به روز شده: ۰۹:۰۶ تهران - دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲

نامه ای به رئیس جمهور منتخب/ آقای روحانی این نامه برای شماست

نویسنده: سيد جواد متولی

امروز: آقاي حسن روحانی، سلام !
دارم براي شما مينويسم، آنهم درست پس از تاييد و اعلام پيروزي تان كه بواسطه اتحاد و ائتلاف و با همه اميدواري مردمان محقق شده است.
شما درانتخابات ریاست جمهوری پيروز شديد و حالا پایان دولت احمدی نژاد فرا رسيده است. در حالي كه اين تازه شروع دوره بحرانها در اقتصاد کشور است! و شما بخوبي ميدانيد میراث اقتصادی دولت احمدی نژاد برای دولت بعدي جایی برای خوشحالی نمی گذارد. درست درحالي كه دولت خاتمي، خزانه اي سرشار از دلارهاي ذخيره ارزي به او تحويل داد و او تنها يك" جارو" به شما مي سپارد كه با آن خاك كف خزانه را جمع كنيد!!؟
شنبه پس از انتخابات در حالی به پایان رسيد كه شما با كسب نصف بعلاوه يك درصد آرا رييس جمهور منتخب ايرانيان شده ايد. مردم ایران با ايمان به اتحاد و ائتلاف راي دادند و با پيروزي شما امید به آینده را دوباره یافته اند.
شیخ دیپلمات !
شما پيروز شديد! و پيروزي یک کاندیدای معتدل در اين دوره بسيار تاثير گذار است!
شما كه با انصراف دكتر محمد رضا عارف به نفع تان در صدر آمارها قرار گرفتيد بايد بدانيد كه تعهدات بزرگي را به گردن خود داريد.
آقاي روحاني!
شما که حمایت دو رییس جمهور سابق [ يكي دوران سازندگي - كه خود با رد صلاحيت بي سابقه مواجه شد- و ديگري، دوران اصلاحات - كه شرايط حضور خويش را مناسب نيافت و در آخرين ساعات تبليغات انتخاباتي از شما و ائتلاف حمايت كردند] را با خود داريد، و همچنين مورد وثوق و حمايت بخش بزرگي از بدنه فعالان اقتصادي و سياسي و اجتماعي کشور؛ بوده ايد اكنون با بيش از 18 میلیون رای باعث شده ايد تا بسیاری امیدوار باشند كه دوره دشواریها به پایان رسیده باشد و روزنه امیدی پیدا شده باشد.و شما نيك ميدانيد كه اينگونه نيست!
آقاي دكتر!
بورس تهران افزایش پیدا کرده است، و از نرخ برابری دلار در برابر ریال کاسته شده است. تا حدي كه سرمايه هاي ايراني به يك سوم ارزش خود رسيده است!
خبرها حكايت ميكرد، سکه بهار آزادی امروز هفتادهزار تومان ارزانتر از پنجشنبه در تهران معامله شده و بازار تهران آینده را روشنتر از هفته پیش می بيند، اما آيا اين اميدواري ها مقطعي است يا شما با برنامه اقتصادي منسجمي وارد شده ايد تا فارغ از هيجانات پيروزي،اقتصاد آشفته كشور را ساماني بدهيد؟
جناب اقاي روحاني !
سوال من از شما اين است ،که آیا این خوش بینی و توقعاتی که بدنبال آن پيش خواهد آمد تا چه اندازه واقع بینانه است؟
رييس جمهور منتخب ملت!
ميدانم كه نباید در جشن پیروزی اينهمه از تلخ كامي ها و نگراني هاي در پيش رو صحبت کرد ؛ ولی حسن روحانی بايد بداند كه شادي هفتمین رییس جمهور ایران امروز " شنبه" و پس از غروب خورشید در تهران پایان مي گيرد و او بايد خود را آماده كارزاري كند كه سخت آزموني است و جز با تدبير و عقلانيت و شفافيت راه به جايي نخواهد برد!
بعد از مديريت هشت ساله محمود احمدی نژاد، بدليل سوء مديريت و بي توجهي به متخصصان و كارشناسان و با انحلال مراكز برنامه ريزي و مديريت،اقتصاد ایران و عظيم تر از آن تمامي زیرساختهای اقتصادی ایران در وضعیت بغرنجي به سر مي برند. در هشت سال مديريت احمدي نژاد، از آنچه عايد كشورمان شده ، مي توان به موارد زير اشاره كرد
يكم : انزوای ایران و وضع تحریمهاي چند لايه بين المللي عليه ايران كه هزینه مبادلات خارجی و بانکی با ایران را بسیار افزایش داده اند.
دوم: اين مهم كه ،شرکای تجاری ایران با وضع تحريمها حاضر به همكاري با ما نيستند!
سوم: درآمدهای نفتی ایران در کشورهای طرف معامله بدليل تحريم ها باقی مانده است. و ایران فقط می تواند این درآمدها را بصورت کالاهایی که خریداران نفت ، خود تعیین می کنند دریافت کند!
چهارم: بیکاری به بالاترين سیر صعودی خود رسيده و اقتصاددانان پیش بینی كرده اند: جمعیت بیکاران در ایران از مرز ده میلیون نفر مي گذرد!
همه اینها در حالي شامل كشور ما شده است که با پنجم: گسترش فعالیتهای اقتصادی در کشورهای خاورميانه و خليج فارس و همچنين توسعه سريع زیرساختهای حمل و نقل و انرژی توسط آنها از امتيازات اقتصادی ایران در منطقه کاسته شده است.
اقاي روحاني !
اگر بيست سال پیش ایران امیدوار بود مسير ترانزیت کالا و خدمات در خاورميانه باشد، و براي آن برنامه ريزي مي كرد، امروز در كمال تاسف بايد گفت آن سبو بشكست و پيمانه ريخته است!؟
احمدی نژاد با تعطیلی سازمان برنامه و بي توجهي به مشورت كارشناسان اقتصاد کشور به عقلانيت در تصمیم گیری اقتصادی پایان داد و بجای آن عوامانه ترين شعار يعني "عدالت اقتصادی "برگزید. انجام برنامه هایی نظير هدفمندسازی یارانه ها،يا پرداخت وامهای کم بهره به بنگاههای كوچك اقتصادی در قالب طرح هاي زودبازده - كه عملا تنها باعث تزريق پولهاي كلان به صورت نقد در بازارهاي سرمايه گزاري و ايجاد تورم در بازار شد - و همچنين بودجه های عمرانی بی حساب كتاب و بدون برنامه ، چنان بار تعهدات مالی دولت را سنگین و سنگین تر کرد، كه كمر خزانه در مقابل حجم اين تعهدات شكست! همه اينها در حالي بود كه فعالیت هاي اقتصادی غیر نفتی با سرعت بسيار بسيارکمتری رشد می کردند و ورود بي رويه كالاي چيني ، در رقابت با محصولات داخلي به تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی منجر شد.
اقاي دكتر!
ميدانستيد كه استقراض از بانک مرکزی و صندوق ذخیره ارزی ساده ترين كار دولت برای تامین هزینه تعهدات دولتي بود كه براي عوام فريبي از تهران با هلي كوپتر به شهرستان نكا سفر كرد تا تصاوير تلويزيوني او را در حال خوردن صبحانه در كنار مديران شهر نكا ثبت كند!!؟
او حتا با ساختمان و تابلوي سازمان برنامه و بودجه هم دشمني كرد! و حاصل انحلال اين تشكيلات ،شش برابر شدن نقدینگی در بازار ایران ظرف هشت سال گذشته بوده است.
اقاي رييس جمهور منتخب!
تورم دو رقمی اقتصاد ایران یک تنزل رتبه جهانی دیگر برای کشور به ارمغان آورده است که به هيچ وجه به نفع سرمایه گذاری در کشور نیست! و بايد براي آن انديشه كنيد.
شيخ ديپلمات!
حاصل همه آنچه در بالا برايتان شرح دادم یک بحران اقتصادی تمام عيار است كه برايتان رقم خورده ، و حسن روحانی باید برای مقابله با آن چاره اندیشی کند. بايد بتواند به مشورت و تخصص تیمی از کارشناسان اقتصادی امیدوار باشد، و بتواند برغم آنكه کارایی اين مشورت و سیاستهای پیشنهادی شان در ساختار جدید اقتصاد ایران محدود باشد، اما بايد لباس رزم بپوشيد و براي تحقق اين چاره انديشي ها تلاش كنيد!


اقتصاد ایران امروز تركيبي از سازمانهای شبه دولتی و نظامی است كه نقشی پيچيده تر و گسترده تر از هشت سال گذشته دارند و بعضا تا به امروز پاسخگو به دولت نبوده اند.آنها قطعا در برابر سیاستهای که انحصارو امتیازشان را به دشواري بیاندازد مقاومت خواهند کرد. و با شما و سياستهاي تان همخواني نخواهند داشت.
يكي از موثرترين حركت هاي اصلاحي شما بازگشت روحيه عزت و منزلت به سياست خارجي است كه مي تواند گزینه حذف تحریمها را روي ميز مذاكرات پرونده هسته اي ايران بگذارد.
برای بسیاری راه نجات فوری از وضعیت فعلی، شجاعت شما در گرفتن بهترين تصميم در اين مورد است .
با وجود آنکه تحریمهایی که به اين گستردگي و چند لايه بودن و در بلند مدت وضع شده اند واکنون حتا قوانین داخلي برخي كشورها؛ بسیاری از آنها را در کشورهای مختلف ، به قانون تبديل کرده است ممكن است براحتی حذف نگردند.اما بايد نهايت تلاش تان را با دولت خويش و همراهي مردم بكار ببنديد.
اقاي روحاني!
خاطرتان باشد كه بدون مذاکره و مصالحه
هسته ای حذف این تحریمها امكان پذير نيست! و دولت شما ممكن است با هجمه ي مخالفان روبرو شده، به نحوي كه مشكلات را ناشي از دولت شما معرفي نموده و نارضايتي عمومی بدليل ناتوانی دولت آینده در حل سریع و کوتاه مدت بحران اقتصادی را ايجاد كنند كه اين موضوع می تواند ابعاد گسترده ای براي دولت شما در داخل و خارج داشته باشد.
بخاطر داشته باشيد عمده ناتوانی دولت شما میراث دولت احمدی نژاد است كه براي شما بجای گذاشته است ولي اين نمي تواند توجيه عدم موفقيت دولت حسن روحانی باشد! بلكه برعكس براي اثبات شايستگي دولت منتخب ملت، دولت تدبير و اميد بايد بکوشد تا در اين زمينه موفق باشد.
رييس منتخب دولت يازدهم!
انتظارات اقتصادی از دولت شما به حل این بحران كمترين کمکی نخواهد کرد، و اقتصاد ایران برای برون رفت از وضعيت هشت سال گذشته به چندین سال زمان احتیاج دارد، و اين موضوع ،فرصتی است که شما بايد با صراحت با مردم در ميان بگذاريد چرا كه ممكن است از آستانه تحمل ايشان و حجم مشقتهای اقتصادی كه متحمل شده اند؛ خارج شده و ظرفيت صبر تا حصول نتيجه نداشته باشند.پس شما بايد با ايشان با همه صراحت و صداقت سخن بگوييد.
آقاي روحاني وقتي اين مطالب را براي شما مي نوشتم، شنيدم كه مردم با خبر پيروزي شما به خيابان آمده اند و به شادماني پرداخته اند! من هم ضمن تبريك اين پيروزي به شما، در اولين قدم از شما ميخواهم تا بجاي توجه و مغرور شدن به اين شادماني، رييس جمهور همه مردم ايران باشيد و براي استفاده از سرمايه هاي انساني در ميان رقبايتان هم جستجو و بكارگيري كنيد!یادداشت های مندرج در ستون "میهمان" لزوما دیدگاه سایت امروز نمی باشد.
-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
آخرین اخبار
 • پیام تبریک 47 زندانی سیاسی به ملت و حسن روحانی
 • پیام تشکر مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم از ملت هوشمند و آگاه ایران به مناسبت حضور در انتخابات 24 حرداد1392
 • پیام تبریک مصطفی تاجزاده از ملت و تشکر از عارف
 • اولین دیدار رسمی رییس جمهور منتخب با علی لاریجانی: نخستین گام برای همکاری مجلس و دولت برداشته شد
 • پیام تبریک شورای هماهنگی راه سبز امید به حسن روحانی
 • اظهار امیدواری انگلیس و فرانسه به بهبود روابط با ایران در پی پیروزی روحانی
 • پیام‌های تبریک سران کشورهای خارجی به حسن روحانی
 • پیام های تبریک احزاب و نهادهای حکومتی به حسن روحانی
 • پیام اعظم طالقانی به مناسبت پیروزی روحانی: آزادی زندانیان سیاسی و تغییر شیوه‌هایی چون حصر بخشی از مطالبات رای دهندگان است
 • پیام تبریک خانواده کروبی: مردم سرنوشت کشور را به سوی اعتدال هدایت کردند
 • بیانیه سپاه در خصوص انتخابات و پیروزی حسن روحانی
 • پیام تبریک آیت الله جوادی آملی به ملت ایران
 • شهاب طباطبایی: اخلاق سياسي را در هيچ شرايطي فراموش نكنيم/ اين پيروزي همه مردم است
 • حضور خاتمی و سید حسن خمینی در منزل عارف
 • تبریک ناجا به روحانی
 • واکنش اشتون به منتخب شدن روحانی: به همکاری با تهران متعهدیم
 • تبریک محمد باقر قالیباف به روحانی: برگی دیگر از تاریخ پر افتخار این سرزمین در حال تحریر است
 • پیام تبریک آیت الله خامنه ای به حسن روحانی
 • آمریکا: رای مردم ایران را محترم می شماریم و آماده مذاکره مستقیم با حکومت ایران هستیم
 • زندگی نامه حسن روحانی؛ رئیس جمهور منتخب
 •