، مجوز طرح ترافیک دریافت نمایند، پاسپورت سیاسی داشته باشند و از پاویون مخصوص در فرودگاه ها استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ۲۶ نفر از نمایندگان مجلس طرحی را با عنوان «طرح استمرار حقوق مکتسبه غیرمالی نمایندگان» به مجلس ارائه کرده اند که بر اساس آن نمایندگان پس از پایان دوره نمایندگی خود می توانند از امتیازاتی ویژه مجلس برای نمایندگان برخوردار شوند.

«حسین گروسی» نماینده مردم شهریار در مجلس از موافقان این طرح می‌گوید: «بر اساس این طرح فردی که چند دوره نماینده مجلس است، می‌تواند از برخی امتیازات غیر مادی بهره ببرد که استفاده از آنها آسیبی به کشور نمی زند.»

نماینده مردم شهریار می‌افزاید: «وقتی کسانی به دلایلی می توانند از مراجع قانونی طرح ترافیک یا مجوز حمل سلاح اخذ کنند، یک نماینده به طور اولی می تواند از این مزایا استفاده کند»!

انتشار این خبر به قدری عجیب و غیر منطقی بود که از همان ابتدا، موضع گیری های منفی فراوانی نسبت به آن صورت گرفته و حتی مرکز پژوهش های مجلس نیز این طرح را مغایر با قانون اساسی دانست.

روزنامه جمهوری اسلامی در انتقاد از این طرح نوشته است: ۲۱ نماینده مجلس شورای اسلامی هفته گذشته با امضای طرحی مبنی بر اعطای برخی امتیازات ویژه به نمایندگان مجلس حتی پس از پایان دوران نمایندگی، علاوه بر برانگیختن عکس‌العمل‌های منفی مردم، شگفتی و تعجب محافل سیاسی و رسانه‌ها را سبب شدند. این عکس العمل منفی و شگفتی از آن جهت بود که نظیر و شبیه چنین طرحی در آبان ماه سال ۹۰ نیز توسط جمعی از نمایندگان مجلس هشتم تحت عنوان "تعیین ۸۰ درصد حداکثر حقوق مادام العمری برای صاحبان مشاغل سیاسی" ارائه شده بود که آن طرح هم با عکس العمل منفی مردم مواجه گردید و البته راه به جایی نبرد.

در طرح جدید که عنوان "طرح استمرار حقوق مکتسبه غیرمالی نمایندگان" را به خود اختصاص داده پیش‌بینی شده است که نمایندگان بتوانند "پاسپورت سیاسی"، "مجوز حمل سلاح کمری" و همچنین "مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک" را داشته باشند و به این جهت واژه "غیرمالی" در این عنوان برجسته شده که این طرح نیز به سرنوشت طرح ارائه شده در سال ۱۳۹۰ نمایندگان مجلس هشتم گرفتار نشود و به نتیجه‌ای که نمایندگان امضا کننده طرح انتظار دارند برسد! نکته جالبی که درباره امضاء کنندگان این طرح وجود دارد اینست که از جمع ۲۱ نماینده امضا کننده این طرح ۱۹ نفر از آنها عضو فراکسیون "رهروان ولایت" هستند و جالب‌تر اینکه پس از واکنش منفی جامعه به این طرح یکی از نمایندگان امضا کننده آن ضمن اظهار پشیمانی از امضای خود گفته است: "به خاطر ارادتی که به همکاران داشتم بدون خواندن متن طرح را امضا کردم اما وقتی در رسانه‌ها محتوای آن را فهمیدم تصمیم گرفتم امضای خود را پس بگیرم چون از امضا کردن آن پشیمان شدم و از همین جا اعلام می‌کنم که بنده مخالف این طرح هستم و قاطبه نمایندگان مجلس نیز با این طرح مخالفت خواهند کرد."

هر چند زمزمه‌های عقب نشینی بهارستان‌نشینان از امضای این طرح پس از یک هفته به گوش می‌رسد و البته قاطبه مجلس در اغلب موارد نشان داده‌اند که در نهایت به دلیل غیرمنطقی بودن، چنین درخواست‌هایی که امتیازات ویژه محسوب می‌شوند با مخالفت اکثریت مواجه می‌شوند و مجلس جلوی تبدیل شدن افرادی خاص به شهروندان درجه یک را می‌گیرد، اما نفس مطرح شدن چنین طرح‌هایی در مجلس دارای اشکال است و شأن نمایندگی مجلس و بالاتر از آن شأن قوه مقننه را خدشه‌دار می‌کند.

درخواست امتیاز ویژه از طرف هر کس چه تحت عنوان "مادی" و چه "غیرمادی"، چه در مجلس یا در دولت و یا در قوه قضائیه، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست زیرا امتیاز ویژه قائل شدن برای افراد یعنی پذیرفتن تقسیم بندی شهروندان به درجه یک و دو که هیچ تناسبی با شعارها و آرمان‌های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران که به رهبری حضرت امام خمینی به پیروزی رسید و استقرار یافت ندارد.

از این قبیل قصورها در ادوار مختلف مجلس که به شدت اعتبار برخی نمایندگان را کاهش داده کم نبوده و در برخی موارد حتی این کاهش اعتبار تا سرایت به اصل مجلس نیز پیش رفته است و از تأثیرات مهمی که در پی داشته این بوده که مردم از مرکز قانون‌گذاری کشور که به فرموده امام باید در‌رأس امور باشد، سرخورده شده‌اند و تا مرز ناامیدی نیز پیش رفته‌اند.

مطرح شدن طرح اعطای امتیازات ویژه به نمایندگان مجلس اکنون برای مردم این سؤال را پدید آورده است که چه اتفاقی افتاده که نمایندگان به جای پرداختن به وظایف قانونی و دفاع از حقوق مردم در برابر عملکردهای نامناسب و مدیریت‌های ناکارآمد بخصوص که موجب پیدایش وضعیت اقتصادی بغرنج برای اقشار مختلف جامعه شده، به فکر خود و دریافت امتیاز ویژه برای خود هستند؟

مردم می‌پرسند آیا نمایندگانی که این طرح را طراحی و امضا کردند از کارتن خواب‌های همین شهر تهران با خبرند؟ آیا می‌دانند که بسیاری از موکلانشان برای امرار معاش و نجات دادن فرزندانشان از گرسنگی، کلیه خود را می‌فروشند؟ آیا می‌دانند که بسیاری از همین مردم با نان خالی می‌سازند و هر شش ماه یکبار قدرت خرید یک وعده گوشت یا مرغ برای اعضای خانواده خود را ندارند؟

آیا این نمایندگان خبر دارند که مدت زیادی است میوه از سبد خرید مردم خارج شده و اکنون جمع زیادی از شهروندان این کشور به میوه و انواع آن به عنوان کالایی لوکس می‌نگرند؟ در چنین جامعه‌ای چگونه نمایندگان مجلس به جای آنکه درصدد حل مشکلات مردم محروم باشند، درصدد افزودن بر امتیازات ویژه خود هستند؟ اصولاً چنین طرحی چگونه اجازه می‌یابد که بین نمایندگان مطرح شود و تا بیست و اندی هم امضا برپای خود بنشاند؟

این روزها در محافل سیاسی و یا حتی غیرسیاسی اظهارنظرهای زیادی صورت می‌گیرد که هر کس به فراخور حال خود دوست دارد برداشت خودش از نتیجه انتخابات را به عنوان "تحلیل" برتر بر کرسی نشانده و با استفاده از کلمات و واژه‌ها و یا جملات دهان پرکن و پرطمطراق میزان درستی تحلیل خود از رفتار مردم و نادرستی تحلیل دیگری را به رخ بکشد. واقعیت اینست که برای فهمیدن چرایی تغییر رفتار مردم در انتخابات و اقبال یا عدم اقبال به افراد یا گروه‌های مختلف، آنچه اثرگذاری جدی دارد همین عملکرد کارگزاران و مسئولان دستگاه‌های مختلف است.

هر چند عملکرد یک فرد و یا یک جریان سیاسی را نباید به حساب نظام و حاکمیت گذاشت اما چه بخواهیم و چه نخواهیم مجلسی‌ها، دولتی‌ها و مسئولین دستگاه قضایی، نمایندگان نظام و حاکمیت شناخته می‌شوند و کمترین اثر منفی عملکردهای آنان در نهایت به پای حاکمیت و نظامی گذاشته می‌شود که اساساً در فلسفه وجودی خود فاصله بسیار زیادی با این نوع تفکرات دارد. کسانی که نمایندگان نظام شناخته می‌شوند، باید دست از بدعت‌گذاری و هرگونه اقدامات دلسرد کننده بردارند و با عملکرد منطقی خود مردم را که همواره نشان داده‌اند در صحنه‌های حساس هیچگاه از ایفای نقش مؤثر خود در پیشبرد اهداف انقلاب غافل نبوده‌اند با تصمیمات خلق الساعه و طرح‌های غیرمنطقی دلسرد نکنند و از فرصت باقی مانده استفاده نمایند تا تصویر منفی و نامطلوبی که از اینگونه عملکردها در اذهان مردم برجای گذاشته شده، پاک گردد و تصویر قابل قبولی جایگزین آن شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • عضو هیأت رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: بداخلاقی و برخورد ناصحیح قضات با مردم یک واقعیت است
 • پنج حقوقدان شورای نگهبان به مجلس توسط قوه قضاییه
 • نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: کمبود دارو بیماران را نگران کرده است
 • برنامه بازدید مجدد نمایندگان از اوین
 • اختلاف دولت و مجلس بر سر مستمری بگیران
 • طرح نمایندگان برای کسب مادام العمر ﺣﻤﻞ ﺳﻼﺡ و پاسپورت سیاسی
 • درخواست نماینده مجلس از قوه قضاییه: شمشیر عدالت را برای پایان خودسری‌ها بکشد
 • انتقادها از مانع تراشی مجلس برای دولت یازدهم: نشانی از خیرخواهی در طرح دوفوریتی نیست
 • سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه: دولت احمدی نژاد با ۷۲۰ میلیارد دلار درآمد، فقط ۱۴ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد
 •  
  آخرین اخبار
 • آیت الله امجد: با محبت نسل جوان را به معرفت برسانیم
 • آقای عسگراولادی! برای درک واقعیت ها هیچ وقت دیر نیست
 • اعتراض دوباره مادر ستار بهشتی به نظر پزشکی قانونی: شاهدان را احضار کنید، پسرم را کشتند
 • دعای افطار/ محمدامین هادوی: برای رفع حصر از میرحسین و کروبی و رهنورد دعا می کنیم
 • ایران روزانه ۳۹ بار می لرزد
 • اظهار تاسف توکلی از نصب شنود در دفتر کار علی مطهری: وزیر اطلاعات توضیح دهد
 • انحدام یک باند قاچاق اسلحه به کشور
 • ۵۶ سال حبس برای وکلا و فعالان حقوق دراویش
 • تقدیر از حداد عادل به خاطر کناره گیری از انتخابات
 • مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین المللی: واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما غیر قانونی است
 • بی خبری از علت بازداشت فریبا پژوه
 • اعتراض حسن سبحانی به عملکرد شورای نگهبان: با ادامه این روند حمایت بزرگان از شورای نگهبان رنگ می بازد
 • عبدالله نوری در دیدار با دختران میرحسین و رهنورد: رهبران حکومت در پاسخ به خواست مردم به حصرها و حبس ها خاتمه دهند
 • نقض آشکار و گستاخانه حقوق شهروندی
 • انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از احمدی نژاد: تصمیمات خلق الساعه با تعهدات اخلاقی نسبت به دولت آینده تناسبی ندارد
 • غرق شدن دومین قایق پناهجویان ایرانی در جزایر استرالیا طی یک هفته
 • درخواست ایران از شرکت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری درحوزه نفت و گاز
 • مسعود پزشکیان: دولت دهم کشور را به یک کمیته امداد ۷۰ میلیونی تبدیل کرد
 • امام جمعه بیرجند: خطر فیس بوک بیشتر از مواد مخدر است
 • زندگی ۶میلیون ایرانی در سکونتگاه‌های غیررسمی
 •