به روز شده: ۰۹:۵۹ تهران - یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲

کرباسچی: روحانی نه طفل صغیر است و نه عبد اسیر

امروز: غلامحسین کرباسچی، اگر موفق ترین شهردار تاریخ تهران نبوده باشد، قطعا یکی از برترین هایش است. او که هنوز دستاوردهایش در این کلان شهر چشم ها را می نوازد و بسیاری از زیرساخت های مورد استفاده امروز پایتخت ایران، به برکت دستان توانمند او حاصل شده است، مصادره حسن روحانی را امری غیر ممکن می داند، هرچند تایید می کند، تلاش های اصولگرایان را در این زمینه بسیار است. با او بر سر کابینه و همچنین شهردار آینده به گفتگو نشستیم که مشروح آن در ادامه می آید.

آقای کرباسچی، روند شکل گیری کابینه آینده دولت تدبیر و امید را چگونه می بینید؟
فعالیت هایی در این زمینه آغاز شده است و دوستان در کمیته های مختلف مشغول بررسی افراد گوناگون و صلاحیت آنها برای احراز وزارتخانه های مختلف هستند. این پروسه در مسیر صحیحش در حال حرکت است و شخص آقای روحانی هم به خوبی می دانند که چطور این روند را مدیریت کنند. باید صبر کرد تا مشخص شود چه افرادی در نهایت برای وزارتخانه های مختلف معرفی می گردند.
با توجه به اینکه شما از قدیمی ترین افراد کارگزاران هستید، این جریان چه اولویت هایی را برای انتخاب کابینه آینده مد نظر دارد؟
مگر کارگزارانی جدید هم داریم؟ همراه با خنده ...
منظور هم اینست که شما به عنوان دبیر کل کارگزاران، از افراد شناخته شده و برجسته این مجموعه هستید و طبیعتا نظرات صائب شما می تواند بسیار مورد توجه قرار گیرد.
البته من به شخصه خیلی دقیق در جریان ریز اتفاقات نیستم اما آقایان نجفی و جهانگیری از دوستان کارگزارانی هستند که دعوت شده اند و با کمیته های مربوط ارتباط دارند و ایشان نظراتشان را اعلام می کنند، البته نظراتشان شخصی نیست و بیشتر نظرات جمعی کارگزاران را اعلام می کنند.
می فرمایید که چه مواردی از طرف این آقایون اعلام شده و نظرات جمعی کارگزاران به چه ترتیب است؟
اجازه بدهید من وارد ریز جزئیات نشوم، به این دلیل که کامل در جریان نیستم، شما در این زمینه از آقایان نجفی و جهانگیری سوال بفرمایید بهتر است و ایشان اطلاعات بهتری می توانند به شما بدهند.
دولت، در اطلاعیه ای از رسانه ها خواسته است که دست از گمانه زنی بردارند و اجازه دهند دولت کار خودش را انجام دهد، این با توجه به کارویژه اصلی رسانه که اطلاع رسانی به مخاطب است، در تضاد است، نظراتان در این مورد چیست؟
ببینید گمانه زنی با حرکات هدفداری که تنها در پی اینست که افرادی که اصلا جدی نیستند را طرح کند، متفاوت است. متاسفانه روندی که در حال حاضر در این زمینه مشاهده می شود، اینست که برخی رسانه ها کسانی را به عنوان گزینه مطرح می کنند که اصلا جزو گزینه ها نیستند و این باعث می شود برخی دیگر هم به آنها توهین کنند و او را برای آن وزارتخانه مناسب ندانند؛ در حالیکه اصلا قرار نیست آن فرد برای وزارتخانه ای معرفی شود. مثلا برای وزارت اطلاعات یا وزارت ارشاد کسانی را طرح کردند که اصلا بحشان مطرح نیست. اینکه رسانه ها تخمین بزنند ایرادی ندارد، اما گاهی رسانه ها با نوعی جوسازی رسانه ای در پی این هستند که یک جریانی را ایجاد کنند و در پی آن دنبال ضمانت اجرایی برای آن جو سازی رسانه ای خود هستند. این حرکات است که از طرف خود دکتر روحانی هم محکوم شده است و گرنه در مورد تخمین ها که کسی مشکلی ندارد.
با توجه به اینکه شما از مدیران توانمند جمهوری اسلامی هستید، اگر آقای روحانی پستی به شما پیشنهاد بدهند، می پذیرید؟
فعلا که نه پیشنهادی به بنده شده است و حتی اگر هم بشود هم من نمی پذیرم، چون بنده آمادگی اش را ندارم، چراکه دیگر سن و سالی از ما گذشته و باید میدان را برای جوانها خالی کرد و اجازه داد آنها با نیرو و توانایی که دارند امور را در دست بگیرند.
شما که هنوز جوان هستید آقای کرباسچی، ضمن اینکه تجربیات ارزشمندی که شما دارید شاید سالها طول بکشد که یک مدیر جوان بتواند به آنها دست یابد
تا منظورتان از جوانی چه باشد و با چه کسی قیاس کنید (با خنده) اما از شوخی گذشته، ما دیگر باید اجازه دهیم مدیران جوان بیایند و فعالیت کنیم، ما اگر نوآوری هم داشتیم قبلا انجام داده ایم و ضمن اینکه تجربه ای که ما کسب کردیم را می توان به جوانترها انتقال داد. بنده هم، هر کمکی که از دستم بر بیاید انجام خواهد داد.
با توجه به اینکه بیشتر افرادی که نزدیک به آقای روحانی هستند از میان کارگزاران و اعتدال و توسعه هستند، به نظر شما، شکل و سمت و سوی کابینه آینده چگونه خواهد بود؟
فعلا که آقایان اصولگرا بیشتر از هرکس دیگری اطراف آقای روحانی هستند و ایشان را رها نمی کنند، (با خنده) اما در مجموع فکر می کنم کابینه آقای روحانی، کابینه فرجناحی خواهد بود و بر اساس توانایی های افراد، برای وزارتخانه انتخاب خواهند شد، نه بر اساس رویکردهای حزبی و جناحی. آقای روحانی سالها در دستگاههای مختلف با افراد مختلف از همه جریان ها کار کرده است و به خوبی تمام این افراد، توانایی ها و ظرفیت های آنان را می شناسند و به خوبی می توانند کابینه ای تعیین کنند که بدون در نظر گرفتن معیارهای حزبی و جناحی، کابینه ای کارآمد باشد.
برخی از جریان ها و افرادی که در دوران انتخابات در کنار آقای روحانی حضور داشتند و فعالیت بسیاری برای پیروزی ایشان انجام دادند، معتقدند صرف نظر از سهم خواهی، بر این باورند که آنها نقش ویژه ای در پیروزی آقای روحانی ایفا کرده اند و چندان قابل قبول نیست که افرادی از خارج بیایند و در پی سهم خواهی باشند.
کدام جریانات نزدیک به آقای روحانی چنین حرفی زدند؟ فعلا که دوستان اصولگرا بیشتر این مباحث را مطرح می کنند و در پی سهم خواهی هستند، وگرنه اصلاح طلبان که دائما بر این نکته تاکید می کنند که به هیچ وجه دنبال سهم خواهی نیستند. فعلا که آقای شریعتمداری که تا قبل از انتخابات از آقای روحانی انتقاد می کرد، شده اند پیروز انتخابات و مدام بر این تاکید می کنند که پیروزی آقای روحانی پیروزی ایشان و جریان اصولگرایی است. ببینید یک مسئله که باید به آن اشاره گردد، اینست که آقای روحانی یک تیم همراهی را از ابتدا برای خودشان تعریف کردند و مسلما اگر قرار باشد افراد جدیدی به ایشان اضافه شوند، باید بتوانند با ایشان همراه باشند وگرنه طبیعی است که نتوانند کار کنند.
تحرکاتی که از سوی اصولگرایان صورت گرفته در جهت مصادره این پیروزی و آن را پیروزی خود می دانند، این نگرانی را در میان بعضی ها به وجود آورده که این مصادره صورت گیرد، این احتمال را چگونه می بینید؟
این نگرانی کاملا بی مورد است، چون امری غیر ممکن است. آقای روحانی با توجه به سابقه ای که دارند خودشان بهتر از همه، همه افراد، سابقه و کارکرد آنها را می شناسند و باهوش تر از اینهاست. آقای روحانی نه طفل صغیر است و نه عبد اسیر که کسی بتواند ایشان را مصادره کند. اگر آقای روحانی کسی را مصادره نکند، کسی نمی تواند ایشان را مصادره کند.
به عنوان آخرین سوال، با توجه به سابقه ای که شما به عنوان شهردار دارید، نظرتان در مورد گمانه زنی های که در مورد شهردار آینده صورت می گیرد چیست؟ فعلا آقای محسن هاشمی، خانم ابتکار، آقای مسعود سلطانی فر و آقای قالیباف فعلا جزء گزینه های مطرح برای شهرداری هستند، نظرتان را در مورد این گزینه ها می فرمایید؟
در مورد شهرداری، باید خود شورا در موردش تصمیم بگیرد و فضای فعلی شورا هم متشکل از هر دو جناح است و هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان در آن حضور دارند و موازنه نسبی هم میان آنها وجود دارد. باید این دوستان بنشینند و بحث منصفانه و معقولی پیرامون گزینه های مطرح انجام دهند، اما مواردی که به نظر من می رسد باید مورد توجه قرار گیرد این است که باید فردی انتخاب شود که سابقه مدیریتی اش را ثابت کرده باشد و در این زمینه کارنامه قابل قبول و قابل دفاعی از خود به نمایش گذاشته باشد. به نظر من فضای کاری شورا باید همچون مجلس، شفاف و مشخص باشد، فعالیت ها و اقدامات پشت پرده نباید وجود داشته باشد، دوستان بطور کاملا شفاف از کسانی که گزینه این جایگاه هستند برنامه بخواهند و در فضایی منطقی و غیر سیاسی افراد را مورد بررسی قرار دهند. اینکه فردی توصیه فلانی است و یا دیگری جای دیگری مصاحبه کرده است، دلیل مناسبی نیست که فردی به عنوان شهردار معرفی شود، باید آن فرد در جایگاه های مختلف مدیریتی لیاقت و توانایی خودش را به اثبات رسانده باشد. باید در سابقه اجرایی خود، عملکرد مثبت از خود به جای گذاشته باشد. اگر در این فضای شفاف، کارنامه افراد و توانایی های آنها مورد بررسی قرار گیرد، گزینه مناسبی انتخاب خواهد شد. به اعتقاد من، در این شرایط، افراد قبلی هم کمتر اظهار نظر کنند و اجازه دهند شورای کار خودش را انجام دهد.

منبع: خرداد-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • جلوگیری روحانی و مجلس از عقد قرارداد شتابزده چندین میلیارد دلاری وزارت ارتباطات با چینی‎
 • فاطمه هاشمی: مصادره روحانی معنایی جز سرخوردگی ندارد
 • آخرین اطلاعیه دفتر روحانی: وزرای پیشنهادی خود را ایمیل کنید
 • کرباسچی:امیدوارم در دولت جدید نگاه امنیتی به احزاب تغییر کند
 • اظهار نظر عارف در مورد کابینه روحانی
 • خانواده زندانیان سیاسی از امید به دولت تدبیر و امید می گویند
 • سیدمحمد خاتمی: دولت فعلی بکوشد تا مشکل حبس ها و حصرها حل شود
 • بازجویی و احضار مجدد اعضای ستاد روحانی در سنقر
 • باهنر: روحانی خوش‌شانس‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ کشور است
 •  
  آخرین اخبار
 • مصباح یزدی متهم ردیف اول شکست اصولگرایان
 • ۳۴۱ فعال سیاسی زن به هاشمی، خاتمی، ناطق و شاهرودی: برای آزادی میرحسین، رهنورد و کروبی تلاش کنید
 • پروتکل های پزشکی درباره میرحسین رعایت نمی‌شود/ حال موسوی خوب است/ عدم دسترسی خانواده به پرونده پزشکی
 • سید محمد خاتمی: رویکردها طوری عوض شود که دیگر حصر و حبس نداشته باشیم
 • علی مطهری: ضرورتی برای ادامه حصر و زندان نیست
 • محرومیت حسین زمان از تدریس: دولت مهرورز تحمل من و عقایدم را ندارد
 • احمد پورنجاتی: این بار مردم انتخابات را مهندسی کردند
 • درخواست دیده‌بان حقوق بشر از ایران برای مراقبت‌های پزشکی از زندانیان سیاسی
 • بازداشت سمیرا رزاقی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • بدهی بانکی در ایران از متوسط جهانی بالاتر است/ دلائل افزایش معوقات
 • تهدید یک مدیر نفتی خارجی به بیست سال زندان به جرم فعالیت در ایران
 • تیم فوتسال زنان ایران برای اولین بار نایب قهرمان آسیا شد
 • جک استراو وزیر خارجه سابق انگلیس: با آمدن روحانی فضا بهتر شده؛ ایران بمب اتم نمی سازد
 • دلیل امام جمعه موقت تهران از سقوط مرسی: چون با اوباما دیدار کرده بود
 • تصویب۱۰۰مصوبه دولتی در۲ساعت
 • اعتراض کانون کارگردانان به اقدام برای تشکیل خانه سینمای جدید
 • پیام جدید نفتی ۵+۱ به تهران/ احتمال کاهش تحریم‌های صنعت پتروشیمی
 • آیت الله هاشمی رفسنجانی: امریکا نباید به بهانه های مختلف تحریم ها را گسترش دهند
 • فاطمه خردمند٬ روزنامه‌نگار به یک سال حبس تعزیری محکوم شد
 • علیرضا روشن، درویش محبوس، برنده جایزه شعر مقاومت فرانسه شد
 •