به روز شده: ۰۹:۳۰ تهران - دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

مهمترین انتخابات و گل لبخند

امروز: سرانجام یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید. این انتخابات به دلیل زمینه ها، تبعات و نتیجه های مترتب بر آن ،حساس ترین و متفاوت ترین انتخابات سی و پنج ساله پس از انقلاب است.

۱- در این انتخابات اتفاق بزرگی افتاد که حوادث پس از خود را تحت الشعاع خود قرار داد تاجایی که شاید بتوان این اتفاق را علت تامه در نتیجه انتخابات دانست .این اتفاق ثبت نام آیت الله هاشمی رفسنجانی و سپس اعلام خبر شگفتی ساز عدم احراز صلاحیت وی توسط شورای نگهبان بود. اکنون که انتخابات تمام شده است، کیست که نداند اعلام این که : من به روحانی رای می دهم توسط هاشمی یکی از دلایل ایجاد موج مثبت تبلیغاتی به نفع دکتر حسن روحانی بود . موجی که بعضی بحق از آن بعنوان سونامی یاد می کنند. سونامی یی که در کمال ناباوری در کمتر از پنجاه ساعت، قالی باف، نفر همیشه ردیف اول نظرسنجی ها را با فاصله ای ۱۲ میلیونی در ردیف دوم قرار داد و آرای کسی را که گمان می رفت نامزد نهادهای حاکمیتی باشد به طرز وحشتناکی تقلیل داد و خفیف نمود.

۲- در این انتخابات در اتفاقی نادر، اصلاح طلبان از نامزد مورد نظر خود دکتر عارف دست کشیدند و از او خواستند به نفع گزینه ای اصول گرا که اعلام می کرد بر روش اعتدلال حرکت می کند و به اردوگاه اصلاح طلبان تعلقی ندارد کنار برود . می شود گفت این ویژگی یکی از برجسته ترین ویژگی این انتخابات بود و هست که اصلاح طلبان در رویکرد بسیار عقلانی و درست با هاشمی که در تعریف های رایج اصلاح طلب نیست و متفاوت از اصولگرایان هم عمل می کند و بر اجماع همه نیروهای وفادار به انقلاب تاکید و تکیه دارد و روش اعتدلال را بهترین روش پیشبرد اهداف انقلاب و نظام می داند بر روی حسن روحانی که عضو جامعه روحانیت مبارز تهران است اجماع کردند و این البته پدیده مبارکی است. پدیده ای که بی شک با تدبیر و درایت هاشمی و آینده نگری خاتمی رقم خورد و انقلاب و ونظام در آینده سخت بدان محتاج است.

۳- اگرچه در باشکوه ترین انتخابات تا سال ۱۳۷۶ نیز تقلب هایی گسترده روی داد که یک نمونه اش در لرستان بود که متاسفانه جناب خاتمی در اقدامی اشتباه مسبب این تقلب را که استاندار وقت - معاون فعلی رییس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست - بود را بخشید اما در این انتخابات کمتر تخلف قابل ذکری رخ داد. قسمت عمده این امر به گفته رهبری در صبح روز انتخابات برمی گردد که ایشان در هشداری جدی و مفید و موثر که در انتخابات های قبلی جای آن خالی بود با حق الناس خواندن رای مردم دست اندرکاران را به امانتداری در برخورد با آرای مردم سفارش کردند.

۴- در این انتخابات نامزدهای اصولگرا به رغم همه وعده های قبل و حین انتخابات مبنی بر ائتلاف و کنار رفتن دیگران به نفع کسی که وضع بهتری نسبت به بقیه نامزدها در نظرسنجی ها پیدا خواهد کرد، نتوانستند با هم ائتلاف کنند.حداد عادل هم که به هردلیل از صحنه رقابت کنار رفت به نفع کسی نبود. اما این اتفاق در اردوگاه اصلاح طلبان افتاد و دکتر عارف دراقدامی ستودنی از صحنه رقابت کنار کشید. هرچند اعلام نکرد این کنار رفتن وی که به توصیه هاشمی وخاتمی وتشخیص خود او بود، بنفع روحانی است. علاوه بر این نامزدهای اصولگرا در رویکردی باور نکردنی حتی در مناظره ها به نقد و رد دیدگاه های همدیگر پرداختند. امری که در بین دو نامزد رقیبشان دیده نشد.

۵- رای گسترده مردم به روحانی برای هچ کس حتی خود او قابل پیش بینی نبود. وی دیرتر از بقیه نامزدها - بجز مهندس غرضی- تصمیم به حضور در این عرصه گرفته بود و لذا فرصت چندانی برای تبلیغ نداشت. همین عدم آمادگی باعث شد در بعضی از شهرها و استان ها حتی ستادی برای تبلیغات نداشته باشد. بیشترین رای روحانی متعلق به اصلاح طلبانی بود که قصد داشتند به دکتر عارف نامزد مورد نظر خود رای بدهند. اصلاح طلبانی که به روحانی رای دادند برای جبران شکست دو انتخابات قبلی از اصولگرایان حاکم به صحنه آمدند و سرانجام رای خود را حاکم کردند و نامزد خود را از صندوق های رای در آوردند.

۶- این انتخابات نشان داد ادعای بعضی چهره های اصولگرا در مجلس و غیر مجلس مانند سردار محمد کوثری و... مبنی بر اینکه تعداد اصلاح طلبان بتدریج کمتر و کمتر شده و قابل ذکر نیستند کاملا اشتباه غیر واقعی و از روی احساسات بیان شده است. چه اصولا در عرصه سیاست هیچ رقیبی با این سرعت قابل حذف از صحنه نیست.

۷- در این انتخابات ناشناختگی روحیه ملت برای دو جناح کاملا آشکار شد. اینکه در کمتر از سه روز سونامی رای به نامزد مورد نظر هاشمی و خاتمی یعنی روحانی راه بیفتد و انتخابات کاملا دو قطبی شود و درنهایت دکتر روحانی در مرحله اول پیروز انتخابات باشد را کمتر کسی حتی خود وی باور می کرد. باید این ملت را بیشتر شناخت.

۸- به رغم اینکه براساس تجربه قبلی عده کثیری از افراد جامعه را نظر بر این بود که رای آنان تزیینی است و در نهایت نام نامزد مورد نظرحاکمیت از صندوق ها خوانده می شود کمتر کسی باور می کرد نامزدی که در بین جامعه به نامزد موردنظر حاکمیت معروف شده بود رای نیاورد یا از صندوق در نیاید.اما اینگونه شد و دکتر روحانی رای آورد.
خدای را براین توفیق و پیروزی که پس از ۸ سال گل لبخند را برچهره بخش عظیمی از جامعه شاهد بودیم سپاس می گذاریم وجبین بندگی بر خاک می ساییم و سرافرازی این ملت شریف را به دعا می نشینیم.

کلمه -غلامعلی رجائی-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • واکنش مادر سهراب اعرابی به شعارهای مردم در شادی های خیابانی
 • حسن روحانی: در برابر مردم سر تعظیم فرود می آورم
 • روایت همسر بهاره هدایت از اولین ملاقات بعد از انتخابات؛ وقتی زندانبان هم تبریک می گوید
 • مرثیه‌ای برای مجلسی که از ملتش عقب افتاد!
 • روایت دختر میرحسین و رهنورد از حضور در جشن پیروزی مردم؛ طفل گمشده شادی برگشت
 • روزنامه جمهوری اسلامی: سریع به روند مخرب دولت نهم و دهم خاتمه دهید/ مردم منتظرند فشارها را کم کنید
 • جمشید مشایخی: همه چیز سینما به هم ریخته و اختلافات زیاد است بنابراین امیدوارم از وضعیت فعلی خارج شویم
 • شعار های مردم در جشن ملی
 • پیام تبریک دختران میرحسین به حسن روحانی: پیروزی شما نتیجه گوارای صبوری مردم
 • پیام تبریک شورای مشورتی اصلاح‌طلبان به روحانی: شخصیت های دلسوز، رییس‌جمهور را برای رفع حصر و محدودیتها یاری کنند
 • پیام تبریک 47 زندانی سیاسی به ملت و حسن روحانی
 • نامه ای به رئیس جمهور منتخب/ آقای روحانی این نامه برای شماست
 • پیام تشکر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از ملت هوشمند و آگاه ایران به مناسبت حضور در انتخابات 24 حرداد1392
 • پیام تبریک مصطفی تاجزاده از ملت و تشکر از عارف
 • اولین دیدار رسمی رییس جمهور منتخب با علی لاریجانی: نخستین گام برای همکاری مجلس و دولت برداشته شد
 • پیام تبریک شورای هماهنگی راه سبز امید به حسن روحانی
 • اظهار امیدواری انگلیس و فرانسه به بهبود روابط با ایران در پی پیروزی روحانی
 • پیام‌های تبریک سران کشورهای خارجی به حسن روحانی
 • پیام های تبریک احزاب و نهادهای حکومتی به حسن روحانی
 • پیام اعظم طالقانی به مناسبت پیروزی روحانی: آزادی زندانیان سیاسی و تغییر شیوه‌هایی چون حصر بخشی از مطالبات رای دهندگان است
 •