به روز شده: ۱۰:۰۱ تهران - سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۲

نامه فرهنگیان به صادق لاریجانی: یا دستور بازداشت هزاران معلّم معترض را صادر نمایید، یا به آزادی همکارانِ ‌بی گناه ما امر کنید

امروز: شورای مرکزی کانون های صنفی فرهنگیان سراسر کشور در نامه ای سرگشاده به رئیس قوه قضائیه از تداوم سیاست های امنیتی علیه معلمان کشور در چند سال اخیر انتقاد کرده و خواستار پایان دادن به این رویکرد شده است.

این تشکل صنفی از صادق لاریجانی خواسته است یا دستور بازداشت و حبس هزاران معلّم معترض را نیز صادر نمایید و یا در اقدامی درست و انسانی، به آزادی همکارانِ ‌بی گناه ما امر کنید."

به گزارش ملی - مذهبی، این شورا در نامه خود با اشاره به زندانی بودن تعدادی از معلمان به شعارهای انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری اشاره کرده است و تاکید کرده این معلمان به خاطر همین شعارها هم اکنون در زندان به سر می برند.

متن کامل این نامه سرگشاده به شرح زیر است:

به نام خداوند جان و خرد
رئیس محترم قوّه ی قضائیّه، جناب آقای آملی لاریجانی!
سلام علیکم
همگان آگاهند که اعتبار دستگاه قضایی به استقلال آن است، شما نیز بارها اعلام نموده اید که سیستم قضایی، مستقل از سایر قوا عمل می نماید. یکی از اساسی ترین اهداف این استقلال آن است که اگر از سوی مسؤولان و کارگزاران، جفایی بر مردم شد، دستگاه قضا، حق را به جایگاهش برگرداند و این والاترین مسؤولیّتیست که شما درصورت انجام درست آن در پیشگاه ملّت، سربلند بوده و قضاوت تاریخ نیز درباره ی شما توأم با احترام خواهد بود. قانونگذار در ساختار سیستم قضایی، جایگاهی تحت عنوانِ «مدّعی العموم» لحاظ نموده است تا در صورت وقوع ظلمی بر مردم، دادستان به نمایندگی از عموم مردم، علیه پایمال کنندگان حقوق حقّه ی آنان، اقامه ی دعوی نماید.
اهمّ پرسشهای فرهنگیان کشور از رئیس قوّه ی قضائیّه، به این شرح است:
۱- آیا مسؤولان ‌اجرایی و قضایی نیز در تصمیم گیری ها و صدور آرا، مرتکب تخلّف یا خطا می شوند؟ در صورت ارتکابِ تخلّف، و به تبعِ آن تضییع حقوق مردم، دستگاه قضا نسبت به اعاده ی حق، اقدام نموده و می نماید؟ آیا تاکنون مدّعی العموم بدون درنظرگرفتن دسته بندی های سیاسی و ... و به حمایت از مردم، علیه مقامات متخلّف، اعلام اتّهام نموده است؟
۲- در صورتی که نهادهای امنیّتی، مدّعی العموم و قاضی- به منظور جلوگیری از طرح انتقادها و اعتراض ها- در یک هم سوییِ آشکار اقدام به شکایت، بازداشت و صدور رأی علیه معلّمان منتقد نمایند، افراد ستمدیده به کدام ملجأ و مرجع عادل پناه ببرند؟
۳- به نظر شما کدام یک از این دو گروه باید محاکمه شوند؟ معلّمی که مسؤولان را به دادوَرزی می خواند و از مقامات کشور می خواهد به وظیفه ی قانونی خود که رفع ظلم و برقراری عدالت است عمل کنند یا مسؤولانی که نه یک بار و دوبار که به طور مکرّر از قانون تخلّف می کنند، در رسانه های گروهی صراحتاً حقایق را وارونه جلوه می دهند، خلاف گفته هایشان عمل می کنند و با بی تدبیری، کشور را در بحران های عمیقِ ‌سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و ... فرو می برند؟
۴- سیستم قضایی با توجّه به کدام اصل قانونی، اخلاقی و شرعی به چنین اجتهادی دست یافته است که معلّمان « رسولان تنویر افکار » را به «تشویش اذهان» متّهم نماید و سالیان متمادی به سلّول انفرادی و زندان افکند و آنان را مورد آزار و اذیّت جسمی و روحی قرار دهد، حتّی برای حضور در مجلس ترحیم والدینشان ساعتی مرخّصی ندهد، حقوقشان را قطع کند و ...؟ البتّه درخصوص رفتارهای غیر انسانی با معلّمان زندانی، سخنان بسیاری داریم که وقاحت آن رفتارها اجازه ی طرح آنها را نمی دهد، در صورت ایجاد فرصت از سوی شما، آمادگی طرح حضوری آنها را داریم.
۵- آیا مدّعی العموم درخصوص استخدام وسیع بستگان مسؤولانِ وزارتی و استانیِ آموزش و پرورش، بررسی های لازم را انجام داده است؟ در یک جامعه ی زنده، با سیستم قضایی حسّاس، حتّی استخدام خارج از ضابطه ی یک نفر هم، واکنش قضایی و رسانه ای ایجاد می کند. چرا در اینجا، استخدام فامیلیِ گسترده، کمترین حسّاسیّتی در مراجع ذیربط ایجاد نمی کند؟ مدّعی العموم نسبت به اعاده ی حقّ جوانانی که در این استخدام ها حقوقشان پایمال شده، چه اقدامی کرده است؟
۶- چرا مدّعی العموم، تجمّع فرهنگیان عدالت خواه را تضییع حقوق دانش آموزان تلقّی نموده، نسبت به ایشان اعلام اتّهام می نماید ولی به تعطیلیِ اجباریِ مدارس توسط وزارت متبوع و ادارات کلّ آموزش و پرورش، برای اعزام دانش آموزان جهت استقبال از رئیس جمهور و ... و به تبعِ آن از بین رفتن میلیون ها ساعت فرصت آموزشی ( که مصداق تضییع حقوق عمومی میباشد ) علیه مسؤولان - به نمایندگی از دانش آموزان و اولیای ایشان- اقامه ی دعوی نمی کند؟
۷- در بیست و دوّم اسفند ۱۳۸۵ در جلسه ی نمایندگان صنفی فرهنگیان با نمایندگان دولت و اعضای هیأت رئیسه ی مجلس، نمایندگان و دولتیان صراحتاً اعلام نمودند: «هر وزیر و مسؤولی آمده، قطره قطره بر مشکلات معلّمان افزوده و الآن با دریایی از مشکلات مواجهیم! » همچنین رئیس وقت مجلس ضمن پذیرشِ وجود تبعیض در حقوق و مزایای فرهنگیان با سایر کارکنان دولت، گفتند: « شما ما را توصیه به حق می کنید و ما شما را توصیه به صبر میکنیم. » آیا نمایندگان صنفی معلّمان، علاوه بر صبوری بر تبعیض ها، باید بر تبعید، زندان و اخراج نیز صبوری کنند؟ چرا قوّه ی قضائیّه به جای محاکمه ی آنان که دریایی از مشکلات را برای فرهنگیان ایجاد کرده اند، فرهنگیانِ مظلوم را محاکمه و زندانی می کند؟
۸- معلّمان کشور برای رساندن صدای اعتراضِ خود به عملکردهای تبعیض آمیز، اقدام به تهیّه ی نامه، طومار، برگزاری جلسه با رئیس جمهور، وزرای آموزش و پرورش، رئیس مجلس و فراکسیون فرهنگیان نموده، سپس دست به تجمّع اعتراضی زدند که با وجود وعده های مکرّر و مؤکّدِ ایشان و حتّی تصویب و اجرای قانون مدیریّت خدمات کشوری، جامعه ی فرهنگیان کشور همچنان از تبعیض در حقوق مادّی و معنوی خویش رنج میبرند. تأکید فراوانِ کاندیداهای ریاست جمهوری دوره ی یازدهم به وجود مشکلات معیشتیِ فرهنگیان نشان میدهد زخم های ناسورِ معلّمان بهبود نیافته است و هم چنان « حُقّه ی مهر بدان نام و نشان است که بود »!

جناب آقای آملی لاریجانی!
سخنان کاندیداهای ریاست جمهوریِ دوره ی یازدهم، سخنان معلّمانی است که اینک به خاطر آن سخنان در زندان هستند. لطفاً به صورت واضح بیان فرمایید، معلّمان این مملکت، به چه شیوه ای و با چه زبانی انتقادها، اعتراض ها و دادخواهی خود را اعلام کنند تا مدّعی العموم که در هزاران مورد جای طرح دعوی علیه مسؤولان - به نیابت از ملّت ایران- را دارد، گریبان فرهنگیان بی پناه را نگیرد؟

۹- آیا صِرف وجودِ قوانین ارزشمند و پُرمحتوی، چون اصول فصل سوم قانون اساسی ( حقوق ملّت ) که شاه بیت آن اصل ۲۷ است، دلیل بر بهره مندی ملّت از حقوق خویش است؟ آیا ایراد اتّهام به هر معلّم منتقد که خواهان اجرای عدالت است، خدشه دار نمودن و بی اعتبار ساختن اصول قانون اساسی نیست؟ آیا این سبکِ عمل، پیش از آسیب به مردم، لطمه ی جدّی به نظام نمیزند؟ « یکی بر سر شاخ، بن می برید ... »!

۱۰- و بالاخره آیا صدای اعتراض صدها هزار معلّمِ حق طلب را علیه تبعیض و بی عدالتی شنیده اید؟ اگر جواب مثبت است، شما و مدّعی العموم بر اساس مسؤولیّت خود - به نیابت از جمعیّت میلیونی فرهنگیان و خانواده هایشان- چه قدم هایی برای حمایت از حقوق مادّی و معنوی ایشان برداشته اید؟
رئیس محترم قوّه ی قضائیّه!
هرچند در یک هم گرایی و هم سویی، سیستم قضایی؛ برای نمایندگان معلّمان کشور رأی زندان، و سیستم اجرایی؛ رأی اخراج صادر نموده اند ولی آرای صادره هیچ گاه مورد پذیرش فرهنگیان کشور واقع نشده و نخواهد شد. از نظر جامعه ی عظیم فرهنگیان کشور، معلّمان منتقدی چون رسول بداقی، محمود باقری، محمد داوری، عبدا... مؤمنی، هاشم خواستار، محمود بهشتی، اکبر باغانی، اسماعیل عبدی و ... جُرمی مرتکب نشده اند که سالیانِ سال در زندان به سر برند. ایشان به نمایندگی از ما فرهنگیان به نقد عملکرد مسؤولان پرداخته اند که این امر طبق قانون، بخشی از حقوق شهروندی هر ایرانی است. اگر انتقاد از عملکردها جُرم است، ما نیز در چنین جُرمی شریک هستیم. لذا از شما می خواهیم یا دستور بازداشت و حبس هزاران معلّم معترض را نیز صادر نمایید و یا در اقدامی درست و انسانی، به آزادی همکارانِ ‌بی گناه ما امر کنید.
جناب آقای آملی لاریجانی !
مطابق قانونِ تاریخ، شما نیز روزی کرسی قوّه ی قضائیّه را ترک خواهید کرد و کارنامه ی شما در تاریخ این کشور مورد ارزیابی مردم قرار خواهد گرفت و قضاوت مردم، نه بر اساس میل شما، که مطابق عملکردتان خواهد بود، لذا دلسوزانه، خالصانه و از سرِ مسؤولیّتِ معلّمی میگوییم:
باری چو فسانه میشوی ای بخرد افسانه ی نیک شو، نه افسانه ی بد
شورای مرکزی کانون های صنفی فرهنگیان سراسر کشور
یکم تیرماه-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • راهکارهای جدید قوه قضاییه برای کاهش تعداد زندانیان
 • صادق لاریجانی: اگر کسی می‌خواهد در روند انتخابات تنش ایجاد کند، جلوی آن را می گیریم
 • توصیه صادق لاریجانی به کاندیداها: بگم بگم ممنوع!
 • نامه ای دیگر از محمد امین هادوی به صادق لاریجانی
 • آقای آملی لاریجانی شما هم از عدالت ساقط شدید
 • صادق لاریجانی: مساله تقلب در انتخابات ۸۸ را رسانه ها مطرح می کنند، معترضان قبول کردند که نتیجه صحیح است
 • رئیس قوه قضائیه: می گویند در ایران اعدام سیاسی داریم، دروغ به این بزرگی مگر می شود/برخی مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر را قبول داریم ولی در چارچوب خودمان
 • صادق لاریجانی: در ایران اعدام سیاسی نداریم/انتخابات در ایران کاملا آزاد است
 • افشاگری صادق لاریجانی در ارتباط با سوءاستفاده از امکانات دولتی در اغراض انتخاباتی
 •  
  آخرین اخبار
 • غلامحسین الهام: احمدی‌نژاد در زمان ظهور امام عصر رجعت می کند
 • واکنش شورای هماهنگی راه سبز امید به درگذشت افشین اسانلو در زندان
 • سید خاتمی: باید در عین پافشاری برای مطالباتمان، دولت منتخب و ریاست آن را یاری کنیم
 • حقوق زنان در عصر ظهور
 • علی مزروعی: بخشی از مطالباتی که مردم در این انتخابات بیان کردند شاید در اختیار رییس جمهوری نباشد ولی این مطالبات وجود دارد
 • تشکر مجدد حسن روحانی از هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی
 • درخواست خانه احزاب برای فعال‌تر شدن نهادهای سیاسی، صنفی و مدنی
 • روح‌الله حسینیان: بحران سوریه مقدمه ظهور امام زمان است
 • بازخوانی سخنان میرحسین درباره مهدویت: حاکمیت عدالت و برچیده شدن ظلم محور اصلی روایات ظهور است
 • سیدمصطفی تاجزاده: دست مریزاد بر مردمی که از انتخابات مهندسی شده، حماسه ملی آفریدند
 • حسن روحانی و سیدمحمد خاتمی دیدار کردند/صداو سیما پوشش نداد
 • دفاع کوچک زاده از احمدی نژاد و سعید مرتضوی/ رسوایی از این بالاتر که رییس دولت احضار شده
 • کشف سند جدید تعلق جزایر سه‌گانه به ایران
 • سایت محسن رضایی خطاب به اصولگرایان: نیازی به مصادره روحانی نیست؛ اصولگرایان شکست خورده اند
 • هروئین چینی هم با بازار آمد/ کشف ۱۸ تن اسید پیش‌ساز
 • رئیس دیوان عدالت اداری: حضور مرتضوی با عنوان «رئیس» در تأمین اجتماعی غیرقانونی است
 • بیانیه سازمان ادوار تحکیم وحدت در چهارمین سالگرد بازداشت عبدالله مومنی
 • نامه مسعود باستانی ومهسا امرآبادی: پیروزی خرداد امسال در امتداد ۲۵ خرداد ۸۸ بود
 • دیدار مهدی خزعلی با هاشمی رفسنجانی و دلجوی آیت الله
 • هادی خانیکی: حضور هاشمی باعث ایجاد گفت‌وگویی عقلانی در حاکمیت شد/جلایی‌پور: جامعه ایران «جنبشی» است نه «شورشی»
 •