به روز شده: ۰۹:۰۹ تهران - جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۲

در راستای اسلامی کردن دانشگاه ها صورت گرفت؛ بازنگری چهار هزار سر فصل علوم انسانی

امروز: بر اساس گزارش ها، در راستای ادعا و طرح "اسلامی تر کردن دانشگاههای کشور"، چهار هزار سر فصل علوم انسانی طی دو دوره گذشته وزارت علوم - به ویژه بعد از هشدارهای رهبر جمهوری اسلامی در خصوص مفاد دروس علوم انسانی- مورد بازنگری و تغییر قرار گرفت.

همزمان دبیر شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی از بازنگری شش هزار سرفصل دروس دانشگاهی خبر داد.

به گزارش اعتماد، اسلامی كردن دانشگاه‌ها از جمله اصلی‌ترین و تبلیغاتی‌ترین برنامه‌های وزارت علوم در این دوره بود. این روند از یك طرف تفكیك جنسیتی گسترده دانشجویان در دانشگاه‌ها و افزایش تعداد دانشگاه‌های تك‌جنسیتی را شامل می‌شد و از طرف دیگر تغییر محتوای علوم از جمله علوم انسانی را در بر می‌گرفت.

در همین راستا علوم انسانی در دوران وزارت كامران دانشجو دچار تغییر و تحولات اساسی از نظر محتوای دروس، رشته‌ها و گرایش‌های درسی و همچنین استادان فعال در این حوزه شد.

بازنگری سر فصل‌ها، حذف و محدود شدن رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی و دانشجویان این رشته و همچنین بازنشستگی استادان مطرح این حوزه نمونه‌یی از عملكرد وزارت علوم در در این زمینه است.

با این وجود كامران دانشجو اگرچه اقداماتی همچون بازنشستگی استادان را قبول ندارد و از افزایش سن بازنشستگی در این دوره خبر می‌دهد اما تغییر چهار هزار سر فصل علوم انسانی را دستاورد مثبت این دوره می‌داند و از آن دفاع می‌كند. او در آخرین روزهای دولت دهم با اعلام این خبر تاكید دارد «نگاه ما به علوم انسانی باید تغییر كند.»اما شتابزدگی وزارت علوم در این دوره در تغییر سرفصل‌ها و محتوای رشته‌های علوم انسانی تا حدی بود كه حتی انتقاد بسیاری از مسوولان بازنگری علوم انسانی از جمله اعضای شورای تحول و ارتقای علوم انسانی را نسبت به عملكرد وزارت علوم به دنبال داشت.

وزارت علوم اصرار داشت بازنگری سرفصل‌ها و تغییر در محتوای رشته‌های علوم انسانی را با وجود گستردگی و دامنه این رشته‌ها و سرفصل‌های مربوط به آن تا پایان این دوره به اتمام برساند و آمارهای كمّی مربوط به بازنگری‌ها را در كنار سایر دستاوردهای وزارت علوم قرار دهد.

در همین راستا از ابتدای مطرح شدن بازنگری علوم انسانی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی از سوی این وزارتخانه ماموریت یافت بازنگری‌های سرفصل‌ها را شروع كند و با همان شتابزدگی كه پژوهشگاه بازنگری سرفصل‌ها را به اتمام رساند، دانشگاه علامه طباطبایی از سوی وزارت علوم بازنگری محتوای رشته‌های علوم انسانی را شروع كرد.
این دانشگاه نیز به ریاست صدرالدین شریعتی در صدر دانشگاه‌های كشور به تقویت هر چه بیشتر ارتباط حوزه و دانشگاه در راستای اسلامی كردن علوم انسانی پرداخت. 555 درس منتخب از میان 38 رشته علوم انسانی شروع به بازنگری شد و نهایتا به بازنگری گسترده در رشته‌هایی همچون علوم اجتماعی، روانشناسی و فلسفه علوم سیاسی انجامید.

آخرین اخبار وزارت علوم در این زمینه هم به معرفی 136 واحد درسی جدید رشته علوم سیاسی ختم شد. در همین راستا وزیر علوم در سال 90 تاكید كرد بنا به تشخیص شورای تحول در علوم انسانی، 15 رشته در اولویت بازنگری قرار گرفته‌اند و نزدیك به 400 سرفصل درسی علوم انسانی دانشگاه‌ها در مرحله بازنگری قرار دارد.

بر این اساس رشته‌های علوم انسانی همچون جامعه‌شناسی، اقتصاد و مدیریت در اولویت بازنگری قرار گرفتند. بعد از بازنگری علوم انسانی از سوی وزات علوم نهایتا شورای تحول، ارتقا و بازنگری علوم انسانی متشكل از روحانیون و اعضای حوزه علمیه قم از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب سرفصل‌ها و دروس بازنگری شده برای ابلاغ به دانشگاه‌ها را برعهده داشتند.

در همین راستا روز گذشته دبیر شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی از بازنگری شش هزار سرفصل دروس دانشگاهی خبر داد.

به گفته او تا پایان برنامه پنجم توسعه، 14 هزار سرفصل در نوبت بازنگری قرار می‌گیرد. علاوه بر بازنگری علوم انسانی، بازنگری برنامه درسی دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی از جمله كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا از سال 89 در دستور كار وزارت علوم قرار گرفت. براساس قانون برنامه پنجم توسعه باید بیش از 20 هزار سرفصل آموزشی كه معادل بیش از هزار برنامه درسی است در تمامی سه مقطع تحصیلی مورد بازنگری قرار می‌گرفت. به گفته سعید قدیمی دبیر شورای برنامه‌ریزی آموزش عالی در دو سال ابتدایی قانون برنامه پنجم توسعه حدود 200 برنامه درسی كه معادل شش هزار سرفصل می‌شود، مورد بازنگری قرار گرفت. بر این اساس هم‌اكنون 200 برنامه جدید درسی به دانشگاه‌ها ابلاغ شده ودر حال تدریس در دانشگاه‌هاست. قدیمی با بیان اینكه بازنگری 14 هزار سرفصل درسی برای سه سال باقی مانده تا پایان برنامه پنجم در دستور كار قرار دارد، به «مهر» گفت: «براین اساس تا سال 95 حدود 800 برنامه درسی مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.»

با این وجود مسوولان وزارت علوم در این دوره از كمبود بودجه اختصاص داده شده به بازنگری‌ها انتقاد داشتند. قدیمی چندی پیش خبر داده بود 14 هزار سرفصل در انتظار بازنگری به علت كمبود بودجه متوقف شده‌اند.

چندی پیش رییس دانشگاه هنر اصفهان هم اعلام كرد بازنگری بیش از 30 رشته هنر به دلیل محدودیت‌های بودجه‌یی ناتمام مانده است.

به گفته مدیركل برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم طی دوسال گذشته كه سال اول برنامه پنجم بوده كمترین منابع مالی در دولت و مجلس به بازنگری دروس و سرفصل‌ها اختصاص داده شده است و اكنون 14هزار سرفصل در انتظار بازنگری هستند.
مسوولان وزارت علوم می‌گویند تاكنون توانستیم كمتر از 20 هزار برنامه درسی را بازنگری و تدوین كنیم و درخوشبینانه‌ترین شرایط بیش از 14 هزار سرفصل دیگر باقی مانده است. سعید قدیمی می‌گوید اگر روند پشتیبانی قانونی و مالی مثل دو سال گذشته باشد، قطعا نمی‌توانیم تكالیف برنامه پنجم را پاسخگو باشیم. به گفته او در برنامه جدید، كمتر از شش هزار سرفصل بازنگری و تدوین شده، منابعی كه به اینها اختصاص داده شده تقریبا صفر بوده و به دانشگاه علامه كه در دو سال گذشته بیشترین هزینه را صرف بازنگری‌ها كرده تاكنون یك رالق پرداخت نشده است.

به گفته این مقام مسوول وزارت علوم، طی دو سال گذشته حدود شش هزار سرفصل جدید و بازنگری به تصویب شورای برنامه‌ریزی رسید كه بالغ بر 200 رشته در مقاطع مختلف است و 14 هزار سرفصل هم برای سه سال باقیمانده تا پایان برنامه پنجم باید بازنگری شود. با این وجود وزارت علوم در این روند تنها نبود. بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، سرفصل‌های بازنگری شده علوم انسانی باید برای تصویب نهایی، از فیلتر شورای تحول، ارتقای بازنگری در علوم انسانی باعضویت روحانیون و تعدادی از اعضای حوزه‌های علمیه عبور می‌كرد.

در این میان وزیر علوم بخشی از انتقادات نسبت به تاخیر در ارائه سرفصل‌های علوم انسانی را كه قرار بود از مهرماه سال 90 در دانشگاه اعمال شود، به تاخیر شورای تحول علوم انسانی مربوط می‌داند و معتقد است وزارت علوم كار خود را انجام داده است. از جمله نتایج دیگر عملكرد وزارت علوم در این دوره در راستای اسلامی كردن دانشگاه‌ها، رسیدن دانشگاه‌های تك جنسیتی به 26 دانشگاه است.

دانشجو اما در پاسخ به منتقدانی كه می‌گویند دانشگاه تك جنسیتی موفق نیست و موجب افت كیفی می‌شود، ادعا کرد: «ما نظرسنجی‌هایی درباره دانشگاه‌های تك‌جنسیتی و میزان موافقت خانواده‌ها با آن و پیشرفت‌های تحصیلی داریم. الان آماری ارائه نمی‌كنم. فقط می‌گویم كه مشروطی‌ها در دانشگاه‌های تك‌جنسیتی و تفكیك‌ جنسیتی شده نسبت به دانشگاه‌های دیگر كمتر است و معدل‌ها بالا رفته است. عملكرد وزات علوم در زمینه اسلامی كردن و بازنگری علوم انسانی در دانشگاه‌ها «حذف ?? رشته علوم انسانی»، در مقطع كارشناسی، در دانشگاه علامه طباطبایی در كنكور دو سال پیش دانشگاه‌ها را در پی داشت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • حمایت حداد عادل از تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها
 • بیانیه مطالبه محور فعالین دانشجویی ۱۹ دانشگاه سراسر کشور در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری
 • افزایش شدید نرخ اجاره خوابگاه و غذای دانشجویان
 • انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران به اعلام تعطیلی دانشگاهها در زمان انتخابات اعتراض کرد
 • ابلاغ مصوبه امنیتی به مدارس و دانشگاهها: تعطیلی کلیه مراکز آموزشی در زمان انتخابات و پس از آن
 • دانشگاه‌های پزشکی ایران و تهران دوباره جدا می‌شوند
 • سردار نقدی: ابتکار عمل در دست ما نیست، باید علوم انسانی را پاکسازی کنیم
 • رئیس دانشگاه شریف: بیش تر دانشجویان ما جذب کشورهایی می شوند که مبالغ بالایی برای دانشجویان می پردازند
 • محرومیت از تحصیل دانشجویی دیگر؛ سیداحمد حسینی
 •  
  آخرین اخبار
 • حسین موسویان: غرب سواستفاده کرده، ایران از ان پی تی خارج شود
 • اعدام 35 نفر در کشور طی روزهای اخیر
 • آزادی رضا آقا خانی فعال ملی - مذهبی از زندان اوین
 • سهیلا جلودارزاده: برخی فرصت طلبان برای گرفتن پست و مقام از کانال کولر هم می آیند
 • برادر حسین: خدمات احمدی نژاد از مشروطه تاکنون بی نظیر است
 • مراسم چهلم آیت الله طاهری اصفهانی؛ شنبه ۲۲ تیرماه در اصفهان
 • وضعیت نامساعد جسمی هوتن دولتی در زندان اوین
 • انتقال علی خدابخش برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری به زندان اوین
 • مصطفی درایتی: نیروهای باتجربه باید از خانه نشینی خارج شوند
 • سکوت ضرغامی در خصوص پخش ربنای محمدرضا شجریان
 • آیت‌الله هاشمی رفسنجانی: خوشحالم که یک نفر با انرژی‌تر از من با درایت مردم انتخاب شد
 • احضار اصغر فرهادی برای پاره ای از توضیحات
 • نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: کمبود دارو بیماران را نگران کرده است
 • انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از عملکرد احمدی نژاد؛ از سیاه نمایی تا نمایاندن سیاهی ها
 • در حاشیه برپایی خانه سینمای دولتی: این خانه امن نیست، ملت ایران فقط یک خانه سینما دارد
 • برنامه بازدید مجدد نمایندگان از اوین
 • واکنش صادق لاریجانی به سخنان " بی مبنا و ساده انگارانه " علم الهدی: می توانیم دختر و پسر مردم را کنار زندانیان خطرناک بفرستیم؟
 • آخرین فضل و بخشش های احمدی نژاد: واگذاری زمین های نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما
 • زاینده رود بی آب و شاکیان بی شمار
 • واکنش روح الامینی به حکم سعید مرتضوی: شکایت مدعی‌العموم درجنایت کهریزک کجاست؟
 •