به روز شده: ۱۱:۱۸ تهران - سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۲

مجید انصاری: رهبری به نیروهای مسلح و ائمه جمعه برای عدم دخالت در انتخابات دستور داده بودند

امروز: در ادامه تحلیل ها در مورد انتخابات ۲۴ خرداد، مجید انصاری گفته است که در کنار تدبیر آقایان هاشمی و خاتمی، تدبیررهبری مبنی بر صدور بخشنامه به نیروهای مسلح برای عدم دخالت در انتخابات و دستور اکید به ائمه جمعه برای استفاده نکردن از این تریبون به نفع جریانی خاص، نقشی تعیین کننده در خلق این انتخابات پر شکوه داشت. وی همچنین بر اصلاح قانون انتخابات تاکید کرد و اظهار امیدواری کرد با اصلاح این قانون دیگر مهندسی غیر ممکن باشد.

هر چند تاکنون بیشتر تحلیل ها حول محور سخنان آیت الله خامنه ای بوده است، اما این اولین بار است که مجید انصاری خبر از بخشنامه ای می دهد که در آن به نیروهای مسلح و ائمه جمعه دستور داده شده که در انتخابات مداخله ای نداشته باشند.

این در حالی است که پیش از این و در جریان انتخابات سال ۸۸ سپاه، بسیج و ستاد اقامه نماز جمعه سازماندهی شده به حمایت از یک کاندیدا پرداختند. در همین حال دبیر شورای نگهبان و یکی از حقوقدانان این شورا با صدور بیانیه و سخنرانی به صراحت از یک کاندیدا حمایت کرده و بی طرف نهادهای ناظر بر انتخابات را زیر سوال بردند.

به گزارش کلمه، مجید انصاری عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز پیش تر گفته بود اگر اجازه قدرت یافتن احزاب داده نشده نباید تشکیلات دیگری مانند بسیج که کارکرد دیگری دارند در انتخابات دخالت کنند چراکه این نمونه بداخلاقی انتخاباتی است. عضو مجمع روحانیون مبارز همچنین با انتقاد از دخالت بسیج در انتخابات گفته بود: «وقتی یک تعداد به عنوان هادیان سیاسی بسیج در همایش هایی شرکت می کنند - حالابا لباس من روحانی یا عادی- و می گویند وظیفه شرعی است که به فلان نامزد رای بدهید، این ایجاد نگرانی می کند، البته بدنه بسیج هم در تمام موارد از این فرمان ها پیروی نمی کند.»

مساله مداخله سپاه پاسداران و بسیج در انتخابات طی سال های گذشته یکی از چالش های اساسی دلسوزان انقلاب اسلامی بوده است. اولین بار اصلاح طلبانی که با رد صلاحیت از عرصه انتخابات مجلس هفتم حذف شدند، نسبت به شکل گیری یک حزب پادگانی در کشور هشدار دادند.

کمی پس از آن هم مهدی کروبی در انتخابات ریاست جمهوری نهم از مساله دخالت سپاه در آن انتخابات به شدت انتقاد کرد و از سمت های خود استعفا داد.

مهدی کروبی پیش از انتخابات خرداد ۱۳۸۸ گفته بود: "با آمدن این دولت (احمدی‌نژاد) سپاه، تمام منابع اقتصادی کشور را در دست گرفته و حاضر نیست تن به انتخابات بدهد و از آن‌همه ثروت بگذرد. این‌که مردم کسی را انتخاب کنند و او بخواهد بر سپاه نظارت کند که جلوی دخالت او در سیاست را بگیرد و بر آنچه که دست سپاه است نظارت داشته باشد و یا حساب‌رسی کند؟ اینها نمی‌گذارند؛ واقعا کار خیلی سخت شده است و نمی‌بایست می‌گذاشتند کار به این‌جا برسد."

پس از آن بود که در انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری سال ۸۸ سپاه با مداخله مستقیم خود بستری برای پیروزی احمدی نژاد ایجاد کرد. مساله ای که بعدها از سوی سردار مشفق بطور علنی مطرح شد و شکایت هفت زندانی سیاسی از این سردار سپاه را در پی داشت.

بهزاد نبوی، مصطفی تاج زاده و فیض الله عرب سرخی از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت، محسن امین زاده، عبدالله رمضان زاده و محسن صفایی فراهانی دیگر اعضای جبهه مشارکت هستند که با استناد به بخش هایی از سخنان سردار مشفق، در شکایتی که تسلیم قوه قضاییه شده است، تصریح کرده اند که این سخنان "صریحا پرده از روی مداخلات غیرقانونی این گروه نظامی و اطلاعاتی در جهت پیروز کردن آقای احمدی نژاد در انتخابات دور دهم و جلوگیری از پیروزی نامزدهای دیگر بر می دارد."

فعالان اصلاح طلب که به جرم اقدام علیه امنیت ملی پس از انتخابات مهندسی شده ریاست جمهوری بازداشت و زندانی شدند، در نامه خود هشدار داده اند که به دلیل فعالیت این جریان مداخله گر نسبت به "استقلال ملی، تمامیت ارضی کشور، آزادی ها و حقوق شهروندی، بنیان های انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی" نگران هستند.

اما تا امروز نه تنها به شکایت این فعالان سیاسی رسیدگی نشده، بلکه این شکایت به تشدید فشارها و محدودیت ها برای آنان و خانواده هایشان نیز منجر شده است.

اینک مجید انصاری خبر از بخشنامه رهبری به نیروهای مسلح خبر داد و با بیان این که در کنار تدبیر آقایان هاشمی و خاتمی، تدبیر رهبری برای خلق این حماسه تعیین کننده بود گفته است: قدام ایشان در صدور بخشنامه به نیروهای مسلح برای عدم دخالت در انتخابات و دستور اکید به ائمه جمعه برای استفاده نکردن از این تریبون به نفع جریانی خاص، نقشی تعیین کننده در خلق این انتخابات پر شکوه داشت. این سخن ایشان که رای مردم حق الناس است و این جمله بسیار مهم ایشان که کسانی که نظام را قبول ندارند ولی ایران را که دوست دارند باید در انتخابات شرکت کنند، نیز نقشی بسیار تعیین کننده در خلق این حماسه داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این سخن رهبری مبنی بر این که کسانی که نظام را قبول ندارند نیز باید در انتخابات شرکت کنند پیام مهمی به مدعیان حامی ولایت فقیه دارد. این سخن به معنای این است که ایران برای همه ایرانیان است . این سخن به این معناست که چتر نظام اسلامی بر سر همه افراشته است و همه گروه ها و همه مردم در سایه آن قرار دارند.

مجید انصاری افزود: با این وجود نیاز مبرم وجود دارد که قانون انتخابات اصلاح شود و نظام انتخابات های کشور شامل خبرگان، مجلس و شورا و ریاست جمهوری باید نظام مند شود تا دیگر مهندسی غیر ممکن باشد.

مجید انصاری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش «تقدیر از عارف حمایت از روحانی» گفت: با وجود این که فضای ثبت نام ها فضای یاس بود و برخی فکر می کردند دوران مردم سالاری به سر آمده است و مهندسی انتخابات، برای همیشه انتخابات آزاد را از مردم سلب کرده است اما در این میان بزرگمردانی که پنجاه سال زیر سنگین ترین فشار ها بودند توانستند صحنه را تغییر دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اظهار این که بزرگمردانی بودند که در این هشت ساله به تازیانه تهمت تاخته شدند ولی در کنار مردم استوار ماندند، گفت: آن ها با این کار خود امروز توانستند اثر بزرگی بر عرصه انتخابات بگذارند.

مجید انصاری با تاکید بر این که این انتخابات پیامی برای کسانی داشت که هشت سال با نوشتن فحش نامه و مقاله خود را خسته کردند گفت: اگر این رفتار موثر بود باید نامی از خاتمی در میان مردم نمی بود و اگر این نامهربانی ها اثر داشت باید امروز هاشمی رفسنجانی از خاطره مردم طرد می شد و اگر این سرکوب ها تاثیری داشت امروز نباید در این محفل و محفلهایی از این دست کسی از ترس حضور داشته باشد.

وی افزود: خوب است که آن ها برای آینده درس بگیرند و به شعور ملت توهین نکنند.

وی با اظهار این که نقش هاشمی رفسنجانی و خاتمی از مدت ها قبل در این عرصه بی بدیل و تعیین کننده بود گفت: نقش اخلاقی و بزرگ استاد فرزانه ایران، الگوی اخلاق در حوزه سیاست ورزی، جناب آقای عارف و درس گرفتن از تجربه های گذشته که باید همه با هم باشیم نیز از عوامل پیروزی در این انتخابات بود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه: احمدی نژاد در انتخابات سه بار از رهبری درخواست حکم حکومتی کرد
 • پیام تبریک آیت الله خامنه ای به حسن روحانی
 • مجید انصاری: شرکت حداکثری در انتخابات، پیروزی معنا دار اصلاحات است
 • اعتراف مشاوره ویژه آیت الله خامنه ای به کاغذ پاره نبودن قطعنامه ها
 • معاون اطلاعات سپاه: آقای خامنه ای یک تنه فتنه را اداره کرد
 • مصطفی تاجزاده: خداوند از سر تقصیرات رهبری که با مهندسی انتخابات فرصتی تاریخی را از ملت ایران گرفت بگذرد
 • آنچه در جلسه محرمانه میر حسین موسوی و آقای خامنه ای گذشت
 • آیت الله خامنه ای: کجای دنیا مانند ایران آزادی انتخابات وجود دارد؟
 • حائری شیرازی از اعضای خبرگان رهبری: مخالف جزو سیستم است، حذف آن سیستم را بیمار می کند
 •  
  آخرین اخبار
 • عضو هیئت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ: سهم مردم از پرداخت هزینه های درمانی را ۸۰ درصد
 • عضو حزب وحدت و همکاری ملی ایران اسلامی: احساس پیروزی اصولگرایان ناشی از شوک نتایج است
 • هند و کره جنوبی واردات نفت از ایران را کاهش دادند
 • روزنامه جمهوری اسلامی: مشکلات اقتصادی به دلیل کاغذپاره دانستن قطعنامه های سازمان ملل است
 • محسن دعاگو: ایده آل این است که زندانی سیاسی و حصر نباشد/ باید آشتی ملی صورت بگیرد
 • مراسم تشییع افشین اسانلو در میان تدابیر امنیتی برگزار شد
 • احمدی نژاد: می خواهیم امام زمان را بازگردانیم و حال شما را خواهد گرفت/ اشک و شعار در همایش " خادم مظلوم "
 • تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر برای جاده سازی!
 • مهدی خزعلی به فضای مجازی بازگشت
 • سیدحسن خمینی: برای حمایت از نخبگان فقط آزادی مطلوب را فراهم کنید
 • غلامحسین الهام: احمدی‌نژاد در زمان ظهور امام عصر رجعت می کند
 • نامه فرهنگیان به صادق لاریجانی: یا دستور بازداشت هزاران معلّم معترض را صادر نمایید، یا به آزادی همکارانِ ‌بی گناه ما امر کنید
 • واکنش شورای هماهنگی راه سبز امید به درگذشت افشین اسانلو در زندان
 • سید خاتمی: باید در عین پافشاری برای مطالباتمان، دولت منتخب و ریاست آن را یاری کنیم
 • حقوق زنان در عصر ظهور
 • علی مزروعی: بخشی از مطالباتی که مردم در این انتخابات بیان کردند شاید در اختیار رییس جمهوری نباشد ولی این مطالبات وجود دارد
 • تشکر مجدد حسن روحانی از هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی
 • درخواست خانه احزاب برای فعال‌تر شدن نهادهای سیاسی، صنفی و مدنی
 • روح‌الله حسینیان: بحران سوریه مقدمه ظهور امام زمان است
 • بازخوانی سخنان میرحسین درباره مهدویت: حاکمیت عدالت و برچیده شدن ظلم محور اصلی روایات ظهور است
 •