به روز شده: ۱۰:۴۴ تهران - شنبه ۸ تیر ۱۳۹۲

اصلاح طلب دانسته شدن روحانی توسط "صبح صادق"، هفته‌نامه دفتر سیاسی سپاه

امروز: اگرچه پس از پیروزی قاطع حسن روحانی، کاندیدای مورد حمایت سید محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی در انتخابات، شخصیت ها و رسانه های محافظه کار منکر شکست خود در این انتخابات شدند و کوشیدند با استناد به عضویت رییس جمهوری منتخب در جامعه روحانیت مبارز تهران او را وابسته به جناح خود بنامند اما نگاهی به مقالات و گزارش های منتشر شده در رسانه های این جناح پیش از انتخابات گویای آن است که اصولگرایان، حسن روحانی را نه تنها اصولگرا نمیدانسته اند بلکه همواره از او به عنوان چهره ای اصلاح طلب نام می بردند.

مشهورترین نمونه از روایت اصولگرایان از انتخابات، دو سرمقاله حسين شريعتمداری، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در كيهان است که به فاصله کوتاهی درباره حسن روحانی تجدید نظر کرد. نماینده آیت الله خامنه ای در جریده کیهان سرمقاله اول خود را ٥شنبه ٢٣ خرداد ٩٢ به رشته تحریر درآورد و با هشدار به کاندیداهای اصولگرا برای ائتلاف با یکدیگر نوشت: «آیا نمی‌بینید که وطن‌فروشان فتنه آمریکایی- اسرائیلی ٨٨ در باشگاه مدعیان اصلاحات کباده می‌کشند و نامزد آنها [يعنى حسن روحانى] به حضور و حمایت این عده که در فتنه ٨٨ آشکارا نقش ستون پنجم دشمن را بر عهده داشتند افتخار هم می‌کند؟!»

شریعتمداری اما در اولین سرمقاله خود پس از انتخابات که دوشنبه ٢٧ خرداد ٩٢ منتشر شد، روحانی را اصولگرا نامید و نوشت: «تاکيد آقاي روحانی بر پيروی از رهبر معظم انقلاب، دو دهه نمايندگی حضرت آقا در شورای عالی امنيت ملی و... از جمله عوامل ديگری است که در کسب اکثريت آرای مردم نقش داشته است».

نماینده آیت الله خامنه ای در کیهان همین رویکرد را در روزهای گذشته و با بهانه عضویت روحانی در جامعه روحانیت نیز ادامه داد. هر چند جدایی اعلام نشده روحانی از جامعه روحانیت که در سرباز زدن او از شرکت در جلسات این تشکل سیاسی از مدت ها پیش آشکار بود واقعیتی است که بلندگوهای تبلیغاتی محافظه کاران به آن اشاره نمی کنند.

با این حال تنها "کیهان" و "رسالت" نبودند که پیش از انتخابات حسن روحانی را اصلاح طلب می نامیدند و حتی نسبت به پیروزی احتمالی او در انتخابات هشدار می دادند. از جمله رسانه های موثر جناح محافظه کار که روحانی را تا پیش از انتخابات اصلاح طلب می دانست و پس از انتخابات تغییر عقیده داد، هفته نامه "صبح صادق" است که متعلق به دفتر سیاسی سپاه پاسداران بوده و توسط تیمی از اعضای این دفتر و با مسوولیت "یدالله جوانی" اداره می شود.

این هفته نامه که با وجود تعلق رسمی و علنی آن به سپاه، طیف افراطی و نظامی - امنیتی جناح اصولگرا را نمایندگی می کند و به صورت رایگان در ادارات، نهادها و سازمان های نظامی و دولتی توزیع می شود، در شماره های مختلف پیش از انتخابات به کرات به این موضوع پرداخته و همواره حسن روحانی، محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی را به عنوان گزینه های اصلی مورد نظر اصلاح طلبان معرفی کرده است.

به گزارش ندای سبز آزادی، نمونه این رویکرد در هفته نامه صبح صادق را می توان در مقاله مهدى سعيدى دید که شانزدهم اردیبهشت ماه در صفحه ۱۰ شماره ۵۹۷ این نشریه منتشر شد و از روحانی به عنوان یکی از نه کاندیدای اصلاح طلب وابسته به جناح اصلاح طلب نام برد.

نویسنده این مقاله که خود از اعضای سپاه پاسداران است با انتقاد از هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی نوشته بود: "دسته ای از منسوبان اردوگاه اصلاح طلبی كسانی بودند كه هرچند تمام عيار از جريان فتنه حمايت نكردند، اما با مواضع دوپهلوي خود نيز هيچگاه از آن ها برائت نجستند و بيشتر به نقد رفتار نظام اسلامی و در مجموع، تلويحاً به حمايت از فتنه گران پرداختند.... این افراد به تدريج تلاش كردند تا با زاويه گرفتن از افراطی های اردوگاه فتنه، مسيری را برای بازگشت به درون نظام بيابند."

نویسنده در ادامه با اشاره به شعار "اعتدال" این دسته از اصلاحطلبان می نویسد: "مهم ترین تصمیم اتخاذ شده تاکنون در محافل این جریان، تلاش برای کنار گذاشتن تبعیت از خط مشی ضدانقلاب و سیاست تحریم انتخابات و تصمیم به حضور فعال در صحنه انتخابات ریاست جمهوری و تلاش برای زمینه سازی در این مسیر است. لازمه این بازگشت نیز حرکت در مسیر اعتدال و میانه روی و پرهیز از افراطی گری است. این جریان به خوبی می داند که بدون تأکید بر اعتدال و میانه روی و پرهیز از افراطی گری و افراطی ها، راهکاری برای بازگشت به درون نظام باقی نمانده است. معرفی چهره های میانه رو جریان اصلاحات نیز تلاشی است برای آنکه این حرکت جدید با تابلوها و نمادهای میانه روی مشهور شود."

نویسنده در ادامه مقاله خود در "صبح صادق" که پیش از انتخابات منتشر شده، از محمد خاتمی و هاشمی رفسنجانی به عنوان رهبران جناح اصلاح طلب نام می برد که به گفته او برای یافتن سازوکاری جهت ساماندهی امور انتخابات تلاش می کنند.

نویسنده هفته نامه سپاه در ادامه از دکتر حسن روحانی به عنوان کاندیدای اصلاح طلب یاد کرده و می نویسد: "در حال حاضر در میان اسامی مطرح شده در اردوگاه اصلاح طلبی، در کنار نام هایی چون؛ هاشمی رفسنجانی و سیدمحمد خاتمی که به طور رسمی ابراز تمایل برای حضور در انتخابات ندارند، حداقل هفت گزینه اصلاح طلب اعلام آمادگی رسمی کرده اند که عبارتند از محمدرضا عارف، حسن روحانی، محمد شریعتمداری، مصطفی کواکبیان، اسحاق جهانگیری، محسن مهرعلیزاده و اکبر اعلمی."

از سوی دیگر اگرچه نشریات، وبسایت ها و رسانه های رسمی و غیر رسمی جناح اصولگرا در چرخشی آشکار، نتایج انتخابات را به سود جناح خود ارزیابی می کنند اما اظهارنظرهای متضاد و هماهنگ نشده افراد وابسته به این جناح به خوبی گویای انفعال و سرخوردگی آنان از نتایج انتخابات است.

برای نمونه آنچنان که بولتن خبرى حزب الله نوشته است، سردار پاسدار حسین الله کرم در یک سخنرانی در مسجد ارگ تهران، پیروزی روحانی را به معنی پیروزی اصلاح طلبان دانسته و بر نقش خاتمی و هاشمی تاکید کرده است. به نوشته این بولتن الله کرم گفته است: «حمایت همه جانبه خاتمی و هاشمی و کناره گیری عارف و نيز انتقام گیری احمدى نژاد از اصولگرايان از علل کامیابی جریان اصلاح طلب به شمار میرود... اين نتيجه، تاثیرمنفی بر جریان مقاومت در داخل و خارج گذاشت و زمینه را برای گسترش فساد وبی بند وباری و ناهنجاری های سیاسی در جامعه آماده كرد».

عطاء الله حکیمی نماینده رودبار در مجلس نیز امروز در اظهاراتی، درباره فضای مجلس پس از پیروزی حسن روحانی تحلیل مشابهی ارائه کرده و به خبرآنلاین گفته است که اکثریت نمایندگان مجلس همچنان در شوک به سر می برند. این نماینده که خود از حامیان روحانی بوده به انتقاد همکاران محافظه کارش در پارلمان اشاره کرده و گفته است: پیش از انتخابات نماینده ها می گفتند حمایت شما از روحانی موجب می شود اصولگرایی شما زیر سوال برود زیرا روحانی اصلاح طلب است. کسی قبول نمی کرد که ایشان رای بیاورد. حتی در روزهای آخر پیش بینی شان این بود که آقای قالیباف رئیس جمهور می شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • هاشمی در دیدار با حسن روحانی: کارها بخوبی پیش می رود
 • همه یاران روحانی؛ از کاندیداتوری تا ریاست جمهوری
 • حسین علیزاده: دولت آینده باید از اهالی موسیقی عذرخواهی کند
 • نگاه هنرمندان به انتخاب وزیر آینده فرهنگ؛ نگران ولی امیدوار
 • یک مقام ارشد: جنتی قصد رد صلاحیت روحانی را در روزهای پایانی انتخابات داشت/علی لاریجانی برای تمدید زمان رای گیری به وزیر کشور فشار آورد
 • وزیر امور خارجه: تعیین زمان دور آتی مذاکرات ایران و ۱+۵ به عهده آقای روحانی است
 • مصطفی تاجزاده: روحانی تا زمانی که پای عهد خود با مردم است از آن پشتیبانی میکنیم همان طور که از خاتمی کردیم
 • عضو حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی: احساس پیروزی اصولگرایان ناشی از شوک نتایج است
 • سید خاتمی: باید در عین پافشاری برای مطالباتمان، دولت منتخب و ریاست آن را یاری کنیم
 •  
  آخرین اخبار
 • درخواست از دولت جدید برای بازگشت بیضایی و رحمانیان به کشور
 • عضوکمیسیون کشاورزی مجلس: به دلیل سوء مدیریت ها، به جای صادر کننده، وارد کننده آب معدنی شده ایم
 • قطع همکاری تمامی خطوط معتبر کشتیرانی دنیا با بندر شهید رجایی
 • احمد پورنجاتی خطاب به حسن روحانی: به شعار شفافیت در همه فرآیندها وفادار بمانید
 • وزیرامورخارجه روسیه: گفتگوهای هسته ای با ایران در سریع‌ترین زمان شروع شود
 • احمد خاتمی؛ فتنه ۸۸ برنامه‌ریزی شد تا کمر ولایت را بشکند
 • آمانو: مذاکرات با ایران، ابدی نیست
 • پهلو گیری ناوگروه ایرانی در بندر آستاراخان روسیه
 • بازداشت و ضرب و شتم ۳۶ تن از فعالین مدنی در ارومیه
 • اعتراض کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور به حکم سنگین قضایی برای سعید مدنی
 • یک روز تمام قطعی برق در آبادان در گرمای 50 درجه
 • بازداشت علی ناظری از فعالان جنبش سبز
 • مصوبه سنای آمریکا: به ازای هر روز گروگانگیری در تهران 10 هزار دلار غرامت
 • توقف عملیات تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر در پی نتیجه اعتراضات
 • شادی مردمی یا شادی دولتی؟
 • بازداشت علی نکویی در شیراز و بی خبری از سه فعال دانشجویی بازداشتی
 • مرخصی سعید جلالی فر و بهنام ابراهیم زاده از زندان اوین
 • هشتمین مراسم بزرگداشت استاد عالی نسب برگزار می‌شود
 • پیوستن جانباز شیمیایی «محمود شاهرخی» به یاران شهیدش
 • بازداشت دزدان دریایی توسط ارتش
 •