به روز شده: ۰۸:۱۴ تهران - جمعه ۷ تیر ۱۳۹۲

نگاه هنرمندان به انتخاب وزیر آینده فرهنگ؛ نگران ولی امیدوار

امروز: این روزها بحث بر سر عضو احتمالی کابینه حسن روحانی برای پست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در محافل فرهنگی، ناشران، نویسندگان و علاقه مندان به این حوزه داغ است.

هر چند هنوز کابینه و رویکرد عملی حسن روحانی در حوزه نشر و فرهنگ به روشنی مشخص نشده است اما با توجه به سخنان و وعده های انتخاباتی وی و انتقاداتی که از وضعیت حوزه کتاب و نشر، شرایط هنرمندان و نیز تئاتر و سینما مطرح کرده بود، بسیاری از فعالان این عرصه ها منتظرند تا ببینند این وعده ها تا چه اندازه در کابینه حسن روحانی به مرحله اجرا گذاشته می شوند.

در اینجا به بخشی از سخنان حسن روحانی در حوزه نشر و کتاب می پردازیم که در مناظره فرهنگی خود مطرح کرده بود. «بدون اغماض باید گفت، این بخش از مظلوم‌ترین بخش‌ها نیز بوده است.» «نگذاریم آدم‌هایی که متخصص نیستند برای کنترل کتاب و فیلم حضور داشته باشند».«نگرانی از سانسور‌های بی‌مورد را باید حذف کرد».«زمانی که فرهنگ ما دولتی است، مسائل ما حل و فصل نخواهد شد.»

وی همچنین با بیان این که «چه اشکالی دارد نظام صنفی از پیشکسوتان بخش هنر و سینما و روزنامه داشته باشیم و آنها خودشان کنترل کنند» گفته بود: «وقتی قانون، شفاف باشد از طریق آنها بهتر کنترل می شود. سیاستهای فرهنگی را به پیشکسوتان شایسته ای که در آن زمینه کار کرده اند و تخصص دارند واگذار کنیم ، یک بار این تجربه را انجام دهیم و ببینیم وضع ما چگونه خواهد بود.»

مطالبات زیادی از ایشان نمی خواهم

فرید صلواتی، روزنامه نگار و فعال سیاسی- اجتماعی ساکن اصفهان که در حوزه موسیقی نیز فعالیت می کند، می گوید: «مطالبات زیادی از ایشان نمی خواهم . اصولاً هنرمند، نان به نرخ روز خور نیست و کاری ندارد که چه شخصی به سر کار می آید. او تنها کار خود را می کند و مشغول خلق آثار خود است و قرار نیست آنچنان وابسته به افرادی باشد که تنها در یک دوره می آیند و می روند. ولی چون حرفه اصلی من برنامه ریزی فرهنگی است از جناب آقای دکتر روحانی استدعا دارم که اگر می خواهند در این جامعه فرهنگ سازی صادقانه انجام پذیرد در دو مسند مهم این کشورافرادی را بگمارند که از تخصص لازم در این زمینه برخوردار باشند . یکی وزیر فرهنگ و هنر و دیگری وزیر آموزش و پرورش .»

به گفته این هنرمند،« متاسفانه از ابتدای انقلاب تا به حال در این دو وزارت خانه خیلی ضعیف عمل کردیم و برای همین هم می بینیم جامعه مان اکثراً از همین قسمت ضربه می خورد و همین ضربه متاسفانه به خانواده ما نیز سرایت کرده است . جناب آقای روحانی تا هنرمندان واقعی اجازه کار نداشته باشند هر بی سروپایی در این جامعه به نام هنرمند معرفی می شوند . اکثر کارهایی که به نام محصولات فرهنگی به خورد این ملت داده می شوند، متاسفانه ضعیف هستند و مردم هم عادت به دیدن این آثار کرده اند چون هنرمندان واقعی گوشه نشین شده اند . جناب آقای روحانی آثار هنری واقعی باید با حمایت دولت ساخته شوند و پول ساز هم نیستند . خواهشاً شرایطی به وجود آورید که امثال آقای بیضایی، تقوایی و امثالهم مجدداً به ساخت فیلمهایشان بپردازند . »

صلواتی در حوزه موسیقی نیز خواسته های خود را رئیس دولت یازدهم این گونه مطرح می کند که «جناب آقای روحانی متاسفانه موسیقی ما رو به بیراهه رفتن است ، وظیفه متخصصین واقعی که شما انتخاب کردید است که فکری به حال این عرصه کنند .حرف ها بسیار است و فرصت کم . و خود بهتر می دانید که مشکلات فرهنگی و هنری این کشور چیست .»

با انتخاب شدن حسن روحانی با شعار «دولت تدبیر و امید»، جنبش و جوش زیادی در بین برخی از وبلاگ نویسان و نویسندگان جامعه ایران در مورد رویدادهای آینده در حوزه فرهنگ ایجاد شده است. برخی از آنها امیدوارند در این دولت، دریچه کوچکی برای رونق گرفتن فضای نشر و فروش محصولات فرهنگی در ایران باز شود.

در حوزه داستان و شعر تحولی ایجاد شود

رضا قلی زاده، فارغ التحصیل روابط بین الملل و وبلاگ نویس ساکن گرمسار در این زمینه می گوید: «به نظرم در حوزه فرهنگ باید تشکیلات صنفی برای هر قسمت به وجود بیاید و در قسمت هایی که وجود داشته، آن بخش تقویت شود.با این کار، نهادهای مدنی و صنفی تقویت می شوند و به رشد جامعه مدنی کمک می شود. مسئولیت هر بخش بر عهده همان قسمت گذاشته شود. بحث نظارت و دخالت از هم جدا شوند. بودجه های کافی در اختیار بخش فرهنگی گذاشته شود. به طور حتم اگر این بخش را تقویت کنند و سرمایه گذاری کنند حتی برای کشور درآمدزایی هم ایجاد خواهد شد. فروش محصولات فرهنگی برای کشور درآمد قابل توجهی خواهد داشت.»

وی با تاکید بر حمایت های لازم از نظر شغلی.مانند صندوق های حمایتی مالی و بیمه های شغلی به اهالی فرهنگی داخل ایران می افزاید:« در حوزه ادبیات و انتشارات در چند سال گذشته شاهد رفتار های گزینشی و سلیقه ای بودیم. این بخش نیز نیاز مند یک نگاه تخصصی است نه گزینشی و سلیقه ای. کار های بسیاری در زمینه داستان و شعر ارائه شده که متاسفانه ماه ها و حتی سال ها در انتظار مجوز نشر بسر می برند. در این بخش، باید تحولی ایجاد شود. اگر بخواهیم به صورت آرمانی نگاه کنیم به نظرم اصلاً نباید سانسور و ممیزی داشته باشیم اما در عالم واقعیت و سیاست از حداقل هایی که جامعه روزی آنها را تجربه کرده، عقب تر نرویم. وضعیت نشر و به طور کلی حوزه فرهنگی کشور در زمان آقای خاتمی به مراتب بهتر از دوره آقای احمدی نژاد بوده.امیدواریم در این دوره اوضاع بهتر بشود.»

در هشت سال گذشته بسیاری از هنرمندان، نویسندگان و شاعران ساکن ایران به دلیل سانسور و عدم نشر آثارشان ایران خانه‌نشین شدند. اعتراض و بیانیه‌های بسیاری از نویسندگان، شاعران و فعالان حوزه نشر برای حذف سانسور و بهتر شدن وضعیت نشر در ایران نیز چاره ساز حل این مشکل نبوده است.

اشکان، یکی از روزنامه نگاران ساکن تهران در این زمینه می گوید: «هنر به هر شکل و به هر گونه ای می تواند از عوامل عمده پیشرفت یک کشور باشد حال که در دولت قبلی دست و پای هنرمندان را بسته و یکی را معطل مجور گذاشته و دیگری را ممنوع الخروج کرده بود.سنگ اندازی و چوب لای چرخ کردن به اوج خودرسیده بود و بسیاری از هنرمندان از دلسردی یا روی به سکوت آورده بودند یا با ایران خود وداع گفته بودند و برای کار به سرزمینی دیگر روی آورده بودند.هستند جوانانی که به دلایل ذکر شده به دنبال آرزوهای خود نرفته اند و بادیدن اوضاع حاکم دلسرد شدند.از دولت تدبیر و امید انتظار می رود تا تدبیری اتخاذ کند که امید را به دل های هنرمندان باز گرداند.»

آیا حاکمیت و «دولت تدبیر و امید»، به خواست ها، مطالبات و توقعات فعالان حوزه فرهنگ در ایران، جامه عمل می پوشانند؟ آیا گشایشی در حوزه فرهنگی رخ خواهد داد؟

با وجود وعده های حسن روحانی در حوزه هنر و فرهنگ و خوش بین شدن فعالان این عرصه به باز شدن فضای فرهنگی در ایران، هنوز معلوم نیست چه کسی صندلی وزارت ارشاد را از محمد حسینی تحویل خواهد گرفت. آیا کورسوی امیدی در مراحل دریافت مجوز نشر کتاب ایجاد خواهد شد؟ آیا شاهد کاهش قانون‌گریزی ممیزان و اعمال سلیقه‌های شخصی در ممیزی کتاب و نیز جلب رضایت بسیاری از ناشران و نویسندگان مطرح ایرانی خواهیم بود؟ آیا متصدی وزارت ارشاد در دولت حسن روحانی برای تعطیلی بنگاہ‌ھای نشر، محرومیت توزیع کتاب برای برخی ناشران و لغو مجوز انتشارات مطرح و معتبری چون نشر چشمه چاره ای خواهد کرد؟

منبع: جرس-فیروزه رمضانزاده-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • یک مقام ارشد: جنتی قصد رد صلاحیت روحانی را در روزهای پایانی انتخابات داشت/علی لاریجانی برای تمدید زمان رای گیری به وزیر کشور فشار آورد
 • وزیر امور خارجه: تعیین زمان دور آتی مذاکرات ایران و ۱+۵ به عهده آقای روحانی است
 • مصطفی تاجزاده: روحانی تا زمانی که پای عهد خود با مردم است از آن پشتیبانی میکنیم همان طور که از خاتمی کردیم
 • عضو حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی: احساس پیروزی اصولگرایان ناشی از شوک نتایج است
 • سید خاتمی: باید در عین پافشاری برای مطالباتمان، دولت منتخب و ریاست آن را یاری کنیم
 • تشکر مجدد حسن روحانی از هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی
 • سایت محسن رضایی خطاب به اصولگرایان: نیازی به مصادره روحانی نیست؛ اصولگرایان شکست خورده اند
 • جامعه شناسان بدون مرز: مسئولان دولت جدید را موظف به حفظ کرامت و حریت دانشگاهیان می‌دانیم
 • شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با روحانی دیدار کردند
 •  
  آخرین اخبار
 • یک روز تمام قطعی برق در آبادان در گرمای 50 درجه
 • بازداشت علی ناظری از فعالان جنبش سبز
 • مصوبه سنای آمریکا: به ازای هر روز گروگانگیری در تهران 10 هزار دلار غرامت
 • توقف عملیات تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر در پی نتیجه اعتراضات
 • شادی مردمی یا شادی دولتی؟
 • بازداشت علی نکویی در شیراز و بی خبری از سه فعال دانشجویی بازداشتی
 • مرخصی سعید جلالی فر و بهنام ابراهیم زاده از زندان اوین
 • هشتمین مراسم بزرگداشت استاد عالی نسب برگزار می‌شود
 • پیوستن جانباز شیمیایی «محمود شاهرخی» به یاران شهیدش
 • بازداشت دزدان دریایی توسط ارتش
 • ایجاد مراکز ترک اعتیاد الکل در کشور!!!
 • مجاهدان روز شنبه و دولت یازدهم
 • رییس کمیسیون اصل نود خبر داد: تخلف یک‌میلیارددلاری بانک‌مرکزی در واردات خودرو
 • آن‌سوی میله‌های زندان اصفهان
 • آخرین چوب حراج دولت احمدی نژاد بر پیکره نیمه جان میراث فرهنگی
 • سعید لیلاز: فساد در دولت احمدی نژاد به دلیل فضای یکدست حاکم بیشتر بود
 • مرخصی سعید جلالی فر و چهار زندانی سیاسی دیگر
 • علیرضا بهشتی: باور شهید بهشتی به کار جمعی بود
 • واکنش صالحی به اظهارات اخیر مقامات سعودی: موضع عربستان پر از تناقض است
 • سخنگوی کمیسیون انرژی: پروژه‌های ناتمام دولت احمدی‌نژاد بیشتر از دولت‌های قبلی است
 •