به روز شده: ۰۹:۲۳ تهران - پنجشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۲

احمدی نژاد: احساس تکلیف کردم که کاندیدا شدم / دولتی بدون بدهی تحویل می دهم

امروز: گفت‌و‌گوی زنده تلویزیونی محمود احمدی‌نژاد از دقایقی پیش از شبکه یک سیما آغاز شد و رئیس دولت مدعی شد: "من تنها به قولی که به مردم داده بودم این بود که تمام قدرت خود را برای تحقق برنامه های دولت به کار ببندم."

به گزارش انتخاب، مقامات دولتی گفته اند که احمدی‌نژاد در این‌گفت‌و‌گو به ارائه گزارش 8 ساله عملکرد خود در دولت نهم و دهم می‌پردازد.

مرتضی حیدری مجری مناظره‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دور یازدهم اجرای این گفت‌وگوی زنده تلویزیونی که در دفتر رئیس‌جمهور انجام می‌شود را برعهده دارد.

احمدی‌نژاد سخنان خود را با با بیان اینکه "به طور طبیعی در آخر دوره باید گزارشی خدمت ملت ایران تقدیم کنیم"، آغاز کرد و گفت که این گزارش را در 5 بخش و در سطوح مختلف در مقاطع زمانی متفاوت ارائه می‌دهد.

مجری برنامه از احمدی‌نژاد پرسید که چرا در سال 84 فکر کردید می‌توانید رئیس‌جمهور شوید که وی بدون اشاره به نتایج دولتین خود مدعی شد: من از اول انقلاب سطوح مختلف مدیریتی را تجربه کردم. من با توانمندی‌ها و ضرورت‌های کشور آشنا بودم و معتقدم ظرفیت‌های ملت ایران بی‌نظیر است و ملت ایران می‌تواند در بالاترین سطح زندگی کند و پیشرفته‌ترین، شایسته‌ترین و مرفه‌ترین باشد و کشوری را داشته باشد که از فقر، تبعیض و محرومیت در آن خبری نباشد و همه در رشد و کمال باشند و لذت انسان بودن را بچشند.

رئیس دولت اضافه کرد: من باور داشتم که کشور را می‌شود بهتر و با سرعت بیشتر اداره کرد لذا تصمیم گرفتم و احساس تکلیف کردم که کاندیدا شوم و آنچه در توان خودم و ملت می‌بینم، برای رسیدن به قله‌های بالاتر آزاد کنم.

احمدی‌نژاد افزود: در سال 84 عده‌ای از سیاسیون فکر می‌کردند هر کس می‌خواهد در این عرصه وارد شود، باید وابسته به جناح‌ها و گروه‌ها باشند و احزاب هم که با من زیاد خوب نبودند و با ورود من مخالف بودند و فشارهایی هم آوردند که من را از صحنه خارج کنند.

وی گفت: ملت در سال 84 خود را محصور در جریانات سیاسی نمی‌پنداشت چراکه سطح ملت بالاتر از آنهاست و می‌دیدم که مردم دنبال حرکت‌های بزرگ و آزادسازی ظرفیت‌های عظیم و قله‌ها و آرمان‌های بلند انسانی هستند و دنبال حرف‌های احزاب و جناح‌ها نیستند.

رئیس دولت تأکید کرد: در سال 84 من 100 درصد مطمئن بودم رئیس‌جمهور می‌شوم.

وی افزود: دومین برنامه ما خدمت‌رسانی بود و به دنبال توسعه فرهنگ خدمت‌رسانی بودیم‌ چرا‌که نقش اصلی حکومت عدالت و خدمت‌رسانی است و شأن مسئولین جز خدمتگزاری نیست و من در آن زمان فکر می‌کردم ‌این شأن جابه‌جا شده و باید آن را احیاء کنیم.

وی تاکید کرد: برنامه سومی که ما اعلام کردیم، توسعه مهرورزی ‌و برنامه چهارم پیشرفت و تعالی همه‌جانبه کشور بود، برنامه پنجم نیز بازگشت مردم و بازگرداندن دولت به مردم ‌و باز کردن حلقه‌های بسته‌ای بود که شکل گرفته بود ‌لذا این برنامه‌ها را در برنامه‌های گوناگون اعلام کردیم که در بعضی جاها یکی و در بعضی جاها همه را اعلام کردیم.

احمدی‌نژاد ادعا کرد: البته در آن زمان من یک قول به مردم دادم و تنها قولی که بنده به مردم دادم، این بود که در آن زمان نگفتم پول می‌دهم و یا اضافه می‌کنم و هیچ بلکه تنها قولی که به مردم دادیم، این بود که تمام توان و وجود خودم و دولت را صرف تحقق این برنامه‌ها می‌کنیم،‌ ملت هم بزرگواری و لطف کردند و یک کوچکترین و فرزند کوچک خود را به خادمی خود انتخاب کردند.

مجری برنامه پرسید "دولت‌های مختلف هر کدام به یک نام شناخته می‌شوند؛ به طور مثال دولت‌های گذشته به نام سازندگی و اصلاحات شناخته می‌شوند اما دولت شما عنوان‌های مختلفی داشته که آخرین آن دولت عدالت بوده است و این هم به دلیل تأکید شما بوده است. آیا توانستید عدالت بهتری را نسبت به 8 سال پیش پیاده کنید و امروز نسبت به 8 سال پیش توانسته‌اید عدالت بهتری را پیاده کنید و آیا امروز شرایط ملت ایران نسبت به 8 سال پیش عادلانه‌تر است"، احمدی‌نژاد هم در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: عدالت بسیار بسیار مهم است و پیامبر الهی همه برای سعادت انسان آمده‌اند.

به گزارش تسنیم، محمود احمدی‌نژاد که در گفت‌وگوی زنده با مردم سخن می‌گفت، در ادامه سخنانش ادعا کرد: در داخل فشارها به دولت نهم و دهم خیلی سنگین بود. تحریم‌های ناجوانمردانه داشتیم البته در‌خصوص قضیه هسته‌ای وارد نمی‌شوم چراکه در این باره باید بحث شود و من نیز مدتی است که دخالتی در این قضیه ندارم، اما بالاخره تحریم‌ها یک فضا درست و شرایط سختی را ایجاد کرد.

وی گفت: "ما هم اول معتقد بودیم هر کاری که دولت می‌کند، باید برای مردم باشد و نتیجه‌اش باید به سمت مردم برگردد و منجر به توانمندتر شدن ملت شود یعنی مردم باید بالا بیایند؛ هم به لحاظ رفاهی، هم به لحاظ علمی و توانایی‌ها و توانمندی‌های شخصی، ما یک مدت زیادی در بخش‌های گوناگون برای نزدیک شدن به عدالت برنامه اجرا کردیم، البته من در صدا و سیما یک تحلیل گسترده‌تری خواهم داشت که بالاخره نظام سرمایه‌داری هست، نظام مارکسیستی هست و ما باید چه کار باید بکنیم؟"

رئیس‌ دولت ادعا کرد: ‌برای اینکه یک مقداری فاصله‌ها را کم کنیم ‌و در کشور فرصت‌ها را توزیع بهتر کنیم، ‌اولین کار دولت توزیع سهام عدالت بود و قرار شد ‌بنگاه‌ها را واگذار کنیم، قبلا اینطور بود که بنگاه‌ها واگذار می‌شد به کسانی که قدرت خرید آن را داشتند و کسانی توان خرید را داشتند که قدرتمندتر بودند اما دولت آمد و گفت سهام عدالت‌ و معتقد بودیم ‌همه آن را واگذار نکنیم یا در بورس ببریم چراکه اینها سرمایه‌های ملت ‌و متعلق به مردم است که آرام آرام روی هم نشسته و باید به جیب همه مردم برود، از این‌رو سهام عدالت را تعریف کردیم که ‌‌بعد تبدیل به قانون شد و به شش دهک تعلق یافت و ما معتقد بودیم ‌باید به هر 10 دهک پرداخت شود، اما چیزی ‌تصویب شد که با جمعیت الان می‌شود 45 و نیم میلیون نفر و تا الان بیش از 40 میلیون نفر شناسایی شده‌اند و سهام تعلق گرفته و سهام به نام آنها شده و الان به آنها تعلق گرفته است و این کار بزرگی است که 45 و نیم میلیون نفر شناسایی شود و الان هم 8 میلیون نفر دیگر نیز در راه است.

وی با بیان اینکه دو دهک از این 6 دهک که تحت پوشش نهادها هستند یا خیلی ضعیف هستند، سهام مجانی می‌گیرند، گفت: به این افراد سهام به قیمت 5 سال قبل یک میلیون تومان به صورت مجانی به هر عضو خانواده داده می‌شود اما بقیه افراد باید آن یک میلیون تومان را به صورت قسط 10 ساله برگردانند. برنامه‌ ما این بود که از اول یک مقدار از برنامه 10 ساله را برای قسط بگذاریم که سال اول را این کار را کردند و بعد یک مصوبه را گذراندند و گفتند تمام اقساط داده شود و بعدا سود تعلق گیرد. گفتند تا قیمت یک میلیون پرداخت نشود، سودی ندهید و طبیعی است تا زمانی که کامل پرداخت نشود، به بورس هم نمی‌رود.

وی به هدفمندی یارانه‌ها هم اشاره کرد و گفت: کار دیگری که دولت کرد، هدفمندی یارانه‌ها بود. یکی از کارها برای جلوگیری از تبعیض هدفمند کردن یارانه‌هاست. خیلی‌ها هستند که از محل همین یارانه‌ها ثروتمند شدند یعنی انرژی آزاد را گرفته‌اند و فروخته‌اند و کار کوچکی روی آن انجام داده‌اند یعنی اصل کار آنها انرژی بوده است اما محصولشان را بازار آزاد می‌فروختند و این هدفمندی یارانه‌هاست و کاهش مصرف، اصلاح ساختارها و بهره‌وری نیز از مزایای هدفمندی یارانه‌ها بود، اما یک گام بزرگ هدفمندی یارانه‌ها عدالت بود. در کشور فردی پیدا می شود که سالی 5 لیتر بنزین مصرف نمی‌کند و در عین حال کسی پیدا می‌شود که سالی بیشتر از 5 هزار لیتر بنزین مصرف می‌کند؛ خب! این باید هزینه‌اش را بپردازد لذا ما این را توزیع یکنواخت کردیم و فکر می‌کنم هر‌چه جلوتر برویم، این توزیع یکنواخت به عدالت کمک می‌کند.

احمدی‌نژاد با ادعای اینکه ما فاصله‌ها را کمتر کردیم، گفت: یک کار دیگر که انجام دادیم، توزیع بانک‌ها قرض‌الحسنه بود. مردم قبلا وقتی پولی را می‌گرفتند که این پول ها به صورت قرض‌الحسنه نبود.

وی با طرح این سوال که قرض‌الحسنه را چه کسی می‌گیرد؟ ادامه داد: این را معمولا طبقات پایین درآمدی می‌گیرند، 59.9 درصد در سال 84، به قرض‌الحسنه برمی‌گشت اما الان تقریبا 98 درصد شده است. از همین‌ها چه اتفاقی افتاده است؟ حدود 4 میلیون و 500 هزار نفر وام ازدواج گرفته‌اند یعنی بیش از 11 میلیارد تومان که اینها را هم طبقات پایین می‌گیرد و بیش از این رقم نیز قرض‌الحسنه کارهای ضروری گرفته است. مشاغل خانگی تعریف شد. کسانی بودند که نمی‌توانستند بنگاه تاسیس کنند، چون این کار نیاز به سرمایه بالا و هزینه زیاد دارد و ساختمان می‌خواهد و ... ولی در خانه می‌توانند تولید شغل کنند، 6 هزار و 500 میلیارد تومان به این امر اختصاص داده‌ایم یعنی به مشاغل خانگی.

ذخایر ارزی امروز ما در تاریخ بی‌نظیر است
وی همچنین ادعا کرد: ذخایر ارزی امروز ما در تاریخ بی‌نظیر است. اکنون به واسطه تحریم‌ها به بانک مرکزی فشار می‌آید، اما پشتوانه آن قوی است. ذخیره ارزی امروز بالای صد میلیارد دلار است که این مبلغ با محاسبه میزان ذخیره طلای کشور است و همچنین سرمایه صندوق توسعه ملی بالای 50 میلیارد دلار است.

احمدی‌نژاد همچنین با بیان این‌که در سال 84 کشور 41 میلیارد و 853 میلیون دلار بدهی داشت، اظهار کرد:‌ اکنون بدهی خارجی کشور به میزان 14 میلیارد و 474 میلیون دلار رسیده است. همچنین ما از بند ب ماده 26 قانون پولی مالی کشور استفاده کردیم و تمامی بدهی داخلی را پاک کردیم. این بند به ما اجازه می‌دهد که اگر در اثر افزایش نرخ ارز مابه‌التفاوتی ایجاد شد، دولت اول بدهی خود را پرداخت کند و سپس اضافه آن را به خزانه واریز کند. در دولت‌های قبلی هم این کار انجام می‌شد، ولی اکنون با هرکار مثبت دولت مخالفت می‌شود. ما می‌گوییم کدام سیاست دولت غلط بوده و افراد بیایند اشتباه ما را بگویند.

رییس دولت همچنین گفت: گفته می‌شود که این دولت بدهکارترین دولت بوده است، اما الان ما هیچ بدهی به بانک مرکزی نداریم و نسبت به دولت‌های قبلی، کمترین بدهی را داریم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره بدهی‌های بانک مسکن گفت: این بدهی،‌ بدهی مردم است که وام گرفته‌اند و این یک خط اعتباری است.

احمدی‌نژاد درباره مابه‌التفاوت نرخ ارز، اظهار کرد: موضوع مابه‌التفاوت نیست، تعسیر معنای دیگری دارد. شما ارزی داری که تا دیروز هزار تومان بوده و الان دو هزار تومان شده است، یعنی عملا هزار تومان به آن اضافه شده است این کجا باید برود، این مال دولت است و باید به خزانه برود، اما گفته‌اند قبل از این‌که این مبلغ به خزانه برود بدهی‌ها صاف شود.

وی افزود: تمام دولت‌های قبل از این مابه‌التفاوت استفاده کردند و این پول را به خزانه ریختند. در چند سال گذشته هم که مابه‌التفاوت کم بود هر سال بانک مرکزی این مبلغ را طبق قانون به خزانه می‌ریخت. ما گفتیم قانون را اجرا کنیم، اما می‌گویند این تورم‌زاست، چطور می‌شود؟ من متاسفم برخی تعریف نقدینگی را نمی‌دانند. این ذخایر بانک مرکزی است و بانک مرکزی با فروختن آن ریالش را جمع می‌کند و این ضد تورم است.

رییس‌ دولت ادامه داد: اگر بانک مرکزی دلارهایی که دارد را 1226 تومان بفروشد، بیشتر تورم را مهار می‌کند یا اگر دو هزار و 500 تومان بفروشد؟ معلوم است که با دو هزار و 500 تومان، ریال بیشتری جمع می‌کند، معنایش این است که ما دو هزار و 500 تومان، ریال در بانک مرکزی ذخیره کردیم و این عملا ضد تورم است. من تعجب می‌کنم که چطور می‌گویند تورم‌زاست، می‌گویند غیرقانونی است، بگویید خلاف کدام قانون؟ می‌گویند تورم‌زاست، کجای این کار تورم‌زاست.

وی همچنین گفت:‌ ما در چین پول داریم و قرار است آن را فاینانس کنند و در ایران پروژه اجرا کنند، 7/5 درصد این فاینانس را باید ریالی پرداخت کنیم که این را هم جزو تعهدات آوردیم. همچنین تمام حق عضویت‌هایی که دولت باید در طول سال برای مجامع بین‌المللی بدهد پولش را کنار گذاشته‌ایم و گفته‌ایم این هم به عنوان بدهی دولت قبول می‌کنیم و در واقع ما به نفع دولت بعدی کار کرده‌ایم و هزینه دولت بعد را پایین آورده‌ایم.

وی با اشاره به ذخیره چهار هزار میلیارد تومان کالا با ارز 1226 تومانی، اظهار کرد: این مبلغ با ارز دو هزار و 500 تومانی، هشت هزار میلیارد تومان خواهد شد و تا سه، چهار ماه کالا ذخیره کرده‌ایم، ضمن اینکه هر روز کالا به کشور وارد می‌شود.

احمدی‌نژاد گفت: عده‌ای حرف‌هایی می‌زنند که فقط مخالفت است در حالیکه این کار به نفع کشور است و کار بر طبق قانون انجام شده است. دولت، قانون را اجرا می‌کند، اما می‌گویند چرا اجرا کرده‌ای؟ واقعا نمی‌خواهم به این بحث‌ها ورود کنم، اما طبق قانون، مجمع عمومی بانک مرکزی تمام بدهی‌های تاریخی دولت را صفر کرده و این افتخاری برای کشور است.

دولتی را تحویل می‌دهم که هیچ بدهی ندارد
وی با ادعای این‌که «دولتی را تحویل می‌دهم که هیچ بدهی ندارد»، اضافه کرد: البته کشور بدهی خارجی دارد و مردم هم به بانک‌ها بدهی دارند، اما دولت بدهی ندارد، دولت و بانک‌های دولتی بدهی ندارند.

رییس‌ دولت در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره بدهی شرکت‌های آبفا، برق و گاز به هدفمندی ، خاطرنشان کرد: شرکت‌های وزارت نیرو و آنهایی که طی سنوات بیست ساله اوراق مشارکت فروختند و آن را در پروژه‌های سرمایه‌گذاری برده‌اند... . هزینه‌های جاری آنها به ما ربطی ندارد، آنها هزینه‌های جاری را از بانک نمی‌گیرند. شرکت‌های آب و فاضلاب، نفت و پالایش به هدفمندی بدهکارند و با این مبالغ پروژه اجرا می‌کنند، این تمایل بخشی است که همیشه بوده است، اینها به صندوق هدفمندی بدهکار هستند. این یک صندوق است که می‌تواند طلبکار یا بدهکار باشد اما مهم این است که طراز آن مثبت است.

احمدی‌نژاد اضافه کرد: دولتی که ما تحویل می‌دهیم دولتی است بدون بدهی که بدهی خارجی‌اش را هم پایین آورده، حالا بعضی‌ها می‌گویند تحریم بوده‌ایم، اما به هر حال بدهی خارجی و تعهدات خارجی کاهش پیدا کرده که این به نفع کشور است. از ابتدای دولت در سال 84 این روند کاهشی بوده یعنی در این دولت به تعهدات خارج از کشور اضافه نشده است، البته تعهداتی داریم که باید بدهیم و اگر ندهیم کشور بدحساب می‌شود.

بخشی دیگر از اظهارات وی در پی می آید:
* مدتیست در موضوع هسته ای دخالتی ندارم
* خیلی ها از محل هدفمندی ثروتمند شدند
* یکی از نمونه های مهرورزی ما، پاسخ به 38 میلیون نامه است.
* قبلاً یک بچه روستایی می گفت می خواهم معلم شوم الان می گوید می خواهم رییس جمهور و وزیر شوم
* یکی از دلایل اینکه برخی از برخی افراداستفاده نشد، این بود که بیشتر سقوط نکنند
* یادم نمی آید تا الان بد کسی را خواسته باشم، حتی دشمنم را
* هیچ کس پیدا نمی شود که به خاطر انتقاد از دولت مورد پیگیرد قرار گرفته باشد
* الان هر جای دنیا برویم حرف ایران است و عشق به ایران
* بزرگترین و بیشتر تولید تاریخ در این دولت بوده است.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • ضربه احمدی نژاد به دولت روحانی
 • تخلف‌های ارزی بانک مرکزی و دخالت های دولت
 • بدهکاری دولت ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران
 • سعید لیلاز: فساد در دولت احمدی نژاد به دلیل فضای یکدست حاکم بیشتر بود
 • سخنگوی کمیسیون انرژی: پروژه‌های ناتمام دولت احمدی‌نژاد بیشتر از دولت‌های قبلی است
 • مجلس و قوه قضاییه مصمم تر میشوند برای پیگیری تخلفات دولت
 • عقب نشینی الهام از سخنان خود درباره رجعت احمدی نژاد با امام زمان
 • واکنش ها به ادعای الهام مبنی بر "رجعت" احمدی نژاد با امام زمان
 • نامه احمدی‌نژاد برای بازگشایی خانه سینما منتشر شد
 •  
  آخرین اخبار
 • وکیل‌ مدافع محمد توسلی: دادگاه تجدیدنظر ۲۷ شهریور ماه تشکیل می‌شود
 • اظهار نظر عارف در مورد کابینه روحانی
 • روح الامینی: پرونده معاونت در قتل مرتضوی در دادسرای کارکنان دولت مفتوح است
 • اولین واکنش متهمان دادگاه کهریزک به حکم صادره: کشوری که ولایت فقیه دارد٬ چنین ظلم آشکاری ممکن نیست
 • ممانعت رهبری از رفع حصر بیمار سالمند مبتلا به سرطان
 • خانواده زندانیان سیاسی از امید به دولت تدبیر و امید می گویند
 • امیر محبیان: باید کمک کرد تا فضای امنیتی به سمت فضای سیاسی برود
 • 200 هزار تومان جریمه برای جانی کهریزک
 • حضور میرحسین با همراهی زهرا رهنورد در بیمارستان قلب تهران برای انجام معاینات پزشکی
 • سیدمحمد خاتمی: دولت فعلی بکوشد تا مشکل حبس ها و حصرها حل شود
 • اژه‌ای درباره پرونده کهریزک اطلاع‌رسانی می‌کند
 • بازجویی و احضار مجدد اعضای ستاد روحانی در سنقر
 • باهنر: روحانی خوش‌شانس‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ کشور است
 • پاسخ امیرارجمند به ادعای معاون قرارگاه ثارالله درباره دستگیریش
 • تاجزاده خطاب به روحانی: به وزارت‌خانه‌های کشور، اطلاعات، ارشاد و علوم توجه ویژه کنید
 • اظهارات سخنگوی ستاد عارف درباره‌ی آینده سیاسی محمدرضا عارف
 • مدیر عامل بیمه سلامت: بودجه نداریم پزشک خانواده را در تهران اجرا کنیم
 • كاهش سه الی ۴۰ درصدی قیمت مسكن در شهرهای بزرگ
 • گزینه‌های تازه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران
 • توصیه موسوی لاری به اصولگرایان: رقابت را بپذیرید و برای دولت بحران سازی نکنید
 •