به روز شده: ۱۰:۲۳ تهران - پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲

سایه شوم فقر بر زندگی معلمان / کودکان کار اولین قربانیان گسترش فقر‎

امروز: فقر و فلاکت در زندگی اکثر بخش های جامعه رخنه کرده است. این روزها مشکلات معیشتی دیگر تنها مختص به کارگران مشمول قانون کار نیست بلکه معلمان و سایر اقشار جامعه نیز پنجه در پنچه هیولای فقر افکنده اند. و در این میان فاجعه بار تر این است که با گسترش فقر روز به روز بر تعداد کودکان کار و محروم از تحصیل نیز افزوده می شود.

به گزارش کلمه، امسال در حالی حقوق معلمان ۲۵ درصد افزایش داشته است که مطابق آمار نرخ تورم در اسفند ماه گذشته ۳۱ درصد بوده است و این امر موجب کاهش قدرت خرید آنان شده است.

مهدی بهلولی، یکی از فعالان صنفی معلمان، در گفتگویی با ایلنا ضمن انتقاد از عدم تحقق وعده‌های آقای احمدی‌نژاد هنگام روی کار آمدن دولت نهم، گفت: میانگین حقوق فرهنگیان به ازای ۲۴ ساعت تدریس در مقاطع راهنمایی و دبیرستان و ۳۰ ساعت تدریس در مقطع ابتدایی ۷۰۰ هزار تومان است که با توجه به تورم افسار گسیخته‌ای که دامنگیر کشور شده، قدرت خرید آنان را به صورت روزانه کاهش می‌دهد.

این فعال صنفی در ادامه از ثابت ماندن ۴ سالهٔ سهم دندانپزشکی، عینک و زایمان معلمان به ترتیب روی ۲۰۰ هزار، ۵۰ هزار و ۱ میلیون تومان انتقاد کرد. به گفتهٔ آقای بهلولی، یک سال است که حق مدیریتی معاونان و مدیران مدارس را که ماهانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ هزار تومان می‌شود پرداخت نکرده‌اند.

نابسامانی های مالی در وزارت آموزش و پروش تنها به موارد ذکر شده ختم نمی شود. این وزارت خانه حتی سهم بیمه معلمان را نیز پرداخت نمی کند و در این زمینه معلمان بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان از آموزش و پروش طلب دارند. بهلولی در این زمینه ضمن انتقاد از نحوهٔ اجرای طرح بیمهٔ طلایی فرهنگیان گفت: هر ماه مبلغی معادل ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان برای بیمهٔ طلایی از حقوق معلمان کسر می‌کنند که نصف این مبلغ (سهم وزارت آموزش و پرورش) بعد از یکی دوماه به حساب آنان بازگردانده می‌شود اما یک سال است که آموزش و پرورش سهم خود را به حساب معلمان باز نمی‌گرداند.

این فعال صنفی در ادامه با انتقاد از عدم پرداخت سرانه مدارس که برای هر دانش آموز ۳۰ هزار تومان است، گفت: سرانهٔ مدارس در بسیاری از مدارس پرداخت نشده است و در معدود مدارسی که پرداخت شده، یک یا دو میلیون تومان بوده است. بنابراین به یک مدرسهٔ ۵۰۰ دانش آموزه که باید ۱۵ میلیون تومان سرانه اختصاص بگیرد در بهترین حالت یک یا دو میلیون پرداخت شده است. این مساله موجب شده است تا مدیران مدارس برای تامین هزینه‌های جاری به روش‌های گوناگون از والدین دانش آموزان پول دریافت کنند.

این فعال صنفی در ادامه از نحوهٔ اجرای طرح هوشمند سازی مدارس انتقاد کرد و گفت: یک اتاق را در هر مدرسه به این طرح اختصاص داده‌اند، کامپیوتری قدیمی را تعمیر کرده و به همراه یک ویدیو پروژکتور آنجا قرار می‌دهند. سپس مدعی می‌شوند سالانه ۷ هزار مدرسه را هوشمند کرده‌اند. این معلم معتقد است که آموزش متمرکز، قدرت خلاقیت و نو آوری را از فرهنگیان گرفته است. بهلولی با انتقاد از بی‌توجهی وزارت آموزش و پرورش به تشکل‌های صنفی فرهنگیان و شوراهای آموزگاران خواستار رفع محدودیت‌ها و مشارکت آنان در تصمیم گیری‌ها شد.

به گزارش کلمه، فعالان صنفی معلمان سال هاست که به بهانه های واهی مورد آزار و اذیت حاکمیت واقع می شوند و دستگاه های امنیتی و قضایی مانع از فعالیت صنفی آنها برای احقاق حقوق شان و پیشبرد امر تعلیم و تربیت در جامعه می شوند. معلمان در این راه تا کنون هزینه های سنگینی پرداخت کرده اند که آخرین نمونه آن محکومیت پنج ساله محمود بهشتی‌ لنگرودی سخنگوی پیشین کانون صنفی معلمان ایران است. این حکم در هفته گذشته در حالی به این معلم ابلاغ شد که او هم اکنون به قید وثیقه صد و پنجاه میلیون تومانی آزاد است. بهشتی لنگرودی حکم محکومیت ۵ سال (علاوه بر۴ سال حبس تعلیقی پیشین) زندان خود را که از سوی قاضی صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، دریافت کرده بود.

کودکان اولین قربانیان فقر

گسترش فقر نه تنها معلمان را برای گذران زندگی شان دچار مشکل کرده است بلکه این روند بر روی شاگردان آنها نیز تاثیر مخربی گذاشته است. به باور فعالان حقوق کودکان کار، به دلیل افزایش شکاف میان درآمد و هزینه‌‌های زندگی خانواده‌های فقیر کارگری، بر شمار کودکانی که ترک تحصیل می کنند و برای سیر کردن شکم شان به کار کردن روی می آورند، افزوده شده است.

«علی هاشمی» عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان، در روز جهانی منع کار کودک با اعلام این مطلب به ایلنا گفت: هرچه قدرت اقتصادی خانواده‌های آسیب پذیر کاهش بیشتری پیدا کند احتمال ورود کودکان بیشتری به بازارهای کار وجود دارد. امروز در میان اقشار آسیب پذیر، روابط عاطفی و انسانی به تابعی از قدرت اقتصادی خانواده‌ها تبدیل شده است، بطوری که با تشدید فشارهای اقتصادی خانواده‌های آسیب پذیر بیشتر در آسیب‌های اجتماعی فرو می‌روند. ورود کودکان به بازارهای کار یکی از همین آسیب‌های اجتماعی است بطوری که با وخامت اوضاع اقتصادی کودکان بیشتری مجبور می‌شوند تا برای مشارکت در تامین هزینه های معاش و سرپناه خانواده با دنیای کودکی خداحافظی کنند.

به گفته هاشمی، در حال حاضر به دلیل بدتر شدن قدرت اقتصادی خانواده‌های کم درآمد، هزینه‌های مربوط به آموزش، بهداشت و تغدیه سالم کودکان به نفع هزینه های مربوط به پرداخت کرایه خانه و رفع گرسنگی همه اعصای خانواده حذف می‌شوند. در ماه‌های اخیر تعداد بیشتری از کودکانی که از خدمات این جمعیت استفاده می کردند برای کمک به اقتصاد خانواده از محیط‌های آموزشی راهی کارگاه‌ها شد‌ه‌اند بطوری که حتی این کودکان در ایام امتحانات پایان سال تحصیلی نمی توانند کار خود را بصورت موقت ترک کنند.

این فعال اجتماعی افزود: تا پیش از این کودکان کار بیشتر در مواقع خاصی از سال مانند روزهای پایان سال و تعطیلات تابستانی که تقاضا در بازار کار افزایش پیدا می‌کرد بصورت موقت در کارگاه‌ها، خیابان‌ها و حتی محیط‌های خانگی مشغول فعالیت اقتصادی می‌شدند که در حال حاضر این مسئله به پدیده ای عادی و مستمر تبدیل شده است.

عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان بابیان اینکه تا چندی پیش «امکانات آموزشی و فرهنگی» مانند نوشت افزار، کلاس درس و خدمات آموزشی نیاز اصلی کودکان مراجعه کننده به این نهاد اجتماعی بود گفت: متاسفانه امروز تغدیه سالم و بهداشت مناسب نیاز اصلی کودکان مراجعه کننده به این مرکز را تشکیل می‌دهد و نیاز‌های آموزشی و فرهنگی این کودکان به اولویت‌های بعدی تبدیل شده است.

این فعال اجتماعی کار کودکان بابیان اینکه در حال حاضر هیچ آمار رسمی درمورد وضعیت کودکان کار و خیابان وجود ندارد، گفت: امیدواریم که رئیس جمهور آینده فارغ از تعلقات سیاسی و جناحی آمار روشنی را در مورد کودکان کار و خیابان منتشر کند و برای حل این معضل چاره اندیشی کند.

به گزارش کلمه، با وجود گسترده بودن کودکان کار در کشور متاسفانه هیچ یک از کاندیدهای ریاست جمهوری تا کنون اظهار نظری در این زمینه نکرده اند. سیاست ورزی منفک از کار چنان هر روزینه جامعه ما شده است که سیاست مداران ما از مشکلات جهانی سخن می گویند اما از میلیون ها کودک محروم از تحصیل که با کار در کارگاه های نمور جوراب بافی و یا فروش فال حافط و گل در چهار راه های شهرهای بزرگ، شکم های گرسنه شان را سیر می کنند، سخنی به میان نمی آورند تا مبادا به تصور موهومی که رسانه های حاکمیت از اکنون جامعه ما درست کرده اند، خدشه ای وارد شود.-----
انتهای پیام

ارسال به شبکه های اجتماعی و پست الکترونیکی

نظر شما

امروز در فیس بوک
در همین زمینه
 • فقر و کم غذایی در ۲۰ درصد خانوارهای کشور؛ سوء تغذیه ۱۵ درصدی کودکان
 • معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش: هفتاد و شش درصد از بیکاران کشور، مدرک لیسانس و بالاتر دارند
 • بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت روز جهانی کارگر و هفته معلم
 • در آستانه روز معلم؛ هشدار کانون صنفی معلمان به ادامه یافتن وضع مجود
 • عضو کمیسیون فرهنگی مجلس: مدرسه ای موکت ندارد، اما ۳۰ میلیارد به دو مجموعه جریان خاص بودجه می دهند
 • عضو کانون صنفی معلمان ایران خبر داد: پرداخت نشدن اضافه کار ۴ ماه معلمان
 • فوت یک مصدوم دیگر از تصادف سرویس معلمان
 • احضار معلم کرد بوکانی به شعبه بازپرسی
 • مشاور وزیر آموزش و پرورش: تفکر سکولاریسم درنگرش معلمان حذف شده است!!!
 •  
  آخرین اخبار
 • مروری بر عملیات بیت المقدس هفت یا عملیات عطش: رازهای شلمچه همچنان مگوست
 • فخری محتشمی پور: رای تاجزاده به وحدت اصلاح طلبان است
 • جمعی از دانشجویان دانشگاه امام صادق از روحانی حمایت کردند
 • فروشگاه‌های کویت مواد غذایی ایران را تحریم کردند
 • ادامه اعلام حمایت تشکل ها و فعالان سیاسی- مدنی از حسن روحانی
 • حمایت ۱۳۵نفر از فعالان سیاسی و مدنی از نامزدی حسن روحانی
 • حمایت کنشگران ملی- مذهبی و نهضت خارج کشور از کاندیدای ائتلاف
 • ضمیمه روزنامه «ایران» توسط دادستانی تهران توقیف شد
 • دلنوشته ای برای سالگشت هدی صابر: برای او که "ایفاگر نقش" شد
 • بیانیه انتخاباتی سازمان ادوار تحکیم: از حسن روحانی حمایت می کنیم
 • درخواست جمعی از فعالان سیاسی - مدنی برای استعفای محمد یزدی از شورای نگهبان
 • گوگل: منشا اصلی حملات به اکانت جی میل کاربران ایرانی از داخل ایران است
 • سازمان گزارش‌گران بدون مرز، تشدید سانسور در رسانه‌ها و سرکوب روزنامه‌نگاران ایرانی و ایجاد محدودیت برای خبرنگاران خارجی در ایران را محکوم کرد
 • دیدار اساتید علم و صنعت با فرزند میر حسین و رهنورد
 • گزارش رویترز از نامه مقامات ارشد جمهوری اسلامی به رهبران آمریکا
 • هادی خامنه‌ای هم از حسن روحانی حمایت کرد
 • مجید انصاری: شرکت حداکثری در انتخابات، پیروزی معنا دار اصلاحات است
 • هاشمی رفسنجانی: رای من روحانی است
 • در واکنش به اخبار انصراف ولایتی به نفع قالیباف: ولایتی تا آخر حضور قطعی خواهد داشت
 • اعلام حمایت آیت الله صانعی از حسن روحانی: ایشان شخصیتی عالم، معتدل و مدیری توانمند است
 •