به روز شده: ۰۹:۵۰ تهران - سه شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۲

آزادي ، شعار بنيادين اسلام و انقلاب اسلامي

نویسنده: محمد رضا زائري

امروز: آزادي نه يک هديه و سوغات ليبراليسم غربي و نه يک تعارف تبليغاتي شرقي است ،آزادي شعار بنيادين و قاعده اساسي اسلام است که مبناي دعوت آغازين پيامبر اکرم بوده و اصل قرآني" ليضع عنهم اصرهم و الاغلال التي کانت عليهم "هدف از رسالت آن حضرت را آشکار مي کند. رسول خدا با همين دعوت فطري پيام الهي را به بردگان و محرومان و گرفتاراني رساند که در طول قرون متمادي در انتظار نسيم روحبخش آزادي بودند و اين پيام سينه به سينه و نسل به نسل از عمار ياسر و بلال ها تا مالکوم ايکس و کت استيونس ها منتقل شد و نغمه دلنواز رهايي را در گوش بشر طنين انداز کرد انقلاب اسلامي ايران هم که از آغاز با رويکرد تحقق آرمانهاي اصيل ديني شکل گرفت به صراحت و شفافيت کامل با شعار آزادي به پيروزي رسيد و آنچه طبقات مختلف اجتماعي و گرايش هاي گوناگون فکري و سياسي را در اين انقلاب متحد مي ساخت مژده آزادي از قيد و بندهاي طاغوت و استکبار جهاني بود ، نه وعده مرغ و گوشت يا ساخت جاده و پل که رژيم شاهنشاهي حاضر بود بهترش را بسازد . شعار " استقلال ، آزادي ، جمهوري اسلامي " بنياد ساختار فکري و نظري انقلاب اسلامي است که مانند پرچم ملي ما بايد مورد احترام و تکريم قرار گيرد و همواره معيار و ميزان محاسبه عملکرد ما باشد و نسل هاي آينده نيز بتوانند هميشه ميزان پيشرفت و سرعت حرکت نظام را با آن بسنجند و به تحقق مستمر و روزافزون آن ببالند .

هيچ کس ،حتي دشمنان اندکي منصف هم نه مي توانند صداقت انقلاب اسلامي را در طرح آن منکر شوند و نه مي توانند کوشش نظام و حاکميت براي تحقق آن را ناديده بگيرند . درخشان ترين شاهد بر " استقلال " ايران اسلامي پيشرفت علمي کشور و دستاوردهاي هسته اي است و بالاترين گواه بر " جمهوري اسلامي " انتخابات پرشکوه اخير بود .

در اين ميان اما " آزادي " قدري محل تعارف و ترديد واقع شده است و گاه برخي براي تصريح به اصالت و جايگاه آن ملاحظه مي کنند و گويي نمي خواهند بر اين اصل بنيادين اسلام و انقلاب تأکيد کنند در حالي که اساسا فهم و تحليل ظهور اسلام و گسترش اين دعوت الهي از آغاز تا امروز و تحقق دستاوردهاي اين جريان از قبيل انقلاب اسلامي ايران جز با توجه به شعار آزادي ممکن نيست . اساس دينداري و ايمان ، اختيار و اراده است که جز با انتخاب آزادانه و شخصي ميسر نمي شود و بدون اين آزادي اصلا دينداري معني ندارد و حتي هيچ فقيهي عمل عبادي و اکراه آميز و اجباري را مجزا نمي داند و نيت از همين رو اهميت جدي پيدا مي کند . در موضوع آزادي همان قدر که افراط خطرناک است ، تفريط زيانبار و آسيب زاست .هم گستردن دامنه آزادي بيش از آنچه هست ما را چون غرب به ورطه فساد و تباهي مي افکند و هم بستن راه هاي آزادي بيش از آنکه خدا خواسته ما را به نابودي و هلاکت مي کشاند .

ما بنده خداييم و مطيع فرستادگان او و بايد آنچه او خواسته بخواهيم نه بيشتر و نه کمتر که مي دانيم " المتقدم لهم مارق و المتاخر عنهم زاهق " نه بايد از حق جلو افتاد و نه بايد از آن عقب ماند .

اهميت آزادي در باور ديني چنان است که محدوديت و خط قرمز هاي آن هم با آزادي تعريف مي شود و در فهم حوزه گسترش آزادي بايد هم از تعارض آن با آزادي طولي شخص پرهيز کرد و هم از تعارض آن با آزادي عرضي جامعه . يعني انسان در زندگي خود آزاد است تا هر چه مي خواهد بکند به شرط آن که از يکسو اخلال در آزادي هاي بعدي او نکند و مانند استفاده مواد مخدر بعدا خودش را درمانده نسازد و از سوي ديگر در حال حاضر آسيبي به آزادي و آسايش ديگران نزند و جامعه را آشفته نسازد .

در روزگار ما که استعمار مدرن وحشيانه ترين شيوه هاي اسارت اقتصادي و بردگي جنسي را به اسم آزادي به کار مي گيرد و از جهان زنداني فراخ براي انسان دردمند معاصر ساخته است نبايد از برافراشتن شعار آزادي هراسيد و در فرياد کردن اين نغمه دل انگيز ترديد کرد و مطمئنا حتي از نظر سياسي و بين المللي آنچه انقلاب اسلامي ايران را قبله آمال همه مخاطبان جهاني مي کند اين نسيم روحبخش آزادي است .

البته گستردن سفره آزادي دل بزرگ و تحمل فراوان مي خواهد و اقتضائات و الزامات خود را دارد . شکي نيست که تحقق آرزوهاي بزرگ سخت و دشوار است و رسيدن به قله آزادي با گوشه اي نشستن يا به پناهي خزيدن جور در نمي آيد .

تحقق دستاوردهاي بزرگ آزادي چه در حوزه فردي مانند تربيت فرزند توسط والدين و چه در حوزه اجتماعي مانند پرورش نسل جديد توسط حاکميت جز با تحمل و سعه صدر و انتظار و حوصله ممکن نيست و کسي که مي خواهد ميوه شيرين رشد و کمال انساني را بچيند بايد بر سختي برآمدن اين درخت صبوري کند . در اين ميان انسان ها دو گونه اند : برخي که ترجيح مي دهند راه کوتاهتر را انتخاب کنند و با چماق و چوب از خليفه خدا و معدن طلا و نقره يک مجسمه بي روح بسازند که فقط کورکورانه اطاعت کند - البته اگر بتوانند ! - و برخي ديگر مي پذيرند که به بندگان خدا اجازه تجربه کردن بدهند و در مقابل دشواري اين تحمل انسان و جامعه اي رشد يافته و بالغ بسازند .

اينان کساني هستند که مي دانند آزادي عطيه اي الهي است نه منتي که اين و آن بخواهند به ديگران بدهند و اين دقيقا نقطه قوت جمهوري اسلامي است که آن طرفش نمونه هايي مانند کره جنوبي و چين و روسيه سابق کمونيست دارد با کارنامه اي سياه از تحقير کرامت انسان و ظلم و بيداد و اين طرفش نمونه هايي مانند آمريکا و انگليس و فرانسه با کارنامه اي سياه تر از جرم و جنايت و استبداد و ستم . اگر امروز ما بتوانيم تجربه اي درخشان از آزادي عرضه کنيم که علاوه بر حفظ اختيار و اراده انسان در حوزه شخصي و فردي کرامت الهي او را نيز نگه داشته و علاوه بر گسترش آزادي هاي اجتماعي مسير رشد و صلاح و تربيت عمومي را نيز گشوده است ، اين تجربه همه را به خود جذب خواهد کرد و البته تحقق آرزوهاي بزرگ تحمل دشواري هاي بزرگ را نيز مي طلبد .

منبع: روزنامه خراسان-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • پیش فروش ۱۴۴ دستگاه پورشه قاچاق
 • جلسات تفسیر قران در دفتر آیت الله صانعی همزمان با ماه رمضان
 • آخرین خوش خدمتی های احمدی نژاد به بیت رهبری: حکم چهار ساله برای برادر آیت الله خامنه ای
 • رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید به ورزش بانوان بیشتر توجه شود
 • فرشاد مومنی: اقتصاد ایران تحمل یک شوک دیگر را ندارد
 • گزارش سفر خانوادگی احمدی نژاد به «مسکو» در کمیسیون ۹۰ مجلس
 • پایان دوره عضویت ۶ نفر از اعضای شورای نگهبان
 • محسن صفایی فراهانی: احمدی نژاد می خواست رئیس فدراسیون فوتبال شود
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: ایران از تحریم ها عبور می کند
 • قالیباف: در این سال‌ها خون دل خوردن را یاد گرفتیم
 • نگاه امنیتی موجب زیرزمینی‌شدن مسایل اجتماعی می‌شود
 • درخواست نماینده مجلس از قوه قضاییه: شمشیر عدالت را برای پایان خودسری‌ها بکشد
 • علی فلاحیان در مصاحبه با بهار: وزارت اطلاعات کارش جیمزباند بازی نیست
 • بازگشت محمد صادق ربانی املشی و ابراهیم بابایی به زندان اوین
 • نام نمایندگان و شخصیت های منتفذ در پرونده قم؛ آیا تاریخ مصرف لباس شخصی ها به پایان رسیده؟!
 • مادر رامین قهرمانی؛ رای دادگاه کهریزک شوکه ام کرد
 • ادای احترام نسرین ستوده و جعفر پناهی و فعالان حقوق بشر در ایران به نلسون ماندلا در نامه ای به خانواده
 • انتشار اخبار شگفت‌انگیز صنعتی در واپسین روزهای دولت دهم‎
 • انتقادها از مانع تراشی مجلس برای دولت یازدهم: نشانی از خیرخواهی در طرح دوفوریتی نیست
 • آیت الله مظاهری خطاب به افراطیون: فحش دادن و تهمت زدن و خط و نشان کشیدن بس است دیگر!
 •