به روز شده: ۱۲:۰۸ تهران - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲

آیت الله مظاهری خطاب به افراطیون: فحش دادن و تهمت زدن و خط و نشان کشیدن بس است دیگر!

امروز: آیت الله مظاهری با تأکید بر ضرورت مشورت رییس جمهور منتخب با بزرگان و نخبگان جامعه و استفاده از تجربه های آنان، افزود: مشورت با شخصیّت های مبرّزی مثل آیة الله هاشمی رفسنجانی کاری شایسته و لازم است. آیت الله العظمی مظاهری با تجلیل از سوابق علمی، عملی، مبارزاتی و مدیریّتی آیت الله هاشمی رفسنجانی ایشان را شخصیّتی عالم و سیاست مداری برخوردار از مراتب دیانت و تقوا و عقلانیّت و اعتدال دانسته و تأکید کرد: جناب آقای هاشمی رفسنجانی بحمدالله امروز پشتوانه ای متین و آگاه و خیرخواه هستند و بهره گیری از تجربیّات و خیرخواهی های ایشان برای کشور لازم و مفید خواهد بود.

حجة الاسلام والمسلمین رستگاری به نمایندگی از سوی رییس جمهور منتخب با مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مظاهری دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار آیت الله مظاهری طیّ سخنانی با تبریک انتخاب حجة الاسلام والمسلمین روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران، انتخاب او را مایۀ خشنودی و مسرّت توصیف کرده و با تشکّر و تحسین مواضع و اظهارات آقای دکتر روحانی پس از نتخاب از سوی ملّت ایران، نکات مهمّی را بیان نمود.

اولین نکته ای که آیت الله مظاهری بر اهمیّت آن تأکید داشت، مسئلۀ اهتمام برای رفع تفرقه و تبدیل اختلافات به رفاقت و هم دلی در راستای حلّ مشکلات و ترمیم خسارات های وارده به نظام مقدّس جمهوری اسلامی بود. وی در این رابطه خاطرنشان کرد: امروز همۀ گروه های وفادار به اسلام و انقلاب اسلامی اعمّ از اصلاح طلبان و اصول گرایان و سایر اقشار باید به شکل دستی واحد برای برطرف ساختن معضلات مختلف در آیند تا با لطف خداوند شیرینی انتخابات و شیرینی نظام جمهوری اسلامی، هرچه بیشتر به کام ملّت و مردم عزیز ریخته شود و اگر اختلافات و اختلاف افکنی ها ادامه یابد، این امر، محقَّق نخواهد شد زیرا اختلاف و تفرقه، اولین و مهم ترین مانع هر کار بزرگ است.

آیت الله مظاهری با انتقاد شدید از کسانی که با تحلیل ها و سخنان خلاف شرع و خلاف عقل، به دنبال استمرار اختلافات، و ایجاد تفرقه ها و دشمنی ها هستند، افزود: برخی از اشخاص تندرو در رسانه ها و جراید، با مطالب تفرقه انگیز خود و تبدیل روزنامه به فحش نامه مرتّباً به اختلافات دامن می زنند و تحلیل های غلط و بی ربط می دهند، ولی من به آن ها می گویم شما را به خدا فحش دادن و تهمت زدن و خط و نشان کشیدن بس است دیگر! بیایید همه و همه دست به دست هم بدهیم و با کمک به رییس جمهور منتخب و حمایت از او، اجازه دهیم تا با روش اعتدال، برای این همه مشکلات اساسی کشور و مردم، فکری کنند و اقدامی انجام شود.

آیت الله مظاهری در همین زمینه، به شعار اصلی حجة الاسلام والمسلمین دکتر روحانی یعنی «اعتدال» اشاره کرده و تصریح کرد: شعار اعتدال که امروز ملّت ایران، رییس جمهور منتخب را با این واژۀ شیوا شناخته و می شناسد، کلمۀ مقدّسی است که اساساً در ذات و عمق معنای جمهوری اسلامی هم، مستتر است و امیدواریم رییس جمهور منتخب، هرچه بیشتر این شعار را در مقام عمل، تثبیت نمایند.

آیت الله مظاهری، عملی شدن شعار اعتدال را وابسته به دو عنصر سعۀ صدر و مشورت در امور دانسته و تأکید کرد: حفظ و تعمیق هرچه بیشتر اعتدال اگرچه کاری مشکل و همراه با موانع فراوان است، امّا حقیقتاً کاری لازم و ضروری در عرصۀ مدیریّت کشور است که با توکّل به ذات اقدس الهی و توسّل به حضرات معصومین«سلام الله علیهم» خصوصاً حضرت ولی عصر«ارواحنافداه» امکان پذیر خواهد شد.

وی از سعۀ صدر و صبر و استقامت در مقابل مخالفان خصوصاً تفرقه افکنان و افرادی که همیشه تمایل به وجود بحران و اختلاف و نقار بین مسئولان دارند، به عنوان اولین عنصر اعتدال یاد کرده و دومین عنصر اعتدال را مشورت با افراد صالح و آگاه و پخته و خیرخواه دانسته و با یادآوری تأکید و دستور قرآن کریم به رسول خدا«صلی الله علیه وآله وسلّم» برای مشورت در امور، خاطر نشان کرد: افراد خیرخواه و دارای فکر، چه در میان اصول گرایان و چه در میان اصلاح طلبان و چه در میان سایر گروه هایی که به اسلام و انقلاب علاقه مند و وفادار هستند و دلشان برای نظام جمهوری اسلامی می تپد و می خواهند که این نظام بدون بحران و مشکل، پیشرفت کند، وجود دارند و من عقیده دارم اگر آقای رییس جمهور منتخب به دور از هیاهو و سر و صدای رسانه ای، یک اطاق فکر و مشورت دائمی برای خود تشکیل دهند مطمئنّاً اشخاص صالح و شایسته ای که بتوان به خوبی از اندیشه های خیرخواهانه و راهبردها و برنامه های آنان برای حلّ مشکلات مردم و کشور استفاده کرد، کم نیستند و این کار مایۀ برکت و پیشرفت خواهد شد. ولی البتّه همۀ اشخاص و گروه ها هم باید توجّه داشته باشند که هرگونه سوء استفاده و سهم خواهی از رییس جمهور منتخب ممنوع است، زیرا آقای دکتر روحانی شخصیّتی اهل فکر است و با صدای بلند اعلام کرده اند که من اهل اعتدال بوده و رییس جمهور همۀ ملّت ایران هستم. بنابراین رییس جمهور با توجّه به شأن و جایگاه قانونی اش، باید حرف خودش را بزند اما این حرف باید متّکی به مشورت با شایستگان و افراد اندیشمند و خیرخواه و با تجربه باشد.

دومین نکته ای که آیت الله العظمی مظاهری در این دیدار بر اهمیّت شایان توجّه آن تأکید کرد، ضرورت ارتباط وثیق و عمیق رییس جمهور منتخب با رهبری و مراجع عظام تقلید بود.

وی با یادآوری این مطلب که مردم از ارتباط صمیمانۀ ارکان نظام و هم دلی آنان، خشنود و امیدوار خواهند شد تصریح کرد: مردم که پشتوانۀ اصلی انقلاب و حکومت هستند، ولو اینکه از نظام و مسئولان به سبب وجود مشکلات مختلف اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی، گله مند باشند امّا رهبری و جایگاه ولایت فقیه را که محور نظام و حکومت است دوست دارند و آن را مورد توجّه خود قرار می دهند، چنان که همۀ گروه های سیاسی اعمّ از اصلاح طلب و اصول گرا و سایرین، تقویت هرچه بیشتر رهبری نظام جمهوری اسلامی را به عنوان یک امر مسلّم پذیرفته اند و حقیقتاً آن را قبول دارند و از این رو رابطۀ حسنه میان رییس جمهور و مقام معظّم رهبری را هرچه گسترده تر باشد، تأیید و تحسین می کنند و آن را مایۀ آرامش خود می دانند، چنانکه دشمنان و مخالفان نظام اسلامی هم از کوچکترین اختلاف میان رییس جمهور و رهبری سوء استفاده کرده و خشنود می شوند و افراد تندرو هم این گونه مسائل را بهانه ای برای خدشه دار کردن محبوبیّت و جایگاه رییس جمهور قرار خواهند داد.

وی از ارتباط رییس جمهور و سایر مسئولان عالیه نظام با مراجع تقلید به عنوان یک ضرورت شایسته و مقدّس نام برده و خاطرنشان کرد: از ابتدای انقلاب تاکنون، عمومِ مراجع تقلید همواره خیرخواه و حامی نظام و مسئولان بوده اند و هیچ هدفی جز اصلاح امور و تحکیم مبانی دینی و حلّ مشکلات مختلف مردم نداشته اند. بنابراین ارتباط و مشورت با آن ها و عمل به نظرات اصلاحی و خیرخواهانۀ آنان و توجّه به نگرانی ها و انتقادات آنان، مسلّماً به صلاح کشور و نظام جمهوری اسلامی است زیرا سخنان و فتاوای آنان، سخن اسلام عزیز است و از این رو عمل به نظرات و دیدگاه های آنان، عمل به اسلام و عمل به جمهوری اسلامی و اهداف والای انقلاب اسلامی است، همان گونه که بی اعتنایی و بی توجّهی به نظرات مراجع تقلید، برای جمهوری اسلامی خسارت بار بوده و خواهد بود.

آیت الله مظاهری در این باره اضافه کرد: حتّی اگر کاری در کشور بر خلاف نظر مراجع تقلید به کرسی عمل بنشیند، امّا بدون شک، مردم و متدیّنین راضی به این گونه امور نیستند و هیچ گاه از آن خشنود نخواهند شد. درحالیکه مسلّماً گسترش ارتباط حسنۀ مسئولان با مراجع و مشورت پذیری از آنان در مسائل مهم، علاوه بر این که باعث جبران اشتباهات گذشته و کاهش احتمال خطا در آینده خواهد شد، به افزایش محبوبیّت مسئولان در بین مردم و مسرّت و امیدواری آنان خواهد انجامید.

سومین نکته ای که آیت الله مظاهری در بیانات خود مطرح کرد، وجود مشکلات بزرگ کنونی و شیوۀ برخورد با این مشکلات بود.

به گزارش آینده وی از مشکل اقتصاد به عنوان یکی از اساسی ترین معضلات فعلی کشور و دولت نام برده و افزود: اکنون تنگناها و مشکلات اقتصادی به شدّت مردم را رنج می دهد و باید برای رفع آن، اقدام جدّی و اساسی انجام شود. آیت الله مظاهری با اظهار نگرانی و تأثّر شدید دربارۀ برخی از مشکلات اقتصادی نظیر مسائل معیشتی مردم خصوصاً طبقات متوسّط و محروم از مشکل دارو به عنوان یک مثال و مصداق کوچک نام برده و گفت: اکنون برخی از بیماران سرطانی و یا سایر بیماری های مزمن، به خاطر عدم دسترسی به دارو و یا افزایش سرسام آور قیمت دارو تن به مرگ داده اند و خود را آمادۀ مرگ کرده اند چنان که بسیاری از خانواده ها برای تأمین مایحتاج ضروری و اولیّۀ زندگی آبرومندانه، دچار مشکلات و آسیب های فراوان هستند و این وضع موجب شرمندگی همۀ ما در مقابل این مردم خوب و متدیّن و از خود گذشته است و چنین وضعی علامت رشد و پیشرفت کشور نیست و در شأن نظام جمهوری اسلامی و ملّت ایران هم نیست.

وی از معضلات اقتصادی به معنای عامّ آن، به عنوان یکی از عوامل خدشه به نظام جمهوری اسلامی یادکرده و تأکید کرد: مشکلات اقتصادی به نظام و اعتماد مردم لطمۀ جدّی زده است و اگر همین طور ادامه واستمرار پیدا کند، اصل نظام اسلامی را هم دچار آسیب خواهد کرد.

آیت الله مظاهری افزود: البتّه باید با امید و وحدت و فکر و تدبیر به مقابله با مشکلات برویم و باید همگان خصوصاً مسئولان محترم و رییس جمهور منتخب بدانند که(نمی دانم، نمی توانم، نمی شود) در قاموس انسان راه ندارد و بنابراین باید با صبر و استقامت و مشورت و تلاش فراوان به سوی اقتصاد سالم حرکت کرد.

آیت الله مظاهری مشکل تحریم ها را به عنوان یکی دیگر از مشکلات اساسیِ فعلی دانسته و تأکید کرد: مسئلۀ روابط حسنه با دنیا و تعامل سازنده با کشورها باید حل شود. جمهوری اسلامی اگرچه به سبب اتّکاءِ به توحید و محوریّت دین و حضور و حمایت مردم، مصداق«یعلوا و لا یُعلی علیه» است و تحت سیطره و زورگویی مستکبران واقع نخواهد شد، ولی اساساً هیچ گاه به دنبال جنگ افروزی و اختلاف و دعوا و قهر و قطع رابطه با دنیا نبوده و نخواهد بود.

ایشان در همین زمینه افزود: امروز مسئلۀ تحریم ها باعث ایجاد یک سلسله مشکلات مختلف دیگر هم شده است و بنابراین باید هرچه زودتر حلّ و فصل شود ولی باید بدانیم که بعضی ها که اهل اختلاف و تفرقه هستند نمی خواهند و نمی گذارند که این مسئله به سامان برسد.

آیت الله مظاهری از فساد اداری به عنوان سومین مشکل اساسی در وضع کنونی نام برده و گفت: مسئلۀ فساد اداری و این که کارها و امور مردم در ادارات و سازمان ها تحت شرایط سخت و غیرقابل قبول و زیر سیطرۀ کاغذبازی ها و پارتی بازی ها و سایر مشکلات است، مسئله ای است که مردم برای اصلاح آن به طور جدّی از مسئولان و خصوصاً رییس جمهور به عنوان رییس قوۀ مجریۀ کشور، مطالبه و درخواست دارند. ایشان با تأکید بر این که رفع این مشکل نیازمند زمان و ترویج فرهنگ صحیح اداری است خاطرنشان کردند: مردم هم این جهات را قبول دارند ولی بالأخره باید برنامه و اقدام مسئولان در این زمینه را مشاهده نمایند.

آیت الله مظاهری از فساد اخلاقی به عنوان چهارمین مشکل و امّ المصائب کشور نام برده و افزود: معضل فساد فرهنگی و اخلاقی ریشۀ سایر معضلات است و باید گفت که مشکلات دیگر از آن سرچشمه می گیرد.

وی اخلاق را ضامن بقاء و سلامت اجتماع دانسته و آسیب ها و فسادهای اخلاقی را مایۀ از بین رفتن سرمایه های اجتماعی و لطمۀ اساسی به جامعه و کشور برشمرده و با انتقاد شدید از بی توجّهی مسئولان کشور به دیدگاه های مراجع و علماء و خیرخواهان و سایر نخبگان در این باره، گفت: ما و دیگران بارها راجع به معضلات فرهنگی و فساد اخلاقی با مسئولان کشور و رییس جمهور به طور مستقیم و غیرمستقیم، صحبت کرده ایم ولی با کمال تأسّف، به این تذکّرات، عملاً بی اعتنایی شده است.

آیت الله مظاهری اظهار امیدواری کرد حجة الاسلام والمسلمین روحانی که خود در کسوت روحانیّت و از عناصر خوشنام حوزه و دانشگاه و مبلّغ دین و مبانی دینی بوده و هستند، با حضور در جایگاه ریاست جمهوری، برای رفع فساد اخلاقی و بازگشت به اخلاق، تلاش جدّی نموده و در عمل کاری کنند که اخلاق اجتماعی مانند قانون مواسات، روحیۀ گذشت و ایثار و هم دلی، عفاف عمومی و حجاب، پرهیز از گناه و مجالس آلوده، پرهیز از ریخت و پاش و تجمّل گرایی، پرهیز از دروغ و غیبت و فحش و تهمت، حفظ و صیانت از بیت المال و نظایر این صفات، رشد و ارتقاء پیدا کند.

آیت الله مظاهری در پایان سخنان خود با تأکید مجدّد بر ضرورت مشورت رییس جمهور منتخب با بزرگان و نخبگان جامعه و استفاده از تجربه های آنان، افزود: مشورت با شخصیّت های مبرّزی مثل آیة الله هاشمی رفسنجانی کاری شایسته و لازم است. آیت الله العظمی مظاهری با تجلیل از سوابق علمی، عملی، مبارزاتی و مدیریّتی آیت الله هاشمی رفسنجانی ایشان را شخصیّتی عالم و سیاست مداری برخوردار از مراتب دیانت و تقوا و عقلانیّت و اعتدال دانسته و تأکید کردند: جناب آقای هاشمی رفسنجانی بحمدالله امروز پشتوانه ای متین و آگاه و خیرخواه هستند و بهره گیری از تجربیّات و خیرخواهی های ایشان برای کشور لازم و مفید خواهد بود.

آیت الله مظاهری در خاتمه با دعا برای موفقیّت هرچه بیشتر رییس جمهور منتخب اظهار کرد: امیدواریم با الطاف خداوند متعال و دعای حضرت ولی عصر«ارواحنافداه» و اهتمام و اخلاص و تلاش رییس جمهور منتخب و همکارانشان، آرامش و خشنودی مردم، هرچه بیشتر گسترش یافته و جناب آقای روحانی نه تنها رییس جمهور محبوب ملّی بلکه به یک رییس جمهور محبوب در سطح بین المللی تبدیل شوند.

در این دیدار حجة الاسلام والمسملین رستگاری با ابلاغ سلام ویژۀ حجة الاسلام و المسلمین دکتر روحانی، از سخنان و توصیه های عالمانه و حکیمانۀ آیت الله العظمی مظاهری تشکّر و سپاس گذاری کرده و افزود: آقای دکتر روحانی، موفقیّت خود در ادامۀ راه را مشروط به حمایت و راهنمایی مراجع عظام تقلید می دانند و با توجّه به جایگاه دینی و اجتماعی آنان، امیدوارند همواره از خیرخواهی های مراجع عالیقدر برخوردار باشند.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • پیام تسلیت آیت الله مظاهری در پی درگذشت آیت الله طاهری
 • هشدار آیت الله مظاهری به اتهام زنندگان: به نام خدا تهمت می زنید و دروغ می گویید، اما سقوط شما حتمی است
 •  
  آخرین اخبار
 • انتقادها از مانع تراشی مجلس برای دولت یازدهم: نشانی از خیرخواهی در طرح دوفوریتی نیست
 • سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه: دولت احمدی نژاد با ۷۲۰ میلیارد دلار درآمد، فقط ۱۴ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد
 • دوم خردادِ دوم
 • تبعید مهدی معتمدی مهر از اعضای نهضت آزادی ایران به زندان رجایی شهر
 • نعمت احمدی: قانون جدید مجازات اسلامی راهگشای جامعه فعلی نیست
 • صالح نیکبخت؛ مجازات مرتضوی خوب ولی کافی نبود
 • احمد توکلی: ضربه‌ای که مرتضوی به نظام زد با این حکم جبران نمی‌شود
 • روزنامه جمهوری اسلامی: روحانیت و ائمه جمعه زبان مردم باشند نه قدرت
 • حمید انصاری: بزرگان در جهت رفع کدورت ها و محدودیت چهره های خدوم پادرمیانی کنند
 • موج جدید اخراج ایرانیان از امارات
 • عزت الله ضرغامی: سپاه نباید در حوزه نظامی محدود بماند
 • بانوی ملی‌پوش ایران نایب قهرمان آسیا در پرتاب وزنه شد
 • ثبت هر یک ساعت ۱۶ طلاق در کشور
 • وزیر امور استراتژیک اسرائیل: مسلم است روحانی استاد دیپلماسی است و با غرب به توافق خواهد رسید
 • محمدرضا عارف: باید به مطالبات سیاسی مردم پاسخ داد
 • پرواز اختصاصی تیم والیبال به ایران لغو شد
 • کاهش ۱۴ درصدی ارزش تجارت غیرنفتی ایران
 • ولایتی در واکنش به حدادعادل: تداوم سکوتم منوط به پایان یافتن رفتارهای غیر اخلاقی است
 • سفر هفتگی ۲۲ هزار ایرانی به استانبول
 • اتوبوس دیگری از راهیان نور در محور ملایر- اراک واژگون شد
 •