به روز شده: ۱۱:۵۹ تهران - شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲

احمد توکلی در نامه به رییس مجلس؛۷۴ هزار میلیارد از بدهی‌های دولت ناپدید شده است

امروز: عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار در نامه سرگشاده‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی نسبت به تصمیم مجمع عمومی بانک مرکزی و رئیس جمهور درخصوص محاسبه غیرقانونی مابه التفاوت ارز مرجع و ارز مبادله‌ای به میزان ۷۴ هزار میلیارد ریال به عنوان بدهی‌های دولت اعتراض و نسبت به عواقب سوء اقتصادی آن هشدار داد.

به گزارش خبرنگار مهر متن کامل این نامه به این شرح است:
باسمه تعالی
برادر ارجمند جناب آقای دکتر لاریجانی
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام،
مجمع عمومی بانک مرکزی که رئیس جمهور و چهار وزیر عضو آن هستند، در جلسه پنج شنبه ۱۳۹۲/۳/۱۳ به ریاست رئیس جمهور محترم تصمیماتی گرفت که غیر از تعارضاتی که با قانون دارد، در شرایط سخت رکودی و تورمی فعلی، عاملی بر سر راه مهار نقدینگی، و در نتیجه اسباب سخت‌تر شدن معیشت مردم و تولید کشور است. ماجرا از این قرار است که بانک مرکزی به شکل قانونی و غیرقانونی ده‌ها هزار میلیارد تومان به شکل قرض، تنخواه و تسهیلات به دولت، شرکت‌ها و موسسات دولتی و بانکهای دولتی پرداخت کرده است. افزایش بدهی دولت و بخش دولتی به بانک مرکزی به معنای تزریق بیشتر پول پرقدرت در اقتصاد است که تقریبا پنج برابرش بر نقدینگی می‌‌افزاید. یک راه حل مهار نقدینگی و کاهش نرخ تورم، کاهش بدهی دولت و بخش دولتی و بانک‌ها به بانک مرکزی است. مجمع عمومی تصمیم گرفته است که ارزی را که در سال ۱۳۹۱ به بانک مرکزی فروخته است، گران‌تر حساب کند و از این طریق مبلغ ۷۴ هزار میلیارد تومان بدهی بخش دولتی را کاهش دهد. درحالی که به همین مبلغ دارایی خارجی بانک مرکزی (بر حسب ریال) افزایش می‌ابد. یعنی نقدینگی افزایش یافته پیشین تداوم می‌ابد و آثار وقفه‌ای آن بر شدت تورم می‌افزاید. بهانه هم بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی مصوب سال ۱۳۵۱ است که به استناد آن تصمیم زیر اتخاذ شده و برای اجرای آن یک هفته به بانک مرکزی مهلت داده شد:
«۳- در اجرای بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی کشور و با توجه به تغییر نرخ ارز، مجمع مقرر نمود حدود ۷۴۰ هزار میلیارد ریال سود حاصل از تغییر برابری ریال در مقابل اسعار خارجی با بدهی‌های دولت، شرکت‌ها و موسسات دولتی و بانک‌های دولتی به بانک مرکزی به شرح زیر تسویه گردد:
۳-۱) بدهی دولت ۱۱۰ هزار میلیاردریال
۳-۲) بدهی سازمان هدفمندی یارانه‌ها ۵۷ هزار میلیارد ریال
۳-۳) بدهی شرکت بازرگانی دولتی ۵۳ هزار میلیارد ریال
۳-۴) بدهی شرکت پستیبانی امور دام ۳۱ هزار میلیارد ریال
۳-۵) بدهی شرکت‌های تابعه وزارت نفت، نیرو و سایر دستگاه‌های اجرایی ۶۵ هزار میلیارد ریال
۳-۶) بدهی بانک‌های دولتی ۳۸۰ هزار میلیارد ریال
.
.
....»
اجرای این امریه که دلایل غیرقانونی بودن آن را بیان می‌کنم، چنانکه واقف هستید به معنای رضایت به ادامه گردش ۷۴ هزار میلیارد تومان پول پرقدرت در اقتصاد جامعه است. اقتصادی که دو سال است از نرخ رشد منفی همراه با نرخ تورم بالا رنج می‌برد و مردم فهیم و وفادار به اسلام و ایران را به طور بی‌سابقه‌ای در رنج و تعب انداخته است.
در واقع آقای رئیس جمهور و چهار وزیر عضو مجمع عمومی بانک مرکزی، نرخ دلار را ۲۵۰۰ تومان تعیین کردند و مابه التفاوت آن را نسبت به ارز ۱۲۲۶ تومانی، یعنی مبلغ ۱۲۷۴ تومان در هر دلار را در ۵۸ میلیارد دلار ارزی که دولت به بانک مرکزی فروخته‌ بود، ضرب کردند و به عدد سود فرضی ۷۴ هزار میلیارد تومان رسیدند. آن وقت این عدد طلب دولت از بانک مرکزی تلقی شده و آن را با فهرستی از بدهی‌های دولت، شرکت‌های دولتی، سازمان هدفمندی یارانه‌‌ها و بانک‌های دولتی تها‌تر کردند.
بند ب ماده ۲۶ قانون پولی و بانکی که مستند این تصمیم است چه می‌گوید؟:
«سود احتمالی از تغییر برابر‌‌ی‌های قانونی نسبت به طلا و پول‌های خارجی... به مصرف استهلاک اصل و بهره بدهی-های دولت به بانک مرکزی خواهد رسید و مازاد آن به خزانه دولت تحویل خواهد شد.»
توجه به این حکم قانون و مقایسه آن با تصمیم مورد بحث که در سطور بالا تشریح شد، غیرمعقول و غیرقانونی بودن مصوبه مجمع عمومی بانک مرکزی را آشکار می‌سازد:

۱. مجمع عمومی بانک مرکزی در سال مالی ۱۳۹۲ ترازنامه عملکرد سال ۱۳۹۱ بانک مرکزی را بررسی و تصویب می‌-کند، عملکردی که تابع قواعد سال ۹۱ از جمله نرخ ارز در آن سال بود. دولت بار‌ها با تاکید گفته‌ است که ما حتی یک دلار را هم با قیمتی بیش از ۱۲۲۶ تومان نفروخته‌ایم. یعنی دولت دلارهای نفتی را به قیمت ۱۲۲۶ تومان به بانک مرکزی فروخت و بانک مرکزی هم با همین نرخ به واردکنندگان کالا یا مسافران یا بیماران یا... فروخته است. سود این معاملات در حد چند ریال در هر دلار است. این کجا و سود ۷۴ هزار میلیارد تومانی کجا؟ کدام سود؟ کدام تغییر برابری-های قانونی نرخ ارز؟ در واقع این کار وادار کردن بانک مرکزی به چاپ اسکناس بدون پشتوانه و تقدیم آن به دولت است! این را هم نگویند که مجلس در قانون بودجه نرخ ارز را ۲۵۰۰ تصویب کرده است؛ زیرا مجلس هیچ حکمی در این باره نداده وتن‌ها نرخ محاسباتی لایحه دولت را دست نزده است. درواقع این نرخ محاسباتی است نه تعیین نرخ برابری قانونی.

۲. حتی اگر اشکال فوق نبود، باز هم مجمع عمومی نمی‌توانست نرخ ارز را تعیین کند، چرا که بر اساس جزء ۸ بند ۲ قانون بودجه سال ۱۳۹۲، مستند به بند ج ماده ۸۱ قانون برنامه پنج ساله پنجم، بانک مرکزی مسئول تعیین نرخ است که آن هم بر اساس ماده ۹۶ قانون برنامه و بند ج ماده ۱۱ قانون پولی و بانکی کشور، پس از تصویب شورای پول واعتبار قانونی می‌شود؛ نه با تصمیم مجمع عمومی.

۳. بر فرض مجمع چنین حقی می‌داشت باز تخلف آشکار دیگری باقی می‌ماند: متن بند ب ماده ۲۶ آشکارا می‌گوید که سود حاصل‌شده از تغییر نرخ ارز، تنها باید «به مصرف استهلاک اصل و بهره بدهی‌های دولت به بانک مرکزی» برسد نه بخش دولتی؛ و اگر چیزی باقی بماند به خزانه واریز می‌گردد. در حالی که در این تصمیم تنها ۱۱ هزار میلیارد تومان از سود فرضی ۷۴ هزار میلیارد تومانی بابت بدهی دولت لحاظ شده و بقیه را به سازمان هدفمندی یارانه‌ها، شرکت بازرگانی دولتی، شرکت پشتیبانی امور دام، شرکت‌های مربوط به نفت و نیرو و بالاخره بانک‌های دولتی از جمله بانک مسکن بخشیده‌اند. تمام این‌ها در ترازنامه بانک مرکزی بخش دولتی هستند نه دولت. کجای قانونی که به آن استناد شده به مجمع عمومی اجازه چنین کاری می‌دهد؟

۴. بدهی‌های این شرکت‌ها، عمدتا از سوء مدیریت و قانون شکنی‌ها در اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها پدید آمده است. دولت ۵۷۰۰ میلیارد تومان تنخواه بانک مرکزی به سازمان هدفمندی یارانه‌ها را برنگرداند (در حالی که مکررا مسئولان دولتی اصرار می‌کردند آن را تسویه کرده‌اند!) سهم شرکت پالایش و پخش و توانیر و گاز را از فروش حامل‌های انرژی برخلاف قانون و مصلحت، نداده‌ است آن‌ها هم مثل سازمان هدفمندی یارانه‌ها از بانک مرکزی استقراض کردند و بر نقدینگی و تورم خانمان‌سوز افزودند. بانک‌های دولتی هم مثل بانک مسکن با دستوررئیس جمهور سی هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت کرد تا بلندپروازی‌های دولت ارضاء شود، حالا هر چه بر سر مردم بیچاره می‌آید، بیاید!

۵. در واقع اگر این تصمیم غیر قانونی اجرا شود که نباید بشود، باز هم یک ظاهرسازی مخرب بر قبلی‌ها اضافه می‌-شود: دولت ادعا خواهد کرد در حالی کار را به منتخب بعدی تحویل می‌دهد که دولت هیچ بدهی به بانک مرکزی نداشته و از بدهی شرکت‌ها، موسسات و بانک‌های دولتی به بانک مرکزی نیز به شدت کاسته است. در حالی که با این اقدام پول پرقدرت بی‌پشتوانه را در دست دولت و دولتی‌ها باقی گذاشته‌اند و روند روزانه کاهش قدرت خرید مردم را تداوم بخشیدند!

۶. علاوه بر این، تصمیم مورد بحث، بخشش بدهی‌ دستگاه‌های دولتی است. درحالی‌که هر گونه بخشش دولت طبق اصل هشتادم قانون اساسی باید با تصویب مجلس شورای اسلامی باشد. اگر این قانون‌شکنی را هم نادیده بگیریم، شرکت بازرگانی دولتی یا پشتیبانی امور دام، اعتباری از بانک مرکزی گرفته‌اند، جنس می‌خرند و می‌فروشند و تسهیلات بانک را باید بازگردانند. حالا با این اتصمیم یکباره سرمایه‌شان چند هزار میلیارد تومان زیاد می‌شود، اگر اساسنامه آن‌ها به تصویب مجلس رسیده باشد، این افزایش سرمایه نیز مصوبه مجلس را می‌خواهد.

خلاصه آنکه در روزهای پایانی صدارت دولت فعلی تصمیمی گرفته شد که تبعات عملکرد نامناسب پیشین را پایدار‌تر می‌‌سازد. بنده به عنوان ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار وظیفه داشتم به جنابعالی و نمایندگان محترم اطلاع دهم. دولت باید بداند که این تصمیم غیرقانونی و زیانبار، ضربه دیگری بر اقتصاد ملی و معیشت سخت مردم است و موجب تعقیب قضایی خواهد بود. از رئیس کل بانک مرکزی و اعضای محترم شورای پول و اعتبار نیز انتظار است که زیر بار این امریه غیرقانونی و آسیب زننده به مردم نروند که در روز جزا پاسخی نخواهند داشت. از جنابعالی به عنوان رئیس قوه مقننه تقاضا می‌کنم به هر طریق ممکن از اجرای این تصمیم جلوگیری فرمایید.
احمد توکلی
نماینده مجلس و ناظر مجلس در شورا پول و اعتبار-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • عضوکمیسیون کشاورزی مجلس: به دلیل سوء مدیریت ها، به جای صادر کننده، وارد کننده آب معدنی شده ایم
 • مجلس و قوه قضاییه مصمم تر میشوند برای پیگیری تخلفات دولت
 • سایت احمد توکلی: حداد عادل قید رای مردم را زد و از نظام دفاع کرد
 • بازشگت لایحه بودجه 92 با 19 ایراد شورای نگهبان به مجلس
 • انتقاد ضمنی احمدی توکلی به تایید صلاحیت جلیلی
 • آماده شدن طرح شکایت از احمدی نژاد در صحن مجلس
 • بنیاد شهید نمایندگان پیگیر تحقیق و تفحص را تهدید کرده است
 • عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: یک چهارم نقدینگی کشور، معوقه بانکی است
 • افشاگری الف از از حمایت های احمدی نژاد از دانه درشت ها
 •  
  آخرین اخبار
 • دستگیری چند شهروند اروپای شرقی در ایران به اتهام جاسوسی
 • رییس سازمان انرژی اتمی: غنی سازی اورانیوم در دولت جدید متوقف نمی شود
 • ترکان: هنوز ترکیب کابینه دولت آینده قطعی نشده است
 • هشدار معاون وزیر نفت درباره سونامی مصرف بنزین
 • کتاب آثار هنری میرحسین و رهنورد با عنوان "سیب سبز" در اروپا منتشر شد
 • ۲۷۰هزارنفر دیگر در مسیر ۳ میلیون نفری بیکاری کشور
 • نایب‌رییس کانون وکلای دادگستری مرکز: استقلال کانون وکلای دادگستری فقط موضوعی صنفی نیست بلکه امری ملی است
 • محکومیت یک زوج ایرانی‌تبار ساکن آمریکا به نقض تحریم‌های این کشور علیه ایران
 • مرگ تدریجی و مشهود سینماهای کشور
 • بازجویی ژنرال ارشد بازنشسته آمریکایی در مورد حمله استاکس‌نت علیه ایران
 • بدهکاری دولت ۸۰۰ میلیارد تومان به شهرداری تهران
 • انتقاد ۶۰۰ بازنشسته از نحوه اداره سازمان تامین اجتماعی
 • نامه ای سبز از زندان اوین: عدم تقلب انتخاباتی؛ عقب نشینی یا چرخش
 • شرکت سونی: احتمال می دهیم در فروش برخی اقلام به ایران تحریم‌ها را زیر پا گذاشتیم
 • تعطیلی کارخانه ای دیگر به دلیل بدهی بانکی
 • آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی
 • درخواست از دولت جدید برای بازگشت بیضایی و رحمانیان به کشور
 • اصلاح طلب دانسته شدن روحانی توسط "صبح صادق"، هفته‌نامه دفتر سیاسی سپاه
 • قطع همکاری تمامی خطوط معتبر کشتیرانی دنیا با بندر شهید رجایی
 • هاشمی در دیدار با حسن روحانی: کارها بخوبی پیش می رود
 •