به روز شده: ۱۲:۴۷ تهران - شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲

هیچکس در کشور فراتر از قانون نیست و هیچ استثنایی هم ندارد

 حسن روحانی: می خواهم به مردم بگویم که دولت آینده به وعده هایی که داده است، وفادار خواهد ماند

امروز: رئیس جمهور منتخب با تاکید بر اینکه کابینه آینده، کابینه ای فراجناحی و متشکل از افراد متخصص و معتدل خواهد بود، تاکید کرد: این دولت هیچ تعهدی به هیچ حزب و جناحی نداده و وامدار هیچ گروهی نیست، لذا سعی خواهد شد که شایسته ترین افراد از هر حزب و جناحی که باشند البته در صورت داشتن رویکرد اعتدال بکار گرفته شوند.
به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی پیش از ظهر امروز در همایش ملی افق رسانه با اشاره به واقعه هفتم تیر و گرامیداشت شهدای این واقعه، شهید بهشتی را سرآمد و نمونه بارز اعتدال خواند و اظهار کرد: آنهایی که در کنار این شهید بزرگوار بودند، با او ارتباط داشتند و از محضرش بهره بردند سخن بنده را تصدیق می کند که شهید بهشتی نمونه وقار، متانت، صبر، بردباری، عقلانیت، اعتدال و اخلاق بود.

وی افزود: اگر بخواهیم در بحث اعتدال یک نمونه روشن را معرفی کنیم یکی از نمونه های بارز و اصلی شهید بهشتی است.

رئیس جمهور منتخب مردم با بیان اینکه سخنم را با قدردانی از ملت بزرگ، حکیم، فهیم وموقع شناس ایران آغاز می کنم تصریح کرد: مردم با حضور کم نظیرشان و با درک شرایط بین المللی عظمت بزرگی را در تاریخ ایران آفریدند. این برگ زرینی تردید همواره نه تنها در یاد مردم ایران بلکه در تاریخ باقی خواهند ماند.

وی با قدردانی از اقشار مختلف مردم به ویژه جوانان و زنان نقش این طیف را در ایجاد این شکوه و عظمت بسیار پررنگ خواند و گفت: منظره های بسیار جالبی با بنده به ویژه در هفته آخر منتهی به انتخابات شاهد بودم. شاید صدا و سیما در این ایام نتوانست همه این منظره ها در معرض دید افکار عمومی قرار دهد اما اگر برنامه ها و آن حضور باشکوه مردم ضبط شده بشد پخش آن در آینده بسیار تاثیرگذار است.

روحانی ادامه داد: حضور جمعیت های چندین هزار نفری، نشاط و شور آنها خود پیروزی بود و نقطه عطفی در تاریخ کشور در سال های خیر شکل داد. در خلق این عظمت همه ما دست قدرت، حکمت و رحمت الهی را به خوبی مشاهده می کنیم. او بود که دل ها را به سمت این شکوه بزرگ تاریخی و این حماسه هدایت کرد. عنایت اهل بیت و ولی الله اعظم نیز در این ایام به خوبی مشهود بود.

وی با طرح این موضع که چه کسی می توانست در طول یک هفته این موج عظیم را برای حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای در کشور ایجاد کند خاطرنشان کرد: حضور جوانان چهره جدیدی به کشور داد و باعث تغییر شرایط شد.

روحانی با تشکر از فداکاری و حضور و تلاش مردم در انتخابات گفت: البته رهنمودهای مقام معظم رهبری از آغاز تا پایان، از سخنرانی ایام نوروز تا صبح انتخابات نقش بی بدیلی ایفا کرد.

وی افزود: تدبیر ایشان راه را برای حضور و حماسه باز، تسهیل و تمهید کرد. بزرگان، روشنفکران، علما و فرهیختگان و همه و همه در این زمینه نقش داشتند، بی تردید صدا و سیما نقش بسیار ارزشمندی داشت.

رئیس جمهور منتخب به برنامه های متنوع صدا و سیما برای تشویق مردم برای حضور در انتخابات و اهمیت آن و معرفی کاندیداهای انتخاباتی اظهار داشت: در همه پرسی های آینده و تحقیقات آینده زوایای این حضور و نقش همه باید واضح تر و روشن تر بیان شود اما بسیاری از روستائیان در نقاط دورافتاده تنها از طریق صدا یا سیما یا هر دو توانستند ویژگی های نامزدهای انتخاباتی را مورد بررسی قرار دهند و نامزد مورد نظر خود را برگزیده و انتخاب کنند.

روحانی با بیان اینکه نقش مجریان انتخابات، ناظران انتخاباتی، دولت، شورای نگهبان، نیروهای امنیتی به ویژه پلیس در ایجاد امنیت در سراسر کشور بسیار حائز اهمیت بود، گفت: باید از همه و همه سپاسگزاری کنیم، در این انتخابات صندوق رای در افکار عمومی در سطح جهان در داخل کشور به ویژه افکار جوانان در جایگاه خودش قرار گرفت. شاید کمتر چیزی را داریم که برای مشروعیت سیاسی و قانونی نظام بتواند جایگزین صندوق رای و انتخابات شود.

وی ادامه داد: صندوق رای و انتخابات به معنای جمهوریت و اسلامیت و به معنای مشروعیت سیاسی و قانونی و مقبولیت است که البته این جایگاه رای مردم و ولایت مردم در طول ولایت الهی و ولایت الله است.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه این انتخابات تمام شبهات و سئوالات و بگومگوها نه راجع به انتخابات بلکه راجع به مشروعیت نظام را پاسخ داد، خاطر نشان کرد: این انتخابات آب زلالی بود که بر آیینه جمهوری اسلامی ایران که گرد و غباری بر آن فرو نشسته بود، کاملا شفاف و پاکسازی کرد. همه دنیا از نو جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران و مردمسالاری دینی، آزادی و دموکراسی واقعی را در این کشور مشاهده کردند.

وی ادامه داد: ما در این منطقه پیشتاز انتخابات در تاریخ بودیم، اولین پارلمان و اولین مجلس شورای اسلامی در این کشور تاسیس شده، یعنی بیش از صد سال قبل.

روحانی با بیان اینکه اولین مجلس و اولین نشست نمایندگان در سال 1285 برگزار شده است، گفت: ملت ما سابقه ای بس طولانی در زمینه انتخابات دارد و پس از پیروزی انقلاب، انقلاب اسلامی جایگاه خاصی برای رای و نظر مردم قائل شد. این امام (ره) بود که پس از 47 روز پس از پیروزی انقلاب مردم را پای صندوق رای دعوت کرد و همه چیز ما محصول جمهوری اسلامی ایران است و این جمهوری اسلامی برآمده از صندوق رای است. امام (ره) این درس را به ما آموخت که انتخاب نظام، انتخاب مسئولان و مسیر اداره کشور از آن مردم است، البته در چارچوب مقررات اسلامی که مردم همواره به این مقررات پایبند هستند.

روحانی تاکید کرد: این انتخابات درس های زیاد و پیام های فراوانی برای همه داشت.

روحانی افزود: این انتخابات درس های فراوانی برای همه داشت ، این انتخابات یک فرصت استثنایی برای همه بود، همه باید به خوبی پیام این انتخابات را دریافت کنند و به آن احترام بگذارند و عمل کنند. احزاب، گروه ها، دیگران خارج از کشور و دیگر کشورها آنها نیز باید پیام این انتخابات را درک کنند و به آن پاسخ مناسب دهند.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه بهترین زبان و بیان مردم صندوق آرا و انتخابات است، ادامه داد: مردم راه جدیدی را برگزیدند و بر آن تاکید کردند، مردم در این انتخابات اعلام کردند عاشق کشورشان و سرنوشت آینده شان و اهداف ملی شان هستند. مردم در این انتخابات گفتند ما خواهان تغییر و تحول هستیم، حضور مردم و رای مردم بسیار گویا است و هیچ ابهامی وجود ندارد. همه مردمی که پای صندوق های رای آمدند باید به رای شان احترام بگذاریم.

وی اظهار داشت: دولت آینده باید در چارچوب رای اکثریت حرکت کند، اکثریت مردم ایران رای به اعتدال، عقلانیت، خردورزی و مشورت، راه کارشناسی، دوری از افراط و خودسری رای دادند. رای کاملا ًروشن است و هیچ ابهامی وجود ندارد همه باید تسلیم این رای باشیم. دولت آینده نیز باید تسلیم این رای باشد.

رئیس جمهور منتخب با تاکید بر اینکه دولت آینده باید در چارچوب اعتدال حرکت کند گفت: دولت آینده از افراط و تفریط پرهیز کند این پیام برای همه است، پیام مردم در این انتخابات صلح و آتشی بود، پیام مردم وحدت و انسجام ملی بود. پیام مردم دوری از خشونت و افراط بود، پیام مردم قانونگرایی و شفافیت بود.

روحانی تصریح کرد: رای اکثریت مردم مبنای حرکت آینده در این کشور خواهد بود، دولت خود را موظف می داند که به نظر حداکثری و رای مردم احترام بگذارد، دولت پاسدار حقوق همه افراد ملت است، دولت موظف است همه مردم را در اجرای قانون و دادن فرصت برابر ببیند اما در عین حال راهی که دولت بر می گزیند راه اعتدال است.

وی ادامه داد: اعتدال طیف بسیار وسیعی دارد از باورها آغاز می شود تا هنجارها، رفتارها و اعمال ادامه دارد. از مسائل اقتصادی و سیاسی شروع می شود تا مسائل اجتماعی و فرهنگی.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه طیف اعتدال یک طیف گسترده و وسیع است، افزود: من می خواهم از همه صاحب‌نظران، روشنفکران و اهل تحقیق دعوت کنم تا در این زمینه تلاش کنند و این گفتمان را بارور کنند.

روحانی با اشاره به اینکه همواره ملت ایران راه میانه‌روی را می پسندند، اظهار داشت: از مشروطه تا امروز مردم همواره از افراط یا تفریط رنج بردند، مشکلات فراوانی تحمل کردند ولی در این انتخابات مردم خواستند به همه بگویند اخلاق، به همه بگویند عدالت، اعتدال.

وی با بیان اینکه هیچکس در کشور فراتر از قانون نیست، افزود: همه مردم، همه مقامات بدون استثناء ذیل قانون تعریف می‌شوند، قانون خدا، یعنی اسلام و همچنین قانون جمهوری اسلامی ایران.

رئیس جمهور منتخب مبنای حرکت مردم و دولت آینده را قانون گرایی دانست و گفت: اعتدال بدون قانون گرایی امکان‌پذیر نیست، اعتدال بدون شفافیت امکان‌پذیر نیست، اعتدال بدون ارتباط دوسویه مردم با دولت و دولت با مردم امکان‌پذیر نیست.

روحانی ادامه داد: اعتدال بدون واگذاری امور به صاحبان صلاحیت‌دارش امکان پذیر نیست، اعتدال در اقتصاد آنجا که گروهی می خواهند دولت فربه شود و تصدی دولت بیشتر شود، امکان پذیر نیست، اعتدال در اقتصاد در آنجاییکه افرادی هستند که می خواهند دولت هیچ نظارتی نداشته باشد، امکان پذیر نیست، دولت آینده به دنبال اقتصاد آزاد مردمی عادلانه است.

وی با بیان اینکه دولت باید نظارت، هدایت و حمایت کند، افزود: فرهنگ از آنِ اهل فرهنگ است، دولت باید زمینه لازم برای همه اصحاب فرهنگ و خانواده فرهنگی آماده کند، فرهنگ در کنار زندگی مردم است، مردم نیز با فرهنگ زندگی می کنند.

رئیس جمهور منتخب با اشاره به اینکه ما تذکرکننده و یادآوری کننده هستیم، گفت: مردم ما خوب هستند، فطرت هایشان پاک است، لذا ما باید مذکر باشیم، ما دیدیم در این شادی ها بعد از انتخابات که روزهای خوشی برای مردم بود، مخصوصا اینکه سه عید با هم توأم شد، اعیاد مذهبی ماه شعبان بویژه ولادت حضرت مهدی(عج)، پیروزی سیاسی مردم در انتخابات بسیار شکوهمند در کنارش پیروزی در صحن ورزش از فوتبال تا والیبال مردم بسیار خوب عمل کردند.

روحانی ادامه داد: از مردم و نیروی انتظامی تشکر می کنم، آستانه تحمل را بالا بردند، شادی و نشاط حق مردم است خیلی سخت گیری نکنیم، مردم ما خودشان اخلاق مدارند مردم ما می دانند چارچوب اخلاقی، اسلامی و سیاسی را چگونه مراعات کنند. حالا اگر کسی آمده حواسش جمع نبوده، تذکر دوستانه کافی است.

وی با اشاره به اینکه همه پسرها و دخترها را پسران و دختران خود بدانیم، افزود: حتی اگر با آنها حرف می زنیم طوری باشد که فکر کنیم فرزندان خودمان هستند، البته جامعه نیاز به تذکر دارد اما در کنار آن باید عزت مردم حفظ شود، به عزت مردم نباید اهانت شود، تحقیر مردم قابل قبول نیست، تذکر قابل قبول ا ست در این شادی ها همه این موارد را مراعات کردند امیدواریم این شادی ها مستدام باشد و شرایط برای شادمانی مردم فراهم شود.

رئیس جمهور منتخب با بیان اینکه از صدا و سیما می‌خواهم در بحث اعتدال کمک کند، تصریح کرد: صدا و سیما این گفتمان اعتدال را باز و ترویج دهد تا همه صاحب نظران در این زمینه سخن بگویند. اعتدال در سیاست خارجی نه تسلیم است، نه ستیز، نه انفعال و نه تقابل، بلکه تعامل است.

روحانی گفت: خودباوری، اتکا به قدرت عظیم ملت بزرگ ایران، وجود منابع عظیم در کشور، فرهنگ بسیار غنی، ایمان سرشار مردم و انگیزه های قوی از جمله مواهب الهی در جمهوری اسلامی است. کدام کشور در عرض یکی دو هفته می تواند صحنه اجتماعی را بطور کلی عوض کند و مردم را به شکلی قانع نماید که 73 درصد آنها پای صندوق های رأی حاضر شوند؟ این موضوع بسیار افتخارآمیز است.

رئیس جمهور منتخب ملت افزود: بعضی ها می گویند اگر می دانستیم انتخابات به این زیبایی برگزار می شود، ما هم می آمدیم و در عرصه حاضر می شدیم شما می توانید یک نظرسنجی بگذارید و ببینید چند درصد از مردمی که پای صندوق های رأی حاضر نشده اند، اگر می دانستند انتخابات بدین جذابی برگزار می شود، حتما پای صندوق های رأی حاضر می شدند، من خودم این موضوع را هم دیده و هم شنیده ام.

وی با اشاره به مبحث سیاست خارجی و اینکه باید اعتدال در این موضوع رویکرد اصلی باشد، تصریح کرد: واقع بینی با توجه به آرمان گرایی و ارزش ها، خودباوری با اتکاء به قدرت و توان ملی، تعامل سازنده با جهان، تعامل و گفتگو با دیگران از جایگاه برابر، احترام متقابل، تنش زدایی متقابل و تعامل برای ایجاد اعتماد اما اعتمادسازی متقابل با توجه به حقوق همه ملت ایران، خواست و عزت ملی از جمله مؤلفه های لازم در پیشبرد سیاست خارجی است که به حول قوه الهی با حمایت مردم و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب دنبال خواهد شد.

روحانی با اشاره به دوره انتقال قدرت از دولت دهم به دولت یازدهم گفت: تا دوازده خرداد که دوره تنفیذ، تحلیف، معرفی وزرا و استقرار دولت جدید خواهد بود تلاش خواهیم کرد که این زمان باقی مانده به بهترین شکل ممکن بگذرد با رئیس جمهور محترم نیز صحبت و توافق کرده ایم و نمایندگانی هم برای پیگیری امور معرفی شدند.

وی ادامه داد: بنده شخصا از وزارتخانه های مختلف گزارش هایی را دریافت می کنم و تیم هایی هم مسئول بررسی موضوعات هستند البته برخی موارد نیاز به هماهنگی بیشتر دارد در اینجا می خواهم به مردم بگویم که دولت آینده به وعده هایی که داده است، وفادار خواهد ماند و قدم به قدم سعی خواهیم کرد که با کمک مردم و لطف پروردگار مشکلات را پشت سر بگذاریم البته مشکل انباشته نیاز به گذشت زمان دارد و مردم از این موضوع آگاهند و توقع شان متناسب با امکانات خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب ملت با تاکید بر اینکه کابینه آینده، کابینه ای فراجناحی و متشکل از افراد متخصص و معتدل خواهد بود، یادآور شد که این دولت هیچ تعهدی به هیچ حزب و جناحی نداده و وامدار هیچ گروهی نیست، لذا سعی خواهد شد که شایسته ترین افراد از هر حزب و جناحی که باشند البته در صورت داشتن رویکرد اعتدال بکار گرفته شوند.

روحانی افزود: از همه مدیران و کارکنان دستگاه های مختلف تقاضا می کنم که خود را برای خدمت آماده کنند و اگر فکر و نظری دارند آن را پیشنهاد دهند تا دست به دست هم بتوانیم خدمات بیشتری به مردم ارائه دهیم. علی رغم همه مشکلات که بنده به بخش زیادی از آنها واقف هستم، کاملا به آینده امیدوارم.

روحانی گفت: من کاملا به آینده امیدوار هستم مطمئن هستم به اذن الهی و لطف پروردگار با حضور و حمایت مردم خواهیم توانست از مشکلات عبور کنیم و آینده بهتری را برای مردم انشاءالله بوجود آوریم.

وی افزود: از صدا و سیما که در هیبت احزاب قدرت مند و فعال، ناچار است یکتنه بار انتقال مطالبات دو طرفه، هم دولت هم مردم را بردوش بکشد، می خواهم که تمام تلاش ها برای دولت آینده و مردم را با توجه به حفظ استقلال رسانه ملی و افزایش اعتبار و اثربخشی صدا و سیما، در جهت کمک برای پیشبرد برنامه های دولت در راستای بهبود زندگی مردم و تحقق مطالبات به حق مردم انجام وظیفه کند.

رئیس جمهور منتخب ادامه داد: ثانیا می خواهم صدا و سیما گفتمان اعتدال را در ابعاد مختلف که مورد رأی و نظر مردم بوده و البته دولت هم خود را متعهد به اعتدال می داند، برای مردم با حضور صاحب نظران و صاحبان اندیشه بیشتر تبیین و تشریح کند.

روحانی درباره گمانه زنی های مطرح در خصوص انتخاب اعضای کابینه دولت آینده نیز تصریح کرد: گمانه زنی ها در برخی رسانه ها نسبت به افراد کابینه، صرفا گمانه زنی است نسبت به هیچ فردی از کابینه هیچ تصمیم گیری انجام نگرفته در این دوره بنده دنبال مشورت با همه صاحب نظران و گروه های مختلف هستم بنابراین آنچه گفته می شود مردم بدانند که صرفا یک گمانه زنی بیش نیست.

وی در خصوص افق رسانه نیز مطالبی بیان کرد و گفت: در روند اجتماعی شدن زندگی انسان، شاید هیچ عاملی به اندازه رسانه، هر روز بیش از پیش اهمیت و تاثیرش نافذتر نشده است، تصور نادرست یا ناقص این است که فرض کنیم رسانه صرفا یک تریبون است. تکرار منولوگ، بی تاثیر نیست، اما دوران مونولوگ رسانه ای دیگر سپری شده است، در رسانه باید با مخاطب رابطه دوسویه برقرار شود، هم نور آگاهی تابانده شود، هم آینه ای باشد که واقعیت ها را بازتاب دهد.

رئیس جمهور منتخب ملت ادامه داد: سفره ای که رسانه برای مخاطب پهن می کند، باید ترکیبی متعادل داشته باشد، ترکیبی موزون و سودمند از نیازهای دینی، فکری، فرهنگی، عاطفی، رفتاری و اخلاقی مردم و سایر نیازها باشد، باید مضمون پیام رسانه، سطح آگاهی مردم را افزایش دهد. سطحی نگری و قشری نگری یکی از مشکلاتی است که جامعه ما با آن کم و بیش مواجه بوده و هست.

روحانی افزود: رسانه باید از آسیب خطرناک معیار دوگانه در بازتاب دادن واقعیت ها پرهیز کند، برخورد دوگانه یعنی یک بام و دو هوا. اگر ظلم بد است برای همه بد است. فرقی بین مرکز کشور و دور ترین روستا وجود ندارد، فرقی بین اقوام مختلف وجود ندارد. اگر تادی و توهین، اهانت و افترا بد است، برای همه بد است. افترای خوب و افترای بد نداریم.

وی گفت: این از آن بداندیشی هایی است که برخی، گروهی را تشویق کردند که گفتند در برابر دیگران هر کار می توانید بکنید، هتاکی و توهین هم اشکالی ندارد.

رئیس جمهور منتخب مردم ادامه داد: حق نداریم هیچ کس را تحقیر کنیم، هیچ کشوری را هم حق نداریم تحقیر کنیم. نه در برابر کشورهای دیگر سر فرود آوریم، نه تحقیر کنیم، همه مردم، همه انسان ها سر جای خود محترم هستند مخصوصا افرادی که داخل این کشور به عنوان شهروند زندگی می کنند. نمی شود اگر در یک کشور دشمن ظلمی باشد، بگوییم این ظلم است و اگر ظلمی در کشور دوست بود، بگوییم این دیگر ظلم نیست یا ظلم کمی است.

روحانی گفت: حقوق بشر، حقوق بشر است حالا هر تعبیری می خواهیم داشته باشیم، حقوق بشر اسلامی یا هر تعبیر دیگری. حواسمان باید جمع باشد در دام معیارهای دوگانه گرفتار نشویم.

وی با طرح این سوال که سرمایه رسانه چیست؟، ادامه داد: آیا سرمایه رسانه نیروی انسانی حرفه ای و کارآمد یا امکانات سخت‌افزاری و نرم افزاری است؟

رئیس جمهور منتخب مردم پاسخ داد: البته که اینها سرمایه است، اما از هر دو مهمتر اعتماد مخاطب است، یادمان باشد این بالاترین سرمایه یک رسانه است. اعتماد مخاطب به رسانه، سرمایه بسیار ارزشمندی است، اما در بستر زمان و در تعامل با مردم و مخاطبان و قطره قطره جمع خواهد شد. حواسمان باشد مبادا بخاطر یک اشتباه آنچه قطره قطره جمع کردیم، پشت یک سد و یک دریاچه زیبا شده است، از دست بدهیم.

روحانی گفت: فکر نکنیم شاخص اعتماد به یک رسانه، به میزان بیننده یا شنونده یا خواننده آن رسانه است. مخاطب ممکن است سریال یا فیلم سینمایی یا ستون یک روزنامه را بپسندد، اما یادمان باشد که در عین حال خبر و تحلیل را از رسانه های دیگر نیز می گیرند. سبد رسانه ای مردم امروز تک‌رسانه ای نیست. با توجه به این مساله ما باید برنامه ریزی کنیم.

وی افزود: بنابراین واقعیت نمایی، صداقت رسانه ای و مزیت نسبی در مقایسه با رقیبان مهم است. این مزیت نسبی هم در فرم و هم در محتوا و هم به هنگام و به موقع ارائه کردن می تواند امتیاز بزرگ رسانه خودمان باشد.

رئیس جمهور منتخب ملت گفت: رقابت رسانه ای در دنیای امروز از حیطه اختیار دولت ها و حکومت ها بسیار فراتر رفته است، سهم اثربخشی بر افکار عمومی، رابطه مستقیم با میزان اثربخشی رسانه بر افکار عمومی دارد.

روحانی در ادامه با اشاره به حضور خود در ریاست شورای سرپرستی صدا و سیما از سال 59 تا 62 گفت: من هم خودم را جزء خانواده بزرگ رسانه ملی می دانم و بیش از سه سال در اینجا بودم، تعبیر امام(ره) درباره رسانه ملی، دانشگاه عمومی بود. این سخن امام(ره) را به مثابه یک چشم انداز دقیق قرار دهیم اینجا هم دانشگاه است و هم عمومی است.

وی ادامه داد: دانشگاه است یعنی باید برخوردار از وجه علمی، نقادانه و خردورزی باشد، عمومی است یعنی برخوردار از قابلیت ارتباط ادراکی، فکری و عاطفی با همه لایه ها و اقشار جامعه و مردم باشد. رسانه ملی باید برآیند سلیقه ملی باشد ما جامعه کثیرالملی نداریم، یک اقلیم به نام ایران و یک ملت به نام ملت ایران داریم. البته آداب و رسوم و خورده فرهنگ ها وجود دارد، اما همه آنها گل های یک باغ به نام ایران است و همه در یک فضا تنفس می کنیم و آن فضای معنوی اسلام است.

رئیس جمهور منتخب مردم گفت: بنابراین همه اینها زیر یک چتر قرار دارند، رسانه ملی باید به گونه ای عمل کند که هر شهروند ایرانی احساس کند نیاز خود را از رسانه ملی می تواند داشته باشد. در برنامه های تولیدی باید به اهداف ملی، ارزش‌های دینی و ملی، خواست مخاطب، نیاز جامعه و مردم، تقاضای مردم و مصالح ملی مدنظر قرار گیرد.

روحانی ادامه داد: اولویت فعلی در رسانه بازآفرینی، تحکیم و تثبیت اعتماد جامعه به رسانه های داخلی است، خوش‌آمدگویی بر تکثر و تنوع دیدگاه ها و نقد دیدگاه ها در عرصه های سیاسی و اجتماعی است، هم دانش حرفه ای را بالا ببریم هم فضا را باز کنیم، فضا را برای افکار و تولیدات مختلف امن کنیم تا نشاط بیشتر، تولیدات جدیدتر و اثربخش‌تر بتواند از این خانواده بزرگ که همواره تلاش می کند، خارج شود و مردم شاهد آن باشند.

وی گفت: البته امیدبخشی واقع گرایانه نسبت به روندهای پیشرفت کشور، تلاش برای پرکردن شکاف ها، شکاف های ارزشی، اندیشه ای، رفتاری میان اقشار جامعه، جامعه و حاکمیت و بویژه شکاف میان نسلی یکی از رسالت های رسانه ملی می تواند باشد، ترویج و وفاداری به مشی اعتدال به مفهوم منطقی کردن نگرش ها، تقاضاها و رفتارهای اجتماعی و پرهیز از افراط و تفریط از دیگر رسالت های رسانه ملی است.

رئیس جمهور منتخب ملت در کلام آخر خود نیز گفت: حکومتی که ریشه در حمایت مردم دارد و از حضور رأی دهندگان و رأی مردم مشروعیت می یابد، نه تنها از رسانه آزاد نمی هراسد، بلکه از آزادی قانومند و مسئولانه رسانه ها استحکام بیشتری خواهد گرفت.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • احمد پورنجاتی خطاب به حسن روحانی: به شعار شفافیت در همه فرآیندها وفادار بمانید
 • نامه روزنامه‌نگاران به حسن روحانی؛ سایه فضای امنیتی را از فعالیت‌های رسانه‌ای دور کنید
 • تبریک مجمع نمایندگان ادوار مجلس به حسن روحانی به مناسبت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری
 • همسر سعید مدنی: با آمدن حسن روحانی امیدواریم شاهد آزادی زندانیان سیاسی باشیم
 • حسن روحانی و سیدمحمد خاتمی دیدار کردند/صداو سیما پوشش نداد
 • سه کمیسیون مامور تشکیل کابینه حسن روحانی
 • رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران: بازی برد برد با آمریکا امکان‌پذیر است
 • شیرین عبادی: رفع حصر باید اولویت روحانی باشد
 • مشاوران روحانی قول پیگیری فسادهای مالی سطح بالا را دادند
 •  
  آخرین اخبار
 • راه اندازی ۱۲ سامانه برای مدیریت شبکه اینترنتی کشور
 • نامه سرگشاده کنشگران ایرانی به حسن روحانی درباره وضعیت اینترنت
 • دهها تن از فعالان ایرانی خواستار دخالت حسن روحانی در رفع تبعیض تحصیلی شدند
 • جمعی از حقوق دانان و فعالان حقوق بشر زندانی به کانون وکلا: در جهت حفظ ته مانده استقلال کانون وکلا از هیچ تلاشی فرو گذار ننمایید
 • مسئولان زندان هزینه های درمان بهادر علیزاده را نمی پردازند
 • نامه مسئولان سابق یزد در مورد توقف تخریب بافت تاریخی این شهر
 • دختر شهید بهشتی: ایشان معتقد بود زنان باید در جامعه فعال باشند
 • صدور دستور برداشت مستقیم از حساب مردم از طرف بانک مرکزی
 • دستگیری چند شهروند اروپای شرقی در ایران به اتهام جاسوسی
 • احمد توکلی در نامه به رییس مجلس؛۷۴ هزار میلیارد از بدهی‌های دولت ناپدید شده است
 • رییس سازمان انرژی اتمی: غنی سازی اورانیوم در دولت جدید متوقف نمی شود
 • ترکان: هنوز ترکیب کابینه دولت آینده قطعی نشده است
 • هشدار معاون وزیر نفت درباره سونامی مصرف بنزین
 • کتاب آثار هنری میرحسین و رهنورد با عنوان "سیب سبز" در اروپا منتشر شد
 • ۲۷۰هزارنفر دیگر در مسیر ۳ میلیون نفری بیکاری کشور
 • نایب‌رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: استقلال کانون وکلای دادگستری فقط موضوعی صنفی نیست بلکه امری ملی است
 • محکومیت یک زوج ایرانی‌تبار ساکن آمریکا به نقض تحریم‌های این کشور علیه ایران
 • مرگ تدریجی و مشهود سینماهای کشور
 • بازجویی ژنرال ارشد بازنشسته آمریکایی در مورد حمله استاکس‌نت علیه ایران
 • بدهکاری دولت ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران
 •