به روز شده: ۰۸:۰۷ تهران - چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۲

ناگفته هایی از ثبت نام،رد صلاحیت و پاسخ هاشمی به شورای نگهبان

امروز: خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی هاشمی رفسنجانی در گزارشی اختصاصی از حضور رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در یازدهمین میدان انتخابات ریاست جمهوری و برخی حواشی ناگفته پیرامون آن پرداخت و نوشت:

خدا گر ز حكمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری

وی در گزارش خود با اشاره به نحوه برخورد شورای نگهبان آورده: یکی از آقایان به دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آمد و پیغام آورد که صلاح شما و انقلاب است که انصراف دهید. اما پاسخ آیت‌الله هاشمی چنان محکم بود که بنده خدا خیلی سریع رفت و برای بار دوم یکی از رؤسای قوا آمد و پیام را تکرار کرد و آیت‌الله گفت: «مردم با آمدن من امیدوار شدند و نمی‌خواهم به مردم خیانت کنم» او نیز با این نگرانی که «ردّ صلاحیت شما هزینه سنگینی برای نظام دارد» پاسخ شنید که «چرا اصرار بر تحمیل این هزینه بر نظام دارند؟!» که در نهایت قانع شد و دفتر ایشان را ترک کرد.

در این گزارش آمده:
مردم هرگز آن عصر رویایی واپسین روزهای اردیبهشت 92 را از یاد نخواهند برد، آن ساعت شورانگیز نام‌نویسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در آخرین دقایق فرصت قانونی ثبت‌نام برای نامزدی در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری را، که بارقۀ امید وشعف غیر قابل وصف را به سرعتی همچون نور در فضای کشور و در قلب میلیونها ایرانی پراکند بطوری که شعاعش حتی محافل سیاسی بین‌المللی را نیز تکان داد.
مردم سراسر كشور كه باور نمی‌كردند، مرد بحران‌ها به میدان بیاید، از سر شادمانی به هم تبریك می‌گفتند و به گونه‌ای شده بود كه انگار باد، خبر آمدنش را به سراسر كشور برد. موج امید، دریای خیال مردم را فرا گرفت و اقتصاد نفسی تازه كشید.
ناصحانی كه تا قبل از آن كلاه پدرانه بر سر خویش می‌گذاشتند و آیت‌الله را از آمدن «نهی از معروف!» می‌كردند، تا یکی دو روز در بهت شادی مردم منجمد بودند و كم‌كم كه یخ قلم‌هایشان آب شد و ناگهان مهر پدری را واگذاشتند و دشمنانه تهدید كردند و به مصداق مثلی كه می‌گوید «الغریق یتشبّث بكلّ حشیش، آدمی كه دارد غرق می‌شود، به هر علف و خس و خاشاكی چنگ می‌اندازد» حتی دست نیاز به دشمنان شناسنامه‌دار انقلاب در خارج از كشور نیز دراز كردند تا مطاعی بدست آرند و شناسنامه انقلاب را مخدوش كنند.
خوب است كه برای ماندگاری در تاریخ بنویسیم كه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی چرا آمد و چگونه مانعش شدند و مهم تر از همه اینکه علیرغم بی اعتنا به پیغام ها، بر عهد خود با مردم ایستادند و دوباره بسان انتخابات 84 که گفتند:"وقت آبرو دادن برای مردم است"، زیر بار تحمیلی انصراف نرفتند و تحمل تلخی ها را در کنار مردم ترجیح دادند؟
انتقاد رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از شیوه مدیریت اجرایی كشور بر كسی پوشیده نبود و نیست. ایشان با علم به خصوصیات مدیریتی آقای احمدی‌نژاد از همان سال 1384 نسبت به مشكلات آینده كشور هشدارهای مكرر می‌دادند و در سال 1388 هم رویكرد انتخاباتی ایشان تغییر شرایط موجود بود كه طی خبرهای متعدد در همان ایام منتشر شد.
پس از انتخابات سال 1388 و اتفاقات تلخ، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی زمانی با سكوتی كه فریاد معرفت بود و زمانی با هشدارهای دلسوزانه، تصویری از شرایط امروز جامعه را پیش‌بینی می‌كرد كه بایگانی رسانه‌ها مملو از ابراز نگرانی‌های فراوان است.
از یك سال پیش كه زمزمه‌های زودهنگام انتخابات ریاست جمهوری در كشور پیچید، هر بار كه گروه‌های مختلف به مناسبت‌های گوناگون به دیدار ایشان می‌آمدند، ترجیع‌بند سخنان آنان، گلایه از اوضاع موجود و دعوت از ایشان برای اصلاح امور بود و ایشان نیز با دعوت همگان به صبر و تحمل، اظهار امیدواری می‌كرد كه تدبیر، محور كارها شود و مردم، نخبگان و حاكمیت با انتخاب خط اعتدال، جامعه را از عوارض افراط و تفریط كه طی سالهای اخیر، دامن، آن را گرفته، نجات دهند.
با آغاز سال 1392 تقاضا حتی در دیدارهای نوروزی، آن قدر صریح بود كه دیداركنندگان دیگر تقاضای راهنمایی نداشتند، بلكه فقط بر این نكته تكیه می‌كردند كه شرایط فقط با آمدن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی عوض می‌شود. حجم این تقاضاها به گونه‌ای كه در دیدار ایثارگران استان خوزستان یكی از حاضران با صراحت اعلام كرد كه «آقای هاشمی اگر ثبت‌نام نكنید، روز قیامت جلوی امام و شهدا یقه شما را می‌گیریم.»اما رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام كه می‌دانست موانع و مشكلات چه و چگونه‌اند، به این جمله بسنده می‌كرد كه «من چیزهایی می‌دانم كه شما نمی‌دانید.»
در ایام ثبت‌نام نامزدها، دیداركنندگان التماس و خواهش می‌كردند و آیت‌الله همچنان سعی می‌كرد آنان را قانع نماید. در همین ایام پیام‌های جداگانه‌ای از علما و مراجع قم و نجف به ایشان رسید كه حضورشان را ضروری می‌دانستند.
در یك سوی دیگر این دعوت‌ها، روزنامه‌ها و شخصیت‌های فراوان حقیقی و حقوقی بودند كه در قالب مصاحبه، مقاله، سخنرانی و یادداشت این‌گونه به جامعه القا می‌كردند كه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اینكه می‌تواند منجی كشور باشد، چون نسبت به مشكلات اداره كشور آگاهی دارد، راحت‌طلبی را برگزیدند.
همه این فشارهای پیدا، در كنار وعده‌های فراوانی كه از ناگفته‌های انتخابات اخیر است، باعث شد كه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عصر جمعه 29 اردیبهشت، از عزم جدی برای نیامدن به تردید برسند.
آن‌گونه كه خود می‌گوید: «عصر آن روز احساس كردم دارم به استبداد رأی نزدیك می‌شوم كه در مقابل این همه خواهش، بر حرف خود پافشاری می‌نمایم. به قرآن پناه بردم و استخاره نمودم كه خوب آمد. اگرچه تأكید می‌كرد كه كاری بسیار خوب است، اما به نتیجه نخواهی رسید. این راهنمایی مرا به تقاضای مردم نزدیك كرد تا اینكه صبح روز شنبه، از لحظه ورود به دفترم، افراد فراوانی می‌آمدند كه همچنان بر نام‌نویسی‌ام تأكید می‌كردند.»
آن‌گونه كه در خبرهای آن روز بود، پاسخ آیت‌الله هاشمی، لزوم هماهنگی با مقام معظم رهبری بود و بعدها اعلام شد كه در آخرین ساعت مهلت قانونی و پس از یك تماس تلفنی با بیت رهبری، ایشان در وزارت كشور حاضر شدند و ثبت‌نام كردند. ثبت‌نام ایشان موجی از امید را در جامعه ایجاد كرد و همزمان بعضی از جریان‌ها به چنان شوكی دچار شدند كه تا دو روز بیشترین حرف آنها، سكوت بود و كم‌كم قلم‌ها نوشتن آغاز كردند و زبان‌ها باز شدند كه خوب است برای داوری درباره اخلاق‌مداری بعضی از مدعیان اصولگرایی و پایبندی آنان به اخلاق اسلامی، بعضی از روزنامه‌ها را در آن ایام ببینید.
كم‌كم كه شایعه ردّ صلاحیت بعضی از نامزدها در جامعه پخش شد، مردم به همدیگر دلداری می‌دادند كه این تیغ نه می‌خواهد و نه می‌تواند صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را ببرد. اما خبرسازی‌ها در مورد تصمیم شورای نگهبان، بر دل‌نگرانی‌های مردم می‌افزود. یكی می‌گفت: «ردّ صلاحیت بعضی‌ها از عبادات ماه رجب بالاتر است» و یكی در خطبه‌های نماز جمعه می‌گفت: «صلاحیت كسی كه بنز سوار می‌شود، تأیید نمی‌شود.»
5 روز اول مهلت قانونی برای تأیید صلاحیت‌ها تمام شد و چون نتوانسته بودند جامعه تشنه به حضور هاشمی رفسنجانی را با وعده‌های خویش سیراب كنند و موج برخاسته از حضور ایشان را فروكش دهند، 5 روز دیگر مهلت گرفتند و در آخرین روز مهلت قانونی، رفت و آمدهایی از شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام اتفاق افتاد كه برگ‌های پنهان تاریخ معاصر ایران است.
اول یكی از آقایان به دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آمد و پیغام آورد كه صلاح شما و انقلاب است كه انصراف دهید. اما پاسخ آیت‌الله هاشمی چنان محكم بود كه بنده خدا خیلی سریع رفت و برای بار دوم یكی از رؤسای قوا آمد و پیام را تكرار كرد و آیت‌الله گفت: «مردم با آمدن من امیدوار شدند و نمی‌خواهم به مردم خیانت كنم» او نیز با این نگرانی كه «ردّ صلاحیت شما هزینه سنگینی برای نظام دارد» پاسخ شنید كه «چرا اصرار بر تحمیل این هزینه بر نظام دارند؟!» كه در نهایت قانع شد و دفتر ایشان را ترك كرد.
سؤالی كه شاید آورنده پیام دلیلش را نمی‌دانست. او رفت و همه نگاه‌ها به شورای نگهبان بود كه سرانجام شبانه اعلام كردند كه صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی احراز نشد.خبر آن قدر برای جامعه غیرمترقبه بود كه علی‌رغم اعلام رسمی از صداوسیما، خیلی‌ها باور نمی‌كردند.
در دیدارهایی كه جمعی از فضلا و مدرسین حوزه علمیه قم با حضرات آیات و مراجع عظام داشتند، همگی آن حضرات از عدم احراز صلاحیت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ابراز تأسف و تأثر و اظهار امیدواری كردند كه زمینه‌ی حضور ایشان در انتخابات فراهم گردد و برخی از فضلا و مدرسین حوزه علمیه قم، تأسف و عدم رضایت خود را از عدم احراز صلاحیت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابراز داشتند.
سركار خانم زهرا مصطفوی، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسن خمینی، جمعی از طلاّب، فضلا و علمای حوزه‌های علمیه، استادان دانشگاه‌ها، دانشجویان، معلمان، دانش‌آموزان، كارگران، كشاورزان، زنان، صنعتگران و همه اقشار و اصناف نیز از هر راه قانونی تلاش ‌كردند تا با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در عرصه انتخابات، زمینه خلق حماسه سیاسی هموار شود.
شخص آیت‌الله هاشمی رفسنجانی كه دلبستگی‌اش به نظام یادآور حكایت دو مدعی مادری برای تصاحب یك فرزند است كه داوری را به امام علی(ع) بردند و امام هم برای آزمایش، دستور دو نیم كردن فرزند را داد و مادر واقعی از سهم خویش گذشت، در این داستان، با انتشار پیامی از مردم عذرخواهی كرد كه نتوانست از موانع عبور كند و به امیدهای آنها، جامه عمل بپوشاند.
البته هنوز ناگفته‌های فراوانی هست كه اقتضای مصلحت نظام ایجاب نمی‌كند باز گفته شود و مردم مطمئن باشند، تاریخ نمی‌گذارد گروهی با قلم و زبان بر واقعیت‌های امروز غبار بنشانند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید به ورزش بانوان بیشتر توجه شود
 • پایان دوره عضویت ۶ نفر از اعضای شورای نگهبان
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: امریکا نباید به بهانه های مختلف تحریم ها را گسترش دهند
 • هاشمی در دیدار با حسن روحانی: کارها بخوبی پیش می رود
 • تشکر مجدد حسن روحانی از هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی
 • هاشمی رفسنجانی: بنام مهدویت هم می شود دیکتاتور شد
 • تایید صحت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری توسط شورای نگهبان
 • پیام تبریک هاشمی رفسنجانی به ملت سرافراز ایران
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی - مدنی برای استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان
 •  
  آخرین اخبار
 • بازنشستگان اتوبوسرانی تهران در مقابل شورای شهر تجمع کردند
 • نامه سرگشادۀ گروهی از سازمان های غیردولتی و نهادهای مدنی زنان به دولت تدبیر و امید
 • تکذیب خبر «احمدی‌نژاد می‌خواست رییس فدراسیون فوتبال باشد»
 • تصاحب ابزارهای فیلترینگ ساخت آمریکا توسط سپاه پاسداران
 • دو فعال فیسبوکی توسط پلیس فتا دستگیر شدند
 • فرماندارچابهار:عامل حمله انتحاری در چابهار به هلاكت رسید
 • بررسی آسیب های اجتماعی در هم اندیشی جامعه شناسان
 • توصیه های اخلاقی آیت الله مظاهری برای بهره مندی از فضایل ماه رمضان
 • هاشمی رفسنجانی: دولت جدید وارث مشکلات فراوان در عرصه سیاسی و اقتصادی است
 • سخنگوی وزارت خارجه: ایران و ۱+۵ تا روی کار آمدن دولت منتخب مذاکره‌ای نخواهند داشت
 • مصطفی دانشجو "وکیل زندانی دراویش" به بیمارستان منتقل شد
 • تخریب شبانه سقاخانه قاجاری اصفهان
 • واردات سه‌میلیارد دلاری گندم و قاچاق محصول ایرانی
 • ماه رمضان در زندان؛ خاطرات هاشمی رفسنجانی از دوران مبارزه
 • کراک افغانی در بازار مواد مخدر کشور
 • واکنش روزنامه جمهوری اسلامی به بگم بگم های احمدی نژاد: ۸ سال تمام شد پس کی ناگفته ها را می گویید؟
 • محمدرضا تاجیک: «قانون»، «دموکراسی» و «عدم دخالت خارجی» راه حل بحران مصر است
 • شرکت صدرا؛ پرونده‌ای با ۳ هزار شاکی
 • سیدمصطفی تاج زاده: تحقق استقلال، اصلاحات و پیشرفت جز با دفاع از شعار استراتژیک میرحسین میسر نیست
 • مروری بر فاجعه ۱۸ تیر به روایت تصویر
 •